Рішення № 100555699, 20.09.2021, Корольовський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
20.09.2021
Номер справи
296/7313/20
Номер документу
100555699
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 296/7313/20

2/296/471/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" вересня 2021 р. м.Житомир

Корольовський районний суд м. Житомира в складі:

головуючого судді Адамовича О.Й.,

за участі секретаря судових засідань Світко Т.І.,

представника позивача Яроша В.В. ,

представника відповідача Шабельнікової Н.В. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до житлової комісії Житомирського прикордонного загону (ВЧ-1495) Державної прикордонної служби України, третя особа: ОСОБА_4 про скасування рішення житлової комісії та зобов`язання поновити на квартирному обліку,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із позовною заявою, в якій просить скасувати рішення житлової комісії Житомирського прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 03 липня 2020 року, оформлене протоколом № 4, про зняття майора запасу ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 складом сім`ї дві особи (він та дружина ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 ) з квартирного обліку і передачу облікової справи до Житомирського обласного військового комісаріату для зарахування на квартирний облік та зобов`язати житлову комісію Житомирського прикордонного загону Державної прикордонної служби України відновити з 03 липня 2020 року майора запасу ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 на квартирному обліку в Житомирському прикордонному загоні Державної прикордонної служби України в черзі загального порядку за номером: 61 складом сім`ї дві особи (він та дружина ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 ).

В обґрунтування позову зазначив, що він є майором запасу ДПС України, має вислугу 20 років і 10 днів та перебував на квартирному обліку у Північному регіональному управління ДПС України в черзі загального порядку за номером: 61. Також вказує, що 02.07.2020 року він подав до відповідача заяву про зняття його з квартирного бліку, керуючись виключно інформацією Північного регіонального управління ДПС України про його ліквідацію і ліквідацію у ньому житлової комісії та необхідністю передачі облікової справи до Житомирського обласного військового комісаріату. Проте, Житомирський обласний військовий комісаріат повернув його облікову справу до Житомирського прикордонного загону за відсутності правових підстав у зв`язку з існуванням у прикордонному загоні житлової комісії. При цьому, відповідач надіслав йому облікову справу поштою і не поновив на квартирному обліку. 03.08.2020 року представник позивача надіслав відповідачу заяву про поновлення ОСОБА_3 на квартирному обліку, проте, останньому було відмовлено у поновленні його на квартирному обліку у зв`язку з нібито відсутністю правових підстав для такого поновлення та через звільнення його у запас у зв`язку систематичного невиконання умов контракту військовослужбовцем. Вважає, що такі дії житлової комісії Житомирського прикордонного загону призвели до порушення його конституційних і житлових прав громадянина та військовослужбовця ДПС України, так як позбавили його можливості отримати від держави гарантоване йому за його службу житло або грошову компенсацію за не отримане житло, а відмова у поновленні на квартирному обліку є незаконною.

Ухвалою суду від 07.09.2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

04.11.2020 року від представника Житомирського прикордонного загону надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому останній просить залишити позовну заяву без задоволення у зв`язку з безпідставністю позовних вимог. Вказується, що представник позивача був обізнаний про прийняття облікової житлової справи ОСОБА_3 . Житомирським прикордонним загоном, яка була передана від Північного регіонального управління ДПС України, у зв`язку з його ліквідацією, а також про затвердження переданих списків черговиків на засіданні житлової комісії Житомирського прикордонного загону із збереженням дати зарахування за попереднім місцем перебування на квартирному обліку по м. Житомир. Також зазначається, що відповідно до п. 30 «Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року №1081, військовослужбовці знімаються з обліку в разі звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем. Крім того, відповідно до п.3.14 «Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями в Державній прикордонній службі України», затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.12.2007 року №1040, військовослужбовці знімаються з квартирного обліку в населеному пункті в разі звільнення з військової служби за службову невідповідність, у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем. Враховуючи, що майора ОСОБА_3 було звільнено з військової служби в запас у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем, то у нього відсутні правові підстави для поновлення його на квартирному обліку у Житомирському прикордонному загоні, тим більше, що зняття з квартирного обліку в Житомирському прикордонному загоні було проведено за особистою ініціативою ОСОБА_3 (а.с. 45-47).

