Рішення № 10046137, 26.05.2010, Господарський суд м. Севастополя

Дата ухвалення
26.05.2010
Номер справи
5020-5/368
Номер документу
10046137
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

Іменем України

РІШЕННЯ

справа № 5020-5/368 За позовом: Приватного підприємства Ріл Інвестмент-Едвенсмент” (99011, м. Севастополь, вул. М. Музики, 86-А)

до Регіонального відділення Фонду державного майна України в Автономної республіці Крим та м. Севастополі (99008 м. Севастополь, м-н Повсталих, 6)

про зобовязання до укладання договору купівлі-продажу державного майна

          Суддя: І.В. Євдокімов

Представники:

Позивач (ПП Ріл Інвестмент-Едвенсмент”) - Уманець Павло Михайлович - представник, довіреність б/н від 01.07.2009;

Відповідач (РВ Фонду державного майна України в Автономної республіці Крим та місті Севастополі) –не з’явився.

Суть спору:

Позивач, Приватне підприємство Ріл Інвестмент-Едвенсмент”, звернувся до суду з позовом до відповідача, Регіонального відділення Фонду державного майна України в Автономної республіці Крим та м. Севастополі, про зобов’язання до укладання договору купівлі-продажу державного майна: окремо розташованої будівлі спортивного залу загальною площею 1020,65 кв.м., розташованої за адресою: м. Севастополь, вул. М. Музики, 86А.

В процесі розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги, та просить суд зобов’язати відповідача укласти договір купівлі-продажу державного майна - окремо розташованої будівлі спортивного залу загальною площею 1022,1 кв.м., розташованої за адресою: м. Севастополь, вул. М. Музики, 86А в редакції наданої позивачем.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відмова відповідача на укладання договору порушує права позивача.

Відповідач позовні вимоги не визнав, мотивуючі свої заперечення тим, що позивач не має першочергового права на викуп спірного об’єкту.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про причини неявки суд не повідомив.

Представнику позивача в судовому засіданні роз'яснені його процесуальні права і обов'язки, передбачені статтями 20, 22 Господарського процесуального кодексу України.

Заслухавши представника позивача, дослідивши надані докази, суд, -

ВСТАНОВИВ:

28.12.2006 між позивачем (Орендар) та відповідачем (Орендодавець) був укладений договір оренди державного нерухомого майна (а.с.10-12) зі строком дії до 28.12.2007.

Відповідно до пункту 1.1 договору, Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування державне нерухоме майно: окремо розташовану будівлю спортивного залу загальною площею 1020,654 кв.м., розташовану за адресою: м. Севастополь, вул. М. Музики, 86А.

Додатковими угодами до договору №2 від 30.11.2007, №3 від 21.12.2009, строк дії договору продовжений до 26.12.2011.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.

Відповідно до пункту 5 Державної програми приватизації на 2000 - 2002 року, затвердженої Законом України „Про Державну програму приватизації”, до об'єктів приватизації групи «Ж»ставляться незалежно від вартості об'єкти охорони здоров'я, освіти, культури, мистецтва та преси, фізичної культури і спорту, телебачення та радіомовлення, видавничої справи, а також об'єкти санаторно-курортних закладів, профілакторії, будинки і табори відпочинку (за винятком об'єктів санаторно-курортних закладів і будинків відпочинку, які перебувають на самостійних балансах), у тому числі об'єкти соціально-побутового призначення, що перебувають на балансі підприємств, у разі їх невключення до складу майна, що передається в комунальну власність або приватизується, крім об'єктів, які не підлягають приватизації відповідно до статті 5 Закону України "Про приватизацію державного майна".

Відповідно до пункту 1.9 Положення про порядок приватизації об'єктів групи «Ж», затвердженого Наказом Фонду державного майна України від 14 серпня 2000 року №1693, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 вересня 2000 року за № 596/4817, викуп об'єктів групи «Ж»та порядок проведення аукціонів з продажу об'єктів групи «Ж»здійснюється відповідно до Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)".

Пунктом 2.4 Положення про порядок приватизації об'єктів групи «Ж», передбачено, що ініціатива щодо включення об'єктів групи «Ж»до переліку об'єктів, що підлягають приватизації, може виходити, крім органів, уповноважених управляти майном об'єктів групи «Ж», також від державних органів приватизації, покупців та підприємств, на балансі яких об'єкти перебувають.

