Рішення № 100467520, 19.10.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2021
Номер справи
520/14357/21
Номер документу
100467520
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

19 жовтня 2021 року Справа № 520/14357/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супрун Ю.О. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (61121, м. Харків, проспект Тракторобудівників, 144, код ЄДРПОУ 25864181) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, в якому просить суд:

- визнати неправомірними дії фахівців Управління соціального захисту Московського району Харківської міської ради, щодо нарахування грошових коштів в значно меншому обсязі, ніж передбачено ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

- зобов`язати Управління соціального захисту Московського району Харківської міської ради здійснити перерахунок нарахованої монетизованої пільги для сплати житлово - комунальних послуг, за період з 01.10.2019 по теперішній час згідно вимог ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в обсязі середніх норм споживання.

- зобов`язати Управління соціального захисту Московського району Харківської міської ради в подальшому проводити нарахування коштів монетизованих пільг згідно вимог ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в обсязі середніх норм споживання.

Крім того просить суд встановити судовий контроль за виконанням рішення, зобов`язавши відповідача подати у десятиденний строк з моменту набрання рішення законної сили звіт про виконання рішення суду (ст. 382 КАС України).

В обґрунтування вказаних вимог позивач зазначав, що він є інвалідом війни ІІ групи, у зв`язку з чим, отримує монетизовану пільгу за спожитий газ та електроенергію, але не у повному обсязі, хоча відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має 100% знижку плати за користування комунальними послугами.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 19.08.2021 відкрито спрощене провадження у вказаний адміністративній справі. У вказаній ухвалі зазначено, що відповідно до положень п.10 ч.6 ст.12, ч.1 ст.257 КАС України, справа належить до справ незначної складності, у зв`язку з чим підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно з положеннями ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч.2,3,4,5 ст.262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п`ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідач 08.09.2021 подав до канцелярії суду відзив на адміністративний позов, в якому просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що щодо ОСОБА_1 прийнято рішення про включення інформації до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та надано, зокрема позивачу пільги, передбачені статтею 13 Запону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідно до Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі», управлінням соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради щомісячно на підставі даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, ОСОБА_1 проводився розрахунок розміру пільги (100% знижка плати за користування комунальними послугами (централізованого водопостачання, постачання горячої води, централізованого водовідведення та житлових послуг) за фактичним місцем проживання, як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи, з урахуванням встановлених державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від і 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування».

З боку позивача 01.10.2021 до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду надійшла заява, в якій викладено правову позицію позивача стосовно порушених відповідачем у відзиві на позов питань.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 (надалі за текстом - ОСОБА_1 , позивач) перебуває в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, як особи з інвалідністю внаслідок війни II групи, за фактичним місцем реєстрації по АДРЕСА_1 .

Опалювальна площа будинку складає 43.2 м. кв.

Зокрема, ОСОБА_1 отримує монетизовану пільгу за спожитий газ та електроенергію відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме 100% знижку плати за користування комунальними послугами.

Позивач 29.03.2021 звернувся із заявою про перерахунок наданої монетизованої пільги відповідно до вимог правових норм та просив здійснити з 01.01.2020 її перерахунок, оскільки вважає, що пільга нараховується не в повному обсязі.

Листом від 05.04.2021 року за №06-3077 позивача повідомлено про те, що йому з жовтня 2019 року по час надання даної інформації нараховано пільгу виходячи зі знижки, на яку позивач має право, з урахуванням встановлених державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування, затверджених Постановою КМ України від 06.08.2019 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово - господарського обслуговування».

Вказані дії позивач вважає протиправними, а тому звернувся до суду з даним позовом.

По суті спірних відносин суд зазначає наступне.

В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормами ч.1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон № 3551-ХІІ.

Згідно ст. 1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом: створення належних умов для підтримання здоров`я та активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров`я.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам надаються такі пільги, зокрема, 100-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю); 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю. Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 100-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім`ю); 6) 100-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.

Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, та механізм надання громадянам у грошовій формі таких пільг: на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, а також житлово-комунальних послуг, а саме: - житлових послуг - послуг з управління багатоквартирним будинком; - комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами; на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об`єднання), а саме: - витрат на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт; обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, відповідно до яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів; - витрат на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; - витрат на поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; на оплату витрат на комунальні послуги у будинку, в якому створене об`єднання; на придбання твердого палива і скрапленого газу визначає Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 373, в редакції, яка набрала чинності з 01 січня 2020 року.

