ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"15" червня 2010 р.Справа № 16/184-10 За позовом Прокурора Новоушицького району в інтересах держави в особі Новоушицької районної державної адміністрації, смт. Нова Ушиця та Управління агропромислового розвитку Новоушицької районної державної адміністрації, смт. Нова Ушиця
за участю третьої особи на стороні позивачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головного управління Державного казначейства у Хмельницькій області, м.Хмельницький
до Фермерського господарства "Заміхівське-06", с. Заміхів, Новоушицького району
про стягнення 2 100,0 грн.
Суддя В.В. Магера
Від 1-го позивача: не з`явився;
Від 2-го позивача: не з’явився;
Від відповідача: Луценко О.П. –за довір. від 15.02.2010 р.;
Від 3-ї особи: Крепак Ю.Г. –за довір. №14-14/130-4047 від 14.05.2010 р.;
Від прокуратури: не з’явився;
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення згідно ст.85 ГПК України.
Суть спору: Прокурор в інтересах позивачів звернувся до суду із позовом, згідно якого просить стягнути з відповідача 2100,00 грн. –безпроцентної цільової позики за договором про надання та використання коштів резервного фонду державного бюджету від 24.12.2008 р.
В обґрунтування позову прокурор посилається на те, що на виконання Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 р. № 1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” із врахуванням у вмов договору від 24.12.2008 р., відповідачу платіжним дорученням №507 від 24.12.2008 р. було перераховано 2100,00 грн.
Вказує, що оскільки договором від 24.12.2008р. передбачено термін повернення коштів, а саме –01.12.2009 р. , тому відповідач зобов’язаний повернути кошти.
Позивач-1 повноважного представника в засідання суду не направив, проте 12.02.2010 р. від останнього на адресу суду надійшло письмове клопотання про розгляд справи без участі його повноважного представника.
Представник позивача-2 та прокурор в судове засідання 15.06.2010 р. не з’явилися.
Представник відповідача в судовому засіданні та у відзиві на позов проти позовних вимог заперечують та зазначають, що згідно нормативних положень Порядку використання коштів резервного фонду бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.03. 2002 р. № 415: п.6. кошти резервного фонду бюджету можуть використовуватися на здійснення заходів з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, природного, соціально-політичного характеру; п.11. Кошти з резервного фонду бюджету виділяються на безповоротній основі або на умовах повернення, про що зазначається у рішенні про виділення коштів з резервного фонду бюджету. Кошти із резервного фонду бюджету суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності або суб'єктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51 відсоток, виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.
Вказує, що згідно п.28, 30 Порядку, головні розпорядники бюджетних коштів, які використали кошти з резервного фонду бюджету, подають Мінекономіки, Мінфіну та Державному казначейству (уповноваженому місцевому органу та місцевому фінансовому органу) звіт щодо використання коштів у відповідності з переліком робіт або інших заходів, погодженим відповідно до п.28 цього Порядку, а у разі виділення коштів резервного фонду бюджету на умовах повернення - також інформацію про їх повернення до державного бюджету. Державне казначейство, його територіальний орган (а у разі відсутності - місцевий фінансовий орган) після внесення змін до розпису бюджету здійснює його виконання в установленому порядку при цьому видатки з резервного фонду бюджету провадяться лише за умови надання головним розпорядником бюджетних коштів, якому виділено кошти з резервного фонду бюджету відповідним органам Державного казначейства переліку невідкладних (першочергових) робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій або інших заходів, погодженого з Мінекономіки та Мінфіном (уповноваженими місцевими органами), а у разі потреби - Держбудом.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 р. № 1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” було встановлено наступне:
п. 1. Виділити для проведення часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні - липні 2008 р., 58,5 млн. гривень, зокрема Волинській облдержадміністрації - 12 млн., Львівській -6,5 млн., Рівненській - 20 млн., Хмельницькій - 20 млн. гривень. Мінфіну здійснити зазначені видатки за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету.
п. 2. Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій облдержадміністраціям:
затвердити у тижневий строк за погодженням з Мінагрополітики, Мінекономіки і Мінфіном розподіл коштів, виділених згідно з цим розпорядженням; подати до кінця 2008 р. Мінагрополітики, Мінекономіки, Мінфіну та Державному казначейству звіт про використання зазначених коштів.