Згідно з пунктом 1.3 Положення про порядок приватизації об'єктів групи «Ж», покупцями об'єктів приватизації групи «Ж»можуть бути особи, визначені статтею 8 Закону України "Про приватизацію державного майна, зокрема юридичні особи, зареєстровані на території України.

Частиною шостою статті 7 Закону України „Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)”, встановлений порядок відповідно до якого покупці подають до відповідного органу приватизації заяву про включення підприємства до одного із зазначених у цій статті переліків об'єктів, що підлягають приватизації.

Відповідно до статті 11 Закону України „Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)”, викуп застосовується щодо об'єктів малої приватизації: включених до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу.

06.11.207 позивач у встановленому законом порядку направив на адресу відповідача заяву про включення спортивного залу до переліку об’єктів, які підлягають приватизації шляхом викупу.

Проте, будь-яких зауважень зі сторони відповідача до позивача не надходило.

Згідно з частиною п’ятою статті 7 Закону України „Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)”, орган приватизації розглядає подану заяву і в разі відсутності підстав для відмови у приватизації включає підприємство до переліків, зазначених у частині першій цієї статті. Результати розгляду не пізніш як через місяць з дня подання заяви доводяться до заявника у письмовій формі.

Відповідно до пункту 2.5 Положення про порядок приватизації об'єктів групи «Ж», Державні органи приватизації формують переліки об'єктів групи «Ж», що підлягають приватизації. Перелік повинен містити: назву об'єкта, його місцезнаходження, спосіб приватизації, умову приватизації - збереження профілю діяльності або відомості щодо його можливого перепрофілювання. Сформований перелік, але не затверджений органом приватизації, разом з документами, які містять пропозиції щодо подальшого використання об'єктів, подається на погодження відповідній державній адміністрації, на території якої розташований об'єкт. При цьому об'єкти, що розташовані на території міст обласного підпорядкування, підлягають погодженню обласною державною адміністрацією.

Згідно з пунктом 106 «Державної програми приватизації на 2000 - 2002 роки», переліки об'єктів групи «Ж», що підлягають приватизації, затверджуються регіональними відділеннями Фонду.

Відповідач листом вих. № 11-04-03769 від 14.10.2009 повідомив позивача про те, що перелік об’єктів соціальної групи «Ж», які підлягають приватизації по м. Севастополю, в який ввійшов спортивний зал, із вказівкою способу приватизації –викуп, 29.12.2007 узгоджений Севастопольською міською державною адміністрацією та 09.01.2008 затверджений відповідачем.

Тобто, відповідачем було прийнято рішення про приватизацію цих об’єктів та відповідно до вимог частини першої статті 8 Закону України „Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)”, зобов’язаний був виконати наступні дії по підготовці до приватизації:

визначити ціну продажу об'єкта, що підлягає приватизації шляхом викупу, або початкову вартість продажу об'єкта на аукціоні, за конкурсом;

підготувати та опублікування інформації про об'єкти малої приватизації у відповідних інформаційних бюлетенях та місцевій пресі, інших друкованих виданнях, визначених органами приватизації;

провести у разі необхідності реорганізацію або ліквідацію державного підприємства.

Відповідно до частини другої статті 8 Закону України „Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)”, строк підготовки об'єкта малої приватизації до продажу не повинен перевищувати двох місяців з дня прийняття рішення про включення його до відповідного переліку об'єктів, що підлягають приватизації.

Частиною першою статті 23 Закону України „Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)”, передбачено, що право власності на державне майно підтверджується договором купівлі-продажу, який укладається між покупцем та уповноваженим представником відповідного органу приватизації, а також актом приймання-передачі зазначеного майна.

Листом за вих. №11-04-03769 від 14.10.2009 відповідач повідомив про намір включити спортивний зал до переліку об’єктів, які підлягають приватизації по некомерційному конкурсу, що на думку позивача є відмовою у приватизації спортивного залу шляхом викупу.

Згідно з частиною п’ятою статі 7 Закону України „Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)”, орган приватизації розглядає подану заяву і в разі відсутності підстав для відмови у приватизації включає підприємство до переліків, зазначених у частині першій цієї статті. Результати розгляду не пізніш як через місяць з дня подання заяви доводяться до заявника у письмовій формі.

