Рішення № 10058477, 09.06.2010, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
09.06.2010
Номер справи
6/803-10
Номер документу
10058477
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"09" червня 2010 р.Справа № 6/803-10

За позовом Прокурора Чемеровецького району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області

до Комунальне підприємство „Господарник” смт Чемерівці

про стягнення 521529,00грн. збитків, заподіяних внаслідок самовільного спеціального водокористування

Головуючий суддя Танасюк О. Є.

судді О.І.Матущак

Д.І.Радченя

За участю представників сторін:

позивача : Сліпчук О.П. по довіреності від 28.04.2010р.

відповідача: не з’явився

За участю прокуратури: не з’явився

Суть спору: Прокурор у позові просить господарський суд стягнути з відповідача на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області для зарахування до бюджету Чемеровецької селищної ради, смт Чемерівці 521529,00грн. збитків, заподіяних внаслідок самовільного спеціального водокористування для забезпечення господарських та виробничих потреб населення за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, внаслідок чого порушено вимоги ст.ст.44, 49, 110, 111 Водного кодексу України. Також позивач посилається на положення ч.4 ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просить суд про задоволення позову із вищевикладених підстав.

Відповідач своїм правом щодо участі в судовому засіданні відповідно до ст.22 ГПК України не скористався, хоча про розгляд справи був повідомлений із направленням ухвали від 26.05.2010р. відповідачу згідно реєстру поштових відправлень від 27.05.2010р. При цьому, письмового відзиву на позов не подав, доказів погашення заборгованості в добровільному порядку не надав, тому справа розглядається в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними в ній матеріалами.

Розглядом матеріалів справи встановлено.

Державна екологічна інспекція в Хмельницькій області м. Хмельницький, як суб’єкт підприємницької діяльності –юридична особа зареєстрована виконавчим комітетом Хмельницької ради 01.03.2007р., включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України згідно довідки головного управління статистики у Хмельницькій області № 170608 від 05.02.2008р.

Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Комунального підприємства „Господарник” смт Чемерівці за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 25/08 від 16.02.2010р.

В акті перевірки зафіксовано, що Комунальне підприємство „Господарник” смт Чемерівці здійснювало спеціальне водокористування для забезпечення господарсько-побутових та виробничих потреб за відсутності дозволу на спеціальне водокористування. Відповідно до наданої довідки КП „Господарник” смт Чемерівці № 9 від 16.02.2010р. в період з 20.09.2009р. по 29.12.2009р. підприємством використано 66,1 тис.м.куб. води.

Відповідно до розрахунків, проведених на підставі акту перевірки та згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків , заподіяних державі внаслідок порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №389 від 20.07.2009р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.08.2009р. за №767/16783, розмір відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного водокористування за період з 20.09.2009р. по 29.12.2009р. склав 521529,00грн.

18.02.2010р. складено протокол № 006955 про адміністративне правопорушення, на підставі якого винесено постанову від 23.02.2010р. № 006955/08 про накладення адміністративного стягнення на майстра по водопостачанню та водовідведенні КП „Господарник” Черчика М.В. в сумі 136 грн. за порушення ст. 44 Водного кодексу України.

Оскільки відповідач в добровільному порядку шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням в сумі 521529,00грн. не сплатив, позивачем подано позов до суду.

Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, судом прийнято до уваги наступне.

Відповідно до ст.ст. 2, 29 ГПК України господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Прокурор, який бере участь у справі, несе обов'язки і користується правами сторони, крім права на укладення мирової угоди.

Прокурор, згідно ст. 121 Конституції України самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.

На органи прокуратури України покладаються повноваження щодо представництва інтересів держави в суді у випадках, визначених законом та здійснення нагляду за додержанням законів.

Під представництвом інтересів держави в суді треба розуміти правовідносини, в яких прокурор, реалізуючи повноваження щодо захисту інтересів держави, вчиняє в суді процесуальні дії, які включають звернення прокурора до суду з позовною заявою, участь у справах, порушених за його заявою, у разі коли це передбачено законом або за ініціативою прокурора, що цього вимагає захист інтересів держави.

