Рішення № 100649599, 27.10.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.10.2021
Номер справи
560/3588/21
Номер документу
100649599
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/3588/21

РІШЕННЯ

іменем України

27 жовтня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася в суд з позовом до відповідача, в якому просить:

-визнати протиправним та скасувати рішення Славутського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницькій області від 14.03.2016 року № 13 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 ОСОБА_1 ;

-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 роботу на посаді ливарника санітарно-будівельних виробів на стенді з 13 січня 1981 року по 23 березня 1985 року та з 15 червня 1988 року по 21 серпня 1992 року до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення";

-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до пункту б) частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 15 грудня 2015 року.

В підтвердження позовних вимог позивач зазначила, що 15 грудня 2015 року вона подала до управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та м. Славута заяву про призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах.

Управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та м. Славута листом від 23 грудня 2015 року № 12355/03 повідомило позивача про те, що їй необхідно подати довідку уточнюючу характер роботи в ПАТ "Будфарфор" до 14 березня 2016 року, у разі не надання такої довідки у призначенні пенсії їй буде відмовлено.

Позивач, не погодившись із такою відповіддю, звернулася до суду із позовом за захистом своїх прав.

Постановою Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 19.04.2016 року у справі № 682/414/16-а, позов задоволено: визнано протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та м. Славута Хмельницької області про відмову в призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до пункту б) статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"; зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та м. Славута Хмельницької області зарахувати позивачу роботу на посаді ливарника санітарно-будівельних виробів на стенді у Славутському комбінаті "Будфарфор" з 13.01.1981 року по 23.05.1985 року, з 15.06.1988 року по 21.08.1992 року до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 та призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту б) статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з дня звернення за призначенням пенсії, з 15.12.2015 року.

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21.07.2016 року у справі № 682/414/16-а постанову Славутського міськрайонного суду Хмельницької області скасовано в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та м. Славута Хмельницької області про відмову в призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до пункту б) статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та зобов`язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту б) статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з дня звернення за призначенням пенсії, з 15.12.2015 року, та в задоволенні позову в цій частині відмовлено.

В іншій частині постанову Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 19.04.2016 року залишено без змін.

Постановою Верховного Суду від 19 лютого 2020 року постанову Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 19.04.2016 року та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21.07.2016 року скасовано, в задоволенні позову ОСОБА_1 , відмовлено.

Приймаючи рішення, Верховний Суд виходив з того, що в ході розгляду справи судами встановлено, що пенсійний орган не приймав рішення за наслідками розгляду заяви позивача про призначення пенсії, а лише повідомив позивача листом від 23.12.2015 року про необхідність подання уточнюючої довідки.

24 вересня 2020 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримала копію рішення Славутського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області від 14 березня 2016 року № 13 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

Таким чином позивач дізналася про наявність рішення за наслідками розгляду її заяви лише 24 вересня 2020 року.

Позивач вважає таке рішення пенсійного органу протиправним, так як воно порушує її право на соціальний захист, з огляду на таке.

У трудовій книжці позивача є запис про її роботу ливарником санітарно-будівельних виробів на стенді ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" з 13.01.1981 року по 23.05.1985 року, з 15.06.1988 року по 21.08.1992 року, з 15 червня 1988 року по 01 лютого 2013 року.

Згідно із довідкою ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" від 11.12.2015 року № 213 позивач працювала повний робочий день 13.08.1981 року (наказ від 12.01.1981 року № 5-к) по 21.03.1985 року (наказ від 20.03.1985 року № 30-к) у ливарному відділенні ВЦ № 2 на посаді ливарника санітарно-будівельних виробів на стенді, та з 15.06.1988 року (наказ від 14.06.1988 року № 131-к) по 01.02.2013 року у ливарному відділенні ВЦ № 1 на посаді ливарника санітарно-будівельних виробів на стенді.

20 листопада 2020 року ПрАТ "ГЕРБЕРТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" як правонаступник ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" надав позивачу довідку від 20 листопада 2020 року № 2178/01-18 про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. якою підтвердило умови праці позивача, що надають їй право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

Оскільки позивачу 27 серпня 2015 року виповнилося 54 роки, на дату досягнення такого віку мала загальний страховий стаж понад 34 роки та понад 8 років пільгового стажу, вона має право на призначення їй пільгової пенсії.

