ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"21" червня 2010 р.Справа № 16/813-10 За позовом Прокурора Полонського району в інтересах держави в особі Міністерства охорони навколишнього природного середовища, в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницької області, м. Хмельницький
до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Україна”, с. Кустівці Полонського району
про стягнення 9 861,00 грн.
Суддя Магера В.В.
Представники сторін:
від позивача: Сліпчук О.П. –представник за довіреністю;
від відповідача: не з’явився;
За участю: Грамчук Т.А. - прокурор відділу прокуратури Хмельницької області.
Суть спору: Прокурор в інтересах позивача звернувся з позовом, згідно якого просить суд стягнути з відповідача 9 861,00 грн. збитків, завданих навколишньому природному середовищу заподіяних спеціальним водокористуванням за відсутності відповідного дозволу.
Представник позивача та прокурор в судове засідання 21.06.2010 р. з’явилися, позовні вимоги підтримали. Крім того, прокурором та позивачем подано письмову заяву про уточнення позовних вимог, в якій останній просить суд стягнути з відповідача на користь Державної екологічної інспекції для зарахування Кустовецької сільської ради збитки, завдані навколишньому природному середовищу в сумі 9861,00 грн.
Розглянувши заяву прокурора та позивача про уточнення позовних вимог, судом враховується, що відповідно до ч.4 ст.22 ГПК України, позивач вправі до прийняття рішення по справі змінити підставу або предмет позову, збільшити розмір позовних вимог, за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених ст.5 цього Кодексу в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог.
Вищевказана заява нормам чинного законодавства не суперечить, будь чиїх прав та охоронюваних законом інтересів не порушує, подана у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому судом приймається.
Відповідач своїми процесуальними правами не скористався, позовні вимоги по суті та розміром не оспорив, повноважного представника у судове засідання не направив, витребуваних документів не подав, поважні причини неявки суду не повідомив. При цьому ухвала суду від 29.04.2010 р. про порушення провадження у справі та ухвала від 07.06.10 р. про відкладення розгляду справи відповідачем отримана 06.05.2010 р. та 12.06.10 р. відповідно, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення. Тому суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами, в порядку ст. 75 ГПК України.
Розглядом наявних матеріалів справи встановлено наступне:
26.03.2010 р. Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства СТОВ „Україна”, с. Кустівці Полонського району, за результатами якої складено акт перевірки № 78/06/10.
Вказаним актом перевірки встановлено, що СТОВ „Україна” в період з 06 січня 2008 р. по 26 березня 2010 р. здійснювало спеціальне водокористування для забезпечення господарсько-побутових і виробничих потреб підприємства за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, чим порушено вимоги ст.ст.44,47,48 Водного кодексу України.
При цьому, термін дії дозволу відповідача на спеціальне водокористування № 001204 від 06.01.05 р. закінчився 06.01.08 р.
За наслідками перевірки, керівника СТОВ „Україна” притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення вимог природоохоронного законодавства, про що винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 29.03.2010 р. № 007187/06.
Відповідно до довідки № 57 від 26.05.2010 р. про використання води відповідачем за період, що перевірявся, загальна кількість води, що була використана підприємством становить 1,9 тис. м куб. Вказану довідку підписано директором товариства та скріплено печаткою.
Держінспектором з ОНПС в Хмельницькій області проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного водокористування без дозволу на спеціальне водокористування, який становить відповідно 9861,00 грн.
Розмір збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу без дозволу на спеціальне водокористування розраховано на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009 р. № 389 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. №767/16783 (надалі - Методика).
У зв’язку із несплатою збитків в сумі 9 861,00 грн. в добровільному порядку, прокурор звернувся до суду з позовом про стягнення вказаної суми з відповідача.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом враховується наступне:
Відповідно до ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи-катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.
Відповідно до ст.46 Водного Кодексу України водокористування вод здійснюється в порядку загального і спеціального водокористування. Спеціальне водокористування (ст.48 Водного Кодексу України) - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв та скидання в них зворотних вод. Спеціальне водокористування здійснюються на підставі дозволу юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Відповідно до ст.68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” від 25.06.1991р. (з наступними змінами і доповненнями), п.1 ст.111Водного Кодексу України - підприємства, установи організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно ст.69 вказаного Закону визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів. Особи, яким завдано такої шкоди, мають право на відшкодування неодержаних прибутків за час, необхідний для відновлення здоров'я, якості навколишнього природного середовища, відтворення природних ресурсів до стану, придатного для використання за цільовим призначенням.
Розмір заподіяної державі шкоди підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №78/06/10 від 26.03.2010 р., довідкою відповідача № 57 від 26.05.2010 р. про використання об’єму води з двох артсвердсловин, постановою про накладення адмінстягнення від 29.03.2010 р. № 007187/06, розрахунком збитків.
Правомірність застосування позивачем до вказаного порушення Методики від 20.07.2009 р. №389, на підставі якої проведено розрахунок розміру збитків, підтверджується наступним.
Відповідно до п.2 Положення про державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548 , інспекція у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінприроди та Держекоінспекції, а також цим Положенням.
Пунктом 1.2. наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „Про затвердження Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів” від 20.07.09р. №389 встановлено, що ця Методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства.
Державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і, розраховують розмір відшкодування збитків.
Таким чином, державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища з дати встановлення факту самовільного водокористування для нарахування збитків, завданих державі самовільним водокористуванням, повинні керуватися лише Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.09 р. №389.
Відповідно до ст. ст. 33,34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
При цьому судом враховується, що відповідачем обставини правопорушення та позову не спростовано, розмір заподіяних збитків добровільно не відшкодовано.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, такими що відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню.
Витрати по оплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України, оскільки спір доведено до розгляду в суді з вини останнього.
Керуючись ст. 1, 2, 4-5,4-7 12, 15, 22, 33, 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД-
ВИРІШИВ:
Позов Прокурора Полонського району в інтересах держави в особі Міністерства охорони навколишнього природного середовища в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницької області, м. Хмельницький до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Україна”, с. Кустівці Полонського району про стягнення 9 861,00 грн. збитків задовольнити.
Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Україна”, (с. Кустівці Полонського району, р/р 26007060206222 в Хмельницькій філії ЗАТ КБ „Приватбанк”, МФО 315405, код ЄДРПОУ 03789181) на користь Кустовецької сільської ради (с. Кустівці Полонського району, р/р 31517921700373, МФО 815013, банк одержувача ГУДКУ в Хмельницькій області, код ЄДРПОУ 23565584) 9861,00 грн. (дев’ять тисяч вісімсот шістдесят одну гривню 00 коп.) збитків заподіяних самовільним спеціальним водокористуванням.
Видати наказ.
Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Україна", (с. Кустівці Полонського району, р/р 26007060206222 в Хмельницькій філії ЗАТ КБ „Приватбанк”, МФО 315405, код ЄДРПОУ 03789181) в дохід державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095, на рахунок УДК у м. Хмельницькому №31112095700002 в ГУДК Хмельницької області, МФО 815013, ЗКПО 23565225 державне мито в розмірі 102,00 грн. (сто дві гривні 00 коп.)
Видати наказ.
Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Україна", (с. Кустівці Полонського району, р/р 26007060206222 в Хмельницькій філії ЗАТ КБ „Приватбанк”, МФО 315405, код ЄДРПОУ 03789181) в дохід державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22050000 на рахунок УДК у м. Хмельницькому р/р 31215259700002 в ГУ ДКУ у Хмельницької області, МФО 815013, код ЄДРПОУ 23565225, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 коп).
Видати наказ.
Суддя