
Справа № 296/4723/21
2/296/2649/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 жовтня 2021 року м.Житомир
Корольовський районний суд міста Житомира в складі: головуючого судді – Шалоти К.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих коштів у вигляді субсидії,
У С Т А Н О В И В :
І. СУТЬ СПРАВИ
1.1. 20.05.2021 Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (далі також - позивач) звернулось до Корольовського районного суду м. Житомира із позовом до ОСОБА_1 (далі також - відповідач), в якому просило стягнути з відповідача надміру отримані кошти житлової субсидії за період з 01.10.2019 по 01.04.2020 у розмірі 3 536 грн 97 коп.
1.2. Позов обґрунтовувався тим, що позивачем на підставі заяви відповідача від 01.10.2019 та рішення комісії від 29.10.2019 №38 призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на період з жовтня 2019 року по квітень 2020 року.
1.3. Посилаючись на те, що на підставі даних органів Пенсійного фонду України, а саме індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_2 позивачу стало відомо, що син відповідача звільнився з роботи 30.09.2019 і у нього відсутня сплата ЄСВ в період отримання житлової субсидії, а відповідач не повідомив позивача про зазначені обставини, що призвело до надмірної виплати субсидії у сумі 3 536,97 грн, які відповідачем у добровільному порядку не повернуті, у зв"язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом про стягнення коштів.
ІІ. ПРОЦЕДУРА та ПОЗИЦІЇ СТОРІН
2.1. 02.06.2021 ухвалою суду відкрито провадження у справі №296/4723/21, яку призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.
2.2. Відповідач повідомлялась про розгляд справи шляхом неодноразового направлення матеріалів позовної заяви рекомендованими листами з повідомленням про вручення за зареєстрованим місцем її проживання за адресою: АДРЕСА_1 , які були повернуті до суду з відмітками з причин "адресат відсутній за вказаною адресою" (а.с. 28-31).
2.3. У постанові Верховного Суду від 11.12.2018 у справі № 921/6/18 наведено позицію, що у разі якщо судове рішення про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою і повернено поштою у зв`язку з посиланням, зокрема на відсутність (вибуття) адресата, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.
2.4. Враховуючи, що справа призначена до розгляду у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін, відсутність відзиву на позовну заяву, суд вирішив проводити розгляд справи на підставі наявних у ній доказів.
ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ та ДОКАЗИ НА ЇХ ПІДТВЕРДЖЕННЯ
3.1. 01.10.2019 ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради із заявою про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі через АТ «Ощадбанк» (а.с. 3).
3.2. Разом із заявою ОСОБА_1 подала до Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с. 4-5)
3.3. 29.10.2019 рішенням засідання міської комісії з питань призначення субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, призначення (відновлення) соціальних виплат, пенсій, надання пільг внутрішньо переміщеним та іншим особам призначено житлову субсидію домогосподарствам, які протягом двох місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії сплачують єдиний соціальний внесок, зокрема, ОСОБА_1 , з 01.10.2019 (а.с. 6).
3.4. Із Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_2 з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування вбачається, що з жовтня по грудень 2019 року ОСОБА_2 не отримував доходу із будь-яких офіційних джерел та не сплачував страхові внески (а.с. 35).
3.5. Позивачем здійснений перерахунок призначеної ОСОБА_1 житлової субсидії за період з жовтня 2019 по квітень 2020 року у зв`язку із невнесенням не сплатою членом сім`ї отримувача субсидії єдиного соціального внеску, внаслідок чого позивачем надміру виплачені кошти в сумі 3 536 грн 97 коп., що стверджується копією перерахунку субсидії (а.с. 15).
3.6. Відповідачу направлено повідомлення від 27.01.2021 № 417 про повернення надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії (а.с. 16).
