Рішення № 10058240, 01.06.2010, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
01.06.2010
Номер справи
11/2285
Номер документу
10058240
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"01" червня 2010 р.Справа № 11/2285 за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області, м. Хмельницький

до приватного підприємства "Оцінка Плюс" м. Старокостянтинів

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача –Головного управління статистики у Хмельницькій області, м. Хмельницький

про стягнення 31274грн.82коп.

та за зустрічним позовом Приватного підприємства "Оцінка Плюс" м. Старокостянтинів

до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області, м. Хмельницький

про визнання недійсним п.10.10 договору №215 оренди індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності від 03.03.2008р. укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Хмельницькій області та Приватним підприємством "Оцінка Плюс" м. Старокостянтинів

Суддя Радченя Д.І.

Представники сторін:

Від позивача : Буяр З.М. - представник за довіреністю №1719 від 20.10.2008 р.

Від відповідача : Панасюк В.В. - за довіреністю від 11.01.2010р.

Від третьої особи: Свідніцька Т.В. за довіреністю № 18-1 3/56 від 06.04.2010 р.

У судовому засіданні, за погодженням учасників судового процесу, оголошено вступну і резолютивну частину рішення згідно ч.2 ст. 85 ГПК України.

Позивач –регіональне відділення державного майна по Хмельницькій області звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача - ПП "Оцінка Плюс" м.Старокостянтинів 13667,63грн. коштів для подальшого зарахування до державного бюджету України, з яких 1861,17грн. орендної плати за користування приміщенням, 230,33грн. - пені, 186,12 грн. - штрафу, 11390,01грн. неустойки, та 2592,40грн. - коштів на користь балансоутримувача - головного управління статистики у Хмельницькій області як заборгованості по орендній платі.

Ухвалою господарського суду від 09.12.2009р. порушено провадження у справі №11/2285, а її розгляд призначено на 24 грудня 2009 року. Про час і місце проведення судового засідання сторони повідомленні належним чином. Копії ухвал про порушення провадження у справі сторонам направленні рекомендованими листами.

В судовому засіданні повноважний представник позивача заявлений позов підтримує, мотивуючи тим, що вимоги фонду є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Представник третьої особи - головного управління статистики по Хмельницькій області, на балансі якого перебуває спірне приміщення, в судовому засіданні та письмовому відзиві позовні вимоги підтримує та просить суд їх задовольнити.

Повноважний представник відповідача, заперечуючи проти заявленого позову, звернувся до суду з зустрічною позовною заявою відповідно до якої просить суд визнати недійсним договір оренди частково, зокрема –п. 10.10, відповідно до якого неустойка в розмірі 20% за визначенням є пенею, оскільки обчислюється у відсотках за кожен день прострочення.

На його думку пеня може застосовуватись лише у разі порушення боржником грошового зобов’язання, тоді як в даному випадку є прострочення повернення орендованого майна. Тобто пеня не може застосовуватись до будь-якого порушення зобов’язання, а лише до порушення грошового, а отже п.10.10 договору є таким, що суперечить чинному законодавству України.

Відповідно до ст. 60 ГПК України, відповідач має право до прийняття рішення зі спору до позивача подати зустрічний позов для спільного розгляду з первісним позовом. Зустрічний повинен бути взаємно пов’язаний з первісним.

Оскільки зустрічний позов взаємно пов’язаний з первісним, поданий відповідно до вимог ГПК України, ухвалою суду від 15 січня 2010 року порушено провадження по зустрічному позову, об’єднано в одне провадження для спільного розгляду та призначено до розгляду в судовому засіданні.

Надалі повноважний представник позивача по первісному позову підтримує позовні вимоги, посилаючись на його обґрунтованість та не вбачає підстав для задоволення зустрічного позову по даній справі.

Повноважний представник відповідача заперечуючи проти первісного позову наполягає на задоволені зустрічного позову, мотивуючи тим, що його вимоги є обґрунтованими і такими, що ґрунтуються на вимогах чинного законодавства.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача –Головне управління статистики у Хмельницькій області, м. Хмельницький у судовому засіданні позовні вимоги вважає обґрунтованими.