Пунктом 3 Порядку № 373 визначено, що дія цього Порядку поширюється на осіб, які мають право на пільги згідно із Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідно до п. 5, 6 Порядку № 373 (в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) для розрахунку розміру пільги інформацію структурним підрозділам з питань соціального захисту населення до 20 числа кожного місяця надають:

бюджетні установи, казенні підприємства та комунальні некомерційні підприємства, що утворюються у результаті реорганізації державних та комунальних закладів охорони здоров`я, - про працівників, які мають право на отримання пільги у поточному місяці з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім`ї;

об`єднання - про зміну внесків, платежів об`єднанню;

управителі, виконавці комунальних послуг - про зміну тарифів на житлово-комунальні послуги, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку;

виконавчі органи сільських, селищних, міських рад - про зміни стосовно пільговика (реєстрація місця проживання, підключення житла до системи газо-, тепло-, електропостачання для опалення).

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення на підставі даних Реєстру та інформації, отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця до 25 числа суму пільги:

на оплату житлово-комунальних послуг виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім`ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування;

на придбання твердого палива і скрапленого газу виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, з урахуванням мінімальних норм забезпечення твердим паливом і скрапленим газом та граничних показників їх вартості.

Сума пільги у грошовій безготівковій формі збільшується на розмір комісійної винагороди АТ "Ощадбанк", що становить 0,7 відсотка такої суми. Якщо в одному житловому приміщенні право на пільги на оплату житлово-комунальних послуг мають кілька пільговиків, розрахунок суми пільги здійснюється одному із таких пільговиків, який має право на більший за розміром відсоток знижки плати, з урахуванням розміру пільг інших пільговиків. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу про призначення (непризначення) пільги на придбання твердого палива і скрапленого газу, а за заявою пільговика надає йому інформацію про розрахунок розміру пільги на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно п. 7 Порядку № 373 виплата розрахованої суми пільги здійснюється у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ "Ощадбанк" на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ "Ощадбанк" договору (далі - рахунок для виплати пільг).

За заявою пільговика, поданою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення до 15 жовтня (15 травня), у якій зазначаються виплатні реквізити, виплата пільги здійснюється у грошовій готівковій формі з початку опалювального (неопалювального) сезону. У разі подання заяви після 15 жовтня (15 травня) протягом опалювального (неопалювального) сезону пільга надається у грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок пільговика в уповноваженому банку з місяця, що настає за місяцем подання заяви.

Пільговики, яким надається пільга у грошовій формі, зобов`язані сплачувати щомісяця вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми пільги, перерахованої управителям, об`єднанням, виконавцям комунальних послуг або виплаченої таким пільговикам готівкою.

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення надають щомісяця до 27 числа управителям, об`єднанням, виконавцям комунальних послуг списки пільговиків, яким нараховано пільгу на оплату житлово-комунальних послуг у поточному місяці, у яких зазначається форма отримання пільги, та дані про облікові записи пільговиків, що ведуться АТ "Ощадбанк" відповідно до пункту 9 цього Порядку.

Управителі, об`єднання, виконавці комунальних послуг надають до 1 жовтня та 1 травня структурним підрозділам з питань соціального захисту населення інформацію про суму простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати послуг (внесків/платежів), строк позовної давності якої не минув, сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, щодо пільговиків, які отримують пільгу у готівковій формі.

У разі отримання від управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг інформації про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати послуг (внесків/платежів), строк позовної давності якої не минув, сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, у пільговиків, які отримують пільгу у готівковій формі, виплата пільги з наступного опалювального (неопалювального) сезону здійснюється у грошовій безготівковій формі.

Таким чином, розрахунок розміру пільги здійснюється структурним підрозділам з питань соціального захисту населення на підставі інформації, наданої управителями, виконавцями комунальних послуг.

Відповідно до Порядку № 373 Управлінням соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради щомісячно з жовтня 2020 по лютий 2020 включно, на підставі даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, ОСОБА_1 проводився розрахунок розміру пільги (100% знижка плати за користування комунальними послугами в межах норм (газом, електроенергією) за фактичним місцем проживання, як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи, з урахуванням встановлених державних соціальних нормативів у сфері житлово - комунального обслуговування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від і 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово - комунального обслуговування» та проводилась у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування пільгових коштів АТ "Ощадбанк" до підприємств-надавачів житлово-комунальних послуг.

