Рішення № 10058772, 18.06.2010, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
18.06.2010
Номер справи
2/816-10
Номер документу
10058772
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"18" червня 2010 р.Справа № 2/816-10

За позовом Славутського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Славутської районної державної адміністрації та Управління агропромислового розвитку Славутської районної державної адміністрації м.Славута

до Сільськогосподарського виробничого кооперативу „Маяк” с.Піддубці

Славутського району

про стягнення 36700грн.00коп.

Представники сторін:

від 1-го позивача: Почекета А.І. –представник по довіреності №01-01-11/329 від 26.05.2010р. (приймав участь в судовому засіданні 07.06.2010р.)

від 2-го позивача: Конончук Г.В. –представник по довіреності №190 від 07.05.2010р. (приймав участь в судовому засіданні 07.06.2010р.)

від третьої особи: Крепак Ю.Г. –представник по довіреності №14-14/130-4047 від 14.05.2010р.

від відповідача: Сорока В.І. –голова СВК „Маяк” (приймав участь в судовому засіданні 07.06.2010р.)

за участю : Шкадько В.В. –прокурор відділу прокуратури Хмельницької області

Рішення приймається 18.06.2010р. оскільки в судовому засіданні 07.06.2010р. було оголошено перерву.

Суть спору: Прокурор в інтересах держави в особі позивачів звернувся до господарського суду з позовом про стягнення з відповідача 36700грн.00коп. коштів, що були надані відповідно договорів №1 від 27.10.2008р. і №11 від 26.12.2008р. про надання та умов повернення коштів резервного фонду державного бюджету, на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008р. №1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях”.

Прокурор та повноважний представник першого позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали і наполягають на їх задоволенні.

Представник другого позивача в судовому засіданні пояснив, що на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008р. №1010-р. „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” та розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації від 12.08.2008р. №428/2008-р „Про розподіл коштів, виділених Кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 20078 року на території Хмельницької області”, розпорядженням Славутської райдержадміністрації від 19.08.2008р. №700-р розпорядником по використанню коштів, виділених з резервного фонду державного бюджету, було визначено управління агропромислового розвитку райдержадміністрації і кошти в сумі 36700грн.00коп. перераховані СВК „Маяк”.

Представник третьої особи в судовому засіданні та у письмових поясненнях повідомив, що Головним управління державного казначейства України у Хмельницькій області в особі Славутського управління, відповідно до платіжних доручень №265 від 08.09.2008р. та №574 від 29.12.2008р. здійснено виділення бюджетних коштів на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у червні-липні 2008 року на території Хмельницької області, зокрема, виділено СВК „Маяк” кошти в загальній сумі 36700грн.00коп. за КЕКВ 1310 „Субсидії і поточні трансфери підприємствам (установам, організаціям)”. Зазначено, що відповідно до Роз’яснення щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженого наказом Державного казначейства України №330 від 08.12.2006р., до категорії видатків „Субсидії і поточні трансфери (1300)” відносяться всі невідплатні державні платежі, які не підлягають поверненню і передбачаються лише на поточні цілі одержувача бюджетних коштів.

Представник відповідача в судовому засіданні та в наданому письмовому поясненні проти позову заперечує з посиланням на те, що грошові кошти на часткову компенсацію спричинених стихією збитків були виділені відповідно розпорядження Кабінету Міністрів України №1010-р від 28.07.2008р. і в розпорядженні не обумовлено про повернення коштів, а договори укладені по рекомендації районного управління агропромислового розвитку значно пізніше, після надання цих коштів. Просить врахувати, що у договорах не зазначено у яких спосіб має проводитись повернення коштів, тобто відсутній механізм їх повернення оскільки кошти надійшли по КЕКВ 1310 „Субсидії і поточні трансфери підприємствам (установам, організаціям)”. В зв’язку з цим, відповідач просить в позові відмовити.

Відповідачем також подано до суду клопотання за №94 від 14.06.2010р. про зупинення провадження у справі №2/816-10 до вирішення пов’язаною з нею справи за позовом СВК „Маяк” про визнання договорів надання та умов повернення коштів резервного фонду державного бюджету №1 від 27.10.2008р. та №11 від 26.12.2008р. недійсними.

Розглянувши матеріали справи, господарським судом встановлено наступне :

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008р. №1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” Хмельницькій області виділено кошти для проведення часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталась в червні-липні 2008 року.

Розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації „Про розподіл коштів, виділених Кабінетом міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008року на території Хмельницької області” від 12.08.2008р. №428/2008-р, виділені з резервного фонду державного бюджету кошти спрямовані районним державним адміністраціям для часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася на території Хмельницької області у червні-липні 2008 року.

Згідно розпорядження Славутської районної державної адміністрації №700-р від 19.08.2008р. „Про визначення розпорядника по використанню коштів, виділених Кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 року на території Славутського району” розпорядником по використанню вказаних коштів, визначено управління агропромислового розвитку райдержадміністрації.

На підставі вказаних розпоряджень, управлінням агропромислового розвитку Славутської райдержадміністрації платіжним дорученням від №265 від 08.09.2008р. було перераховано СВК „Маяк” кошти в розмірі 33300грн.00коп., з призначенням платежу - для закупівлі паливно-мастильних матеріалів.

27.10.2008р. між управлінням агропромислового розвитку Славутської райдержадміністрації (надавач коштів) в особі начальника управління Шаргородського О.С. та СВК „Маяк” (отримувач коштів) в особі керівника Сороки В.І. укладено договір №1 про надання та умови повернення коштів резервного фонду державного бюджету.

Відповідно пунктів 1.1, 1.2. договору, надавач коштів надає, а отримувач коштів отримує виділені кошти в сумі 33300грн.00коп. і отримувач коштів зобов’язаний використати отримані кошти на придбання матеріальних ресурсів згідно розпорядження Кабінету Міністрів України №1010-р від 28.07.2008р. та розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації від 12.08.2008р. №428/2008р.

Згідно пунктів 2.1, 2.2, 3.1 договору кошти надаються отримувачу через відділення державного казначейства у Славутському районі до 30.12.2008р. при наявності документів, що підтверджують стихію та понесені внаслідок цього витрати (збитки), в межах відповідно прийнятого розподілу, і перерахування коштів здійснюється на поточний рахунок отримувача коштів для закупівлі паливо-мастильних матеріалів.

Розділом 5 договору визначено умови використання коштів. В пунктах 5.1, 5.2 договору зазначено, що отримані кошти резервного фонду надаються для сільгоспвиробника на поворотній основі і отримувач коштів зобов’язується повернути надані кошти повністю до 01 листопада 2009 року. Відповідно п.5.3 договору отримувач коштів зобов’язаний використати кошти виключно за цільовим призначенням. В разі використання коштів на інші цілі ніж це визначено розпорядженні Хмельницької ОДА №428/2008р. від 12.08.2008р. або при встановлені незаконного отримання коштів, він зобов’язаний повернути кошти до резервного фонду в місячний термін після виявлення нецільового використання коштів.

Згідно п.8.2 договір набуває чинності з моменту підписання його сторонами і є дійсним до моменту його остаточного виконання.

Договір №1 від 27.10.2008р. підписаний повноважними представниками і скріплений печатками сторін.

26.12.2008р. між управлінням агропромислового розвитку Славутської райдержадміністрації (надавач коштів) в особі начальника управління Шаргородського О.С. та СВК „Маяк” (отримувач коштів) в особі керівника Сороки В.І. укладено договір №11 про надання та умови повернення коштів резервного фонду державного бюджету.

Відповідно пунктів 1.1, 1.2. договору, надавач коштів надає, а отримувач коштів отримує виділені кошти в сумі 3400грн.00коп. і отримувач коштів зобов’язаний використати отримані кошти на придбання матеріальних ресурсів згідно розпорядження Кабінету Міністрів України №1010-р від 28.07.2008р. та розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації від 12.08.2008р. №428/2008р.

Згідно пунктів 2.1, 2.2, 3.1 договору кошти надаються отримувачу через відділення державного казначейства у Славутському районі до 30.12.2008р. при наявності документів, що підтверджують стихію та понесені внаслідок цього витрати (збитки), в межах відповідно прийнятого розподілу, і перерахування коштів здійснюється на поточний рахунок отримувача коштів для закупівлі паливо-мастильних матеріалів.

