Рішення № 10052893, 17.06.2010, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
17.06.2010
Номер справи
18/50-908
Номер документу
10052893
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"17" червня 2010 р.Справа № 18/50-908 Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Охотницької Н.В.

Розглянув справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго", вул. Енергетична,2, м. Тернопіль, в особі Ланівецького району електричних мереж, вул. Вишнівецька,49, м. Ланівці, Тернопільської області

до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Ланівецької районної державної адміністрації, вул. Незалежності, 19/а м. Ланівці, Тернопільської області

про cтягнення 526,66 грн. в відшкодування витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію.

За участю представників:

Позивача: Бойко Л.О. –юрисконсульт, довіреність № 4898/24 від 31.12.2009 р., Гаврищук Г.В. –юрисконсульт, довіреність № 4681/24 від 23.12.2009 р.

Відповідача: Буячок В.С. –головний спеціаліст-юрисконсульт, доручення від 18.01.2010 р.

В судовому засіданні представникам сторін роз’яснено процесуальні права та обов’язки, передбачені статтями 20, 22, 81-1 ГПК України. Технічна фіксація судового процесу не здійснюється.

Суть справи: Відкрите акціонерне товариство "Тернопільобленерго" в особі Ланівецького району електричних мереж звернулося в господарський суд з позовом про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Ланівецької районної державної адміністрації – 526 грн.66 коп. в відшкодування витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію, спожиту працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років.

Представники позивача присутні в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Відповідач, у відзиві на позовну заяву № 969 від 09.06.2010 р. та згідно усних пояснень повноважного представника, проти позову заперечує. При цьому посилається на норми Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", яким внесено зміни до Закону України "Про міліцію", якими передбачено, що пільги з оплати житлово-комунальних послуг надаються працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років в межах норм, встановлених законодавством. Також, вважає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 879 встановлено норми користування житлово-комунальними послугами в межах яких надаються передбачені чинним законодавством пільги на оплату житлово-комунальних послуг і яка (постанова) не передбачає виключень, а тому визначені нею норми пільгового споживання житлово-комунальних послуг поширюються на всі категорії громадян, які відповідно до законодавства мають право на пільги. Разом з тим, відповідач у відзиві зазначає, що Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 положення пункту 68 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо надання пільг в оплаті за житлово-комунальні послуги, передбачених Законом України "Про міліцію" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), проте додаткових вимог стосовно порядку його виконання не визначено. Також, зазначає, що статтею 73 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" та статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" надано право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до чинного законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами, і при цьому вказує, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 вказані статті не визнані не конституційними. Крім того, відповідач зазначив, що відповідно до ст. 23 Бюджетного Кодексу України будь-які зобов’язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, які встановлюються Законом про Державний бюджет України, (п.6 ст.51) будь-які зобов’язання, взяті фізичними та юридичними особами за коштами з Державного бюджету України без бюджетних асигнувань або ж з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним Кодексом України та Законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов’язаннями, згідно частини 5 статті 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов’язання та проводяться видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Тобто, управління не може взяти на себе зобов'язання щодо здійснення розрахунків із постачальниками послуг не в межах встановлених норм.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представників сторін оцінивши представлені докази в їх сукупності судом встановлено наступне.

Відповідно до частин четвертої, сьомої статті 22 Закону України "Про міліцію" працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива в межах норм, встановлених законодавством (частина четверта статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом №107-VI від 28.12.2007 р. - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р.); за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина сьома статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законами № 2484-12 від 19.06.1992 р., № 107-VI від 28.12.2007 р. - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р.).

До прийняття змін, визнаних Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р. неконституційними, частини четверта та сьома зазначеної статті були викладені в наступній редакції: "працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива; за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом".

Із змісту зазначеної вище норми вбачається, що працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років надано право на отримання 50-відсоткової знижки плати за комунальні послуги, при цьому обмеження обсягу наданих пільг нормами, встановленими законодавством, рішенням Конституційного Суду України по справі № 1-28/2008 від 22.05.2008 р. № 10-рн/2008 визнано неконституційними.

У відповідності до Закону України "Про електроенергетику", Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 р. № 1357, у відповідності до укладених договорів про користування електричною енергією, відкрите акціонерне товариство "Тернопільобленерго" в особі Ланівецького району електромереж (позивач по справі) в період з жовтня 2009 р. по квітень 2010 р. постачав працівникам міліції, які звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років, електроенергію, які оплачували її з урахуванням пільг у відповідності до Закону України "Про міліцію".

Причиною спору між сторонами стало питання про правомірність відшкодування уповноваженим органом енергопостачальній організації витрат в сумі 526 грн.66 коп. внаслідок постачання електричної енергії даній пільговій категорії споживачів.

Порядок відшкодування суми витрат, які виникли внаслідок постачання електричної енергії пільговим категоріям споживачів, визначено у Бюджетному кодексі України, Законі України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", Положенні про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 р. № 117 (далі - Положення) та Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. № 256 (далі - Порядок).

Відповідно до Бюджетного кодексу України під субвенціями розуміють міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання субвенції (пункт 37 частини 1 статті 2) у Державному бюджеті України можуть передбачатися такі міжбюджетні трансферти місцевим бюджетам: 1) дотація вирівнювання бюджету Автономної Республіки Крим, обласним бюджетам, бюджетам міст Києва та Севастополя, районним бюджетам та бюджетам міст республіканського Автономної Республіки Крим та міст обласного значення; 2) субвенція на здійснення програм соціального захисту; 3) субвенція на компенсацію втрат доходів бюджетів місцевого самоврядування на виконання власних повноважень внаслідок надання пільг, встановлених державою; 4) субвенція на виконання інвестиційних проектів; 5) інші субвенції (частина 1 статті 97).