Вказує, що головним розпорядником цих коштів виступала Хмельницька обласна державна адміністрація (по Хмельницькій області). Нею затверджений розподіл коштів, виділених згідно з цим розпорядженням, та погоджений з Мінагрополітики, Мінекономіки і Мінфіном, який не встановлює виділення коштів на поворотній основі.
Відповідач звертає увагу суду на те, що у самому розпорядженні не зазначено, що кошти виділено на поворотній основі. А навпаки передбачено, що кошти виділяються для проведення часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії. За своєю правовою природою компенсація не може надаватись на зворотній основі (зокрема у вигляді позики), а навпаки —на безповоротній основі (як страхові виплати). Вважає, що кошти надходили на спеціальний рахунок для проведення часткової компенсації збитків і не могли бути надані у вигляді позики.
При цьому, вказує, що укладаючи угоду, управління агропромислового розвитку Новоушицької РДА, не маючи відповідного дозволу про виділення коштів на умовах повернення, перевищило надані йому повноваження щодо розпорядження грошовими коштами, які йому не належали, що є підставою для визнання угоди (правочину) недійсним на підставі ч.3 ст.215 ЦК України.
Крім того, відповідач у поданому додатковому пояснені від 21.05.2010р. підтримав доводи, викладені у відзиві. Додатково зазначив, що протест Генерального прокурора, який був поданий на розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008р. №1010-р. відхилено.
За таких обставин, просить відмовити в позові.
Представник третьої особи в засідання суду прибув, у поданому письмовому поясненні вказав на те, що відповідно до абз.2 п.1 розпорядження КМУ № 1010-р від 28.07.08р. „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків, внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницьких областях” кошти на проведення часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 року видаються Мінфіном за рахунок коштів резервного фонду Державного бюджету України.
Визначення напрямків використання коштів резервного фонду державного та місцевого бюджетів і встановлення процедури, пов'язаної з виділенням коштів резервного фонду відповідного бюджету та звітуванням про їх використання встановлюється Порядком використання коштів резервного фонду бюджету, затвердженого Постановою КМ У № 415 від 29.03.2002 р. (надалі Порядок).
Так, п. 11 Порядку зазначає, що кошти з резервного фонду бюджету виділяються на безповоротній основі або на умовах повернення, про що зазначається у рішенні про виділення коштів з резервного фонду бюджету.
На виконання вимог Розпорядження КМУ від 28.07.2008р № 1010-р та Розпорядження голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 12.08.2008 р. № 428/2008-р „Про розподіл коштів, виділених кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 р. на території Хмельницької області”, Розпорядженням голови Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області № 649/08-р від 12.08.2008 р. розпорядником по використанню коштів із дотриманням встановлених вимог на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, відповідно до розподілу було призначено Управління агропромислового розвитку Новоушицької райдержадміністрації Хмельницької області.
Відповідно до ст.48 Бюджетного кодексу України та п.З Типового положення про Головне управління Державного казначейства України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 332 від 04.04.2006р., основними завданнями Головного управління Державного казначейства України є: забезпечення казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів;розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів; контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень, прийнятті зобов'язань та проведенні платежів за цими зобов'язаннями; у межах своїх повноважень контроль за дотриманням учасниками бюджетного процесу бюджетного законодавства; ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання державного та місцевих бюджетів
Головним управління Державного казначейства України у Хмельницькій області (в особі Новоушицького управління Державного казначейства Головного управління Державного казначейства України у Хмельницькій області) відповідно до платіжного доручення №507 від 24.12.2008 р. були використані бюджетні кошти на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у червні-липні 2008 року на території Хмельницької області ФГ „Заміхівське-06” у сумі 2 100,00 грн. за КЕКВ 1310 „Субсидії і поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)”, що відповідає розпорядчим документам Кабінету Міністрів України та Хмельницької ОДА.
Відповідно до Роз'яснення щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженого Наказом Державного казначейства України № 330 від 08.12.2006р. до категорії видатків „Субсидії і поточні трансферти (1300)” відносяться всі невідплатні державні платежі, які не підлягають поверненню і передбачаються лише на поточні цілі одержувача бюджетних коштів.
