
№ 336/7722/21
н/п 3/336/3088/2021
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2021 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Боєв Євген Сергійович, за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та її захисника адвоката Мудрака М.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
В С Т А Н О В И В:
12 вересня 2021 року о 10 год. 14 хв. у м. Запоріжжі по вул. Чарівній біля будинку 68 ОСОБА_1 керував транспортним засобом BMW X5, днз НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп`яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів. Від проходження огляду на стан сп`яніння у встановленому закону порядку – із застосуванням спеціального технічного засобу Alcotest Drager 6810 та в медичному закладі –відмовився на відеофіксацію (нагрудний відеореєстратор АР00212), чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР України. Від керування відсторонений, про повторність попереджений.
В судовому засіданні захисник зазначив, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння, однак не відмовлявся пройти огляд у закладі охорони здоров`я. Але водій бажав проїхати в медичний заклад на власному автомобілі. На думку адвоката, водій мав на це право, адже не був відсторонений від керування транспортним засобом. Підкреслив, що оглянутим відеозаписом не підтверджуються ознаки алкогольного сп`яніння у водія. В порушення п. 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, факт відмови водія не зафіксований двома свідками.
Крім того, захисник надав висновок № 4757 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану сп`янінні, що складений 12.09.2021 о 14 год. 45 хв., відповідно до якого ОСОБА_1 не перебуває в стані сп`яніння.
ОСОБА_1 підтримав аргументи адвоката, суттєвих доповнень не мав.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та її захисника, дослідивши матеріали справи, суд доходить таких висновків.
Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 130 КУпАП адміністративним правопорушенням є керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Як передбачено п.2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, яке полягало у відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння, підтверджується дослідженими матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ДП 18 № 023475; актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів та направленням водія на огляд до закладу охорони здоров`я, в яких зазначено про відмову водія від проходження огляду; рапортом поліцейського Л. Васильєвої, в якому зазначені обставини зупинки транспортного засобу, та відомості про відмову водія від проходження огляду; відомостями з адмінпракитки, зокрема щодо притягнення водія 12.09.2021 до відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП, тобто підтверджуються підстави зупинки автомобіля; відеозаписом правопорушення.
Згідно з положеннями ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Пунктами 3 розділу І «Загальні положення» Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 1452/735 (надалі – Інструкція) визначені ознаки алкогольного сп`яніння.
Ознаками алкогольного сп`яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Як вбачається із змісту протоколу про адміністративне правопорушення, акту огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів та направленні водія на огляд до закладу охорони здоров`я, поліцейський встановив у ОСОБА_1 такі ознаки: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів, що відповідають визначеним Інструкцією ознакам алкогольного сп`яніння. Відеозаписом підтверджується принаймні однак із ознак – порушення мови.
Оскільки поліцейські мали обґрунтовані підстави вважати, що ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп`яніння, водій в силу ст. 266 КУпАП є таким, що відсторонений від керування транспортним засобом, та не міг бути допущений до керування автомобілем.
Пункт 9 Інструкції доповнює, що з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров`я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров`я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Відтак примха водія проїхати за кермом власного автомобіля до закладу охорони здоров`я, незважаючи на пояснення поліцейських про неможливість цього (підтверджується відеозаписом), розцінюється судом як відмова від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння відповідно до встановленого порядку.
Щодо посилання захисника на те, що відповідно до п. 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров`я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол адміністративне правопорушення, що не було зроблено поліцейським, суд зазначає таке.
Вказаний порядок затверджений 17 грудня 2008 року постановою Кабінету Міністрів України № 1103 на реалізацію положень ст. 266 КУпАП, що вбачається із преамбули постанови.
Останні зміни у Порядок вносилися постановою КМУ № 888 від 28.10.2015.
Частина 2 ст. 266 КУпАП на той час визначала, що Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів працівником міліції у присутності двох свідків.
Між тим Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху» 16 лютого 2021 року № 1231-IX частину другу статті 266 КУпАП викладено у такій редакції:
"Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення".
Враховуючи ієрархію нормативних актів, слід керуватися не підзаконними Порядком, в якому не вносилися зміни останні сім років, а саме законом – частиною 2 ст. 266 КУпАП в чинній редакції.
Відтак, поліцейським дотримано вимоги ст. 266 КУпАП щодо відеофіксації, у тому числі відмови водія від проходження огляду.
Доводи захисника про те, що згідно із висновком № 4757 ОСОБА_1 не перебував у стані алкогольного сп`яніння суд відхиляє, з огляду на таке.
По-перше, відповідно до вищенаведеного п. 9 Розділу ІІ Інструкції, з метою забезпечення достовірності, особи мають бути оглянуті не пізніше двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення. Пункт 22 Розділу ІІІ наголошує, що висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп`яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.
Із п. 7 висновку вбачається, що особа пройшла огляд о 14.35 год., тобто минуло біля чотирьох годин з моменту виявлення підстав для проведення огляду, а тому висновки щодо результатів огляду на можуть вважатися достовірними.
По-друге, будь-які відомості, які б спростовували чи підтверджували факт перебування особи у стані сп`яніння, не можуть братися до уваги, адже особа притягається до відповідальності саме за невиконання обов`язку пройти огляд на стан наркотичного сп`яніння відповідно до встановленого порядку (тобто порушення п. 2.5 ПДР України), а не за керування транспортним засобом у такому стані, що є порушення п. 2.9 (а) ПДР України.
Відтак суд не має сумнівів у доведеності вини особи у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно із ст.33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Санкція ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачає безальтернативне адміністративне стягнення - штраф у розмірі тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Сплаті відповідно до ст. 40-1 КУпАП підлягає також судовий збір у розмірі, встановленому п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011.
Керуючись ст.ст. 283-285, 294 КУпАП, суддя
П О С Т А Н О В И В:
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч двісті) гривень в дохід держави (Отримувач коштів: ГУК у Зап.обл./Зап.обл./21081300; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37941997; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA708999980313000149000008001, Код класифікації доходів бюджету: 21081300, призначення адміністративні штрафи з метою забезпечення безпеки дорожнього руху) з позбавленням права керування транспортними засобами строк на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири гривні) в дохід держави (Отримувач коштів: ГУКу м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37941997, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA818999980313141206000008515, код класифікації доходів бюджету: 22030101, призначення платежу: Сплата судового збору за рішенням суду про стягнення судового збору на користь держави).
Постанову може бути оскаржено протягом 10 днів з моменту її винесення, шляхом подачі апеляційної скарги в Запорізький апеляційний суд через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя.
Роз`яснити правопорушнику, що згідно зі ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання правопорушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. В порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу, згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Суддя Є.С. Боєв
Строк пред`явлення виконавчого документа ______ 20___рік
Постанова набрала законної сили ______ 20___рік
Дата видачі постанови ______ 20___рік