Згідно статті 46 Бюджетного кодексу України, якщо до початку нового бюджетного періоду не набрав чинності закон про Державний бюджет України, Кабінет Міністрів України має право здійснювати витрати Державного бюджету України відповідно до цієї статті Кодексу з наступними обмеженнями, зокрема витрати Державного бюджету України можуть здійснюватися лише на цілі, які визначені у законі про Державний бюджет України на попередній бюджетний період і одночасно передбачені у проекті закону про Державний бюджет України на наступний бюджетний період, поданому Кабінетом Міністрів України до Верховної Ради України.

Статтею 39 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та ст.37 Проекту Закону про Державний бюджет України на 2010 рік № 6000 від 23.04.2010 р. передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот надаються житлові субсидії населенню та пільги, зокрема звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони.

Забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України (пільговики), здійснюється за допомогою Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, відповідно до Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117.

Із матеріалів справи вбачається, що позивачем з дотриманням правил вищевказаного положення (п.п.10,11 Положення), та п.23 Порядку підтвердження заборгованості, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 191 від 22.02.2006 р., подавалися до уповноваженого органу (відповідача) по два примірника актів звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги, між Ланівецьким РЕМ та головним розпорядником коштів місцевого бюджету за кожний місяць про наявність та розмір заборгованості з пільг, наданих звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівниками міліції, що не заперечується відповідачем.

Відповідно до ст.102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" п.4 ч.1 ст. 89 цього Кодексу, а саме видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, державні програми соціального захисту, пільги ветеранам війни і праці, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. № 256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Даним Порядком визначено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, в тому числі надання пільг працівникам міліції, звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років, шляхом надання субсидій населенню на оплату зокрема електроенергії, за рахунок субвенцій з державного бюджету (п.1 Порядку).

У відповідності до пункту 3 Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).

В силу пункту 2 Порядку, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів ведуть персоніфікований облік отримувачів за видами пільг в тому числі звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, а також здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих отримувачам, які мають право на відповідні пільги.

Доводи відповідача щодо проведення позивачем розрахунків без врахування норм користування електроенергією до уваги господарським судом не приймаються з огляду на наступне.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

Статтею 19 вказаного Закону визначено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Враховуючи те, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання (ст. 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії"), посилання відповідача на те, що обсяг спожитої електроенергії, на який надається 50% знижка в оплаті, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 879 повинен бути обмежений нормами, є безпідставним.

Отже, обсяг пільгового споживання житлово-комунальних послуг для працівників міліції та пенсіонерів МВС після 22.05.2008 р. не може бути обмежений нормами користування, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати".

Щодо посилання відповідача на статтю 73 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" та статтю 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", які, як вказує відповідач не визнані Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008 неконституційними, то суд зазначає, що даними нормами закону надано право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри лише соціальних виплат, і лише тих, які відповідно до чинного законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами, в той час коли ст.22 Закону України "Про міліцію", ст.39 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" встановлюється саме пільга і саме в розмірі 50-процентної знижки по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива.

Окрім того, судом враховано, що згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати" саме Державному комітетові по житлово-комунальному господарству, Міністерству палива та енергетики надано право давати в межах своєї компетенції роз'яснення щодо реалізації пільг на житлово-комунальні послуги. Згідно роз'яснення департаменту електроенергетики Міністерства палива та енергетики України (лист №32-01/6-2934 від 17.12.2009 р.), постанова Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати" (із змінами і доповненнями) є підзаконним нормативно-правовим актом, нею керуються відповідні органи, установи та організації у разі, коли на це є пряме посилання в відповідних законах України, відповідно до яких споживачам надаються пільги на користування житлово-комунальними послугами. А також, зазначено, що працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або слугою років згідно з чинним законодавством надається 50% знижка по оплаті за всю спожиту електроенергію за місяць.

Відповідно до ст.ст. 33,34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, при цьому, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. А з огляду на викладені вище положення чинного законодавства та враховуючи відсутність в матеріалах справи належних в розумінні статті 34 ГПК України доказів проведення розрахунків уповноваженого органу з позивачем, як підприємством, що надає послуги, позовні вимоги заявлені обґрунтовано і підлягають задоволенню.

Державне мито і витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, згідно ст. 49 ГПК України, покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 43, 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1.          Позов задоволити.

2.          Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Ланівецької районної державної адміністрації, вул. Незалежності, 19/а, м. Ланівці, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 03195582 на користь відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго", вул. Енергетична, 2, м. Тернопіль, (Ланівецький РЕМ) –526 (п’ятсот двадцять шість) грн.66 коп. в відшкодування витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання №26035301112 в філії Ланівецьке відділення ВАТ "Ощадбанк" №6387, МФО 398143, код 25781990.

3.          Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Ланівецької районної державної адміністрації, вул. Незалежності, 19/а, м. Ланівці, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 03195582 на користь відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго", вул. Енергетична,2, м. Тернопіль, (Ланівецький РЕМ) 102 (сто дві) грн. витрат по сплаті державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на поточний рахунок №260053000146 в ТОУ ВАТ "Ощадбанк", МФО 338545, код 00130725.

4.          Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.

Сторони вправі подати апеляційну скаргу, а прокурор внести апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його підписання 21.06.2010 р. через місцевий господарський суд.

Суддя                                                                                          Н.В. Охотницька