Постановою Кабінет Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово - комунального обслуговування» установив соціальну норму житла, в межах якої держава надає громадянам субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив.

Відповідач у відзиві надав розрахунок пільг згідно якої за даними персональної облікової картки ОСОБА_1 в ЄДАРП, розрахунок суми його пільгової знижки проводиться, зокрема, за такими параметрами:

- розмір знижки, визначений статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» - 100 %;

- кількість членів сім`ї, які мають право на знижку, визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, - 2 особи;

- соціальний норматив площі житла, на яку нараховується 100-процентна знижка плати - 43,2 кв. метри;

- соціальний норматив споживання послуг з:

1. централізованого водопостачання - 4 куб. метра на дві особи, які мають право на отримання 100-процентної знижки плати за користування послугами;

2. постачання гарячої води - 3,6 куб. метра на дві особи, які мають право на отримання 100-процентної знижки плати за користування послугами;

3. централізованого водовідведення - 7,2 куб. метра на дві особи, які мають право на отримання і 00-процентної знижки плати за користування послугами.

Відповідач у листі від 05.04.2021 за №06-3077 вказав, що сума пільгової знижки за категорією "особа з інвалідністю 2 групи внаслідок війни" на 2 особи було проведено позивачу у розмірах: за жовтень 2019 року - 1756,52 грн.; листопад 2019 року - 1761,57 грн.; грудень 2019 року - 1226,57 грн. (враховуючи корегування нарахованої суми пільги по оплаті за послуги теплопостачання за опалювальний період жовтня 2019 року - 16 календарних днів, на суму -529,98 грн.); січень 2020 року - 1764,05 грн.; лютий 2020 року - 1776,35 грн.

Вказано, що на підставі вимог пункту 7 Порядку 373, згідно наданих позивачем заяви на виплату пільги в грошовій готівковій формі та реквізитів уповноваженого банку, з 01.03.2020 виплата розрахованої позивачем суми пільги проводилась у грошовій готівковій формі. Суми пільгових коштів, які надійшли для виплати на особистий рахунок позивача, відкритий в АТ «Ощадбанк», складають: березень 2020 року - 1776,12 грн.; квітень 2020 року - 1224,43 грн.

Також, вказано, що загальні суми пільгових коштів позивача, які з 01.05.2020 року надійшли до АТ "Ощадбанк» для перерахування в грошовій безготівковій формі, становлять: травень 2020 року - 671,74 грн; червень 2020 року - 670,65 грн; липень 2020 року - 671,91 грн.; серпень 2020 року - 671,91 грн.; вересень 2020 року - 680,41 грн.; жовтень 2020 року - 1261,58 грн.; листопад 2020 року - 1805,94 грн; грудень 2020 року - 1805,94 грн.; січень 2021 року - 1892,67 грн.; лютий 2021 року - 1854,17 грн..

На підставі повторно наданих до управління 24.02.2021 року заяви на виплату пільги в грошовій готівковій формі та інформації про реквізити рахунку, в уповноваженому банку, відповідно до вимог пункту 7 Порядку, з місяця, що настає за місяцем подання заяви, а саме з березня 2021 року, виплата розрахованої позивачу суми пільги проводиться в грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів на особистий рахунок позивача в АТ "Ощадбанк".

Враховуючи те, що позивачу пільга 100% знижка при платі за користування надавалася в повному обсязі з урахуванням передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово - комунального обслуговування», суд приходить до висновку, що відповідач діяв на підставі та у межах чинного законодавства.

Як вбачається з позовної заяви позивач фактично не згоден з Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово - комунального обслуговування», оскільки на думку позивача згадувана Постанова встановлює значно нижчі від встановлених середніх норм споживання передбачених ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії та соціального захисту" для надання пільг особам з інвалідністю внаслідок війни.

При цьому, суд зазначає, що Постанова Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово - комунального обслуговування» на час звернення позивача до Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради та на час розгляду справи чинна та не скасована.