На підставі наведеного, позивач просить задовольнити її вимоги.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 26 квітня 2021 року відкрито провадження у даній адміністративній справі про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.

Представник відповідача подала в суд відзив на позовну заяву позивача, зареєстрований в суді 14.05.2021 року, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, просить у задоволенні позову відмовити.

Обгрунтовуючи заперечення позову, представник відповідача у відзиві на позов пояснила суду, що 15.12.2015 року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

При зверненні із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах позивач не надала довідки, уточнюючі пільговий характер роботи.

Листом № 12355/03 від 23.12.2015 року позивач повідомлена про необхідність надання таких довідок.

В зв`язку із тим, що позивач не надала довідок уточнюючих пільговий характер роботи в установлений пенсійним органом строк, рішенням Славутського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області від 14 березня 2016 року № 13 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

В наданій трудовій книжці позивача відсутні будь-які записи, що свідчать про пільговий характер роботи.

Представник відповідача звертає увагу суду на те, що постановою Верховного Суду від 19.02.2020 року у справі № 682/41416-а відмовлено у задоволенні позову позивача про призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах.

Наказом ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" від 29.09.2000 року № 313 "Про завершення атестації робочих місць за умовами праці та підтвердження прав за виконання робіт в шкідливих та важких умовах праці по Славутському комбінату "Будфарфор", проведено атестацію робочих місць на підприємстві та затверджено Перелік посад і професій на право призначення пенсії на пільгових умовах на підставі статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Проведеною атестацією, професію ливарника санітарно-будівельних виробів на стенді (Цех № 1, Цех № 2) не віднесено до переліку таких, що дає право на призначення пільгової пенсії.

У довідці ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" від 11.12.2015 року № 213 не вказано про шкідливий характер роботи, виконуваної позивачем у спірні періоди.

До матеріалів справи позивач долучила довідку від 20.11.2020 року № 2178/01-18, видану ПрАТ "ГЕРБЕРТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" з якою вона до відповідача не зверталася.

На підставі наведеного, представник відповідача вважає, що відсутні правові підстави для задоволення позову.

Суд, дослідивши матеріали справи, при вирішенні спору враховує наступне.

В судовому засіданні встановлено, що відповідно до записів у трудовій книжці НОМЕР_1 , а саме:

-№ 6 від 13.01.1981 року, позивач прийнята на роботу в ливарний цех ливарником санітарно-будівельних керамічних виробів, наказ № 5к від 12.01.1981 року;

-№ 7 від 21.03.1985 року, позивач звільнена з роботи, наказ № 30к від 20.03.1985 року;

-№ 11 від 15.06.1988 року, позивач прийнята на роботу в цех № 2 ливарником санітарно-будівельних виробів на стенді, наказ № 13к від 14.06.1988 року;

-№ 13 від 07.03.1997 року, позивач переведена в цех № 1 ливарником санітарно-будівельних виробів на стенді, наказ № 45-к від 07.03.1997 року;

-№ 16 від 01.02.2013 року, позивач звільнена з роботи за угодою сторін, наказ № 100к від 24.01.2013 року.

Отже позивач на посаді ливарника санітарно-будівельних виробів в ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" працювала в такі періоди:

-з 13.01.1981 року по 21.03.1985 року;

-з 15.06.1988 року по 01.02.2013 року.

15.12.2015 року позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та м. Славута Хмельницької області із заявою про призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

Оскільки позивач разом із заявою про призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах не надала довідок, уточнюючих пільговий характер роботи, пенсійний орган листом № 12355/03 від 23.12.2015 року повідомив позивача про необхідність надання таких довідок в строк до 14.03.2016 року.

В зв`язку із тим, що позивач не надала довідок уточнюючих пільговий характер роботи в установлений строк, за результатами розгляду заяви позивача, рішенням управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та м. Славута Хмельницької області від 14 березня 2016 року № 13, позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

Згідно із протоколом № 1795 від 14.03.2016 року, загальний страховий стаж позивача на дату подання заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 становить 35 років 1 місяць 26 днів, пільговий страховий стаж відсутній.

