Рішення № 100503227, 11.10.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2021
Номер справи
260/1135/21
Номер документу
100503227
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

11 жовтня 2021 рокум. Ужгород№ 260/1135/21

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Скраль Т.В.

при секретарі Шестак Н.В.,

за участю сторін:

позивач: ОСОБА_1 - в судове засідання не з`явилася,

представник позивача: адвокат Вакула Юрій Ігорович - не з`явився,

відповідач 1: Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області - представник не з`явилася,

відповідач 2: Оноківська сільська рада Ужгородського району, Закарпатської області - представник не з`явився,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Кам`яницька сільська рада Ужгородського району - представник в судове засідання не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою (із урахуванням уточнень від 12.05.2021 року) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 39766716), Оноківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, 89412, Закарпатська область, с. Оноківці, вул. Головна 59, код 04350168), третя особи без самостійних вимог на предмет спору: Кам`яницька сільська рада Ужгородського району Закарпатської області (89411, Закарпатська область, с. Кам`яниця, вул. Ужанська, 105, ЄДРПОУ 22110189) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до статті 243 частини 3 КАС України 11 жовтня 2021 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення в повному обсязі складено 21 жовтня 2021 року.

01 квітня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, якою просить: 1) визнати протиправним рішення Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення та передачі земельної ділянки у власність (кадастровий номер: 2124882900:10:012:0081), площею 1,9468 га в тому числі пасовища 1,9468 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно з класифікацією видів цільового призначення - 01.03), що розташована за межами населених пунктів та території Кам`янської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, оформлене наказом № 5995-сг від 29.12.2020 та скасувати його; 2) зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області вчинити дії щодо прийняття рішення (наказу) про затвердження проекту землеустрою земельної ділянки щодо відведення та передачі ОСОБА_1 земельної ділянки у власність (кадастровий номер: 2124882900:10:012:0081), площею 1,9468 га в тому числі пасовища 1,9468 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно з класифікацією видів цільового призначення - 01.03), що розташована за межами населених пунктів та території Кам`янської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області.

19 квітня 2021 року ухвалою суду відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.

09 червня 2021 року ухвалою суду, занесеною до протоколу судових засідань, прийнято до розгляду заяву позивача про зміну (уточнення) предмету позову), відповідно до якої позивач просила: 1) визнати протиправним рішення Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення та передачі земельної ділянки у власність (кадастровий номер: 2124882900:10:012:0081), площею 1,9468 га в тому числі пасовища 1,9468 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно з класифікацією видів цільового призначення - 01.03), що розташована за межами населених пунктів та території Кам`яницької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, оформлене наказом № 5995-сг від 29.12.2020 та скасувати його; 2) зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області вчинити дії щодо прийняття рішення (наказу) про затвердження проекту землеустрою земельної ділянки щодо відведення та передачі ОСОБА_1 земельної ділянки у власність (кадастровий номер: 2124882900:10:012:0081), площею 1,9468 га в тому числі пасовища 1,9468 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно з класифікацією видів цільового призначення - 01.03), що розташована за межами населених пунктів та території Кам`яницької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області.

09 червня 2021 року ухвалою суду, занесеною до протоколу судових засідань, прийнято до розгляду заяву позивача про зміну (уточнення) предмету позову від 12 травня 2021 року за вх. № 11199/21.

09 червня 2021 року ухвалою суду залучено до участі в справі - Кам`яницьку сільську раду Ужгородського району Закарпатської області як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору.

23 червня 2021 року ухвалою суду залучено до участі в справі - Оноківську сільську раду Ужгородського району Закарпатської області як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору.

13 липня 2021 року ухвалою суду залучено до участі в справі в якості відповідача -2 Оноківську сільську раду Ужгородського району, Закарпатської області.

28 липня 2021 року ухвалою суду закрито пiдготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

1. Позиції сторін.