12.11.2020 року від представника позивача - адвоката Яроша В.В. надійшла відповідь на відзив, в якій останній зазначає, що пунктом 30 «Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей» та п.3.14 «Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями в Державній прикордонній службі України» передбачено, зняття військовослужбовця з квартирного обліку здійснюється у разі звільнення його з військової служби за службовою невідповідністю, проте, позивача було звільнено з інших формулювань, а тому застосування вищенаведених пунктів виключається, і з цих підстав ОСОБА_3 не підлягає зняттю з квартобліку. Наголосив, що майже 10 років після звільнення відповідачем не було вчинено жодних дій спрямованих на знаття ОСОБА_3 з квартобліку з підстав його звільнення з формулюванням «у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем». Таким чином заперечення відповідача проти позову містять підставу, яка не була застосована при знятті позивача з квартирного обліку, що виключає правомірність цих заперечень та не спростовує доводів позову (а.с.74-76).

27.01.2021 року підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити з підстав зазначених у ньому. Вказав, що єдиною підставою для звернення із заявою про передачу облікової справи до житлової комісії Житомирського ОВК була ліквідація Північного регіонального управління та житлової комісії, яка вела квартирний облік, а також не обізнаність позивача про існування житлової комісії у Житомирському прикордонному загоні, та не розуміння того, що його було поставлено на квартирний облік після ліквідації Північного регіонального управління. Відповідач не пояснив та не повідомив у належній формі про відсутність підстав для передачі облікової справи до Житомирського ОВК, як того вимагало законодавство. На думку представника позивача ОСОБА_3 було введено в оману, а доводи відповідача, про наявність підстав для виключення з квартирного обліку у зв`язку із звільненням позивача є безпідставними. Крім того, в наказі не вказано про невідповідність позивача, а вказується про систематичне невиконання умов контракту, що з пояснень позивача було пов`язано з конфліктом з керівним складом управління.

Представник відповідача заперечила щодо позову та просила у його задоволенні відмовити. Вказала, що позивач та його адвокат самі просили про зняття з квартирного обліку та надіслання справи до Житомирського ОВК для поставлення на облік. Позивачу повідомлялося, що його було поставлено на квартирний облік у Житомирському прикордонному загоні, а тому доводи про необізнаність є надуманими. Крім того, відповідача не можливо в позасудовому порядку відновити на квартирному обліку, оскільки він не є діючим військовослужбовцем, крім того не може перебувати на обліку, як такий, що був звільнений з військової служби за службовою невідповідністю у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту.

Третя особа ОСОБА_4 подала до суду письмову заяву про розгляд справи за її відсутності. В заяві також вказала, що позов повністю підтримує і вважає, що він підлягає задоволенню (а.с.94).

Суд, вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази, оцінивши їх в сукупності доходить висновку про обґрунтованість позову з таких підстав.

Згідно з ч. 1 ст. 4, ч. 2 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленим цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів, а суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

В силу положень ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб визначений законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ст. 12 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті.

Військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.

Пунктом 29 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2006 року №1081, передбачено, що військовослужбовці, які перебувають на обліку при звільненні з військової служби у запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а у разі розформування військової частини у військовому комісаріаті і квартирно-експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла.

Пунктом 30 Порядку №1081, визначено, що військовослужбовці знімаються з обліку у разі: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; в інших випадках, передбачених законодавством.

Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.12.2007 №1040 було затверджено Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями в Державній прикордонній службі України, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин та визначала організацію забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського, старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби), а також осіб, звільнених у запас або відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, в органах Державної прикордонної служби України після звільнення та членів їх сімей, включаючи членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), пропали безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов.