Позивач, не погодившись із змістом листа № 12355/03 від 23.12.2015 року, яким пенсійний орган просив позивача надати довідки, уточнюючі пільговий характер роботи, 10.02.2016 року звернулася до Славутського міськрайонного суду.

Постановою Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 19.04.2016 року у справі № 682/414/16-а, позов задоволено: визнано протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та м. Славута Хмельницької області про відмову в призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до пункту б) статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"; зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та м. Славута Хмельницької області зарахувати роботу ОСОБА_1 на посаді ливарника санітарно-будівельних виробів на стенді у Славутському комбінаті "Будфарфор" з 13.01.1981 року по 23.05.1985 року, з 15.06.1988 року по 21.08.1992 року до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 та призначити пільгову пенсію відповідно до пункту б) статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з дня звернення за призначенням пенсії, з 15.12.2015 року.

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21.07.2016 року у справі № 682/414/16-а постанову суду скасовано в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та м. Славута Хмельницької області про відмову в призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до пункту б) статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та зобов`язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту б) статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з дня звернення за призначенням пенсії, з 15.12.2015 року, та в задоволенні позову в цій частині відмовлено.

В іншій частині постанову Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 19.04.2016 року залишено без змін.

Постановою Верховного Суду від 19 лютого 2020 року постанову Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 19.04.2016 року та постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21.07.2016 року скасовано, в задоволенні позову ОСОБА_1 , відмовлено.

24 вересня 2020 року позивач за своїм зверненням отримала від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області копію рішення управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та м. Славута Хмельницької області від 14 березня 2016 року № 13, та не погодившись із рішенням пенсійного органу про відмову у призначенні їй пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, звернулася в Хмельницький окружний адміністративний суд із даним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за захистом своїх порушених прав.

Суд, надаючи правову оцінку встановленим по справі обставинам, враховує таке.

З 01.01.2004 року набрав чинності Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV), яким визначені принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Відповідно до частини 1, пункту 1 частини 2 статті 114 цього Закону, встановлено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць,-після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім-тринадцятим цього пункту, страхового стажу:

-з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року-не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:

-жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

Зазначене зменшення пенсійного віку для жінок застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.

Частинами 1, 2 статті 24 Закону № 1058-IV, передбачено, що страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку-на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно із пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 4 червня 1998 року № 794 " Про затвердження Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування", установлено, що починаючи із 1 липня 2002 року обчислення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" здійснюється із заробітку особи за період роботи після 1 липня 2000 року за даними системи персоніфікованого обліку.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.

Отже, обчислення страхового стажу проводиться територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону № 1058-IV, за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, починаючи з 1 липня 2000 року, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку-на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, тобто до 01.01.2004 року.

До набрання чинності Законом № 1058, тобто до 01.01.2004 року, державне пенсійне забезпечення громадян визначалося Законом України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.1991 року, (далі Закон № 1788-XII).

Закон № 1788-XII введений в дію постановою Верховної Ради України від 6 грудня 1991 року № 1931-XII із 1 січня 1992 року-в частині норм, що стосуються призначення і виплати пенсій та коригування рівнів пенсій, призначених до введення цього Закону; з 1 квітня 1992 року-в повному обсязі.

Згідно із статтею 1 Закону № 1788-XII, громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до пункту б) частини 1 статті 13 Закону № 1788-XII, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці,-за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи:

-з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок.

Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування":

-жінкам-на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.

Із змісту наведених статтей Закону № 1058-IV та Закону № 1788-XII вбачається, що умови призначення особам пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 в наведених Законах тотожні та однією із основних умов, наявність якої дає право працівнику на призначення такої пенсії, є результати атестації робочих місць.

Відповідно до Закону № 1788-XII, постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 01.08.1992 року, затверджено "Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці", (далі Порядок № 442); установлено, що відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії за віком на пільгових умовах за списками № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, призначаються за результатами атестації робочих місць; результати атестації використовуються підприємствами й організаціями також для здійснення пільг і компенсацій, передбачених чинним законодавством; постановлено керівникам підприємств та організацій незалежно від форм власності й господарювання провести атестацію робочих місць, визначити за її результатами перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням та ознайомити з ним трудящих.

Постанова Кабінету Міністрів України № 442 від 01.08.1992 року набрала чинності 22.08.1992 року, тому за періоди роботи працівниками після 21.08.1992 року обов`язковою умовою призначення особі пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 стала наявність проведеної атестації робочого місця за умовами праці.