Відповідач за первісним позовом у відзиві на позов та його представник в судовому засіданні позов не визнає, та стверджує що задоволенню не підлягають, оскільки на його думку пеня, як вид забезпечення виконання зобов'язання, не може застосовуватись до будь-якого порушення зобов'язання, а лише до порушення грошового зобов'язання, тобто, п. 10.10. договору суперечить законодавству України. При цьому, зазначає, що Фонд державного майна України не мав права укладати договір на користь іншої особи. ФДМ України та управління статистики України є органами державної влади. Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Законами України ФДМ України не надано право укладати договори оренди на користь третьої особи.

Відповідач звертає увагу на те, що 31.01.2009 р. закінчився строк дії договору. Пунктом 3.10 Договору передбачено, що у разі припинення Договору Орендар (ПП „Оцінка Плюс") сплачує орендну плату до дня повернення Майна за актом приймання-передавання включно. В п.10.2. Договору зазначено, що умови Договору зберігають силу протягом усього строку договору. Сторони в договорі передбачили сплату орендної плати після припинення Договору, але в Договорі не передбачено обов'язку Орендаря сплачувати неустойку за прострочення сплати орендної плати за місяці після закінчення строку дії Договору. Друге речення п. 3.10. Договору передбачає, що закінчення строку дії Договору оренди не звільняє орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи санкції, до державного бюджету та Балансоутримувачу. В даному пункті договору мова йде про санкції, які виникли чи нараховані за період дії договору, а не після його закінчення.

В судовому засіданні 26 квітня 2010р. представником позивача подано клопотання про уточнення та збільшення позовних вимог, в якому, збільшивши період нарахування боргу за час користування приміщенням починаючи з червня 2009р. і по березень 2010р. включно. В зв'язку з цим просить суд стягнути з приватного підприємства "Оцінка Плюс" на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області для зарахування до державного бюджету України загальну суму - 27945,32 грн., в тому числі орендна плата в сумі - 3816,35 грн., пеня у розмірі - 550,40 грн., штраф у розмірі - 381,64 грн. та неустойка в сумі - 23196,93 грн. (Одержувач: Старокостянтинівське УДК, код 23565058, р/р:31119093700007, МФО 815013, банк одержувача: ГУДКУ у Хмельницькій області)

- та на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області для зарахування до (Одержувач: Головне управління статистики у Хмельницькій області р/р 31250274210297 , ГУДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код 02362894) (29000, м. Хмельницький, вул. Театральна, 36 код за ЄДРПОУ 02362894) заборгованості по орендній платі в сумі 3329,50 грн.

Судом дане клопотання прийнято, предметом спору визначено стягнення 31274грн.82коп.

В засіданні суду 26.05.2010р. представником позивача подано уточнення позовних вимог де зменшує суму нарахованої пені та просить стягнути пеню в розмірі 359,94грн, а в решті вимог залишає без змін.

Дане клопотання розглянуте та приймається.

Предметом спору необхідно визначити стягнення 31084,36грн.

Суд, оцінивши подані сторонами по справі документи, рахує їх достатніми для прийняття рішення по суті.

Розглядом матеріалів справи встановлено.

Між регіональним відділенням Фонду державного майна України по Хмельницькій області м.Хмельницький (орендодавець) та приватним підприємством „Оцінка Плюс” м.Старокостянтинів (орендар) укладено договір оренди від 03.03.2008р. (нова редакція) №215 індивідуально визначеного (нерухомого) майна - частину будівлі (перший поверх) управління статистики у Старокостянтинівському районі, що належать до державної власності.

У відповідності до умов даного договору, позивач передав, а відповідач прийняв в строкове платне користування індивідуально визначене (нерухоме) майно - частину будівлі управління статистики у Старокостянтинівському районі, загальною площею 53,5 кв.м., яке розміщене за адресою: 29000, м.Старокостянтинів, провулок Подільський,2, яке перебуває на балансі головного управління статистики у Хмельницькій області для розміщення офісу, строком на 11 місяців, тобто з 01.03.2008р. та по 31.01.2009р.