Відповідно до ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.

Забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території згідно Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 №548, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за №119/13386 "Про затвердження Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі та Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі "покладено на Державну екологічну інспекцію.

Згідно з ч. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затверджено Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 №548 (із змінами) Інспекція вправі обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, виконувати в установленому порядку відбір проб, інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей, у тому числі забруднюючих речовин на об'єктах, що обстежуються; перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 №389 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.08.2009р. за № 767/16783, спеціальним водокористуванням є забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води для скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів; самовільним водокористуванням є самовільне захоплення, використання вод без спеціального на те дозволу.

Частиною 2 ст.48 Водного кодексу України передбачено, що спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Відповідно до п. 9 ст. 44, ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Згідно ст.ст. 110, 111 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Відповідно до п.1.2. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 №389 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.08.2009р. за № 767/16783, встановлюється порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів та обумовлені самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування.

Дана Методика встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів суб’єктами господарювання (фізичними і юридичними особами).

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем зафіксовано факт здійснення відповідачем спеціального водокористування для забезпечення господарських та виробничих потреб населення за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, та згідно наданої довідки КП „Господарник” смт Чемерівці № 9 від 16.02.2010р. в період з 20.09.2009р. по 29.12.2009р. підприємством використано 66,1 тис.м.куб. води.

Відповідно до розрахунків, проведених позивачем на підставі акту перевірки та розраховану згідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 № 389 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.08.2009р. за № 767/16783, розмір збитків внаслідок самовільного використання підземних вод без дозволу на спеціальне водокористування за період з 20.09.2009р. по 29.12.2009р. становить 521529,00грн.

Відповідно до ст. 47 Кодексу України про адміністративні правопорушення, самовільне користування надрами, укладення угод, які в прямій чи прихованій формі порушують право власності на надра, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від чотирьох до шести неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від десяти до чотирнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі протоколу від 18.02.2010р. № 006955 про адміністративне правопорушення, Державною екологічною інспекцією винесено постанову № 006955/08 від 23.02.2010р. про накладення адміністративного стягнення, зокрема на майстра по водопостачанню та водовідведенні КП „Господарник” Черчика М.В. в сумі 136 грн. за порушення ст. 44 Водного кодексу України.

Пунктом 15 ст. 48 Закону України „Про державний бюджет України на 2009р.” передбачено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2009р. є 100 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування.

Враховуючи викладене, приписи ст. 33 ГПК України в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню. Доказів які б спростовували заявлені позовні вимоги та про відшкодування заявленої до стягнення шкоди суду не подано.

У відповідності до ст.49 ГПК України витрати по оплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають покладенню на відповідача.

Керуючись ст.ст.1,12,33, 44, 49, 82, 84,85,116 Господарського процесуального кодексу України, суд –

В И Р І Ш И В :

Позов Прокурора Чемеровецького району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області до Комунальне підприємство „Господарник” смт Чемерівці про стягнення 521529,00грн. збитків, заподіяних внаслідок самовільного спеціального водокористування задоволити.

Стягнути з Комунального підприємства „Господарник” смт Чемерівці (код ЄДРПОУ 32545392) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області (м.Хмельницький вул. І. Франка, 2/2, код 34971547) одержувач коштів: Чемеровецька селищна рада смт Чемерівці (код ЄДРПОУ 04403930, р/р 31415542700531, МФО 815013) 521529,00 грн. (п’ятсот двадцять одна тисяча п’ятсот двадцять дев’ять гривень 00 коп.) збитків заподіяних самовільним спеціальним водокористуванням.

Стягнути з Комунального підприємства „Господарник” смт Чемерівці (код ЄДРПОУ 32545392) в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 5215,29 грн. (п’ять тисяч двісті п’ятнадцять гривень 29 копійки) та в дохід Державного бюджету України через відділення державного казначейства (на рахунок 31215259700002, код банку 815013, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, ЄДРПОУ 23565225 УДК м. Хмельницький, призначення платежу: 22050000) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 копійок).

Видати накази.

Суддя