Згідно із пунктами 2, 4, 9 Порядку № 442, основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п`ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації-уповноважена найманими працівниками особа.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років.

Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

З метою забезпечення соціального захисту працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Кабінетом Міністрів України, наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383, затверджено "Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" (далі Порядок № 383).

Наказ зареєстрований в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за № 1451/11731.

Згідно із пунктами 1, 3, 4, 5, 10 Порядку № 383, цей Порядок регулює застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпунктів "а", "б" статті 13 та статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92 року. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.

Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.

У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Якщо ж атестація з 21.08.92 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.

У разі не підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами чергової атестації, проведеної протягом 5 років з дати проведення попередньої атестації, до пільгового стажу зараховується період роботи на даному підприємстві, в установі чи організації до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення чергової атестації, якою відповідне право не підтверджене.

У разі підтвердження за результатами атестації та висновку Державної експертизи умов праці права на пенсію за віком на пільгових умовах за Списками № 1 чи № 2 працівникам окремих видів виробництв, робіт, професій чи посад, які мають виражену специфіку, до пільгового стажу зараховується період їх роботи на даному підприємстві, за який умови праці на відповідних робочих місцях не змінювалися і який визначений наказом по підприємству чи організації про затвердження результатів проведення цієї атестації.

Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Дослідження наведених правових норм Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці № 442, дає суду підстави зробити висновок про те, що обов`язок проведення атестації робочих місць повністю покладений на роботодавців-керівників підприємств, установ, організацій, а контроль за її проведенням покладено на державний орган - Держпраці.

Із змісту Порядку № 383 вбачається, що за наявності стажу роботи який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах в період часу до 21.08.1992 року, відсутність атестації робочих місць за умовами праці не позбавляє права працівника на призначення йому такої пенсії, у разі якщо професія передбачена Списками № 2.

Таким чином право на пільгове пенсійне забезпечення мають особи, праця яких пов`язана з особливими умовами, характером та тривалістю роботи на виробництвах, які негативно впливають на здоров`я особи (стаття 13 та 100 Закону № 1788-XII; стаття 114 Закону № 1058-IV).

Основними умовами призначення пільгових пенсій є:

-наявність і тривалість спеціального (пільгового) трудового стажу;

-досягнення певного (пільгового) віку;

-підтвердження відповідних умов праці працівника за результатами атестації робочих місць (починаючи з 21.08.1992 року (Порядок № 442).

Пільговий стаж визначається на підставі:

-запису у трудовій книжці (на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць);

-уточнюючої (пільгової) довідки (у разі відсутності відомостей в трудовій книжці);

-копії (копій) наказу (наказів) підприємства про результати атестації робочих місць з додатком, у якому зазначено перелік робочих місць та їхнє право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 чи №2 (для підтвердження стажу після 21.08.1992 року).

У разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами вперше проведеної атестації до пільгового стажу зараховується:

-весь період роботи до 21 серпня 1992 року;

-п`ятирічний період роботи на такому підприємстві, що передує даті видавання наказу про її результати;

-період роботи впродовж наступних п`яти років.

Позивач з на посаді ливарника санітарно-будівельних виробів в ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" працювала в такі періоди:

-з 13.01.1981 року по 21.03.1985 року;

-з 15.06.1988 року по 01.02.2013 року.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах в періоди трудової діяльності позивача було передбачено такими Списками № 2:

-Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів СРСР № 10 від 26 січня 1991 року.

Відповідно до пункту 2190201а-13404 підрозділу 21902000 2 "Виробництво керамічних, фарфорових, фаянсових виробів та феритів" розділу 21900000 XVIII "Скляне виробництво, виробництво керамічних, фарфорових і фаянсових виробів" до посад, робота на яких дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відноситься посада ливарників санітарно-будівельних виробів на стенді;

-Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11 березня 1994 року.

Відповідно до підпункту 2190201а-13404 пункту 2190201а а) "Робітники" підрозділу 21902000 2 "Виробництво керамічних, фарфорових, фаянсових виробів та феритів" розділу 21900000 XVIII "Скляне виробництво, виробництво керамічних, фарфорових і фаянсових виробів" до посад, робота на яких дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відноситься посада ливарників санітарно-будівельних виробів на стенді;

-Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16 січня 2003 року.

