
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2021 року
справа №380/3144/21
провадження № П/380/3195/21
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника позивача Присяжнюка Г.Г., представника відповідача Григоренко Н.Г., представника третьої особи Кожухар І.І., розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, за участі Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
В провадженні суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі – ГУ ДСНС України у Львівській області, відповідач) з такими вимогами:
- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні зміни розміру окладів за посадою і званням та у виготовленні і скеруванні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, чинного станом на 01.01.2021;
- зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області провести з 01.01.2021 зміну розміру посадового окладу та окладу за спеціальним званням ОСОБА_1 , виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 01.01.2021 в розмірі 2102 грн., та з врахуванням відповідних змін виготовити і скерувати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, за нормами чинними станом на 01.01.2021 та за формою додатку 2 Порядку №45 (в редакції 2015 року), для перерахунку основного розміру пенсії.
Позивач вважає протиправною відмову ГУ ДСНС України у Львівській області - з виготовити та скерувати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, станом на 01.01.2021 року. Стверджує, що відповідач безпідставно відмовляється провести на підставі «відновленої» редакції пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» і вимог статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» перерахунок розміру посадового окладу та окладу за спеціальним званням за посадою, з якої ОСОБА_1 звільнений з військової служби у зв`язку із виходом на пенсію за вислугу років.
Позивач посилається на те, що постановою від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 Шостий апеляційний адміністративний суд визнав протиправним та скасував пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», тим самим «відновив» попередню редакцію положень п.4 Постанови №704, яка передбачала, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року). Позивач стверджує, що з 01.02.2020 набув право, а відповідач обов`язок на щорічну зміну посадового окладу та окладу за званням, що відповідно до норм частини вісімнадцятої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тягне за собою перерахунок раніше призначених пенсій. Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо виготовлення та надіслання до ГУ ПФУ у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою для перерахунку його пенсії та у відповідь листом отримав відмову. Вважаючи протиправною таку відмову відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Суд вирішив розглянути таку справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання, за наявними матеріалами; суд також залучив Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Відповідач, ГУ ДСНС України у Львівській області подав відзив на позовну заяву (а.с. 32-37), вказує на відсутність законних підстав для надання позивачу запитуваної довідки для перерахунку пенсії, оскільки: - Кабінет Міністрів не прийняв рішення про перерахунок пенсії; - повідомлення від Мінсоцполітики не надходило; - списки від ГУ ПФУ у Львівській області не надходили; - грошове забезпечення за прирівняною посаддою не зросло.
Третя особа подала пояснення на позов (а.с. 20-27), щодо позову ОСОБА_1 заперечує. Зокрема, третя особа посилається на те, що на момент набрання чинності постановою КМУ №704 пункт 4 викладений у редакції згідно з пунктом 6 Постанови 8 №103, а саме: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14." Разом з тим, пункт 6 постанови КМУ №103 втратив чинність на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18. Таким чином з 29.01.2020 відновлена дія пункту 4 Постанови №704 у первісній редакції, котра запроваджувала у якості однієї із величин алгоритму розрахунку показника окладу за посадою - мінімальний розмір заробітної плати. Пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон №1774-VIII), який набрав чинності 01.01.2017, установлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. Третя особа стверджує, що Постанова №704 у частині, яка суперечить нормам розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1774-VIII, не підлягає застосуванню, тому відсутні підстави для обчислення розміру окладу за посадою заявника та окладу за військовим званням із використанням величини мінімальної заробітної плати, а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року.
Позивач подав відповідь на відзив ГУ ДСНС України у Львівській області та пояснення ГУ ПФУ у Львівській області. Звертає увагу суду, що згідно із пунктом 4 Постанови №704 в первісній редакції розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, як була так і залишається стала розрахункова величина – розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на відповідний рік, в той час як врахування мінімальної заробітної плати (її частини 50%) для розрахунків розмірів цих окладів у випадку, якщо розмір прожиткового мінімуму є меншим від розміру 50% мінімальної заробітної плати є гарантією не зменшення розміру грошового забезпечення. Позивач вказує, що в спірних правовідносинах мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина при визначенні розміру посадових окладів та розміру окладів за військове звання, розглядається не як розрахункова величина, а як гарантія забезпечення щорічного зростання грошового забезпечення військовослужбовців залежно від збільшення рівня соціальних стандартів в державі.