Згідно п. 3.1, 3.2. Інструкції №1040 на облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов, зараховуються військовослужбовці, які не забезпечувались постійним житлом протягом усього часу проходження військової служби і мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей. Військовослужбовці та члени їх сімей визнаються такими, що потребують поліпшення житлових умов, на загальних підставах відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до пункту 3.6, 3.7, 3.8 Інструкції №1040 датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією органу Державної прикордонної служби винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік. На кожного військовослужбовця, зарахованого на облік, оформляється облікова справа. Обліковій справі надається номер, що відповідає номеру в книзі обліку. Облікова справа є документом суворої звітності та зберігається за місцем перебування військовослужбовця на обліку, а після надання йому житла для постійного проживання - протягом п`яти років у виконавчому органі районної, міської, районної у місті ради, що видав ордер, а якщо ордер видано органом Державної прикордонної служби - в органі Державної прикордонної служби. Після закінчення зазначеного строку справа знищується в установленому порядку. Списки військовослужбовців, яких зараховано на квартирний облік, підлягають періодичному уточненню. Житлові комісії щороку проводять перереєстрацію осіб, що перебувають на квартирному обліку, під час якої перевіряються їх облікові справи, при необхідності перевіряються житлові умови цих військовослужбовців, а також оновлюються документи, що містяться в облікових справах. Особи, у яких відпала потреба в поліпшенні житлових умов, знімаються з квартирного обліку в установленому порядку.

Пунктом 9 Інструкції №1040 було визначено, що військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов`язаному з переїздом в іншу місцевість, зараховуються на облік за новим місцем служби разом із членами їх сімей зі збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, які користуються правом першочергового або позачергового одержання житла. При цьому облікова справа направляється начальником органу Державної прикордонної служби до нового місця служби військовослужбовця разом з особовою справою, а в разі розформування органу Державної прикордонної служби - до військового комісаріату. Перебування військовослужбовця на квартирному обліку за останнім місцем служби, а також у списках осіб, які користуються правом першочергового та позачергового одержання житлових приміщень, підтверджується довідкою (додаток 8) про перебування на обліку за попереднім місцем служби та зняття з обліку, виданою відповідним органом Державної прикордонної служби.

Згідно пункту 3.12. Інструкції №1040 військовослужбовці, які перебувають на обліку, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку в органі Державної прикордонної служби до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування органу Державної прикордонної служби - у військовому комісаріаті та користуються правом позачергового одержання житла. Якщо військовослужбовець, який перебуває на обліку, обирає для проживання після звільнення з військової служби, з урахуванням існуючого порядку реєстрації, інший населений пункт, відповідний начальник органу Державної прикордонної служби за проханням військовослужбовця за 6 місяців до звільнення в запас або у відставку за віком подає до військового комісаріату необхідні документи для зарахування військовослужбовця на квартирний облік, на якому він перебуває до одержання житла. На підставі повідомлення військового комісаріату про зарахування такого військовослужбовця до черги на отримання житла у військовому комісаріаті, він знімається з квартирного обліку за останнім місцем служби.

Пунктом 3.14. Інструкції №1040 було визначено, що військовослужбовці знімаються з квартирного обліку в населеному пункті в разі: поліпшення житлових умов, унаслідок чого відпала потреба в наданні житла; засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; в інших випадках, передбачених законодавством.

Судом встановлено, що згідно наказу начальника Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 09 серпня 2010 року по особовому складу майора ОСОБА_3 (позивача), старшого офіцера групи оборонного планування головного відділу охорони державного кордону було звільнено в запас за статтею 26 частиною 6 пунктом «и» (у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем). Вислуга років на пенсію станом на 01 серпня 2010 року становить всього 20 років 00 місяців 00 днів (а.с.62).

Постановою КМУ від 05.02.2020року №43 "Про ліквідацію територіальних органів Державної прикордонної служби України " було ліквідовано Північне регіональне управління Державної прикордонної служби України.