Відповідно до розділу 3 договору, орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 року №786 з подальшими змінами та доповненнями і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку –січень 2008 року –575,12 грн. перераховується, з урахуванням коригування на індекс інфляції за наступний місяць, щомісячно не пізніше 12 числа місяця, наступного за звітним, у співвідношенні:

до державного бюджету (50%) та балансоутримувачу –Головному управлінню статистики у Хмельницькій області (50%).

31.07.2009року господарським судом області по справі №9/1196 прийнято рішення, яким вирішено виселити ПП "Оцінка Плюс" з нежитлового приміщення загальною площею 53,5 кв.м., яке розташоване за адресою: м. Старокостянтинів, про вул. Подільський, 2, та передати нежитлове приміщення Головному управлінню статистики у Хмельницькій області, м. Хмельницький ( вул. Театральна, 36, код 02362894) по акту приймання-передавання, а також стягнути з відповідача на користь РВ Фонду державного майна України по Хмельницькій області для зарахування до Державного бюджету України - 1482,29 грн. заборгованості по орендній платі, 3,64 грн., пені, 148,23 грн., штрафу , 8068,52 грн. неустойки, та на користь Головного управління статистики у Хмельницькій області - 2010,27грн. заборгованості по орендній платі, за період користування січень-травень 2009р.

Пунктом 3.10 договору передбачено, що у разі припинення (розірвання) договору оренди орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання-передавання включно. Закінчення строку дії договору оренди не звільняє орендаря від обов’язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи санкції, до державного бюджету та балансоутримувачу.

Відповідач приміщення не повернув та умов Договору щодо перерахування орендної плати не виконував, в зв'язку з чим у нього виникла заборгованість з орендної плати до державного бюджету за період користування майном з червня 2009 року та по березень 2010 року включно у сумі -3816,35грн. та балансоутримувачу - Головному управлінню статистики у Хмельницькій області в сумі 3329,50 грн.

Згідно з п.3.7 Договору, орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає стягненню відповідно до вимог чинного законодавства з урахуванням пені у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, на дату нарахування пені, від суми заборгованості за кожний день прострочення включаючи день оплати.

На підставі цього позивачем, на суму заборгованості з орендної плати до державного бюджету, нараховано пеню у розмірі –359,94 грн.

Відповідно до п. 3.8 Договору, у разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом три місяці, Орендар також; сплачує штраф у розмірі 10% від суми заборгованості".

Відповідачу додатково нараховано штраф у розмірі - 381,64 грн.

Крім цього, відповідно до Договору п.10.10 "Якщо орендар не виконує обов'язку щодо повернення Майна, Орендодавець має право вимагати від Орендаря сплати неустойки у розмірі 20% орендної плати за користування Майном за кожний день прострочення".

Згідно цього, оскільки відповідач не виконав обов'язку, згідно із пп. 10.8, 10.9 договору, щодо повернення державного майна балансоутримувачу протягом трьох днів, відповідачу нараховано неустойку у розмірі - 23196,93 грн. за період з червня 2009 року та по березень 2010 року включно.

В порядку досудового врегулювання господарського спору позивачем направлено відповідачу претензію від 27.10.2009 року № 11-08-03657 з вимогою, протягом одного місяця з дня отримання претензії сплатити заборгованість до державного бюджету за договором оренди, пеню, штраф та неустойку. Претензія залишена без відповіді і задоволення.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши доводи представників сторін, суд дійшов до висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню за таких підстав.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Правовідносини, які виникли між сторонами за своїм характером являються господарськими, виходячи зі змісту ст.ст. 173, 174 ГК України, як такі, що виникли з господарського договору, і відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України є предметом його регулювання.

У відповідності із ст. 173 Господарського кодексу, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно ст. 174 Господарського кодексу України, господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

03 березня 2008 року між регіональним відділенням Фонду державного майна України по Хмельницькій області м. Хмельницький (орендодавець) та приватним підприємством „Оцінка Плюс” м. Старокостянтинів (орендар) укладено договір оренди за №215 індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належать до державної власності від 01.07.2004р. (нова редакція), у відповідності до умов якого позивач передав, а відповідач прийняв в строкове платне користування індивідуально визначене (нерухоме) майно - частину будівлі управління статистики у Старокостянтинівському районі, загальною площею 53,5 кв.м., яке розміщене за адресою: 29000, м.Старокостянтинів, провулок Подільський,2, яке перебуває на балансі головного управління статистики у Хмельницькій області для розміщення офісу, строком на 11 місяців, тобто з 01.03.2008р. та по 31.01.2009р.

