
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/5941/21
27 жовтня 2021 рокум. Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Підгороднянської сільської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Підгороднянської сільської ради, у якій позивач просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо не надання відповіді на запит на інформацію позивача від 21.08.2021;
- зобов`язати відповідача надіслати на електронну адресу позивача ІНФОРМАЦІЯ_1 інформацію щодо кадастрових номерів земельних ділянок, що можуть бути безоплатно надані йому, як учаснику бойових дій, для ведення особистого селянського господарства, у разі відсутності кадастрових номерів (не сформована земельна ділянка) вказати кадастрові номера сусідніх земельних ділянок.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач, станом на 21.08.2021, звернувся до відповідача із запитом на інформацію, однак відповідач проігнорував такий запит, не надавши ні інформації ні відповіді у встановлений законом строк.
Позивач вважає, що такі дії відповідача порушують передбачене статтею 34 Конституції України і статтею 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» право на доступ до публічної інформації, з огляду на що він звернувся із даним позовом в суд.
Ухвалою від 20.09.2021 судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у якій встановлено строк подання відповідачу відзиву на позовну заяву, в тому числі клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
12.10.2021, на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, зі змісту якого слідує, що відповідач заперечує проти задоволення позовних вимов у повному обсязі та зазначає, що обираючи спосіб надіслання запиту (через електронну пошту), позивач не пересвідчився у правильності зазначення в своєму листі адреси електронної пошти одержувача, і замість електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є офіційною і розміщена на сайті Підгороднянської громади в мережі Інтернет за адресою https://pidgorodnyanska-gromada.gov.ua в розділі контакти, вказав - ІНФОРМАЦІЯ_2 (в якій відсутня буква «d») у зв`язку з чим запит від 21.08.2021 не було отримано відповідачем, відповідно він не міг бути розглянутий сільською радою (арк. справи 10-20).
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 , є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , яке видано Управлінням персоналу Військової частини А1314 06 квітня 2016 року (арк. справи 3 зворот).
Станом на 22.08.2021, позивач звернувся до Підгороднянської сільської ради із запитом на інформацію від 21.08.2021, у якому просив надіслати на електронну адресу позивача ІНФОРМАЦІЯ_1 інформацію щодо кадастрових номерів земельних ділянок, що можуть бути безоплатно надані йому, як учаснику бойових дій, для ведення особистого селянського господарства, у разі відсутності кадастрових номерів (не сформована земельна ділянка) вказати кадастрові номера сусідніх земельних ділянок (арк. справи 2).
Запит на надання публічної інформації подано позивачем шляхом його надіслання на електрону пошту відповідача, в підтвердження чого позивачем надано повідомлення про таке надіслання (арк. справи 3).
Відповідач, в супереч вимогам Закону України «Про доступ до публічної інформації» вказаний запит не розглянув, з огляду на що, позивач звернувся з даним позовом в суд.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За змістом частин першої, другої статті 7 Закону України «Про інформацію» передбачено, що право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб`єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації. Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом. Суб`єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.
Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб`єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації (частина перша статті 2 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).
Публічна інформація, згідно із статтею 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Види публічної інформації наведені у вказаному Законі.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: 1) прозорості та відкритості діяльності суб`єктів владних повноважень; 2) вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом; 3) рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.
Статтею 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено забезпечення доступу до інформації шляхом:
1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом;
2) надання інформації за запитами на інформацію.
Статтею 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:
1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень;
2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону;
3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Відповідно до частин першої та другої статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:
1) суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання;
2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків;
4) суб`єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Відповідно до положень частин першої, другої, четвертої, п`ятої статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Письмовий запит подається в довільній формі.
Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача (частина третя статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації»
Запит на інформацію має містити: 1) ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Відповідно до частин першої, другої та четвертої статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно з частинами першою-п`ятою статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:
1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;
2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;
3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком;
4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.
Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов`язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.
У відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: 1) прізвище, ім`я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації; 2) дату відмови; 3) мотивовану підставу відмови; 4) порядок оскарження відмови; 5) підпис.
Відмова в задоволенні запиту на інформацію надається в письмовій формі.
При цьому обов`язковою умовою, у разі відмови в задоволенні запиту є наведення обґрунтованих підстав такої відмови. У разі неправомірної відмови - суд може визнати такі дії протиправними та зобов`язати її надати.
Така ж правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у рішенні від 25 червня 2019 року по справі №9901/924/18.
Так, з матеріалів судової справи слідує, що позивач, керуючись правом, передбаченим частиною третьою статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації», 22.08.2021 звернувся із запитом про надання публічної інформації шляхом надіслання такого на електронну пошту, а саме: « ІНФОРМАЦІЯ_2 », в підтвердження чого надав суду як запит із реквізитами відповідача, так і повідомлення про надіслання листа.
Як слідує з матеріалів судової справи, у відповідача - Підгороднянської сільської ради, є офіційна електронна пошта, зокрема: «ІНФОРМАЦІЯ_2», інформація про яку розміщена на офіційному сайті Підгороднянської громади за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 у розділі «Контакти».
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що позивач, надсилаючи запит на офіційну пошту відповідача, яка розміщена на офіційному сайті Підгороднянської громади за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 у розділі «Контакти», водночас, допустив помилку в адресі електронної пошти, а саме: вказав « ІНФОРМАЦІЯ_2 », пропустивши букву «d», що, як наслідок, унеможливило надходження до відповідача такого запиту у вибраний позивачем спосіб.
Відповідачем додано до матеріалів судової справи скріншот відомостей з електронної пошти відповідача « ІНФОРМАЦІЯ_2 » з розділу «вхідні» за період з 21.08.2021 по 24.08.2021, в якому відображено вхідні повідомлення, які надійшли на електронну пошту Підгороднянської сільської ради у зазначений період та серед який відсутній запит ОСОБА_1 (арк. справи 15).
Доказів надіслання позивачем запиту на отримання публічної інформації у інший, із передбачених частиною третьою статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації», спосіб - сторонами не представлено, а судом не здобуто.
Наведені обставини, на переконання суду, свідчать про відсутність на момент розгляду даної судової справи порушень прав та законних інтересів позивача, які б підлягали судовому захисту, позаяк сільською радою не було вчинено протиправних дій щодо ненадання інформації на запит позивача, оскільки такий, з незалежних від відповідача причин, - ним не був отриманий.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову ОСОБА_1 , - слід відмовити.
Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до статті 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI, суд дійшов висновку, що підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Підгороднянської сільської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 27 жовтня 2021 року.
Реквізити учасників справи:
позивач: - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 );
відповідач: - Підгороднянська сільська рада (місцезнаходження: вул. Зелена, 2, с. Підгородне, Тернопільський район, Тернопільська область, 47737, код ЄДРПОУ: 14029197).
Головуючий суддя Мірінович У.А.