Розділом 5 договору визначено умови використання коштів. В пунктах 5.1, 5.2 договору зазначено, що отримані кошти резервного фонду надаються для сільгоспвиробника на поворотній основі і отримувач коштів зобов’язується повернути надані кошти повністю до 01 листопада 2009 року. Відповідно п.5.3 договору отримувач коштів зобов’язаний використати кошти виключно за цільовим призначенням. В разі використання коштів на інші цілі ніж це визначено розпорядженні Хмельницької ОДА №428/2008р. від 12.08.2008р. або при встановлені незаконного отримання коштів, він зобов’язаний повернути кошти до резервного фонду в місячний термін після виявлення нецільового використання коштів.

Згідно п.8.2 договір набуває чинності з моменту підписання його сторонами і є дійсним до моменту його остаточного виконання.

Договір №11 від 27.10.2008р. підписаний повноважними представниками і скріплений печатками сторін.

Платіжним дорученням №574 від 29.12.2008р. управлінням агропромислового розвитку Славутської райдержадміністрації перераховано СВК „Маяк” кошти в розмірі 3400грн.00коп.

Всього відповідачем СВК „Маяк” за зазначеними договорами було отримано кошти у сумі 36700грн.00коп.

Відповідач в судових засіданнях підтвердив отримання коштів та додав до відзиву копії платіжних доручень №265 від 08.09.2008р., №574 від 29.12.2008р. за якими СВК „Маяк” було отримано 36700грн.00коп.

У визначений договорами строк, а також на дату розгляду справи в суді, кошти в сумі 36700грн.00коп. СВК „Маяк” не повернув, що не спростовується відповідачем.

Відповідач звернувся з клопотанням за №94 від 14.06.2010р. про зупинення провадження у справі №2/816-10 до вирішення пов’язаною з нею справи за позовом СВК „Маяк” про визнання договорів надання та умов повернення коштів резервного фонду державного бюджету №1 від 27.08.2008р. та №11 від 26.12.2008р. недійсними. Однак, до клопотання не надано доказів щодо порушення провадження у такій справі і доказів, що справа розглядається судом.

Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 18.06.2010р. №5/01-12/1503 повернено без розгляду позовну заяву вх.№01-08/1503 від 16.06.2010р. сільськогосподарського виробничого кооперативу „Маяк” с.Піддубці Славутського району до управління агропромислового розвитку Славутської районної державної адміністрації про визнання недійсними договорів надання та умов повернення коштів резервного фонду державного бюджету.

Аналізуючи матеріали справи, доводи і пояснення представників сторін, прокуратури і третьої особи господарським суд враховує наступне :

Відповідно до ч.1 ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

У відповідності до ст.11, ст.509 Цивільного кодексу України однією з підстав виникнення, цивільних прав та обов’язків сторін є укладення між ними договору. В силу зобов’язання боржник зобов’язаний вчинити на користь кредитора певну дію, в тому числі, сплатити гроші, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов’язку.

Згідно зі ст.193 Господарського кодексу України суб’єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов’язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов’язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Одностороння відмова від зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Боржник зобов’язаний виконати свій обов’язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов’язання чи звичаїв ділового обороту (ст.ст.525, 526, 527 Цивільного кодексу України).

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.07.2008р. №1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” передбачено виділення коштів для проведення часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії у вказаних областях за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету.

Постановою Кабінету Міністрів України №415 від 29.03.2002р. затверджено Порядок використання коштів резервного фонду, яким визначено напрями використання коштів резервного фонду державного бюджету та місцевого бюджету і встановлено процедури, пов’язані з виділенням коштів резервного фонду відповідного бюджету та звітування про їх використання. Відповідно п.11 вказаної постанови (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №647 від 27.07.2005р.) кошти з резервного фонду бюджету виділяються на безповоротній основі або на умовах повернення, про що зазначається у рішенні про виділення коштів з резервного фонду бюджету. В абзаці другому цього пункту прямо визначено, що кошти із резервного фонду бюджету суб’єктам господарської діяльності недержавної форми власності або суб’єктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51 відсоток, виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України №1010-р від 28.07.2008р. „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” та виданих на його підставі розпоряджень Хмельницької обласної державної адміністрації №428/2008-р від 12.08.2008р. і Славутської райдержадміністрації №700-р від 19.08.2008р. було виділено і перераховано на рахунок відповідача кошти в сумі 36700грн., а умови надання, використання і строк повернення зазначених коштів визначено сторонами шляхом укладення відповідних договорів №1 від 27.10.2008р. та №11 від 26.12.2008р. надання та умов повернення коштів резервного фонду державного бюджету.

