
Господарський суд
Житомирської області
____________
______________
майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48-16-20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua, код згідно ЄДРПОУ 03499916
УХВАЛА
"20" жовтня 2021 р. м. Житомир Справа № 906/266/21
Господарський суд Житомирської області у складі судді Сікорської Н.А.,
розглядаючи заяву АТ "Укртелеком" в особі Житомирської філії АТ "Укртелеком" від 04.10.2021р. №43/20 про заміну сторони виконавчого документа у справі
за позовом: Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Житомирської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком"
до Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області
про стягнення 26216,82 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Житомирської області від 29.07.2021р. стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Житомирської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" 26216,82 грн. відшкодування вартості телекомунікаційних послуг, наданих пільговій категорії населення; 2270,00 грн. - витрат по сплаті судового збору.
На виконання вказаного рішення судом видано наказ від 31.08.2021р.
11.10.2021р. на адресу суду від ПАТ "Укртелеком" в особі Житомирської філії ПАТ "Укртелеком" надійшла заява, згідно якої стягувач просить здійснити заміну боржника у наказі №906/266/20, виданого на підставі рішення Господарського суду Житомирської області на його правонаступника - Управління соціального захисту населення Коростенської РДА.
Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 12.10.2021р. заяву ПАТ "Укртелеком" в особі Житомирської філії ПАТ "Укртелеком" про заміну сторони виконавчого документа його правонаступником прийнято до розгляду. Судове засідання призначено на 20.10.2021.
Представники сторін у судове засідання не з`явились.
20.10.2021р. на адресу суду від від ПАТ "Укртелеком" в особі Житомирської філії ПАТ "Укртелеком" засобами електронного зв`язку надійшло клопотання про розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження без участі його представника.
Згідно ч.3 ст.334 ГПК України суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб.
Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
За вказаних обставин, суд ухвалив розглядати заяву про заміну сторони виконавчого провадження за відсутності представників сторін.
За результатами розгляду заяви АТ "Укртелеком" про заміну боржника суд встановив, що заява мотивована тим, що Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області реорганізоване шляхом приєднання до Коростенскої РДА, яка згідно розпорядження голови Коростенської РДА № 25А від 15.03.2021р. є правонаступником Народицької РДА і всіх його структурних підрозділів. ( а.с. 110-112)
До заяви стягувач додав лист Головного управління державної казначейської служби України у Житомирській області "Про повернення виконавчих документів" від 21.09.2021 № 02-10/789, адресований Житомирській філії ПАТ "Укртелеком", в якому вказано, що на ім`я УПСЗН Народицької РДА в управлінні рахунки не відкриті. УПСЗН Народицької РДА реорганізовано шляхом приєднання до Коростенської РДА.
У зв`язку з цим, наказ Господарського суду Житомирської області № 906/266/21 стягувачу був повернутий без виконання.
Частиною першою статті 18 ГПК визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Відповідно до ч.1 ст.334 ГПК України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (ч.5 ст. 334 ГПК України).
Згідно ч.1 ст.104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Правонаступництво юридичної особи має місце у випадку її припинення шляхом реорганізації: злиття, приєднання, поділу, перетворення. У такому разі відбувається одночасне правонаступництво (передання) прав і обов`язків юридичної особи або, іншими словами, одночасне правонаступництво щодо майна, прав і обов`язків юридичної особи.
Тому правонаступництво юридичної особи, так само як і спадкове правонаступництво, завжди є універсальним, тобто передбачає одночасний перехід до правонаступника за передавальним актом або розподільчим балансом (частина перша статті 104, статті 106 - 109 ЦК України) і прав, і обов`язків юридичної особи, яка припиняється шляхом реорганізації.
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні. Процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв`язок матеріального і процесуального права.
Суд враховує правову позицію, викладену у постанові Великої Палати ВС від 16.06.2020 у справі №910/5953/17, за якою при реорганізації юридичної особи відбувається універсальне правонаступництво, при якому все майно особи як сукупність прав та обов`язків, які їй належать, переходить до правонаступника чи правонаступників; при цьому в цій сукупності переходять усі окремі права та обов`язки, які належали на момент правонаступництва правопопереднику незалежно від їх виявлення на той момент.
Частиною 2 ст.107 ЦК України визначено, що після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами.