Під субсидіями розуміють всі невідплатні поточні виплати підприємствам, які не передбачають компенсації у вигляді спеціально обумовлених виплат або товарів і послуг в обмін на проведені платежі, а також видатки, пов'язані з відшкодуванням збитків державних підприємств.
Трансфертні платежі є невідплатними і безповоротними і не являють собою придбання товарів чи послуг, надання кредиту або виплату непогашеного боргу. Трансферти населенню можуть надаватись як у готівковій формі, так і шляхом оплати рахунків.
Код 1310 - субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям) - це поточні платежі юридичним особам, які включають субсидії госпрозрахунковим підприємствам, установам та організаціям; субсидії підприємствам і організаціям сільського господарства; субсидії на покриття збитків підприємств; державна підтримка підприємств; приріст обігових коштів (в т. ч. шляхом внесків у статутні фонди); державна підтримка громадських організацій інші субсидії. За зазначеним кодом одержувачі бюджетних коштів здійснюють тільки поточні видатки, а капітальні видатки - за кодом 2410. Бюджетні установи не можуть отримувати трансфертні платежі.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 р. № 1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” встановлено виділити для проведення часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні - липні 2008 р., 58,5 млн. гривень, зокрема Волинській облдержадміністрації - 12 млн., Львівській -6,5 млн., Рівненській - 20 млн., Хмельницькій - 20 млн. гривень. Мінфіну здійснити зазначені видатки за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету. (п. 1 розпорядження).
Згідно п.2 вказаного розпорядження, Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій облдержадміністраціям затвердити у тижневий строк за погодженням з Мінагрополітики, Мінекономіки і Мінфіном розподіл коштів, виділених згідно з цим розпорядженням.
Розпорядженням Хмельницької обласної держадміністрації від 12.08.2008р. №428/2008-р. „Про розподіл коштів, виділених Кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталась в червні-липні 2008р. на території Хмельницької області” було вирішено: 1. спрямувати кошти, виділені з резервного фонду державного бюджету райдержадміністраціям для часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталась на території Хмельницької області. 2. Головам відповідних райдержадміністрацій визначити розпорядника по використанню коштів із дотриманням встановлених вимог на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств...
Відповідно до розпорядження Новоушицької райдержадміністрації від 12.08.2008р. №649/08-р „Про визначення розпорядника бюджетних коштів” було визначено управління агропромислового розвитку райдержадміністрації розпорядником по використанню коштів, виділених на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії в сумі 563,7 тис. грн.
Управління агропромислового розвитку Новоушицької районної державної адміністрації смт. Нова Ушиця як юридична особа значиться в Єдиному держаному реєстрі підприємств та організацій України згідно довідки головного управління статистики у Хмельницькій області №28 від 24.07.2006р.
Фермерське господарство „Заміхівське-06” смт. Нова Ушиця зареєстроване як юридична особа, згідно витягу з ЄДРПОУ, форма власності –приватна.
Між Управлінням агропромислового розвитку Новоушицької районної державної адміністрації смт. Нова Ушиця (надалі –позикодавець) та Фермерським господарством „Заміхівське-06” с. Заміхів Новоушицького району (надалі –позичальник) було укладено договір надання та використання коштів резервного фонду державного бюджету від 24.12.2008р.
Згідно п.1 вказаного договору сторони передбачили, що позикодавець в порядку та на умовах, визначених цим договором та чинним законодавством України, передає у власність позичальнику грошові кошти, а позичальник зобов’язується використати за цільовим призначенням і повернути позику позикодавцеві у визначений договором строк.
Відповідно до п.6-9 договору передбачено, що позикою за цим договором є грошові кошти в розмірі 2100,00 грн. Термін повернення позики позичальником є –01.12.2009р. Передбачений в п. 7 цього договору термін може бути змінений у бік збільшення за згодою сторін, яка оформлюється додатковою угодою до цього договору. Після настання терміну, визначеного в п. 7 цього договору, позичальник зобов’язується протягом 3-х банківських днів повернути позику позикодавцеві.
24.12.2008р. кошти в сумі 2100,00 грн. були перераховані відповідачу згідно платіжного доручення №507.