19 лютого 2020 року майору запасу ОСОБА_3 була видана довідка за №704-55 за підписом в.о. начальника Північного регіонального управління про те, що він станом на 01.01.2020 року перебуває на квартирному обліку в Північному регіональному управлінні (Житомирський прикордонний гарнізон) в черзі загального порядку за номером 61, з 06 грудня 2004 року, складом сім`ї 2 особи (він, дружина ОСОБА_4 - 1975р.н.). Житловою площею не забезпечується (а.с.16).

З матеріалів справи вбачається, що між Північним регіональним управлінням Державної прикордонної служби України, позивачем та його представником адвокатом Ярошем В.В., Житомирським обласним військовим комісаріатом велося листування з приводу подальшого перебування ОСОБА_3 та членів його сім`ї на квартирному обліку, у зв`язку з ліквідацію територіальних органів Державної прикордонної служби України.

Так, у відповідь на запит адвоката Яроша В.В. від 22.02.2020 року, заступник голови ліквідаційної комісії Північного регіонального управління листом від 28.02.2020 року повідомив, що згідно чинного законодавства ведення списків переліку військовослужбовців, які мають право на грошову компенсацію за належне їм для отримання жиле приміщення не передбачено. Враховуючи вищезазначену інформацію майора запасу ОСОБА_3 та членів його сім`ї не включали до переліку. Чеговість та розмір грошової компенсації військовослужбовцям за належне їм для отримання жиле приміщення визначається відповідно до Постанови КМУ від 02.09.2015 №728. В зв`язку з прийняттям Постанови КМУ від 05.02.2020року №43 "Про ліквідацію територіальних органів Державної прикордонної служби України " будь-яке фінансування Північного регіонального управління Державної прикордонної України на 2020 рік не передбачено (а.с.17).

У відповідь на заяву ОСОБА_3 від 27.02.2020 року, заступник голови ліквідаційної комісії Північного регіонального управління листом від 26.03.2020 року повідомив, що у зв`язку з прийняттям Постанови КМУ від 05.02.2020року №43 "Про ліквідацію територіальних органів Державної прикордонної служби України" та відповідно до директиви АДПСУ від 05.12.2019 №79-ДСК житлова комісія Житомирського прикордонного гарнізону наказом начальника Північного регіонального управління від 19.12.2019 року №704-АГ ліквідована. На підставі вищезазначеного, не має можливості розглянути питання відновлення ОСОБА_5 на квартирному обліку у Північному регіональному управлінні (а.с.18).

07 травня 2020 року військовий комісар Житомирського обласного військового комісаріату на запит адвоката Яроша В.В. повідомив, що облікова справа майора запасу ОСОБА_3 Північним регіональним управлінням ДПС України до Житомирського обласного військового комісаріату не передавалась; житлову комісію Житомирського обласного військового комісаріату утворено та затверджено її склад наказом військового комісара Житомирського обласного військового комісаріату від 21.12.2018 року №539; місце зберігання облікової справи ОСОБА_3 представникам житлової комісії Житомирського обласного військового комісаріату не відомо. Враховуючи те, що ОСОБА_3 проходив військову службу в органах Державної прикордонної служби на нього поширюється дія Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями в Державній прикордонній службі України, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20 грудня 2007 року №1040 (а.с.19).

У відповідь на запит адвоката Яроша В.В. від 12.05.2020 року, заступник голови ліквідаційної комісії Північного регіонального управління листом від 14.05.2020 року повідомив, що житлова справа майора запасу ОСОБА_3 та всіх черговиків, які перебували на квартирному обліку в Житомирському прикордонному гарнізоні відповідно до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.02.2020 року №17 "Про припинення діяльності Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України шляхом ліквідації" передані згідно акту прийому-передачі до Житомирського прикордонного загону (а.с.20).

