
Справа № 420/13602/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бутенка А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Стислий зміст позовних вимог.
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління ПФУ в Одеській області від 03.06.2021 року № 8953-9060/Ш-02/8-1500/21 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років;
- зобов`язати Головне Управління ПФУ в Одеській області провести перерахунок пенсії за вислугу років, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», у редакції, що діяла на момент призначення пенсії, виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Одеської області № 291 від 31.03.2021 року.
Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в управлінні пенсійного фонду з 01.07.2000 року та отримує пенсію призначену на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати. В березні 2021 розу прокуратурою Одеської області позивачу видана довідка для перерахунку пенсії на виконання рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7-р (ІІ)/2019. Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», до якої долучив довідку прокуратури Одеської області № 291 від 31.03.2021 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії. Однак, листом ГУ ПФУ в Одеській області повідомлено позивачу, що пенсію позивачу перераховано на підставі довідки №291, проте розмір пенсії було зменшено до 60 % та обмежено максимальним розміром.
Не погоджуюсь з такими діями Головного Управління ПФУ в Одеській області, позивач звернувся до суду з даним позовом.
30.08.2020 року за вх. № 47034/20 від Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позов не визнає з наступних підстав. Станом на дату проведення перерахунку пенсії закон, що регулював питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури визначив, що пенсія працівникам прокуратури виплачується з розрахунку 60 % від заробітної плати, а тому у управління були відсутні правові підстави для обчислення пенсії позивача на будь-яких інших умовах. Також, управління правомірно виплачує пенсію у розмірі, що не перевищує 10 прожиткових мінімумів встановлених для осіб, які втратили працездатність, відповідно до абз. 6 ч. 15 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру».
Заяв чи клопотань від сторін, до суду не надходило.
Процесуальні дії вчинені судом.
Ухвалою суду від 18.08.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Обставини справи.
ОСОБА_1 з 2000 року отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми середньомісячного заробітку.
31.03.2021 року прокуратурою Одеської області видано довідку № 291 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7-(П)/2019 та ст.ст.81, 86 Закону України «Про прокуратуру».
06.04.2021 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки.
Листом від 03.06.2021 року № 8953-9060/Ш-02/8-1500/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило позивача, що пенсію перераховано із заробітної плати 76 518,40 грн. та її розмір з 01.02.2021 року становить 45 977,47 грн. відповідно до ч.15 та ч.2, 20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку із підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати та максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Джерела права й акти їх застосування.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім`ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров`я; екологічної безпеки (п.6 ч.1 ст.92 Конституції України).
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників раніше визначалися Законом України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ).
Так, згідно із частинами 1 та 2 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років не залежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Частиною 12 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (в редакції чинній на час призначення пенсії) передбачалося, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Частиною 17 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, було визначено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час; може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Водночас вказаний закон втратив чинність згідно із Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-VII, крім частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1 зокрема.
Відповідно до ч. 2 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р (ІІ)/2019 щодо відповідності Конституції України положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-УІІ визнано таким, що не відповідає Конституції України, положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-УІІ зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, Положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-УІІ зі змінами, визнано неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом цього рішення. Водночас установлено такий порядок виконання цього рішення:
- частина 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-УІІ зі змінами, не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення;
- частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-УІІ підлягає застосуванню в первинній редакції. "Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, шо тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненнями, що надходять починаючи з 13.12.2019 року, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13.12.2019 року.
Висновки суду.
З матеріалів справи вбачається, що позивач набув право на пенсію з 2000 року та просить суд зобов`язати Головне Управління ПФУ в Одеській області провести перерахунок пенсії за вислугу років, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», у редакції, що діяла на момент призначення пенсії виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати.
15 липня 2015 року набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VII (далі - Закон №1697-VІІ), відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, зокрема, Закон № 1789-ХІІ, крім, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, що втратили чинність з 15 грудня 2015 року.
Таким чином, позивач має право на здійснення перерахунку пенсії на рівні заробітної плати працівника на відповідній посаді в прокуратурі відповідно до діючого Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ (ч. 20 ст. 86), а не Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XII.
У рішенні від 03.06.2021 року № 8953-9060/Ш-02/8-1500/21 зазначено, що пенсію перераховано із заробітної плати 76 518,40 грн. та її розмір з 01.02.2021 року становить 45 977,47 грн. З рішення вбачається, що перерахунок здійснено відповідно до ч.15 та ч.2, 20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру», тому розмір пенсії було зменшено до 60 % та обмежено максимальним розміром.
Позивач помилково обґрунтовує позовні вимоги рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р (ІІ)/2019, оскільки Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом, отже відповідачем правильно застосовано саме частину 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-УІІ в первинній редакції, що відповідає зазначеному рішенню Конституційного Суду України.
Разом з тим, Верховний Суд неодноразово висловлював правові позиції щодо застосування норм матеріального права у спорах, пов`язаних з оскарженням дій пенсійного органу стосовно перерахунку пенсії, призначеної за нормами Закону України від 05.11.1991 № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» із застосуванням при здійсненні такого перерахунку відсоткового значення розміру пенсії, яке на час здійснення її перерахунку було зменшено внаслідок змін у законодавстві.
В постанові від 03.05.2018 року по справі № 308/11498/16-а Верховний Суд зазначив, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому зміни у законодавстві щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Вказана позиція підтримана Верховним Судом в постанові від 10.04.2019 року по справі № 310/6638/16-а (2-а/310/652/16).
Хоча висновки Верховного суду у складі касаційного адміністративного суду стосувались правовідносин, які виникли протягом 2016 року, вони не змінюють правових підстав для висновків суду щодо захисту порушеного права.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 04.02.2019, залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019, по зразковій справі № 240/5401/18 також вказав, що відсотки, які були при призначенні пенсії, повинні зберігатись і в подальшому при проведенні перерахунку.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За таких підстав, при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватися норма, що визначала розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, у даному випадку 90 %. При цьому, внесені зміни до ЗУ «Про прокуратуру» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 60 % грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.
Виходячи із змісту заявлених позовних вимог, судом не розглядається правомірність обмеження виплати пенсії максимальним розміром, оскільки позивач лише просить зобов`язати Головне Управління ПФУ в Одеській області провести перерахунок пенсії за вислугу років, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», у редакції, що діяла на момент призначення пенсії, виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати.
З урахуванням викладеного, розглянувши справу на підставі наданих доказів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню шляхом визнання протиправним рішення відповідача та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 13.12.2019 року виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати, на підставі довідки прокуратури Одеської області № 291 від 31.03.2021 року.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень має на увазі, що рішенням повинне бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), N 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року, вказує, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. У випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Керуючись ст.ст. 6, 72-73, 77, 132, 139, 143, 241-246, 250-251 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління ПФУ в Одеській області від 03.06.2021 року № 8953-9060/Ш-02/8-1500/21 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 13.12.2019 року виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати, на підставі довідки прокуратури Одеської області № 291 від 31.03.2021 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 980 (дев`ятсот вісімдесят) гривень.
Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Бутенко А.В.