16.07.2021 суд постановив ухвалу, відповідно до якої постановив розглянути справу за правилами загального позовного провадження (а.с. 64-65).
Суд заслухав аргументи учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи копії письмових та електронних доказів та встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини:
ОСОБА_2 проходив службу цивільного захисту, на момент звільнення на посаді заступника начальника управління – начальника відділу координації та організації робіт у надзвичайних ситуаціях управління з питань планування та дій у надзвичайних ситуаціях головного управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків ЧАЕС Львівської облдержадміністрації «полковник служби цивільного захисту» (а.с.28), отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону №2262-ХІІ (а.с.29)..
10.02.2021 позивач звернувся до ГУ ДСНС України у Львівській області із заявою (а.с.7), в якій просив провести перерахунок розміру посадового окладу та окладу за спеціальним званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за відповідною посадою, при цьому розмір посадового окладу та окладу за спеціальним званням повинен бути розрахованим на підставі «відновлених» (у зв`язку із набранням 29.01.2020 законної сили рішенням суду у справі №826/6453/18) положень пункту 4 Постанови КМУ №704 в редакції, чинній на момент її прийняття: розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14. (а.с.7). Виготовлену за результатами проведених в такий спосіб розрахунків довідку про грошове забезпечення станом на 01.01.2021 для перерахунку пенсії просив скерувати до Головного управління ПФУ у Львівській області.
Листом від 24.02.2021 №5801-1297/5814 ГУ ДСНС України у Львівській області відмовило позивачу у задоволенні поданої заяви у зв`язку з відсутністю підстав для видачі такої довідки (а.с.86).
При прийнятті рішення суд керується такими нормами права та мотивами щодо їх застосування до спірних правовідносин:
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною четвертою статті 63 цього закону визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Цією постановою затверджені, зокрема, тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пунктом 4 Постанови №704 у первинній редакції було передбачено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Уряд планував ввести цю редакцію Постанови в дію (набрання чинності) з 1 січня 2018 року (пункт 10 Постанови №704 в редакції від 30.08.2017).
Надалі Уряд двічі змінював плани з приводу дати введення в дію свого рішення про збільшення грошового забезпечення військовослужбовців.
Так, постановою від 27 грудня 2017 р. № 1052 «Про внесення зміни до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704» Кабінет Міністрів України відклав набрання чинності Постановою №704 до 01.01.2019 шляхом внесення відповідних змін до пункту 10 цієї постанови.
Надалі, 21.02.2018, Кабінет Міністрів України на реалізацію частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ прийняв Постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова №103).
Постановою №103 серед іншого внесені такі зміни до Постанови №704:
1) пункт 4 викласти в такій редакції:
« 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.»;
2) у пункті 10 цифри і слова « 1 січня 2019 року» замінити цифрами і словами «1 березня 2018 року».
Отже, рішення Уряду про збільшення грошового забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб (Постанова №704) введене в дію з 01.03.2018 на підставі Постанови №103. При цьому Кабінет Міністрів України ще до введення в дію Постанови №704 змінив підхід до визначення розмірів окладів військовослужбовців, а саме: змінну розрахункову величину «розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року)» Уряд замінив на сталу величину – «розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р.».
Відповідач повідомив суд, що посадові оклади усіх військовослужбовців Управління розраховані на підставі Постанови №704 (в редакції, введеній в дію Постановою №103) виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., що складав на цю дату 1762 грн. Оскільки після цієї дати (01.03.2018) Уряд не приймав будь-яких рішень щодо збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, розміри посадових окладів військовослужбовців відповідача (в тому числі за посадою, яку займав позивач до виходу на пенсію) залишаються незмінними до дати судового розгляду справи. Представник позивача цю обставину визнає.
Суд визнає загальновідомою ту обставину, що в період з 01.03.2018 до дати розгляду справи по суті Уряд не приймав будь-яких рішень, що призвели б до збільшення розміру посадових окладів військовослужбовців в Україні.
Оцінюючи ці обставини суд дійшов до такого висновку - оскільки підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (в т.ч. за посадою, котру займав позивач на момент звільнення) не відбулося, то відсутні передбачені частиною четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ підстави для перерахунку пенсії заявника. Отже, підстав для видачі нової довідки про грошове забезпечення за прирівняною посадою для перерахунку пенсії немає, оскільки грошове забезпечення за займаною (прирівняною) позивачем посадою фактично не збільшилося.