ІV. НАЦІОНАЛЬНЕ ЗАКОНОДАВСТВО, ЩО ПІДЛЯГАЄ ЗАСТОСУВАННЮ
4.1. Відповідно до пункту 18 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 807) (далі – Положення) встановлено, що якщо під час проведення автоматичного розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон у випадку, зазначеному в абзаці десятому підпункту 3 пункту 14 цього Положення, до структурного підрозділу з питань соціального захисту надійде інформація про несплату особою (або за неї) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування чи сплату його в розмірі, меншому ніж мінімальний, за будь-який місяць протягом строку призначення житлової субсидії, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення приймає рішення про припинення надання раніше призначеної житлової субсидії.
4.2. Абзацами першим п`ятим підпункту 3 пункту 14 встановлено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: положення у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:
1) за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або 2) нарахований середньомісячний сукупний дохід менше ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або 3) ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, стосовно яких наявна заборгованість роботодавця із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування); або 4) такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів (крім випадків, зазначених в абзацах дев`ятому - одинадцятому цього підпункту). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування, навчання або догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за кордоном, що підтверджується відповідними документами.
4.3. Згідно абзацу 10 підпункту 3 пункту 14 Положення житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами першим - п`ятим цього підпункту, також призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, зокрема, сплатили (за них сплачено) єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом кварталу, що передує кварталу перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії або перед місяцем, у якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина. Водночас особі, яка працює за строковим трудовим договором, житлову субсидію може бути призначено лише у разі, коли строк дії строкового трудового договору є більшим, ніж строк, на який призначається житлова субсидія.
4.4. Відповідно до абзацу першого пункту 78 Положення після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, крім домогосподарств: у складі яких є особи, зазначені у підпункті 3 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, зазначених в абзацах шостому - одинадцятому підпункту 3 пункту 14 цього Положення).
4.5. Пунктом 1 частини першої статті 1215 Цивільного кодексу України передбачено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
V. ОЦІНКА СУДУ
5.1. Між сторонами виник спір з приводу стягнення отриманої відповідачем житлової субсидії, у зв`язку зі зміною правових підстав, що слугували передумовою її призначення.
5.2. З матеріалів справи вбачається, що підставою для призначення відповідачу житлової субсидії у грошовій формі стала заява відповідача від 01.10.2019, в якій остання просила призначити субсидію у зв`язку із сплатою її сином ОСОБА_2 протягом двох місяців перед зверненням за призначенням субсидії єдиного соціального внеску.
5.3. Рішення міської комісії з питань призначення субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, призначення (відновлення) соціальних виплат, пенсій, надання пільг внутрішньо переміщеним та іншим особам, ОСОБА_1 призначено житлову субсидію як домогосподарствам, які протягом двох місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії сплачують єдиний соціальний внесок, зокрема, призначено житлову субсидію домогосподарствам, які протягом двох місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії сплачують єдиний соціальний внесок, з 01.10.2019
5.4. Слід зазначити, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії.
5.5. Враховуючи, що син відповідача ОСОБА_2 з жовтня 2019 року не сплачував страхові внески, про що відповідач позивача не повідомила, що призвело до безпідставного отримання житлової субсидії за період з 01.10.2019 по 01.04.2020, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача безпідставної виплаченої житлової субсидії у розмірі 3 536,97 грн.
VI. ЩОДО СУДОВИХ ВИТРАТ
6.1. За правилами частини першої статті 141 Цивільного процесуального кодексу України у зв`язку з задоволенням позову з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2270 гривень, сплачений позивачем за подання позовної заяви до суду.
Керуючись статтями 76-80, 89, 141, 259, 263-265, 268, 273 Цивільного процесуального кодексу України, Корольовський районний суд міста Житомира
У Х В А Л И В :
1. Позов Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради надміру отримані кошти призначеної житлової субсидії у розмірі 3 536 (три тисячі п`ятсот тридцять шість) гривень 97 коп. та судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд міста Житомира шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач:
Управління соціального захисту населення
Корольовського району департаменту соціальної політики
Житомирської міської ради
зареєстроване місцезнаходження за адресою:
10009, м. Житомир, пл. Польова, 8,
ЄДРПОУ 42103215
Відповідач:
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
зареєстроване місце проживання за адресою:
АДРЕСА_1
РНОКПП НОМЕР_1
Суддя К. В. Шалота