Оскільки кошти в сумі 2100,00 грн. позивачу не були повернуті, прокурор Новоушицького району звернувся з позовом до суду про їх примусове стягнення в судовому порядку.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне.
Відповідно до ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов’язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб’єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов’язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов’язання – відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до абз.1 ст.610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 р. № 1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” було встановлено наступне: п. 1. Виділити для проведення часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні - липні 2008 р., 58,5 млн. гривень, зокрема Волинській облдержадміністрації - 12 млн., Львівській -6,5 млн., Рівненській - 20 млн., Хмельницькій - 20 млн. гривень. Мінфіну здійснити зазначені видатки за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету; п. 2. Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій облдержадміністраціям: затвердити у тижневий строк за погодженням з Мінагрополітики, Мінекономіки і Мінфіном розподіл коштів, виділених згідно з цим розпорядженням; подати до кінця 2008 р. Мінагрополітики, Мінекономіки, Мінфіну та Державному казначейству звіт про використання зазначених коштів.
Відповідно до п.11 Постанови Кабінету Міністрів України №415 від 29.03.2002 року „Про затвердження порядку використання коштів резервного фонду”, кошти з резервного фонду бюджету виділяються на безповоротній основі або на умовах повернення, про що зазначається у рішенні про виділення коштів з резервного фонду бюджету. Кошти із резервного фонду бюджету суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності або суб'єктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51 відсоток, виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.
З матеріалів справи вбачається, що Управлінням агропромислового розвитку Новоушицької райдержадміністрації на виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України №1010-р. від 28.07.2008 року „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” надано відповідачеві кошти в сумі 2100,00 грн., про що між сторонами укладено договір від 24.12.2008р.
Факт перерахування коштів в сумі 2100,00 грн. підтверджується платіжним дорученням №507 від 24.12.2008р. та не заперечується відповідачем. При цьому, договором від 24.12.2008р. (п.7 договору) було передбачено термін повернення коштів –до 01.12.2009 р., а додаткових угод, які б свідчили про продовження цього терміну (п. 8 договору), або доказів про повернення коштів відповідачем, суду не подано, доводи прокурора в інтересах позивачів –не спростовано.
Заперечення відповідача проти позову судом до уваги не приймаються як такі, що не узгоджуються з вимогами чинного законодавства та матеріалами справи.
Судом враховується, що укладений між сторонами договір від 25.09.2008р. є чинним та в судовому порядку не визнавався недійсним.
За таких обставин, позовні вимоги є обґрунтованими, відповідають вимогам чинного законодавства, підтверджені матеріалами справи, поданими доказами, а тому підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі покладаються на відповідача у відповідності до вимог ст.ст.44, 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст.1, 2, 45, 12, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД-
В И Р І Ш И В:
Позов прокурора Новоушицького району в інтересах держави в особі Новоушицької районної державної адміністрації, смт. Нова Ушиця та Управління агропромислового розвитку Новоушицької районної державної адміністрації, смт. Нова Ушиця за участю третьої особи на стороні позивачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головного управління Державного казначейства у Хмельницькій області, м.Хмельницкький до Фермерського господарства "Заміхівське-06", с. Заміхів, Новоушицького району про стягнення 2 100,0 грн. , задовольнити.
Стягнути з Фермерського господарства "Заміхівське-06", с. Заміхів, Новоушицького району (код ЗКПО 34175877) на користь Управління агропромислового розвитку Новоушицької районної державної адміністрації смт. Нова Ушиця, вул. Подільська,17 (код ЗКПО 33844044) кошти в сумі 2100,00 грн. (дві тисячі сто гривень 00 коп.)
Видати наказ.
Стягнути з Фермерського господарства „Заміхівське-06”, с. Заміхів, Новоушицького району (код ЗКПО 34175877) в доход державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095, р/р 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013 державне мито в сумі 102,00 грн. (сто дві гривні 00 коп.), а в доход державного бюджету на р/р 31215259700002 ГУ ДКУ у Хмельницькій області м. Хмельницький, код бюджетної класифікації 22050000, МФО 815013, код ЄДРПОУ 23565225) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 коп.).
Видати наказ.
Суддя