19.05.2020 року адвокат Ярош В.В. звернувся до начальника Житомирського прикордонного загону з письмовою заявою про те, чи буде і коли Житомирським прикордонним загоном передана до житлової комісії Житомирського обласного військового комісаріату облікова (житлова) справа майора запасу ДПС України ОСОБА_3 , який перебуває на квартирному обліку в Північному регіональному управління ДПС України (Житомирський прикордонний загін) в черзі загального порядку за №61; якщо облікова справа майора запасу ДПС України ОСОБА_3 не буде передаватися до житлової комісії Житомирського обласного військового комісаріату, то коли ОСОБА_3 може подати до Житомирського прикордонного загону заяву з передбаченим переліком документів про надання йому грошової компенсації за неотримане житло у відповідності до "Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщеня", затвердженому постановою КМУ від 02.09.2015 року №728 (а.с.21).

У відповідь на запит від 19.05.2020 року, начальник Житомирського прикордонного загону у своєму листі від 27.05.2020 року повідомив, що відповідно до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.02.2020 року №17 «Про припинення діяльності Північного регіонального управління Державної прикордонної служби» шляхом ліквідації» облікова житлова справа майора запасу ОСОБА_3 та всіх черговиків, які перебували на квартирному обліку в Житомирському прикордонному гарнізоні прийняті згідно акту прийому-передачі до Житомирського прикордонного загону. Передані списки черговиків затверджені на засіданні житлової комісії Житомирського прикордонного загону. За черговиками збережено дату зарахування за попереднім місцем перебування на квартирному обліку по м. Житомир. За бажанням військовослужбовець запасу ОСОБА_3 може забрати свою облікову житлову справу та стати на квартирний облік до Житомирського обласного військового комісаріату. Після закінчення карантину військовослужбовця запасу ОСОБА_3 буде запрошено на засідання житлової комісії Житомирського прикордонного загону для вирішення питань, які стосуються перебування на квартирному обліку та отримання житла (а.с.50).

17.06.2020 року адвокат Ярош В.В. звернувся до начальника Житомирського прикордонного загону, полковника Квятковського А.Б. з письмовою заявою про передачу до житлової комісії Житомирського обласного військового комісаріату облікової (житлової) справи майора запасу ОСОБА_3 , який перебуває на квартирному обліку в Північному регіональному управлінні ДПС України (Житомирський прикордонний загін) в черзі загального порядку за №61 (а.с.23).

На запит адвоката Яроша В.В., начальник Житомирського прикордонного загону полковник своїм листом від 24.06.2020 року повідомив, що розгляд питання щодо зняття з квартирного обліку ОСОБА_3 та передачі його житлової справи до Житомирського ОВК відбудеться 02.07.2020 року на засіданні житлової комісії Житомирського прикордонного загону, на яке запрошений ОСОБА_3 . Про дату передачі житлової справи буде повідомлено додатково з надісланням копії акта її прийому-передачі (а.с.22,24).

В подальшому ОСОБА_3 звернувся з заявою від 02.07.2020р., в якій просив розглянути на засіданні житлової комісії Житомирського прикордонного загону питання зняття його та його дружини з квартирного обліку загального порядку по місту Житомир та направити його (облікову) житлову справу до Житомирського обласного військового комісаріату для постановки на облік. Питання про зняття з квартирного обліку просить розглянути без його присутності (а.с.25).

Згідно витягу з протоколу №4 засідання житлової комісії житомирського прикордонного загону від 03.07.2020 року було вирішено зняти з квартирного обліку загального порядку по м.Житомир майора запасу ОСОБА_3 складом сім`ї дві особи (він, дружина ОСОБА_4 ) та направити облікову житлову справу до Житомирського обласного військового комісаріату для зарахування на квартирний облік (а.с. 26).

05.07.2020 року ОСОБА_3 було видано довідку, за підписом начальника Житомирського прикордонного загону, про те, що він перебував при Північному регіональному управлінні в Житомирському прикордонному гарнізоні на квартирному обліку в загальному порядку з 06.12.2004 року по 06.04.2020 року, з 06.04.2020 року по 03.07.2020 року перебував на квартирному обліку Житомирському прикордонному загоні складом сім`ї дві особи. У списках осіб, які мають право на першочергове та позачергове отримання житлових приміщень не перебував, знятий з квартирного обліку спільним рішенням командування та житлової комісії Житомирського прикордонного загону протоколом №4 від 03.07.2020 року. Примітка: згідно постанови КМУ від05.02.2020 №43 "Про ліквідацію територіальних органів Адміністрації Державної прикордонної служби", наказу АДПСУ від 20.02.2020 №17 "Про припинення діяльності Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України шляхом ліквідації" облікові житлові справи передані на облік до Житомирського прикордонного загону (а.с.31).