За таких підстав, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо визнання неправомірними дії фахівців Управління соціального захисту Московського району Харківської міської ради, щодо нарахування позивачеві грошових коштів в значно меншому обсязі, ніж передбачено ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та зобов`язання Управління соціального захисту Московського району Харківської міської ради здійснити перерахунок нарахованої монетизованої пільги для сплати житлово - комунальних послуг, за період з 01.10.2019 по теперішній час згідно вимог ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в обсязі середніх норм споживання, є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Відповідно до п. 23 ч. 1 ст. 4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

Враховуючи п. 23 ч. 1 ст. 4 КАС України позовна вимога щодо зобов`язання Управління соціального захисту Московського району Харківської міської ради в подальшому проводити нарахування коштів монетизованих пільг згідно вимог ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в обсязі середніх норм споживання задоволенню не підлягає, оскільки по перше є передчасною та вдруге є похідною від першої вимоги.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 25 листопада 1997 № 6-зп частину 2 ст.55 Конституції України необхідно розуміти так, що кожен громадянин України, іноземець, особа без громадянства має гарантоване державою право оскаржити в суді загальної юрисдикції рішення, дії чи бездіяльність будь-якого органу державної влади, органу місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, якщо вважають, що ці рішення, дія чи бездіяльність порушують їхні права і свободи або перешкоджають здійсненню цих прав і свобод, а тому потребують правового захисту в суді.

З викладеної правової позиції Конституційного Суду України випливає, що умовою для звернення особи до суду з позовом щодо оскарження рішення, дії чи бездіяльність будь-якого органу державної влади, органу місцевого самоврядування, посадових і службових осіб є наявність у позивача переконання в порушенні його прав або свобод чи в існуванні перешкод у здійсненні цих прав.

Порушенням суб`єктивного права особи є створення будь-яких перепон у реалізації нею свого суб`єктивного права, що унеможливлюють одержання особою того, на що вона має право розраховувати в разі належної поведінки зобов`язаної особи.

Отже, неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану суб`єктивних прав та обов`язків особи, тобто припинення чи неможливість реалізації права та/або виникнення додаткового обов`язку.

Таким чином, якщо особа вважає, що її суб`єктивне право у певних правовідносинах не може бути реалізованим належним чином, або на неї протиправно поклали певний обов`язок, така особа має право звернутися за судовим захистом.

У разі відповідного звернення особи суд повинен розглянути питання щодо наявності порушення суб`єктивного права заявника у конкретних правовідносинах і на підставі цього розв`язати спір.

Крім того, судовому захисту підлягає також охоронюваний законом інтерес.

У Рішенні від 1 грудня 2004 № 18-рп/2004 Конституційний Суд України розтлумачив, що поняття «охоронюваний законом інтерес» треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об`єктивного і прямо не опосередкований у суб`єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загально правовим засадам .

Отже, охоронюваний законом інтерес полягає у прагненні особи набути певних матеріальних або нематеріальних благ з метою задоволення певних потреб, якщо такі прагнення є абстрактними, тобто не випливають із певного суб`єктивного права у конкретних правовідносинах. Тому порушенням охоронюваного законом інтересу, яке дає підстави для звернення особи за судовим захистом, є створення об`єктивних перешкод на шляху до здобуття відповідного матеріального та/або нематеріального блага.

Водночас за відсутності об`єктивного порушення прав чи законних інтересів особи її вимоги не підлягають задоволенню.

Викладені конституційні норми кореспондуються з нормами Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.

При розв`язанні спору, суд, зважаючи на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007р. у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011р. у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010р. у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994р. у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003р. у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008р. у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії"), вичерпно реалізував існуючі правові механізми з`ясування об`єктивної істини; надав оцінку усім юридично значимим факторам і обставинам справи; дослухався до усіх ясно і чітко сформульованих та здатних вплинути на результат вирішення спору аргументів сторін; виклав власні мотиви конкретного тлумачення змісту належних норм матеріального і процесуального права.

Щодо заявленого клопотання позивача стосовно зобов`язання відповідача подати у десятиденний строк з моменту набрання рішення законної сили звіт про виконання рішення суду (ст. 382 КАС України), суд зазначає наступне.

Згідно з приписами частин 1 та 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Оскільки під час розгляду даної справи суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, то у суду відсутні підстави для задоволення клопотання позивача заявленого відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 13, 14, 139, 241, 243, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Текст рішення складено та підписано 19.10.2021.

Суддя Супрун Ю.О.