Позивач свої позовні вимоги мотивує тим, що Головне управління відмовляючи позивачу у затвердженні проекту та передачі земельної ділянки у власність, посилається на те, що розташована за межами населених пунктів та території Кам`яницької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, на підставі невідповідності вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а саме: статтям 11, 34 Закону України «Про державний земельний кадастр» (невідповідність кадастрового плану земельної ділянки існуючим характеристикам, на кадастровому плані земельної ділянки не зазначено кадастровий номер земельної ділянки, яка відводиться та кадастрові номери суміжних земельних ділянок); таблиці координат та експлікації земельних угідь на кадастровому плані земельної ділянки вимогам додатку 11 постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 р. № 1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру»; розбіжності опису меж земельної ділянки у документації із землеустрою з відомостями Державного земельного кадастру. Однак, наведене вище не може бути підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою, оскільки це суперечить статті 118 ЗК. Положення ЗК забороняє вимагати інших погоджень проекту землеустрою, ніж встановлені відповідними статтями ЗК, відтак відповідачем протиправно відмовлено в затвердженні Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства. Звертає увагу, що 22.05.2020р. Держгеокадастр у Закарпатській області видав наказ про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності в адміністративних межах Кам`яницької сільської ради (за межами населеного пункту) Закарпатської області площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно з класифікацією видів цільового призначення - 01.03). Того ж року ФОП ОСОБА_2 на її замовлення розробив вказаний вище проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Документація даного проекту у відповідності до вимог ст. 186-1 ЗК України розглянута, без зауважень та пропозицій, про що свідчить Висновок № 15808/82-20 від 13.08.2020 ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області. На підставі вказаного проекту землеустрою, який погоджений у встановленому законом порядку, була сформована та зареєстрована у в Державному земельному кадастрі земельна ділянка площею 1,9468 га за кадастровим номером 2124882900:10:012:0081.

21 травня 2021 року відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування якого вказано, що ЗК України чітко визначає порядок надання земельних ділянок сільськогосподарського призначення (державної власності) в оренду чи у власність. 19.08.2020р. здійснено державну реєстрацію зазначеної земельної ділянки, присвоєно кадастровий номер 2124882900:10:012:0081. Опісля вищезазначену документацію разом із клопотанням позивачки подано на затвердження Головному управлінню. При цьому в процесі розгляду даного клопотання виявлено, що цільове призначення земельної ділянки в завданні не відповідає запропонованому згідно з проектом землеустрою, а також у зв`язку з відсутністю інформації щодо дотримання вимог, передбачених частиною четвертою статті 116 ЗК України. Крім того, схема прив`язки межових знаків не відображає прив`язки межових знаків до об`єктів та контурів на місцевості. Вищезазначені недоліки позивачкою виправлено та повторно подано вищезазначений проект землеустрою на затвердження, за результатами розгляду якого наказом від 29.12.2020 № 5995-сг Головним управлінням відмовлено Позивачці у затвердженні даного проекту землеустрою та передачі земельної ділянки у власність. Підставою відмови у затвердженні стала невідповідність вимогам законів та прийнятим відповідно до них нормативно-правових актів, а саме: вимогам сгаттей 11, 34 Закону України "Про Державний земельний кадастр" (невідповідність плану земельної ділянки існуючим характеристикам, на кадастровому плані земельної ділянки не зазначено кадастровий номер земельної ділянки, яка відводиться та кадастрові номери суміжних земельних ділянок); таблиці координат та експлікації земельних ділянок на кадастровому плані земельної ділянки вимогам додатку 11 постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 ''Про затвердження Порядку ведення державного земельного кадастру"; розбіжності опису меж земельної ділянки у документації із землеустрою з відомостями Державного земельного кадастру. Враховуючи вищезазначене, згідно з наказом Головного управління від 29.12.2020 за № 5995-сг гр. ОСОБА_1 , мешканці АДРЕСА_1 відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення та передачі земельної ділянки у власність площею 1,9458 га, в тому числі пасовища 1,9458 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту на території Кам`яницької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області. Таким чином, відповідач у спірних відносинах діяв обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, на підставі та у спосіб, що передбачені Земельним кодексом України.

Сторони у судове засідання не з`явилися, однак про час і дату судового засідання повідомлені належним чином.

Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

2. Обставини, встановлені судом

Судом встановлено, що 17 квітня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області із клопотанням, в якому просить надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою з урахуванням вимог державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою, проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно класифікації видів цільового призначення земель - 01.03) у власність орієнтовною площею 2,000 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташовані на території Кам`яницької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, (т.1 а.с. 27).

