Рішення № 100510118, 22.10.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2021
Номер справи
560/7542/21
Номер документу
100510118
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/7542/21

РІШЕННЯ

іменем України

22 жовтня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання зарахувати до стажу державної служби період роботи з 29.08.2006 по 28.12.2020. Просить зобов`язати відповідача з 02.04.2021 року перевести на пенсію державного службовця ( по інвалідності) відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 в розмірі 60% від заробітку із врахуванням довідок від 23.03.2021 №Р-117/0-225/6-21, №117/0-226/6-21 про складові заробітної плати та виплачувати її. Також просить визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 07.04.2021 про відмову у переведенні на інший вид пенсії.

Посилається на те, що перебуваючи на пенсії, призначеній відповідно до Закону України «Про державну службу», позивачка у квітні 2021 звернулась до органу ПФУ з заявою про переведення її на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993, додавши довідки про складові заробітної плати за займаною посадою, видані за місцем колишньої роботи. За цією заявою їй було відмовлено. Позивачка з цим не погоджується, вважаючи, що набула право на пенсію у порядку, передбаченому ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 №3723-ХІІ. Також зазначає, що їй протиправно не зараховано до стажу державної служби період роботи в органах місцевого самоврядування та органах державної влади починаючи з 29.08.2006.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на те, що права на переведення на бажану пенсію позивачка не має, оскільки Законом України "Про державну службу " від 10.12.2015 такий вид пенсії не передбачений. Зазначає, що період роботи в органах місцевого самоврядування не зараховується до спеціального стажу для визначення права на пенсію за нормами Закону України «Про державну службу». Також зазначає, що відповідно до Закону України від 07.06.2001 "Про службу в органах місцевого самоврядування" посади службовців місцевих рад та їх виконавчих комітетів віднесені до відповідних категорій посадових осіб місцевого самоврядування, а не до відповідних категорій державних службовців. Зважаючи на це вважає, що відмова у задоволенні заяви позивачки вчинена відповідно до вимог чинного законодавства.

Дослідивши обставини справи і перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

Згідно з довідкою до акту огляду МСЕК, виданою ОСОБА_1 , копія якої є у справі, останній встановлено ІІ групу інвалідності довічно.

Позивачка з 20.07.2016 отримує пенсію по інвалідності ІІ-ї групи відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", перебуваючи на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Згідно з записами трудової книжки НОМЕР_1 позивач у період з 29.08.2006 по 16.09.2009 працювала на посадах у Хмельницькій районній раді. 29.08.2006, 14.11.2006, 14.11.2008 позивачці були присвоєні 15-й, 13-й та 12-й ранги посадової особи місцевого самоврядування (трудова книжка п. 19,21 та 22)

З 30.08.2011 по 22.11.2012 позивач працювала на посадах у виконавчому комітеті Хмельницької міської ради.

23.11.2012 позивач була прийнята на посаду у Головне управління Держземагентства у Хмельницькій області, де прийняла присягу державного службовця із присвоєнням десятого рангу п`ятої категорії державного службовця. 01.05.2016, 30.06.2016 та 30.06.2019 позивачці присвоєні ранги державного службовця в межах категорії "Б" посад державної служби відповідно до ст. 39 Закону "Про державну службу" №889-VIII. У вказаному органі державної влади позивач працювала до 28.12.2020.

02.04.2021 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про переведення її з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону №1058-ІV, на пенсію по інвалідності згідно з Законом України «Про державну службу» з урахуванням довідок про заробітну плату від 23.03.2021 №Р-117/0-225/6-21 та №117/0-226/6-21, виданих ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Рішенням Головного управління ПФУ в м. Києві від 07.04.2021 ОСОБА_1 відмовлено у переведенні на пенсію за віком на тій підставі, що вона звернулась раніше досягнення пенсійного віку, тому не має права на перехід на пенсію за віком відповідно до закону про державну службу.

Вирішуючи питання про правомірність зазначеного рішення, суд виходить з того, що як вбачається зі змісту заяви позивачки № 4030 від 02.04.2021, вона просила перерахувати її пенсію у зв`язку з переходом на пенсію ( по інвалідності) за іншим законом, а не призначити їй пенсію за віком на підставі закону 889-VIII. У цій заяві зазначається, що пенсія позивачці вже призначена, що було встановлено судом раніше ( позивачка з 20.07.2016 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"), зважаючи на що є незрозумілим, яку заяву розглянуло по суті Головне управління ПФУ в м. Києві 07.04.2021.