Листом начальника Житомирського прикордонного загону від 07.07.2020 року ОСОБА_3 повідомлено про те, що він та члени його сімї зняті з квартирного обліку загального порядку по м.Житомир. Облікова житлова справа надіслана до Житомирського обласного військового комісаріату супровідним документом за вих.704/4011 від 03.07.2020 (а.с.27).

09.07.2020 року військовий комісар Житомирського обласного військового комісаріату листом від 09.07.2020 повідомив начальника житомирського прикордонного загону, що враховуючи те, що ОСОБА_3 проходив військову службу в органах Державної прикордонної служби у Житомирського обласного військового комісаріату відсутні підстави для зарахування на квартирний облік майора запасу ОСОБА_3 (а.с.28-29).

Листом від 21.07.2020 року начальник Житомирського прикордонного загону повідомив ОСОБА_3 про те, що 09.07.2020 року обласний військовий комісаріат повернув облікову житлову справу з відмовою в зарахуваня та запропонував ОСОБА_3 особисто звернутися з заявою до обласного військового комісаріату. При цьому позивачу було надіслано облікову житлову справу з додатками (а.с.30).

03.08.2020 адвокат Ярош В.В. звернувся до начальника Житомирського прикордонного загону полковника Квятковського А.Б. із заявою про відновлення порушених прав громадянина та військовослужбовця, в якій просив відновити порушені права громадянина України, майора запасу ОСОБА_3 та поновити його на квартирному обліку в Житомирському прикордонному загоні Державної прикордонної служби України в черзі загального порядку за номером 61 складом сім`ї 2 особи (він та дружина ОСОБА_4 ) (а.с.58-59).

У відповідь на вищевказану заяву в.о. начальника Житомирського прикордонного загону Кулєш А. повідомив, що для поновлення на квартирному обліку майора запасу ОСОБА_3 в Житомирському прикордонному загоні не має правових підстав, враховуючи вимоги п. 30 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого Постановою Кабінетом міністрів України від 03.08.2006 №1081 та факт звільнення з військової служби в запас «у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем» (наказ від 09.08.2010 №220-ОС) (а.с.60-61).

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст. 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.

Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

Реалізація права на житло військовослужбовцями, у тому числі пільгових категорій, може бути здійснено у такі способи: безпосереднього надання житла, грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, надання кредиту для купівлі (спорудження) житла. Для отримання житла військовослужбовець має бути зарахований на облік, та занесений до книги обліку осіб, що перебувають в черзі на одержання житла. Військовослужбовцям житло надається згідно з чергою.

Згідно із статтями 34 та 37 Житлового кодексу України (далі -ЖК України), потребуючими поліпшення умов визнаються громадяни, забезпечені житловою площею нижчою за рівень, визначений чинним законодавством, а облік таких осіб здійснюється за їх місцем роботи або за їх місцем проживання.

Статтею 36 ЖК України закріплений територіальний принцип квартирного обліку, який, як правило, здійснюється за місцем постійного проживання особи.

Місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово (статті 29 ЦК України).

Правилами квартирного обліку передбачається, що крім постійного проживання іншою умовою прийняття на квартирний облік є прописка.

Відповідно до ст. 43 ЖК України громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).

Відповідно до ст. 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.

Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

З матеріалів справи вбачається, що позивач перебував при Північному регіональному управлінні в Житомирському прикордонному гарнізоні на квартирному обліку в загальному порядку з 06.12.2004 року по 06.04.2020 року.