22 травня 2020 року наказом Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області № 3145-сг «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність», надано ОСОБА_1 дозвіл на розроблення з урахуванням вимог державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою, проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно з класифікацією видів цільового призначення земель - 01.03), що розташовані за межами населених пунктів на території Кам`яницької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області. Рекомендовано ОСОБА_1 подати погоджений в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність на затвердження до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, долучивши витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, який є підтвердженням внесення до Державного земельного кадастру відповідних відомостей, та позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації у разі, коли така документація підлягає обов`язковій державній землевпорядній експертизі, (т.1 а.с. 29).

ФОП ОСОБА_2 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на земельну ділянку загальною площею 1,9468 га, за межами населених пунктів на території Кам`яницької сільської ради, (т.1 а.с. 17-95).

13 серпня 2020 року відповідно до Тимчасового Порядку взаємодії між територіальними органами Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру на період реалізації пілотного проекту із запровадження принципу екстериторіальності погодження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки територіальними органами Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру під час погодження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.2016 № 580 оригінал вищезазначеної документації із землеустрою в електронній формі ФОП ОСОБА_2 подано через офіційний веб-сайт Держгеокадастру на погодження. За результатами розгляду проекту землеустрою, який здійснювався працівником територіального органу Держгеокадастру, обраним за принципом випадковості системою електронного документообігу Держгеокадастру, а саме: експертом державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Костів Василем Івановичем , зазначений проект погоджено, (т.1 а.с. 90-91).

19 серпня 2020 року Міськрайонне управління у Первомайському районі та м. Первомайськ Головного управління Держгеокадастру у Харківській області здійснило державну реєстрацію зазначеної земельної ділянки та присвоєно кадастровий номер 2124882900:10:012:0081.

23 жовтня 2020 року наказом Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області №5126-СГ «Про відмову у затвердження проекту землеустрою та передачі у власність земельної ділянки» відмовило у затвердженні проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки, оскільки цільове призначення земельної ділянки в завданні не відповідає запропонованому згідно з проектом землеустрою, відсутність інформації щодо дотримання вимог передбачених ч. 4 ст. 116 Земельного кодексу України. схема прив`язки межових знаків не відображає прив`язки межових знаків до об`єктів та контурів на місцевості, (т.1 а.с. 111).

06 листопада 2020 року позивачкою повторно подано клопотання про затвердження проекту землеустрою з усунення недоліків, ( т.1 а.с. 112).

29 грудня 2020 року наказом Головного управління Держгеокадастру № 5995-сг «Про відмову у затвердження проекту землеустрою та передачі у власність земельної ділянки», відмовлено ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення та передачі земельної ділянки у власність (кадастровий номер 2124882900:10:012:0081) площею 1,9468 га, в тому числі пасовища площею 1.9468 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно з класифікацією видів цільового призначення земель - 01.03), що розташована за межами населених пунктів на території Кам`яницької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, на підставі невідповідності вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а саме: статтям 11, 34 Закону України "Про Державний земельний кадастр" (невідповідність кадастрового плану земельної ділянки існуючим характеристикам, на кадастровому плані земельної ділянки не зазначено кадастровий номер земельної ділянки, яка відводиться та кадастрові номери суміжних земельних ділянок); таблиці координат та експлікації земельних угідь на кадастровому плані земельної ділянки вимогам додатку 11 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. №1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру»; розбіжності опису меж земельної ділянки у документації із землеустрою з відомостями Державного земельного кадастру, (т.1 а.с. 9).

Не погодившись із діями відповідача, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом

Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Правовідносини у сфері набуття права власності на землю, у тому числі через проведення земельних торгів, врегульовані.

Відповідно до частин першої - третьої статті 116 Земельного кодексу України ( далі по тексту - ЗК України у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно з частинами шостою-восьмою статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Згідно зі статтею 25 Закону України «Про землеустрій» документація із землеустрою розробляється в електронній та паперовій формах у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації. Особливим видом такої документації є документація із землеустрою, яка одночасно є містобудівною документацією, - комплексні плани просторового розвитку територій територіальних громад, генеральні плани населених пунктів, детальні плани територій. Затверджена документація із землеустрою є публічною та загальнодоступною.