Оскільки судом не встановлено, а відповідачами не доведено, що позивач зверталась про призначення їй пенсії за віком на підставі Закону про державну службу № 889, спірне рішення є необґрунтованим, відтак підлягає скасуванню.

Згідно з пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом, обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII, обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII. Отже, у даному випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 № 283 (далі - Порядок № 283), відповідно до пункту 1 якого визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.

Згідно з п. 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" №2493-III від 07.06.2001 в органах місцевого самоврядування встановлюються категорії посад:

п`ята категорія - посади керуючих справами виконавчих апаратів районних рад, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів районних у містах рад, помічників голів, радників (консультантів), спеціалістів, головних бухгалтерів управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, секретаріатів Київської та Севастопольської міських рад, керівників управлінь, відділів та інших виконавчих органів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад та їх заступників, керівників відділів (підвідділів) у складі самостійних управлінь, відділів виконавчих органів міських (міст обласного значення) рад, посади заступників міських (міст районного значення), сільських, селищних голів з питань діяльності виконавчих органів ради, секретарів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, старост;

шоста категорія - посади керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад;

сьома категорія - посади радників, консультантів секретаріатів районних у містах рад, спеціалістів виконавчих органів районних у містах, міських (міст районного значення) рад, спеціалістів виконавчих органів сільських, селищних рад.

Згідно з п. 4 Порядку №229 до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування". У пункті 4 частини 2 статті 46 Закону України "Про державну службу" № 889-VIII зазначено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Отже, періоди роботи позивачки в органах місцевого самоврядування підлягають зарахуванню до стажу державної служби (аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 26 червня 2018 по справі №735/939/17) Період роботи позивачки з 23.11.2012 по 28.12.2020 у Головному управлінні Держземагенства у Хмельницькій області та Головному управлінні Держгеокадастру у Хмельницькій області належить до стажу державної служби, відтак у цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.

Таким чином, слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 29.08.2006 по 16.09.2009 та з 30.08.2011 по 22.11.2012 на посадах у органах місцевого самоврядування, та з 23.11.2012 по 28.12.2020 - на посадах у органах державної влади.

Одночасно з цим, посилання відповідача у листі від 19.05.2021 на те, що період роботи позивачки з 29.08.2006 по 01.05.2016 в органах місцевого самоврядування не зараховується до спеціального стажу, є необґрунтованим і некоректним, оскільки згідно з трудовою книжкою з 23.11.2012 року вона вже перебувала на державній службі.

Стосовно решти позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII з 01 травня 2016 втратив чинність Закон № 3723-XII крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, за наявності у особи станом на 01 травня 2016 відповідного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі) така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-XII.

Частиною 1 ст.37 Закону №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз.1 ч.1 ст.28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Згідно з ч. 9 ст.37 Закону № 3723-XII пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи те, що Головне управління ПФУ у Хмельницькій області повинне провести зарахування спеціального стажу позивачки з урахуванням висновків суду у цій справі та здійснити перерахунок усього наявного у неї спеціального стажу для вирішення питання його достатності, позовна вимога про зобов`язання перевести її на пенсію державного службовця ( по інвалідності) відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 є передчасною.

Оскільки питання перерахунків пенсії належать до дискреційних повноважень суб`єкта влади і ГУ ПФУ у Хмельницькій області не розглядало по суті заяву позивачки від 02.04.2021, суд вважає необхідним зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо переведення її на пенсію державного службовця ( по інвалідності) відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993, з урахуванням інших висновків у цій справі.

Враховуючи викладене, судом встановлені підстави для часткового задоволення позову.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити частково.

Визнати необґрунтованим та скасувати рішення Головного управління ПФУ в м. Києві від 07.04.2021 О/р № 968250891044.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 29.08.2006 по 16.09.2009 та з 30.08.2011 по 22.11.2012 на посадах у органах місцевого самоврядування, та з 23.11.2012 по 28.12.2020 - на посадах у органах державної влади.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.04.2021 щодо переведення її на пенсію державного службовця ( по інвалідності) відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993, з урахуванням висновків суду у цій справі.

У задоволенні решти вимог позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 22 жовтня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя І.С. Козачок