При цьому, виходячи з аналізу положень законодавства, яке регулювало та регулює питання перебування на квартирному обліку військовослужбовців, які звільнені в запас слід дійти висновку, що позивач обґрунтовано сподівався, що його облікова справа після ліквідації Північного регіонального управління буде передана до військового комісаріату за місцем проживання для поставлення на житловий облік.

Разом з тим, облікова справа була передана до Житомирського прикордонного загону, та згідно довідки позивач був поставлений на квартирний облік в загальному порядку з 06.04.2020 року зі збереженням дати зарахування за попереднім місцем перебування на квартирному обліку по м,Житомир та перебував на обліку до 03.07.2020 року.

Судом встановлено, що єдиною підставою для рішення житлової комісії Житомирського прикордонного загону від 03.07.2020р. про зняття ОСОБА_3 з дружиною ОСОБА_4 з квартирного обліку була заява позивача. При цьому, поза увагою відповідача залишилися положення Інструкції №1040, що вирішення питання зняття з квартирного обліку за останнім місцем служби ставиться в залежність від наявності повідомлення військового комісаріату про можливість зарахування військовослужбовця до черги на отримання житла у військовому комісаріаті.

Разом з тим, ні пунктом 30 Порядку №1081, ні пунктом 3.14. Інструкції №1040 такої підстави для зняття з квартирного обліку як заява особи не передбачалося.

Суд звертає увагу, що у вищезазначених пунктах вказаних нормативно-правових актів міститься вичерпний перелік підстав зняття військовослужбовців з квартирного обліку.

Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 20 грудня 2020 року у справі № 683/2271/18.

Крім того суд звертає увагу, що відповідачем не доведена можливість передачі облікової справи особі, яка була знята з квартирного обліку для вирішення нею питання постановлення на облік в іншій установі (процедура подання фізичною особою облікової справи для постановлення в квартирну чергу та/або збереження матеріалів особової справи в такої особи не врегульована нормативно).

Таким чином, відповідач не дотримався вимог статті 19 Конституції України, оскільки діяв з підстав та у спосіб, що не передбачений житловим законодавством.

Суд вважає безпідставними посилання відповідача на положення пункту 30 Порядку №1081, оскільки при вирішенні спору слід виходити з того, що підставою для зняття з обліку не були обставини звільнення позивача з військової служби, а виключно його заява, подання якої обумовлена ліквідацією Північного регіонального управління та житлової комісії, відсутність чіткого інформування про місце та підстави перебування на квартирному обліку.

Відповідно до частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 89 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

З огляду на зазначене суд доходить висновку про необхідність поновлення порушених житлових прав позивача.

За встановлених обставин суд приходить до висновку, що рішення житлової комісії Житомирського прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 03 липня 2020 року є протиправним та підлягає скасуванню, а позивач має бути поновлений на квартирному обліку при Житомирському прикордонному загоні Державної прикордонної служби України.

Керуючись ст.ст. 263-265,268,273,354,355 ЦПК України, суд-

УХВАЛИВ:

Скасувати рішення житлової комісії Житомирського прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 03 липня 2020 року, оформлене протоколом № 4, про зняття майора запасу ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 складом сім`ї дві особи (він та дружина ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 ) з квартирного обліку і передачу облікової справи до Житомирського обласного військового комісаріату для зарахування на квартирний облік.

Зобов`язати житлову комісію Житомирського прикордонного загону Державної прикордонної служби України відновити з 03 липня 2020 року майора запасу ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на квартирному обліку в Житомирському прикордонному загоні Державної прикордонної служби України згідно переданої з Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України облікової житлової справи (черга загального порядку за номером: 61 складом сім`ї дві особи ( ОСОБА_3 та дружина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м. Житомира шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не була вручена в день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Житлова комісія Житомирського прикордонного загону (ВЧ-1495) Державної прикордонної служби України, адреса: м. Житомир, вул. Промислова, 5, ЄДРПОУ 14321914.

Третя особа: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_1 .

Головуючий суддя О. Й. Адамович

Дата складання повного рішення суду: 01.10.2021.