Ухвала суду № 100615824, 27.10.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.10.2021
Номер справи
200/14158/21
Номер документу
100615824
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про відкриття провадження в адміністративній справі

27 жовтня 2021 р. Справа №200/14158/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1

до відповідача: Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області, місцезнаходження: вул. Добровольського, буд. 2, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122

про: визнання протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області щодо нарахування та виплати судді у відставці Дзержинського міського суду Донецької області ОСОБА_1 суддівської винагороди за період роботи з 18 квітня 2020 року по 27 серпня 2020 року із застосуванням обмежень, встановлених ст. 29 Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік», зобов`язання Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області здійснити перерахунок суддівської винагороди судді у відставці Дзержинського міського суду Донецької області ОСОБА_1 за період роботи з 18 квітня 2020 року по 27 серпня 2020 року, обчисливши її відповідно до ст. 130 Конституції України та ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», виходячи з базового розміру посадового окладу судді в розмірі 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлений на 01 січня 2020 року, а також доплати за вислугу років в розмірі 60% та за перебування на адміністративній посаді в розмірі 5% від посадового окладу, та виплатити судді у відставці Дзержинського міського суду Донецької області ОСОБА_1 її недоотриману частину.

В С Т А Н О В И В:

Позивачі, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області про визнання протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області щодо нарахування та виплати судді у відставці Дзержинського міського суду Донецької області ОСОБА_1 суддівської винагороди за період роботи з 18 квітня 2020 року по 27 серпня 2020 року із застосуванням обмежень, встановлених ст. 29 Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік», зобов`язання Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області здійснити перерахунок суддівської винагороди судді у відставці Дзержинського міського суду Донецької області ОСОБА_1 за період роботи з 18 квітня 2020 року по 27 серпня 2020 року, обчисливши її відповідно до ст. 130 Конституції України та ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», виходячи з базового розміру посадового окладу судді в розмірі 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлений на 01 січня 2020 року, а також доплати за вислугу років в розмірі 60% та за перебування на адміністративній посаді в розмірі 5% від посадового окладу, та виплатити судді у відставці Дзержинського міського суду Донецької області ОСОБА_1 її недоотриману частину.

Позивач у позовній заяві просив суд розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), її належить розглядати за правилами адміністративного судочинства. Адміністративний позов подано у строк, установлений законом. Підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених КАС України, немає.

Пунктом 4 частини 9 статті 171 КАС України передбачено, що про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються, зокрема, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.

Відповідно до ч. 1, 2, 3 ст. 12 КАС України, адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Приписами пункту 1 частини 6 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо: прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України "Про запобігання корупції" займають відповідальне та особливо відповідальне становище.

Суд зазначає, що для вирішення питання за правилами якого позовного провадження необхідно розглядати спір щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, необхідно встановити чи не належить позивач до осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище відповідно до Закону України «Про запобігання корупції».

Отже, законодавець визначив, що якщо позивач не належить до осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» справи за їх позовом є незначної складності, та такий спір належить розглядати в порядку спрощеного позовного провадження. Проте, у разі якщо позивач відноситься до осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» справи за їх позовом не можна віднести до справ незначної складеності.

Суд звертає увагу на те, що відповідно ч. 1 ст. 257 КАС України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно з частиною третьою статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Суд зазначає, що до службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, зокрема, віднесено суддів.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 займала посаду судді Дзержинського міського суду Донецької області. Звертаючись до судом з даним позовом просила зобов`язатиТериторіальне управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області здійснити перерахунок суддівської винагороди судді у відставці Дзержинського міського суду Донецької області ОСОБА_1 за період роботи з 18 квітня 2020 року по 27 серпня 2020 року, обчисливши її відповідно до ст. 130 Конституції України та ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», виходячи з базового розміру посадового окладу судді в розмірі 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлений на 01 січня 2020 року, а також доплати за вислугу років в розмірі 60% та за перебування на адміністративній посаді в розмірі 5% від посадового окладу, та виплатити судді у відставці Дзержинського міського суду Донецької області ОСОБА_1 її недоотриману частину.

Суд зазначає, що незважаючи на те, що позивач на час звернення до суду звільнена з посади судді, та відповідно належала до службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а спір пов`язаний з проходженням служби, отже дана справа не належить до справ незначної складності та не може розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження.

При вирішенні питання за правилами якого судочинства розглядати справу суд враховую позицію викладену у постанові Верховного Суду від 04.10.2019 року у справі № 280/700/19-а.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд приходить висновку про відмову у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, та призначає справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Також, з метою запобігти неоднозначному розумінню чи двоякому підходу до вирішення цієї справи суд вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості другого відповідача Державну судову адміністрацію України з наступних підстав.

Відповідно до частин третьої, четвертої статті 148 Закону № 1402-VIII, Державна судова адміністрація України (далі - ДСА) здійснює функції головного розпорядника бюджетних коштів щодо фінансового забезпечення усіх інших судів, окрім Верховного Суду та вищих спеціалізованих судів; функції розпорядника бюджетних коштів щодо місцевих судів здійснюють територіальні управління ДСА.