Відповідно до підпункту 18.2.1а пункту 18.2.1а а) "Робітники" підрозділу 18.2.1 "Виробництво труб, керамічних, виробів та феритів" розділу 21900000 XVIII "Скляне виробництво, виробництво керамічних, фарфорових і фаянсових виробів", до посад, робота на яких дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відноситься посада ливарників санітарно-будівельних виробів на стенді.

Таким чином, посада ливарника санітарно-будівельних виробів на стенді, яка дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, передбачена Списками № 2, затвердженими постановою Кабінету Міністрів СРСР № 10 від 26 січня 1991 року, постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11 березня 1994 року, постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16 січня 2003 року.

Відповідно до статті 62 Закону № 1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України постановою № 637 від 12.08.1993 року затвердив "Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", (далі Порядок № 637).

Пунктом 20 Порядку № 637, передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 20.11.2020 року № 2178/01-18, виданої ПрАТ "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" судом встановлено, що позивач за період роботи на ЗАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" з 13.01.1981 року (наказ від 12.01.1981 р. № 5-к) по 21.03.1985 року (наказ від 20.03.1985 р. № 30-к), та з 15.06.1988 (наказ від 14.06.1988 р. № 131-к) по 01.02.2013 року (наказ від 24.01.2013 р. № 100-к) працювала повний робочий день та виконувала роботи по литтю, вийманню та оправленню напівфабрикату у санітарних керамічних виробів, на посаді ливарника санітарно-будівельних виробів на стенді 5 розряду ВЦ № 1, що передбачена Списком № 2 розділом XVIII підрозділом 2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року № 461.

Як зазначено вище, згідно із пунктом 3 Порядку № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Враховуючи наявність такої довідки, уточнюючої характер виконуваної роботи, стаж роботи позивача за період її роботи на посаді ливарника санітарно-будівельних виробів на стенді 5 розряду ВЦ № 1, 2 з 13.01.1981 року (наказ від 12.01.1981 р. № 5-к) по 21.03.1985 року (наказ від 20.03.1985 р. № 30-к), та з 15.06.1988 (наказ від 14.06.1988 р. № 131-к) по 21.08.1992 року (дати набрання чинності "Порядку № 442), повинен бути зарахований до стажу роботи який надає їй право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

Розмір такого стажу становить:

-з 13.01.1981 року по 21.03.1985 року-4 роки 11 місяців 9 днів;

-з 15.06.1988 по 21.08.1992 року-4 роки 2 місяці 6 днів.

Судом встановлено, що при поданні заяви до управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та м. Славута Хмельницької області про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 від 15 грудня 2015 року, позивач не надала до пенсійного органу разом із заявою уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку № 637 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці в зв`язку із відсутністю оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи.

Об`єктивно це підтверджується також рішеннями судів 1-ї, апеляційної та касаційної інстанцій.

Разом з тим суд при вирішенні спору не бере до уваги пояснення відповідача, викладенні у відзиві щодо того, що при прийнятті пенсійним органом рішення від 14.03.2016 року № 13 за результатами розгляду заяви позивача від 15.12.2015 року, про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 була відсутня довідка, уточнююча характер виконуваної позивачем роботи за періоди з 13.01.1981 року по 21.03.1985 року, та з 15.06.1988 року по 01.02.2013 року, за таких обставин.

Відповідно до частини 3 статті 44 Закону № 1058-IV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" правління Пенсійного фонду України постановою від 25.11.2005 року № 22-1 затвердило "Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі Порядок № 121).

Згідно із пунктом 3.3 розділу III Порядку № 121 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року № 13-1), орган, що призначає пенсію, надає:

-роз`яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій;

-у разі необхідності - бланки документів;

-допомогу особам щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії.

Враховуючи те, що у трудовій книжці позивача внесені записи про її трудову діяльність на посадах, передбачених Списком № 2 і позивач звернулася із заявою саме про призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, суд вважає, що пенсійний орган в зв`язку із відсутністю довідки, уточнюючої характер роботи, зобов`язаний був за власною ініціативою витребувати від підприємства де працювала позивач довідки, уточнюючі характер роботи позивача за відповідні періоди роботи на відповідних посадах, тобто надати відповідні роз`яснення та допомогу з питань призначення пенсії, але не зробив цього, що в свою чергу призвело до прийняття протиправного рішення про відмову у призначенні пенсії в зв`язку із відсутністю довідок та не поданням в послідуючому їх позивачем за запитом пенсійного органу.

