
Справа № 635/8153/21
Провадження по справі № 3/635/2610/2021
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2021 року Суддя Харківського районного суду Харківської області Бобко Т.В. розглянувши матеріали, що надійшли з Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.163-1 КУпАП,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , директора ТОВ «ОМЕГА», зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , -
В С Т А Н О В И В:
Згідно з протоколом №441/35-00-07-06 про адміністративне правопорушення від 11 жовтня 2021 року, ОСОБА_1 , будучи директором Товариства з обмеженою відповідальністю «ОМЕГА», юридична адреса: Харківська область, Харківський район, смт.Васищеве, вул.Промислова, буд.1, занизила податок на прибуток в періоді, що перевірявся на загальну суму 103 838 163,14 гривень, у тому числі по періодах: за 2019 рік на 69 354 841,00 гривень, за І півріччя 2020 року на 710 730 гривень, за 3 квартали 2020 року – 34 483 323,00 гривень, що призвело до завищення суми податкового кредиту, у результаті чого занижено податок на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 114 589 845, 00 гривень, чим порушила п. 7 Міжнародного стандарту бухгалтерського обліку 18 «Дохід», норми параграфу 15 розділу «Призначення фінансової звітності – Міжнародного стандарту бухгалтерського обліку 1, підпункт 134.1.1 пункту 134.1 статті 134, п. 135.1 статті 135, пункти 198.1, 198.3, 198.6 ст. 198, п. 200.1 Податкового кодексу України, чим вчинила адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст.163-1 КУпАП.
Згідно ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно до Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 02.07.2016 № 566, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.07.2016 за №1046/29176, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право надати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу. Пояснення та зауваження за суттю вчиненого правопорушення вносяться до протоколу і засвідчуються підписом особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Пояснення та зауваження можуть додаватися до протоколу окремо, про що у протоколі робиться запис.
При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються її права й обов`язки, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі. Про ознайомлення із протоколом особа, щодо якої він складений, ставить у протоколі свій підпис. У разі відмови поставити підпис про це робиться відповідний запис у протоколі, який засвідчується підписом посадової особи органу доходів і зборів.
Протокол складається у двох примірниках, що підписується посадовою особою, яка склала протокол, особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також свідками і понятими, якщо такі є. У разі відмови особи, щодо якої складається протокол, від підписання протоколу посадова особа органу доходів і зборів робить про це відповідний запис, який засвідчує своїм підписом та підписами свідків у разі їх наявності.
У відповідності до п. 11 Інструкції один примірник протоколу про адміністративне правопорушення під підпис вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
В протоколі про адміністративне правопорушення немає жодних відміток про відмову особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, від отримання протоколу. Разом з тим, матеріали, додані до протоколу про адміністративне правопорушення, не містять жодних даних про отримання ОСОБА_1 другого примірника протоколу про адміністративне правопорушення або ж відомостей щодо направлення останній такого примірника поштовим відправленням.
Крім того, в протоколі не зазначено пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, щодо протоколу, або відмови надати такі пояснення, відсутні відомості про роз`яснення їй прав та обов`язків, передбачених статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП.
Пунктом 12 Інструкції передбачено, що у разі неможливості складання протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення протокол складається в органі доходів і зборів. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до органу доходів і зборів для складання та підписання протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі.
Так, в матеріалах справи відсутні будь-які дані щодо належного повідомлення ОСОБА_1 з приводу складання протоколу про адміністративне правопорушення. Згідно акту неявки для складання, підписання та вручення протоколу про адміністративне правопорушення директора ТОВ «Омега» ОСОБА_1 від 11.10.2021 за №113/35-00-07-02-05/33010822, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, була запрошена до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на 11.10.2021 о 13-00 год., повідомлення про запрошення від 04.10.2021 №3496/6/35-00-02, яке надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення 04.10.2021 та згідно даних Єдиного реєстру поштових відправлень вручено 08.10.2021. Однак, в матеріалах справи наданих суду відсутні належним чином посвідчені копії зазначених документів, що позбавляє суд можливості встановити чи дійсно ОСОБА_1 була обізнана про дату, час та місце складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно неї, як це передбачено вказаним пунктом Інструкції.
Крім того, додані до матеріалів адміністративної справи копії паспорта ОСОБА_1 належним чином не посвідчені.
Правила засвідчення копій документів, визначені Національним стандартом України «Державна уніфікована система документації. Вимоги до оформлення документів ДСТУ 4163-2003», затвердженим наказом Держспоживстандарту від 07.04.2003 № 55, Правила організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджені наказом Міністерства юстиції від 18.06.2015 № 1000/5, інструкції з діловодства в окремих органах державної влади. Серед іншого, відповідно до п.8 розд.10 зазначених правил копія набуває юридичної сили лише в разі її засвідчення у встановленому порядку.
Напис про засвідчення копії складається зі слів «Згідно з оригіналом», назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії. Така позиція узгоджується також з позицією Верховного Суду викладеній в постанові від 08.05.2019 по справі №160/7887/18.
Особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, не дотрималась вимог щодо засвідчення документів.
Основних положень провадження у справах про адміністративні правопорушення, передбачених розділом IV КУпАП, повинні дотримуватись не тільки суди, але й посадові особи, уповноважені на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Враховуючи викладене суд вважає, що адміністративна справа не може бути розглянута і підлягає поверненню органу, який направив матеріал, для з`ясування зазначених обставин.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 27, 254, 256, 278 КУпАП, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Протокол про адміністративне правопорушення серії № 441/35-00-07-06 від 11 жовтня 2021 року відносно ОСОБА_1 повернути до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків для належного оформлення.
Постанова оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя Т.В. Бобко