Відповідно до розділу 3 договору, орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 року №786 з подальшими змінами та доповненнями і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку –січень 2008 року –575,12 грн. перераховується, з урахуванням коригування на індекс інфляції за наступний місяць, щомісячно не пізніше 12 числа місяця, наступного за звітним, у співвідношенні: до державного бюджету (50%) та балансоутримувачу –Головному управлінню статистики у Хмельницькій області (50%).

Відповідно до ст. 2 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

У відповідності до ст. 759, 762 ЦКУ за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов’язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Згідно приписів ст.ст.18, 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно та в повному обсязі, незалежно від результатів господарської діяльності.

Згідно зі ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Пунктом 3.10 договору передбачено, що у разі припинення (розірвання) договору оренди орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання-передавання включно. Закінчення строку дії договору оренди не звільняє орендаря від обов’язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи санкції, до державного бюджету та балансоутримувачу.

Відповідач приміщення не повернув та умов Договору щодо перерахування орендної плати не виконував, в зв'язку з чим у нього виникла заборгованість з орендної плати до державного бюджету за період користування майном з червня 2009 року та по березень 2010 року включно у сумі -3816,35грн. та балансоутримувачу - Головному управлінню статистики у Хмельницькій області в сумі 3329,50 грн.

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України).

Статтею 546 ЦК України, передбачено забезпечення зобов'язання неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Відповідно до ст.549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов’язання. Штрафом є неустойка, яка обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання, а пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконання грошового зобов’язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до п. 3.8 Договору, у разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом три місяці, Орендар також сплачує штраф у розмірі 10% від суми заборгованості".

Відповідачу додатково нараховано штраф у розмірі - 381,64 грн.

Згідно з п.3.7 Договору, орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає стягненню відповідно до вимог чинного законодавства з урахуванням пені у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, на дату нарахування пені, від суми заборгованості за кожний день прострочення включаючи день оплати.

На підставі цього позивачем, на суму заборгованості з орендної плати до державного бюджету, нараховано пеня у розмірі –359,94 грн.

Згідно ч.6 ст.232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Суд, провівши перерахування суми нарахованої позивачем пені, встановив, що пеня нарахована за період починаючи з 13.06.2009р. і по 15.04.2010р.

Проте відповідно до п. 3.6 договору, орендна плата перераховується, з урахуванням коригування на індекс інфляції за наступний місяць, щомісячно не пізніше 12 числа місяця, наступного за звітним, тому правомірним буде нарахування пені, враховуючи при цьому норми ст.232 ГПК України, помісячно починаючи з 13.07.2009р.

Тому стягненню підлягає сума з помісячним розрахунком, тобто за кожен окремо місяць оренди, в сумі 253,26грн.

Законом України "Про оренду державного та комунального майна" (статтею 26 Закону) встановлено, що договір оренди припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено, приватизації об’єкта оренди орендарем (за участю орендаря), банкрутства орендаря, загибелі об’єкта оренди.

Відповідно до ч.1 ст.27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов’язаний повернути орендодавцеві об’єкт оренди на умовах, зазначених в договорі оренди.

Умовами договору передбачено, що якщо орендар не виконує обов'язку щодо повернення Майна, Орендодавець має право вимагати від Орендаря сплати неустойки у розмірі 20% орендної плати за користування Майном за кожний день прострочення (п.10.10 договору).

Відповідач не виконав обов'язку, згідно із пп. 10.8, 10.9 договору, щодо повернення державного майна балансоутримувачу протягом трьох днів, відповідачу нараховано неустойку у розмірі - 23196,93 грн. за період з червня 2009 року та по березень 2010 року включно.