Відповідно до частини 3 цієї статті Кодексу передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів" у Житомирській області утворюється Коростенський район (з адміністративним центром у місті Коростень) у складі територій Білокоровицької сільської, Гладковицької сільської, Горщиківської сільської, Іршанської селищної, Коростенської міської, Лугинської селищної, Малинської міської, Народицької селищної, Овруцької міської, Олевської міської, Словечанської сільської, Ушомирської сільської, Чоповицької селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1321 затверджено Порядок здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються (надалі - Порядок), відповідно до п.8 якого перехід майна, майнових прав та обов`язків райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - здійснюється з дня затвердження передавального акта комісії з реорганізації.
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" здійснюється реорганізація районних державних адміністрацій районів, ліквідованих згідно з постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 №807-ІХ, шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених зазначеною постановою, зокрема, згідно з додатком 1 розпорядження Народицька райдержадміністрація реорганізується шляхом її приєднання до Коростенської райдержадміністрації.
Згідно п. 11 Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1321, райдержадміністрації, що припиняються, до складу яких входять структурні підрозділи із статусом юридичної особи публічного права, після набрання чинності актом Кабінету Міністрів України про реорганізацію відповідної райдержадміністрації, а у разі створення райдержадміністрацій на території новоутвореного району - після державної реєстрації створення райдержадміністрацій видають акт про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрації, які мають статус юридичної особи публічного права. У акті про реорганізацію визначається її спосіб, заходи з реорганізації, строк її завершення та інші необхідні умови.
Відповідно до п.16 Порядку №1321, передавальний акт складається комісією з реорганізації у визначені законодавством порядку та строки після завершення заходів з реорганізації, але не пізніше ніж протягом трьох місяців з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України про реорганізацію відповідної райдержадміністрації та підписується усіма членами комісії.
Передавальний акт затверджується протягом 10 днів з моменту його складення розпорядженням голови облдержадміністрації за поданням голови комісії з реорганізації. Зазначений документ повинен містити положення про правонаступництво щодо всіх фінансових (у тому числі боргових) зобов`язань райдержадміністрації, що припиняється, всіх його кредиторів та боржників, у тому числі зобов`язання, які оспорюються сторонами.
Судом встановлено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020р. №1321, розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.12.2020р. №1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій", 30.12.2020 головою Народицької РДА прийнято розпорядження № 137 "Про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрації, які мають статус юридичної особи публічного права шляхом приєднання до Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області", згідно якого реорганізовано управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації, шляхом приєднання до Коростенської райдержадміністрації, яка є правонаступником всіх його зобов`язань та майнових обов`язків.
Розпорядженням голови Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області №25А від 15.03.2021 затверджено передавальний акт балансових рахунків, матеріальних цінностей та активів, згідно якого всі зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області перед кредиторами, дебіторами, усі права та обов`язки, а також всі активи і пасиви шляхом приєднання переходять до правонаступника - Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області
З огляду на викладене, має місце факт універсального правонаступництва, коли до правонаступника - Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області разом з правами Управління праці та соціального захисту населення Народицької РДА перейшли обов`язки останньої.
Отже, правонаступником Управління праці та соціального захисту населення Народицької РДА є Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації, до якого перейшли всі обов`язки боржника по виконавчому документу - наказу Господарського суду Житомирської області від 31 серпня 2021 року у справі №906/266/21.
Враховуючи вищенаведене, господарський суд дійшов висновку про наявність правових підстав для заміни боржника - Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області в наказі від 31.08.2021р., виданому на підставі рішення господарського суду Житомирської області від 29.07.2021р. у справі №906/266/21 на Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.
Керуючись статтями 234-235, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Замінити боржника - Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області (11401, Житомирська область, смт.Народичі, вул.1-го Травня, буд.15, код ЄДРПОУ 03192750) на Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області (11500, Житомирська обл., м. Коростень, вул. Франка, буд.5, код ЄДРПОУ 03192690) у наказі від 31.08.2021р., виданому на підставі рішення господарського суду Житомирської області від 29.07.2021р. у справі №906/266/21,.
2. Повернути стягувачу оригінал наказу Господарського суду Житомирської області №906/266/21 від 31.08.2021.
Ухвала набирає законної сили з дати її підписання та може бути оскаржена в порядку, передбаченому ст. ст. 254, 255 ГПК України.
Ухвала підписана: 26 жовтня 2021 р.
Суддя Сікорська Н.А.
Друк:
1 - в справу
2 - стягувачу (рек. з пов.) оригінал,
3 - Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області (11500, Житомирська обл., м. Коростень, вул. Франка, буд.5 (рек. з пов.)