Рішення № 10058660, 14.06.2010, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
14.06.2010
Номер справи
6/805-10
Номер документу
10058660
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"14" червня 2010 р.Справа № 6/805-10 За позовом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький

до Державного підприємства „Ганнопільський спиртовий завод” с. Ганнопіль Славутського району

про стягнення 916,64грн. шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу

Суддя Танасюк О. Є.

За участю представників сторін:

позивача : Сліпчук О.П. по довіреності від 28.04.2010р.

відповідача: не з’явився

Суть спору: Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 916,64 грн. шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу викидом забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерела викиду –котельня заводу –котлоагрегат ДКВР 10/13, що здійснювалось підприємством у відсутності дозволу на викиди, посилаючись на протокол вимірювання вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 12.11.2009р. № 63-09, Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затверджену наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10.12.2008р. № 639, ст.ст. 11, 34 Законну України "Про охорону атмосферного повітря", ст.68 Законну України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Відповідач своїм правом щодо участі в судовому засіданні відповідно до ст.22 ГПК України не скористався, хоча про розгляд справи був повідомлений із направленням ухвали від 26.05.2010р. відповідачу згідно реєстру поштових відправлень від 31.05.2010р. При цьому, письмового відзиву на позов не подав, доказів погашення заборгованості в добровільному порядку не надав, тому справа розглядається в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними в ній матеріалами.

Розглядом матеріалів справи встановлено.

Державна екологічна інспекція в Хмельницькій області м. Хмельницький, як суб’єкт підприємницької діяльності –юридична особа зареєстрована виконавчим комітетом Хмельницької ради 01.03.2007р., включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України згідно довідки головного управління статистики у Хмельницькій області № 170608 від 05.02.2008р.

09.12.2009р. Хмельницький міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до державної екологічної інспекції з вимогою про вжиття заходів до усунення порушень Закону України „Про охорону атмосферного повітря” ДП „Ганнопільський спиртовий завод” с. Ганнопіль Славутського району та вирішити питання щодо притягнення винних осіб до встановленої законом відповідальності, посилаючись на виявлені Хмельницькою міжрайонною природоохоронною прокуратурою порушення.

Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Державним підприємством „Ганнопільський спиртовий завод” с. Ганнопіль Славутського району за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 214/08 від 12.11.2009р. та протокол №63-09 від 12.11.2009р. вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел.

В ході перевірки 12.11.2009р. встановлено, що викиди забруднюючих речовини ( вуглецю оксид, NO, (в перерахунку на NO ), вуглецю оксиду та сірки діоксиду від джерела викиду б/н: котельня заводу (котлоагрегат ДКВР 10/13 реєстраційний № 561 ст. №1) здійснювались без дозволу на викиди, що є порушенням вимог ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".

ДП „Ганнопільський спиртовий завод” с. Ганнопіль надало лист - інформацію № 46 від 15.02.2010р., про те, що за період роботи з 12.11.2009р. по 14.12.09р. фактична робота котла ДКВР 10/13 реєстраційний № 561, ст. № 1 становить 113 годин.

Відповідно до розрахунків, проведених на підставі акту перевірки та згідно "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10.12.08р. №639 проведено нарахування розміру шкоди завданої внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в сумі 916,64 грн.

17.11.2009р. винесено постанову № 006173 про накладення адміністративного стягнення на головного інженера ДП „Ганнопільський спиртовий завод” Мельника В.І. в сумі 136 грн. за порушення ст.10 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” та ст.ст. 17, 33 Закону України „Про відходи”.

Позивачем 10.03.2010р. на адресу відповідача було надіслано лист за №1213/03 з вимогою в місячний термін відшкодувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу у сумі 916,64 грн.

Оскільки відповідач в добровільному порядку шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу викидом забруднюючих речовин в атмосферне повітря за відсутності дозволу на викиди в сумі 916,64 грн. не сплатив, позивачем подано позов до суду.

Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, судом прийнято до уваги наступне.

Згідно ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Відповідно до ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.

Забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території згідно Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі , затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 № 548, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за №119/13386 "Про затвердження Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі та Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі "покладено на Державну екологічну інспекцію.

Згідно з ч. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі , затверджено Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 №548 (із змінами) Інспекція вправі обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, виконувати в установленому порядку відбір проб, інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей, у тому числі забруднюючих речовин на об'єктах, що обстежуються; перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

Відповідно до п.1.5. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормованих викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10.12.2008р. № 639, викид є надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин; забруднююча речовина - речовина хімічного або біологічного походження, що присутня або надходить в атмосферне повітря і може прямо або опосередковано справляти негативний вплив на здоров'я та стан навколишнього природного середовища.

Згідно ч.5 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" особи, винні у перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря несуть відповідальність згідно з законом.

Статтею 34 даного Закону передбачено, що шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

У відповідності до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем зафіксовано факт викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від котельні заводу (котлоагрегат ДКВР 10/13 реєстраційний № 561 ст. №1) про що складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 214/08 від 12.11.2009р. та протокол №63-09 від 12.11.2009р. вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел.

Відповідно до розрахунків, проведених позивачем на підставі акту перевірки та розраховану згідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормованих викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10.12.2008р. № 639 проведено розрахунок розміру шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу, за період з 12.11.2009р. по 14.12.2009р. становить 916,64 грн. Доказів, які б спростовували дане суду не подано.

Відповідно до ст. 47 Кодексу України про адміністративні правопорушення, самовільне користування надрами, укладення угод, які в прямій чи прихованій формі порушують право власності на надра, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від чотирьох до шести неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від десяти до чотирнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як вбачається з матеріалів справи, Державною екологічною інспекцією винесено постанову № 006173 від 17.11.2009р. про накладення адміністративного стягнення на головного інженера ДП „Ганнопільський спиртовий завод” Мельника В.І. в сумі 136 грн. за порушення ст.10 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” та ст.ст. 17, 33 Закону України „Про відходи”.

Пунктом 15 ст. 48 Закону України „Про державний бюджет України на 2009р.” передбачено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2009р. є 100 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування.

Враховуючи викладене, приписи ст. 33 ГПК України в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню. Доказів які б спростовували заявлені позовні вимоги та про відшкодування заявленої до стягнення шкоди суду не подано.

У відповідності до ст.49 ГПК України витрати по оплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають покладенню на відповідача.

Керуючись ст.ст.1,12,33, 44, 49, 82, 84,85,116 Господарського процесуального кодексу України, суд –

В И Р І Ш И В :

Позов Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до Державного підприємства „Ганнопільський спиртовий завод” с. Ганнопіль Славутського району про стягнення 916,64грн. шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу задоволити.

Стягнути з Державного підприємства „Ганнопільський спиртовий завод” с. Ганнопіль Славутського району (код ЄДРПОУ 00374893) на користь держави - одержувач коштів: Славутське УДК, р/р 31518921700383 код класифікації 24062100, код одержувача 23565199, МФО 815013, банк одержувача –ГУДКУ у Хмельницькій області) 916,64грн. (дев’ятсот шістнадцять гривень 64 копійки) шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу.

Стягнути з Державного підприємства „Ганнопільський спиртовий завод” с. Ганнопіль Славутського району (код ЄДРПОУ 00374893) в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 102,00 грн. (сто дві гривні 00 копійки) та в дохід Державного бюджету України через відділення державного казначейства (на рахунок 31215259700002, код банку 815013, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, ЄДРПОУ 23565225 УДК м. Хмельницький, призначення платежу: 22050000) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 копійок).

Видати накази.

                              Суддя