Відповідно ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами і іншими учасниками судового процесу.

Факт отримання відповідачем коштів резервного фонду у сумі 36700грн. підтверджено належними доказами - копіями платіжних доручень №265 від 08.09.2008р., №574 від 29.12.2008р.

Відповідач не надав доказів на підтвердження добровільного повернення вказаних коштів. Укладені сторонами договори №1 від 27.10.2008р. та №11 від 26.12.2008р. надання та умов повернення коштів резервного фонду державного бюджету не визнані недійсними.

У суду відсутні підстави для задоволення клопотання відповідача за №94 від 14.06.2010р. про зупинення провадження у даній справі до вирішення пов’язаною з нею справи за позовом СВК „Маяк” про визнання договорів надання та умов повернення коштів резервного фонду державного бюджету №1 від 27.08.2008р. та №11 від 26.12.2008р. недійсними, оскільки ухвалою господарського суду Хмельницької області від 18.06.2010р. №5/01-12/1503 повернено без розгляду позовну заяву вх.№01-08/1503 від 16.06.2010р. сільськогосподарського виробничого кооперативу „Маяк” с.Піддубці Славутського району до управління агропромислового розвитку Славутської районної державної адміністрації про визнання недійсними договорів надання та умов повернення коштів резервного фонду державного бюджету.

Судом також не приймаються до уваги доводи відповідача про те, що в розпорядженні Кабінету Міністрів України від 28.07.2008р.№1010-р не зазначено про повернення коштів до бюджету і тому кошти надавались йому на безповоротній основі. Зазначене спростовуються самим змістом договорів, зокрема пунктами 5.1, 5.2, якими визначено, що отримані кошти резервного фонду надаються для сільгоспвиробника на поворотній основі і отримувач коштів зобов’язується повернути надані кошти повністю до 01 листопада 2009 року. При цьому, господарський суд виходить з закріпленого в п.3 ст.3, ст.6 та в ст.627 Цивільного кодексу України принципу свободи договору, який передбачає, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Враховуючи зазначене, господарський суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені наявними в матеріалах справи належними доказами, заявлені відповідно до норм чинного законодавства і підлягають задоволенню.

При прийнятті рішення судом також враховується, що відповідачем на дату судового засідання не надано доказів повернення коштів у сумі 36700грн.00коп., які є предметом даного позову.

Відповідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України на відповідача покладається державне мито у сумі 367грн.00коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236грн.00коп., які підлягають стягненню в доход державного бюджету України.

Керуючись ст.ст.3, 6, 11, 509, 525, 526, 527, 627, ст.193 Господарського кодексу України, ст.ст.1, 45, 12, 13, 33, 43, 44, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд –

В И Р І Ш И В:

Відмовити в задоволенні клопотання сільськогосподарського виробничого кооперативу„Маяк” с.Піддубці Славутського району Хмельницької області №94 від 14.06.2010р. про зупинення провадження у справі №2/816-10.

Позов Славутського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Славутської районної державної адміністрації та управління агропромислового розвитку Славутської районної державної адміністрації м.Славута, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачів - Головного управління Державного казначейства у Хмельницькій області, до сільськогосподарського виробничого кооперативу „Маяк” с.Піддубці Славутського району Хмельницької області про стягнення 36700грн.00коп. задовольнити.

Стягнути з сільськогосподарського виробничого кооперативу „Маяк” (с.Піддубці Славутського району Хмельницької області, ідентифікаційний код 03789577) на користь управління агропромислового розвитку Славутської районної державної адміністрації (м.Славута, вул.Одухи, 2, ідентифікаційний код 00734877) кошти у сумі 36700грн.00коп. (тридцять шість тисяч сімсот гривень 00коп.). Видати наказ.

Стягнути з сільськогосподарського виробничого кооперативу „Маяк” (с.Піддубці Славутського району Хмельницької області, ідентифікаційний код 03789577) в доход державного бюджету України (по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, через відділення державного казначейства на рахунок 31112095700002 УДК у м.Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013) 367грн.00коп. (триста шістдесят сім гривень 00коп.) державного мита, а також стягнути в доход державного бюджету України (через відділення державного казначейства на рахунок 31215259700002 УДК у м.Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код бюджетної класифікації 22050000) 236грн.00коп. (двісті тридцять шість гривень 00коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати накази.

                              Суддя