Відмова у приватизації можлива тільки у випадках, коли:

особа, яка подала заяву, не може бути визнана покупцем підприємства згідно з цим Законом;

є законодавчо встановлене обмеження на приватизацію цього підприємства;

не затверджено переліків, передбачених частиною першою цієї статті.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що у відповідача відсутні підстави для відмови позивача у приватизації спірного об’єкту.

Згідно з частинами першою, третьою статті 179 Господарського кодексу України, майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями. Укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Статтею 181 Господарського кодексу України, встановлено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

В процесі розгляду справи відповідач виконав дії по підготовці до приватизації спортивного залу та надав до суду матеріали проведеної інвентаризації (а.с.54-64).

29.04.2010 позивач листом за вих. № 11/01681 звернувся до відповідача із пропозицією підписати договір купівлі-продажу державного майна, який був складаний відповідно до примірного договору купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна, у тому числі будівлі (споруди, приміщення), що підлягає продажу шляхом викупу, затвердженого Наказом Фонду державного майна „Про затвердження примірних договорів купівлі-продажу” № 2411 від 22.08.2005.

Відповідно до частини третьої статті Господарського кодексу України, сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.

Проте, відповідач у встановлений частиною третьою статті 181 строк відповідь позивачу не надав.

Згідно зі статтею 187 Господарського кодексу України, спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

          Відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно зі статтею 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. При цьому одним із способів судового захисту є визнання права.

Пунктом 2 статті 20 Цивільного кодексу України, встановлено, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються в тому числі шляхом присудження до виконання обов'язку в натурі.

Отже, позивач звернувся до господарського суду за захистом порушених прав відповідно до статей 15, 16 Цивільного кодексу України, статті 9 Закону України „Про оренду державного та комунального майна”.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 22, 49, 82 –85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В :

1.          Позов задовольнити повністю.

2.          Зобов’язати Регіональне відділення Фонду державного майна України в Автономної республіці Крим та м. Севастополі (99008 м. Севастополь, м-н Повсталих, 6, код ЄДРПОУ 20677058) укласти з Приватним підприємством Ріл Інвестмент-Едвенсмент” (99011, м. Севастополь, вул. М. Музики, 86-А, код ЄДРПОУ 33267322) договір купівлі-продажу державного майна - окремо розташованої будівлі спортивного залу загальною площею 1022,1 кв.м., розташованої за адресою: м. Севастополь, вул. М. Музики, 86А, у наступній редакції:

ДОГОВІР

купівлі-продажу державного майна

м. Севастополь«___»_____2010г. Продавець: Регіональне відділення Фонду державного майна України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, розташоване за адресою: м. Севастополь, майдан Повсталих, б 6, код ЄДРПОУ 20677058, в особі начальника Федоренко Сергія Володимировича, діючого на підставі Положення про Регіональне відділення Фонду державного майна України з одного боку, та Покупець: Приватне підприємство «Ріл-Інвестмент-Едвенсмент», розташоване за адресою: м. Севастополь, ул.Миколи Музики, б. 86 А, код ЄДРПОУ 33267322, в особі представника Уманця Павла Михайловича, діючого на підставі доручення від 01.06.2009 року, з іншого боку, уклали цей Договір про нижчевикладене: 1. Предмет договору

1.1. Продавець зобов'язується передати у власність Покупцю окреме індивідуально визначене майно, у тому числі будівлю спортивного залу літ А, з прибудовою літ. «а»та навісом літ. «а1», двома ґанками і сходами, загальної площею 1022,1 кв.м, розташоване за адресою: м. Севастополь, ул..М.Музики, 86 А., є власністю держави Україна, в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України в Автономній республіці Крим і м. Севастополі на підставі свідоцтва про право власності виданого Фондом комунального майна Севастопольської міської Ради 19 травня 2010г. на підставі рішення сесії Севастопольської міської Ради № 339 від 12.11.02 р. та наказу Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради № 613 від 18.05.2010г., зареєстрованого у КП «БТІ та ДРОНМ»СМР 20 травня 2010р. за № 2983 (далі - Об'єкт приватизації), а Покупець зобов'язується прийняти Об'єкт приватизації, сплатити ціну згідно до вимог, що визначені в цьому Договорі і зареєструвати Об'єкт приватизації в КП «БТІ та ДРОНМ»СМР.