Згідно ст.230 ГК України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Частиною 4 ст.231 ГК України передбачено, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача за первісним позовом обґрунтовані, підтверджені належними у справі доказами та підлягають задоволенню з віднесенням судових витрат, згідно ст. 49 ГПК України, на рахунок відповідача.

Господарський суд розглянувши вимоги по зустрічному позову дійшов до висновку про відмову в його враховуючи наступне.

Відповідно до ст.549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов’язання. Штрафом є неустойка, яка обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання, а пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконання грошового зобов’язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно ст.230 ГК України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Частиною 4 ст.231 ГК України передбачено, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Відповідно до п.10.10 договору, якщо орендар не виконує обов'язку щодо повернення майна, орендодавець має право вимагати від орендаря сплати неустойки у розмірі 20% орендної плати за користування майном за кожний день прострочення".

Твердження позивача за зустрічним позовом що п. 10.10 договору оренди суперечить чинному законодавству та згідно ст.215 ЦК України є підставою визнання недійсним правочину в цій частині є хибним, оскільки у відповідності до ст. 6 Цивільного кодексу України, сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства. Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами. Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Вони також не можуть також відступити від положень цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також в разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Крім цього, відповідно до ст. 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.

Позивачем в даному випадку обмежено нарахування неустойки 20 відсотками.

Твердження позивача за зустрічним позовом, що пеня не може застосовуватись до будь-якого порушення зобов’язання, а лише до порушення грошового, спростовується тим, що неустойка в сумі 23196,93грн. нарахована за неповернення майна, за що орендодавець має право вимагати від орендаря сплати неустойки у розмірі 20% орендної плати за користування майном за кожний день прострочення (п.10.10), а пунктом 3.10 договору, що у разі припинення (розірвання) договору оренди орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання-передавання включно.

Зважаючи на викладене, керуючись ст. ст. 44, 49, 60, 82, 84, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд –

ВИРІШИВ:

Позов задоволити частково.

Стягнути з приватного підприємства "Оцінка Плюс" м. Старокостянтинів (вул. Прокопюка, 3, к.147, код 32170243) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. Соборна,75, код 02898152) для зарахування до державного бюджету України загальну суму - 27945,32 грн., (з яких орендна плата в сумі - 3816,35 грн., пеня у розмірі –253,26грн., штраф у розмірі - 381,64 грн. та неустойка в сумі - 23196,93 грн. (Одержувач: Старокостянтинівське УДК, код 23565058, р/р:31119093700007, МФО 815013, банк одержувача: ГУДКУ у Хмельницькій області). Видати наказ.

Стягнути з приватного підприємства "Оцінка Плюс" м. Старокостянтинів (вул. Прокопюка, 3, к.147, код 32170243) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. Соборна,75, код 02898152) для зарахування до (Одержувач: Головне управління статистики у Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. Театральна, 36 код за ЄДРПОУ 02362894, р/р 31250274210297, ГУДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код 02362894) заборгованості по орендній платі в сумі 3329,50грн.

Видати наказ.

Стягнути з Приватного підприємства "Оцінка Плюс" м. Старокостянтинів (вул. Прокопюка, 3, к.147, код 32170243) в доход Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 ВДК у м. Хмельницькому, код 23565225, УДК у Хмельницькій області, МФО 815013) державне мито в сумі 312,75грн. та в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22050000, банк ГУ ДКУ у Хмельницькій області (на рахунок 31215259700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, УДК у Хмельницькій області, МФО 815013) 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

В задоволенні решти позовних вимог по первісному позову відмовити.

В задоволенні зустрічного позову приватного підприємства "Оцінка Плюс" м. Старокостянтинів Хмельницької області до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області, м. Хмельницький про визнання недійсним п.10.10 договору №215 оренди індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності від 03.03.2008р. укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Хмельницькій області та Приватним підприємством "Оцінка Плюс" м. Старокостянтинів відмовити.

                              Суддя                                                                      

Відруковано 4 примірники,

1.          позивачу.

2.          відповідачу.

3.          до справи,

4.          3-я особа –головне управління статистики у Хмельницькій області.