Статтею 30 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно з частиною шостою цієї статті підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Отже, перевірка проекту землеустрою на відповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації здійснюється на етапі його погодження.

У постановах від 04 березня 2021 року у справі № П/811/968/18, від 24 січня 2020 року у справі №316/979/18 та від 30 серпня 2018 року у справі №817/586/17 Верховний Суд зазначив, що перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів здійснюється саме на етапі погодження такого проекту. Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, не має повноважень на здійснення перевірки документації із землеустрою на відповідність нормам чинного законодавства, оскільки такі повноваження надані лише державному кадастровому реєстратору.

За приписами частин дев`ятої - десятої статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

З аналізу положень частини дев`ятої статті 118 ЗК України слідує, що підставами для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише відсутність погодження такого проекту у порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, та у визначених законом випадках обов`язкової державної експертизи. Інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження та проведення експертизи (у разі необхідності), наведена норма статті 118 Земельного кодексу України не містить.

Такий висновок суду відповідає правовому висновку Верховного Суду, викладеному, зокрема, у постановах від 04 березня 2021 року у справі № П/811/968/18 та від 01 лютого 2021 року у справі №560/1282/19, стосовно того, що підставами для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутня обов`язкова державна експертиза у визначених законом випадках та відомості щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.

Як встановлено судом, ФОП ОСОБА_2 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на земельну ділянку загальною площею 1,9468 га, за межами населених пунктів на території Кам`яницької сільської ради, (т.1 а.с. 17-95).

Експертом державної експертизи Костівом Василем Івановичем складено висновок про розгляд документації із землеустрою, у пункті 10 якого зазначено, що вказаний проект землеустрою погоджується. У пункті 8 цього висновку вказано, що проект землеустрою відповідає земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам. У пункті 9 висновку зазначено, що зауваження відсутні, пропозиції відсутні.

Таким чином, вказаний вище проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки був погоджений територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та за результатом аналізу документації із землеустрою на відповідність її положень вимогам земельного законодавства та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам, документації із землеустрою зроблено висновки про те, що цей проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок відповідає земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам, за підсумковою оцінкою проект землеустрою погоджено.

19 серпня 2020 року Міськрайонне управління у Первомайському районі та м. Первомайськ Головного управління Держгеокадастру у Харківській області здійснило державну реєстрацію зазначеної земельної ділянки та присвоєно кадастровий номер 2124882900:10:012:0081, що підтверджено витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна.

Підсумовуючи вищевикладене, враховуючи встановлені вище обставини та наведені норми права, якими врегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку, що приймаючи наказ № 5995-сг від 29.12.2020 відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією України та Земельним кодексом України, без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття, а тому вказаний наказ є протиправним та підлягає скасуванню.

Надаючи правову оцінку вимогам позивача щодо зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області вчинити дії щодо прийняття рішення (наказу) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки у власність, суд виходить з наступного.

Згідно з Рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи №(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.

У разі наявності у суб`єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов`язання судом суб`єкта прийняти рішення конкретного змісту є втручанням у дискреційні повноваження.

Частиною четвертою статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Аналіз цього положення дає змогу дійти висновку, що у разі, якщо суб`єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками розгляду звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому судом встановлено, суб`єктом звернення дотримано усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов`язати суб`єкта владних повноважень прийняти певне рішення.

Зазначений підхід, встановлений процесуальним законодавством, є прийнятним не тільки при розгляді вимог про протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень, але і у випадку розгляду вимог про зобов`язання вчинити дії після скасування його адміністративного акта.