Індивідуально визначене майно включає в себе все обладнання, устаткування згідно з протоколом інвентаризації.

Цей договір підлягає реєстрації у відповідних органах місцевих рад народних депутатів.

1.2. Право власності на Об'єкт приватизації переходить до Покупця з моменту сплати повної вартості Об'єкту приватизації.

1.3. Згідно висновку про вартість майна, який затверджений начальником Регіонального відділення Фонду державного майна України в Автономній республіці Крим і м. Севастополі 19 травня 2010 року, ринкова вартість Об'єкту приватизації становить 1113 600 (один мільйон сто тринадцять тисяч шістсот) в т.ч. ПДВ 185600 (сто вісімдесят п'ять тисяч) гривень

1.4. Указаний в цьому Договорі Об'єкт приватизації продан за 1113 600 (один мільйон сто тринадцять тисяч шістсот) в т.ч. ПДВ 185600 (сто вісімдесят п'ять тисяч) гривень.

2. Порядок розрахунків

2.1. Покупець зобов'язаний протягом 10 (десяти) днів з моменту нотаріального посвідчення та державної реєстрації цього Договору або після вступу рішення суду про укладення цього Договору в законну силу внести податок на додану вартість за придбаний Об'єкт приватизації в розмірі 185600 (сто вісімдесят п'ять тисяч) грн.

Покупець зобов'язаний внести на рахунок 928000 (дев'ятсот двадцять вісім тисяч) грн. за придбаний Об'єкт приватизації протягом 30 календарних днів з моменту переходу до нього права власності на Об'єкт приватизації. Строк оплати може бути продовжений ще на 30 календарних днів за умови внесення Покупцем не менше 50 відсотків від цієї суми. Плата за Об'єкт приватизації вноситься на підставі цього Договору.

2.2. Розрахунки за придбаний Об'єкт приватизації здійснюються Покупцем шляхом безготівкового перерахування всієї суми зі свого рахунка на рахунок Продавця.

2.3. Розрахунки за Об'єкт приватизації здійснюються з рахунка Покупця таким чином:

-          податок на додану вартість в сумі 185600 (сто вісімдесят п'ять тисяч) гривень перераховується Покупцем на рахунок Продавця: 37185500900001 в УДКУ м.Севастополі, ЕДРПОУ 20677058;

-          кошти Покупця в сумі 928000 (дев'ятсот двадцять вісім тисяч) гривень перераховуються на рахунок Продавця 37185500900001 в УДКУ м.Севастополі, ЕДРПОУ 20677058;

3. Передача Об'єкту приватизації

3.1. Передача Об'єкта приватизації здійснюється Продавцем Покупцю в 3-денний строк після нотаріального посвідчення та державної реєстрації цього Договору або після вступу рішення суду про укладення цього Договору в законну силу.

3.2. Передача Об'єкту приватизації Продавцем і прийняття Об'єкту приватизації Покупцем засвідчується Актом приймання-передачі, який підписується сторонами.

4. Права та обов'язки сторін

4.1. Кожна сторона зобов'язується виконувати обов'язки, покладені на неї цим Договором, та сприяти іншій стороні у виконанні її обов'язків.

4.2. Сторони несуть матеріальну відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов цього Договору.

5. Обов'язки Покупця

5.1. Покупець зобов'язаний:

в установлений цим Договором строк сплатити податок на додану вартість;

в установлений цим Договором строк сплатити вартість продажу Об'єкта приватизації;

в установлений цим Договором строк прийняти Об'єкт приватизації.

5.2. Покупець зобов'язаний здійснити реєстрацію нерухомого майна, яке входить до складу Об'єкта приватизації, в КП «БТІ та ДРОНМІ»СМР.

5.3. Покупець зобов'язаний надавати Продавцю необхідні матеріали, відомості, документи тощо про виконання умов цього Договору. Не перешкоджати Продавцю у здійсненні контролю за виконанням умов цього Договору.