Відповідно до статті 149 Закону № 1402-VIII суди фінансуються згідно з кошторисами і щомісячними розписами видатків, затвердженими відповідно до вимог цього Закону, у межах річної суми видатків, визначених Державним бюджетом України на поточний фінансовий рік, у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України.

Отже, згідно положення статей 148, 149 Закону № 1402-VIII у зіставленні з положеннями частини першої, пункту 1 частини другої, частини п`ятої статті 22, частини першої статті 23 Бюджетного кодексу України, головним розпорядником бюджетних коштів, виділених, зокрема, на виплату суддівської винагороди (суддям місцевих і апеляційних судів) є ДСА, яка, серед іншого, визначає обсяг видатків розпорядників нижчого рівня на ці потреби, то саме ДСА як суб`єкт владних повноважень мала б відповідати за погашення заборгованості, яка виникла внаслідок невиплати судді у повному обсязі суддівської винагороди.

Відповідно до ч. 4 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави

Враховуючи необхідність встановлення усіх обставин справи, а також враховуючи позицію Верховного Суду викладену у постанові від 23.06.2021 року у справі № 520/13014/2020, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості другого відповідача Державну судову адміністрацію України.

Відповідно до ч. 2 ст. 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

З огляду на те, що рішення за результатами розгляду даної справи може вплинути на у права, свободи, інтереси або обов`язки Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, суд дійшов висновку про залучення Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Керуючись ст.ст. 12, 48, 49, 171, 173, 179, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

П О С Т А Н О В И В:

1. У задоволення клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження – відмовити.

2. Прийняти до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до відповідача: Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області про визнання протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області щодо нарахування та виплати судді у відставці Дзержинського міського суду Донецької області ОСОБА_1 суддівської винагороди за період роботи з 18 квітня 2020 року по 27 серпня 2020 року із застосуванням обмежень, встановлених ст. 29 Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік», зобов`язання Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області здійснити перерахунок суддівської винагороди судді у відставці Дзержинського міського суду Донецької області ОСОБА_1 за період роботи з 18 квітня 2020 року по 27 серпня 2020 року, обчисливши її відповідно до ст. 130 Конституції України та ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», виходячи з базового розміру посадового окладу судді в розмірі 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлений на 01 січня 2020 року, а також доплати за вислугу років в розмірі 60% та за перебування на адміністративній посаді в розмірі 5% від посадового окладу, та виплатити судді у відставці Дзержинського міського суду Донецької області ОСОБА_1 її недоотриману частину, відкрити провадження в адміністративній справі № 200/14158/21 та призначити розгляд справи за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні.

3. Підготовче засідання призначити на 23 листопада 2021 року о 09 год. 30 хв. в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Добровольського, 1.

4. Залучити в якості другого відповідача у справі: Державну судову адміністрацію України (вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601).

5. Залучити в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Державної казначейської служби України в Донецькій області (пр. Миру, буд. 68, м. Маріуполь, Донецька область, 87500).

6. Зобов`язати відповідача направити на адресу Державної судової адміністрації позовну заяву з додатками та докази направлення надати суду.

7. Відповідачу 1 надати суду інформацію стосовно того чи було передбачено фінансування на виплату суддівської винагороди у 2020 році у розмірі передбаченому Закону України “Про судоустрій і статус суддів”, письмові пояснення стосовно того чи приймався наказ щодо обмеження виплати заробітної плати суддям з 18.03.2020 року та надати відповідний наказ за наявності.

8. Державній судовій адміністрації України надати суду інформацію стосовно того чи було передбачено фінансування на виплату суддівської винагороди у 2020 році у розмірі передбаченому Закону України “Про судоустрій і статус суддів”.

9. Відповідачам в строк п`ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали надіслати копію відзиву та докази в обґрунтування обставин викладених у відзиві, а також надати докази надіслання відзиву на позовну заяву з доданими для нього документів усім учасникам справи одночасно з надісланням відзиву до суду.

10. Позивачу в строк п`яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву надіслати копію відповіді на відзив та доданих до них документів усім учасникам справи одночасно з надісланням відповіді на відзив до суду з відповідними доказами.

11. Відповідачам в строк п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив надати заперечення на відповідь на відзив та надіслати копію заперечень усім учасникам справи одночасно з надісланням заперечень до суду з відповідними доказами.

12. Третій особі надати суду письмову думку з приводу заявлених позовних вимог.

13. Сторони можуть звернутися до суду із заявою про продовження процесуальних строків, встановлених судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином", відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)” від 18.06.2020 року № 731-ІХ (який набрав чинності 17.07.2020 року).

14. 8. Сторонам надати суду докази на підтвердження повноважень для представництва у суді з урахуванням положень статей 59, 60 КАС України з визначенням права вчинення кожної окремої процесуальної дії та документ, що посвідчує його особу (для огляду).

15. 9.Явка сторін у підготовче засідання є обов`язковою.

16. Адміністративна справа розглядатиметься Донецьким окружним адміністративним судом у складі судді Олішевської В.В. одноособово.

17. Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту підписання.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою: http://adm.dn.court.gov.ua/sud200/.

Суддя В.В. Олішевська