Оцінюючи інші аргументи сторін суд враховує таке:
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2020 №1038 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2006 р. № 1644 і від 30 серпня 2017 р. № 704» зміст приміток до вищевказаної постанови приведено у відповідність до пункту 4 Постанови № 704 у чинній редакції.
29 січня 2020 року пункт 6 Постанови № 103 втратив чинність у зв`язку із набранням законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18. Разом з тим, доводи представника позивача про «відновлення дії первинної редакції» Постанови №704 є помилковими, оскільки ця «первинна» редакція (від 30.08.2017) жодного дня не діяла та була змінена Урядом ще до набрання Постановою №704 чинності. Суд вважає, що внаслідок згаданого судового рішення в нормативному регулюванні утворилася прогалина, котра повинна бути заповнена шляхом прийняття рішення уповноваженим органом – Урядом.
Суд також враховує, що позивач у заяві до відповідача від 10.02.2021 (а.с.7) вимагав обчислення розміру посадового окладу та окладу за спеціальним званням як складових грошового забезпечення для перерахунку його пенсії станом на 01.01.2021 виходячи розрахункової величини «розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року)».
Відповідно до частини п?ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. При вирішенні цього спору суд враховує такі правові висновки Верховного Суду щодо релевантних норм права та їх застосування до спірних правовідносин, викладені в постанові від 18.02.2021 у справі № 200/3775/20-а:
« 43. Таким чином дії відповідача при обчисленні позивачу посадового окладу та окладів за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 та 14, відповідають вимогам пункту 4 постанови № 704 та є правомірними.
44. Також суди попередніх інстанцій обґрунтовано зауважували що пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року № 1774-VІІІ, який набрав чинності 1 січня 2017 року, установлено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
45. Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11 грудня 2019 року у справі №240/4946/18 зазначала, що за загальним правилом дії норм права у часі, у зв`язку з набранням чинності Законом № 1774-VІІІ, яким установлено розрахункову величину для визначення посадових окладів, заробітної плати працівників та інших виплат, і заборонено застосовувати мінімальну заробітну плату після набрання чинності цим Законом.
46. Оскільки норма пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року № 1774-VІІІ не втратила чинності і за юридичною силою є вищою за положення пункту 4 постанови № 704, у редакції до внесення змін постановою № 103, а також додатків 1 та 14 постанови № 704, то не вбачається правових підстав для перерахунку розміру посадового окладу позивача та окладу за військовим званням із використанням величини мінімальної заробітної плати, а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.
47. Правова позиція Верховного Суду у вказані категорії справ була сформована у постановах від 11 лютого 2021 року у справах № 200/3774/20-а, № 200/3747/20-а, № 240/11952/19 та колегія суддів не вбачає підстав для відступу від неї».
Отже, помилковим є твердження позивача, що з 01.02.2021 року розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу для обчислення розміру перерахованих пенсій повинні визначатися на підставі норми пункту 4 Постанови №704 в редакції на момент її прийняття, а саме: «розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року) на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14».
Навіть якщо пристати на тлумачення позивача щодо «відновлення дії» пункту 4 Постанови №704 в його первісній редакції, такий суперечить норму пункту 3 розділу II Закону №1774, котра має вищу юридичну силу. Тому відсутні правові підстави для обчислення (зміни) розміру окладу за посадою та окладу за військовим званням заявника для виготовлення та видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу із використанням згаданої розрахункової величини. Суд критично оцінює твердження позивача про те, що вказану ним норму Постанови 704 (у первинній редакції) можна застосувати лише в частині, що згадує розрахункову частину «прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 1 січня календарного року» та не застосовувати її другу частину «але не менше 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня календарного року». Суд вважає цю норму єдиним цілим, тому така в принципі не може бути реалізована, оскільки визначений нею спосіб обчислення посадових окладів (окладів за військовим (спеціальним) званням) суперечить нормі вищої юридичної сили - Закону №1774-VIII та порядку визначення розміру посадових окладів (окладів за військовим (спеціальним) званням), встановленому у примітках до Постанови № 704.
З врахуванням наведених мотивів та міркувань суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, тому у їх задоволенні слід відмовити.
Відповідно до встановлених статтею 139 КАС України правил розподілу судових витрат суд покладає понесені позивачем витрати на сплату судового збору на нього.
Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, що постановив рішення, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 21.10.2021.
Суддя Москаль Р.М.