5.4. Подальше відчуження та передача в заставу Покупцем Об'єкта приватизації в період чинності умов цього Договору здійснюються за погодженням Продавця із забезпеченням переходу до нового власника всіх зобов'язань, не виконаних Покупцем на момент такого відчуження, відповідальності за їх невиконання, визначених законодавством та цим Договором прав та обов'язків Покупця згідно з законодавством України.

6. Обов'язки Продавця

Продавець зобов'язаний:

передати Покупцю Об'єкт приватизації в установлений цим Договором строк;

повідомляти Покупця в разі несвоєчасного внесення платежів за Об'єкт приватизації;

здійснювати контроль за виконанням Покупцем умов цього Договору.

7. Відповідальність сторін

7.1. У разі порушення Покупцем строку оплати за Об'єкт приватизації чи строку перерахування податку на додану вартість, вказану в пункті 2.1 цього Договору, він сплачує пеню з сум недоїмки, яка нараховується в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

7.2. У разі, якщо Покупець протягом 60 днів з моменту нотаріального посвідчення та державної реєстрації цього Договору або після вступу рішення суду про укладення цього Договору в законну силу не сплатить встановлену вартість, він сплачує неустойку в розмірі 20 відсотків від вартості Об'єкта приватизації з урахуванням податку на додану вартість. При цьому Продавець порушує питання про розірвання цього Договору.

7.3. У разі, якщо Покупець в установлений цим Договором строк не прийняв Об'єкт приватизації, Продавець може порушити питання про розірвання цього Договору та повернення майна у державну власність і вимагати відшкодування збитків, понесених ним внаслідок розірвання цього Договору (витрати Продавця на підготовку Об'єкта приватизації до продажу) за рішенням суду.

7.4. Сплата штрафних санкцій не звільняє Покупця від виконання договірних зобов'язань в період дії умов цього Договору.

8. Гарантії та претензії

Продавець гарантує, що Об'єкт приватизації не входить до переліку об'єктів, які не підлягають приватизації, не є проданим, переданим, заставленим, не перебуває під арештом, судових справ щодо нього немає.

9. Ризик випадкової загибелі Об'єкта приватизації

Ризик випадкової загибелі або псування Об'єкта приватизації несе Покупець з моменту набуття права власності на Об'єкт приватизації.

10. Форс-мажорні обставини (непереборна сила)

Сторони звільняються від відповідальності щодо виконання умов цього Договору у разі виникнення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). Сторона, яка не може виконати умови цього Договору через виникнення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), повинна повідомити про це іншу сторону.

11. Вирішення спорів

Усі спори, що виникають при виконанні умов цього Договору або у зв'язку з тлумаченням розділів цього Договору, вирішуються у порядку, встановленому чинним законодавством.

12. Зміни умов цього Договору та його розірвання

12.1. Зміни умов цього Договору здійснюються за погодженням сторін згідно з законодавством України.

12.2. У разі невиконання однією із сторін умов цього Договору він може бути змінений або розірваний на вимогу іншої сторони за рішенням суду або господарського суду, а Об'єкт приватизації повернутий до державної власності.

13. Витрати

Усі витрати, пов'язані з укладанням цього Договору, його нотаріальним посвідченням, державною реєстрацією та виконанням, бере на себе Покупець.

14. Додаткові вимоги

Цей Договір підлягає нотаріальному посвідченню, державній реєстрації та реєстрації у відповідній місцевій Раді народних депутатів у випадку якщо він складений без участі суду.

Цей Договір складений у 3 примірниках, які мають однакову юридичну силу.

Один примірник цього Договору зберігається у справах приватного нотаріуса, а інші видаються сторонам.

Повні юридичні адреси сторін:

Продавець

Регіональне відділення

Фонду державного майна

України в Автономній республіці

Крим та м. Севастополі

99008, г.Севастополь, пл.Повсталих, 6

ОКПО 20677058

Начальник

___С.В.ФедоренкоПокупець

Приватне підприємство

«Ріл-Інвестмент-Едвенсмент»

99029, м. Севастополь, ул.М.Музики, д.86 А

ОКПО 33267322

Представник за дорученням

_____ П.М. Уманець Суддя І.В. Євдокімов Рішення оформлено згідно з вимогами

ст. 84 ГПК України

та підписано

27.05.2010