Ухвалюючи постанову від 28.05.2020 у справі №819/654/17 Верховний Суд у пунктах 54-56 зазначив: «За загальним правилом, застосування такого способу захисту прав та інтересів позивача як зобов`язання уповноваженого органу прийняти конкретне рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, є правильним, коли уповноважений орган розглянув клопотання заявника та прийняв рішення, яким протиправно відмовив в його задоволенні. З іншого боку, у суду відсутні підстави для зобов`язання відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою (прийняти рішення такого змісту), якщо уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом і немає обґрунтованих сумнівів вважати, що він надасть дозвіл, розглянувши заяву повторно. Виходячи з принципу «належного врядування», суб`єкт владних повноважень повинен сам виправляти свої помилки і відновлювати права осіб, що звернулися до нього, і щодо яких мали місце порушення. Тим більше після того, як неправомірність рішення (дії, бездіяльності) встановлено судом.

27 травня 2021 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» №1423-ІХ від 28.04.2021 року.

Так, пунктом 20 частини 4 розділу І зазначеного Закону, внесені зміни до статті 83 Земельного кодексу України, зокрема в частині переходу в комунальну власність територіальних громад земель та земельних ділянок за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

Відтак владні повноваження щодо розпорядження такими землями передані від територіальних органів Держгеокадастру - територіальним громадам.

Законом №1423-ІХ від 28.04.2021 року розділ X Земельного кодексу України доповнено пунктом 24, згідно з яким, з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель (згідно з переліком).

Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки. Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.

З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.

Надані до дня набрання чинності цим пунктом рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок державної власності, які відповідно до цього пункту переходять у комунальну власність, є чинними. Особи, які отримали такі дозволи, а також органи, що їх надали, зобов`язані повідомити про це протягом місяця відповідні сільські, селищні, міські ради з дня набрання чинності цим пунктом. Рішення про затвердження такої документації, що не була затверджена на день набрання чинності цим пунктом, приймають сільські, селищні, міські ради.

Це узгоджується також з положеннями пункту 5 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону №1423-ІХ від 28.04.2021 року, якими зобов`язано центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, у місячний строк з дня опублікування цього Закону забезпечити письмове повідомлення сільських, селищних, міських рад про надані дозволи на розроблення документації із землеустрою для безоплатної передачі громадянам України земельних ділянок сільськогосподарського призначення за рахунок земель державної власності, що відповідно до пункту 24 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України переходять до земель комунальної власності, якщо рішення про затвердження такої документації та надання земельних ділянок у власність органом виконавчої влади не прийнято.

З огляду на трансформацію правовідносин, сформована для передання з державної безоплатно у власність позивачки земельна ділянка 2124882900:10:012:0081 перейшла у власність комунальну, що підтверджено витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна.

У зв`язку з чим, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язати Оноківську сільську раду Ужгородського району Закарпатській області розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачі ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) земельної ділянки у власність (кадастровий номер: 2124882900:10:012:0081) площею 1,9468 га в тому числі пасовища 1,9468 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно з класифікацією видів цільового призначення - 01.03), що розташована за межами населених пунктів на території Кам`яницької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області з урахуванням висновків суду по даній справі.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем при поданні адміністративного позову сплачено судовий збір у розмірі 908, 00 грн., що підтверджується квитанцією від 29 березня 2021 року, (т.1 а.с. 96).

Таким чином, вказана сума судового збору підлягає стягненню пропорційно до задоволених вимог, а саме у розмірі 454,00.

Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 229, 242-246, 255 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, Оноківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, третя особи без самостійних вимог на предмет спору: Кам`яницька сільська рада Ужгородського району Закарпатської області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити пені дії - задоволити частково.

2. Визнати протиправним рішення Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення та передачі земельної ділянки у власність (кадастровий номер: 2124882900:10:012:0081) площею 1,9468 га в тому числі пасовища 1,9468 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно з класифікацією видів цільового призначення - 01.03), що розташована за межами населених пунктів та території Кам`яницької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, оформлене наказом № 5995-сг від 29.12.2020 та скасувати його.

3. Зобов`язати Оноківську сільську раду Ужгородського району Закарпатській області розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачі ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) земельної ділянки у власність (кадастровий номер: 2124882900:10:012:0081) площею 1,9468 га в тому числі пасовища 1,9468 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно з класифікацією видів цільового призначення - 01.03), що розташована за межами населених пунктів на території Кам`яницької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області з урахуванням висновків суду по даній справі.

4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

5. Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 39766716) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 454,00 (чотириста п`ятдесят чотири гривні 00 копійок) грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяТ.В.Скраль