Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"02" червня 2010 р.Справа № 10/778-10 За позовом військового прокурора Хмельницького гарнізону в інтересах держави в особі органу уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних відносинах Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький
до Військової частини 3053 м. Хмельницький
про стягнення 2073,65 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу
Суддя В.В.Виноградова
Представники сторін:
від позивача: Сліпчук О.П. –за довіреністю від 28.04.2010р.
від відповідача: Скринник О.В. –за довіреністю №227 від 18.05.2010р.
за участю: Давиденко А.В. –помічник військового прокурора Хмельницького гарнізону
Суть спору: Прокурор в інтересах позивача звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 2073,65грн. шкоди заподіяної внаслідок забруднення навколишнього природного середовища - земельної ділянки рухомим фосфором земельної ділянки (площею 3кв.м.) та нафтопродуктами ( площею 3,6 кв.м.). В обґрунтування вимог посилається на матеріали перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства (протокол вимірювань показників складу та властивостей проб ґрунтів, розрахунок розміру шкоди), ст. 12 Законну України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 167, 211 Земельного кодексу України.
Представник позивача та прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та наполягали на їх задоволенні.
Відповідач проти позову не заперечує. Крім цього зазначає, що у зв'язку із відсутністю фінансування по сплаті штрафних санкцій, а саме сплати шкоди заподіяної внаслідок забруднення навколишнього природного середовища - земельної ділянки просить суд розстрочити виконання рішення суду у термін 10 місяців в сумі по 208,00 грн. в місяць до повного його погашення, до 30 числа кожного місяця починаючи з червня 2010р. Свою позицію обґрунтовує тим, що військова частина являється бюджетною установою і фінансується з державного бюджету згідно кошторисних призначень. У зв'язку із несвоєчасним прийняттям бюджету і відсутністю кошторису на 2010 рік затвердженого Кабінетом Міністрів України військова частина не в змозі погасити борг.
Представники прокуратури та позивача щодо клопотання відповідача про розстрочення виконання рішення суду не заперечують.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області з врахуванням листа військової прокуратури ( вих. № 7/1070 від 16.06.2009р.) проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України військовою частиною 3053 м. Хмельницький в ході якої здійснено відбір проб ґрунтів на території в/ч 3053, про що складено акт відбору проб ґрунтів від 19.06.2009р. №А-19-06-09-19.
Відповідно до даного акту проведено вимірювання показників складу та властивостей проб ґрунтів та зафіксовано його результати, про що складено протокол відбору проб ґрунтів від 29.06.2009р. №П-19-06-09-19. В протоколі зафіксовано факт перевищення гранично допустимої концентрації забруднюючих речовин - фосфором - на земельній ділянці площею 3 кв.м., а також нафтопродуктами - на земельній ділянці площею 3,6 кв.м., які експлуатує відповідач.
На підставі акту та протоколу, відповідно до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, що затверджена Наказом Мінекобезпеки України від 27.10.1997р. №171 (із змінами від 04.04.2007р.) проведено розрахунок розміру шкоди від забруднення фосфором земельної ділянки, який склав 710,15 грн. та розрахунок розміру шкоди від забруднення нафтопродуктами земельної ділянки склав 1363,50 грн. Загальна сума шкоди склала 2073,65 грн.
Прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до суду із позовом про стягнення з відповідача 2073,65 грн. шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне:
Відповідно до ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території згідно Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 №548, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за №119/13386" Про затвердження Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі та Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі "покладено на Державну екологічну інспекцію.
Згідно з ч. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затверджено Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006р. №548 (із змінами) Інспекція вправі обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, виконувати в установленому порядку відбір проб, інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей, у тому числі забруднюючих речовин на об'єктах, що обстежуються; перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
У відповідності до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Згідно ст.ст. 91, 96 Земельного кодексу України власники (користувачі) земельних ділянок зобов'язані додержуватись вимог законодавства про охорону довкілля та зберігати корисливі властивості землі.
Статтею 167 (п. 1) Земельного кодексу України передбачено, що господарська та інша діяльність , яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад встановлення і гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.
Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", п. "в" ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловості, побутовими та іншими відходами згідно з законодавством України.
Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем зафіксовано факт забруднення земельної ділянки, які експлуатує відповідач, в результаті чого природному середовищу завдано шкоду в розмірі 2073,65 грн., розраховану відповідно до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, що затверджена Наказом Мінекобезпеки України від 27.10.1997р. №171, що підтверджується актом відбору проб, протоколом вимірювання показників складу та властивостей проб ґрунтів, розрахунками розміру шкоди. Доказів, які б спростовували позовні вимоги суду не подано.
Враховуючи викладене та положення ст. 33 ГПК України в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Відповідачем подано заяву про розстрочку виконання рішення суду на 10 місяців рівними частинами по 208 грн.
Заслухавши представників сторін, враховуючи те, що відповідач є бюджетною установою, фінансується з бюджету згідно кошторисних призначень та відсутність кошторисних призначень на погашення боргу, керуючись ст. 121 ГПК України, суд находить можливим виконання рішення щодо стягнення з відповідача 2073,65 грн. шкоди розстрочити на десять місяців (з червня 2010 року по березень 2011 року) у рівних частинах по 208 грн. у перші дев'ять місяців та 201,65 грн. в останній місяць (березень 2011 року).
Керуючись ст.ст. 1, 12, 33,44, 49, 82, 84, 85, 116, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов військового прокурора Хмельницького гарнізону в інтересах держави в особі органу уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних відносинах Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до військової частини 3053 м. Хмельницький про стягнення 2073,65 грн. шкоди задоволити.
Стягнути з військової частини 3053 (м. Хмельницький, вул. Будівельників,25, код 08803796) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. І.Франка, 2/2, код 34971547) для зарахування в місцевий бюджет м. Хмельницького (р/р 31413512700002 ГУДКУ у Хмельницькій області, МФО 615013, код отримувача 235652253) 2073,65грн.(дві тисячі сімдесят три гривні 65 коп.) шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу.
Розстрочити виконання рішення суду в частині стягнення шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу в сумі 2073,65грн. на 10 місяців у рівних частинах по 208 грн. (двісті вісім гривень) у перші дев'ять місяців та по 201,65 грн. (двісті одна гривня 65 коп.) в останній місяць, починаючи сплату з червня місяця 2010 року, згідно наступного графіку:
- до 30 червня 2010р. - 208 грн.;
- до 30 липня 2010р. - 208 грн.;
- до 30 серпня 2010р. - 208 грн.;
- до 30 вересня 2010р. - 208 грн.;
- до 30 жовтня 2010р. - 208 грн.;
- до 30 листопада 2010р. - 208 грн.;
- до 30 грудня 2010р. - 208 грн.;
- до 30 січня 2011р. - 208 грн.;
- до 30 лютого 2011р. - 208 грн.;
- до 30 березня 2011р. - 201,65грн.
Видати наказ.
Стягнути з військової частини 3053 (м. Хмельницький, вул. Будівельників,25, код 08803796) в доход державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095 через відділення державного казначейства на рахунок 31112095700002 УДК м. Хмельницького, банк отримувача ГУ ДКУ у Хмельницькій області, код 23565225, МФО 815013) державне мито в сумі 102 грн. (сто дві гривні) та в дохід державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22050000, банк ГУ ДКУ у Хмельницькій області (на рахунок 31215259700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, УДК у Хмельницькій області, МФО 815013) 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Суддя
Віддрук. 4 прим.: 1- до справи, 2- позивачу, 3- відповідачу, 4- військову прокуратуру.