Відповідно до пункту 4.3 розділу IV Порядку № 121, рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Всупереч цьому, рішення за результатами розгляду заяви позивача прийнято з порушенням передбачених строків та його копія не направлена позивачу до відома, що підтверджується копією матеріалів пенсійної справи позивача, в якій відсутні будь-які докази вручення, направлення позивачу рішення від 14.03.2016 року № 13.

Що стосується зарахування позивачу до стажу роботи, що дає право на призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах за період з 22.08.1992 року по 01.02.2013 року на посаді ливарника санітарно-будівельних виробів на стенді, суд виходить з такого.

Із матеріалів справи встановлено, що проведеними атестаціями робочих місць за умовами праці на Славутському комбінаті "Будфарфор" в тому числі яка проведена вперше, робоче місце ливарника санітарно-будівельних виробів на стенді не визнано таким, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Вперше атестація робочих місць за умовами праці проведена у 2000 році, що підтверджується наказом Славутського комбінату "Будфарфор" від 29 вересня 2000 року № 313 "Про затвердження атестації робочих місць за умовами праці та підтвердження прав за виконання робіт в шкідливих та важких умовах праці по Славутському комбінату "Будфарфор".

Згідно із підпунктом 4.5 пункту 4 Порядку № 383, якщо ж атестація з 21.08.92 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць ( 442-92-п ).

У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.

Враховуючи наведене, стаж роботи позивача із 22.08.1992 року по 01.02.2013 року на посаді ливарника санітарно-будівельних виробів на стенді, не може бути зарахований до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Аналіз наведених правових норм та встановлених обставин дає суду право зробити висновок про те, що до стажу роботи позивача, який дає їй право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 необхідно зарахувати період роботи з 13.01.1981 року (наказ від 12.01.1981 р. № 5-к) по 21.03.1985 року (наказ від 20.03.1985 р. № 30-к), та з 15.06.1988 (наказ від 14.06.1988 р. № 131-к) по 21.08.1992 року (дати набрання чинності "Порядком № 442), беручи до уваги таке:

1. у трудовій книжці позивача внесенні записи про їй періоди роботи на посадах, що передбаченні Списками № 2, які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, та підлягають зарахуванню до пільгового стажу позивача;

2. згідно із довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 20.11.2020 року № 2178/01-18, позивач працювала повний робочий день на посаді ливарника санітарно-будівельних виробів на стенді яка передбачена Списками № 2.

Суд зазначає, що надання уточнюючих довідок підприємств або їх правонаступників необхідно лише у випадку відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

В зв`язку із тим, що 27 серпня 2015 року позивачу виповнилося 54 роки, її загальний страховий стаж на дату подання заяви про призначення пенсії обрахований пенсійним органом в розмірі 35 років 1 місяць 26 днів, стаж роботи, що дає їй право на призначення пільгової пенсії становить 9 років 1 місяць 15 днів, (що становить не менше половини стажу на зазначених роботах), суд приходить до висновку, що позивач має право на пенсію за віком на пільгових умовах, тому рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 14.03.2016 року № 13, яким позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, необхідно визнати протиправним та скасувати.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 45 Закону № 1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Так як позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії 15.12.2015 року, суд вважає, що необхідно зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, починаючи саме із 15.12.2015 року.

Аналізуючи все в сукупності суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Згідно із статтею 139 КАС України, суд вирішив стягнути на користь позивача судовий збір в сумі 908 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, задовольнити.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 , що дає їй право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 період роботи з 13.01.1981 року по 21.03.1985 року та із 15.06.1988 по 21.08.1992 року на посаді ливарника санітарно-будівельних виробів на стенді ЗАТ "Славутський комбінат "Будфарфор".

Визнати протиправними та скасувати рішення Славутського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області від 14.03.2016 року № 13, яким ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 в зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV за Списком № 2, починаючи із 15.12.2015 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 908 грн., ( дев`ятсот вісім гривень), за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя В.К. Блонський