
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 жовтня 2021 року Чернігів Справа № 620/9124/21
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної служба України з безпеки на транспорті, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову від 20.07.2021 № 289727 про застосування адміністративно-господарського штрафу до ФОП ОСОБА_1 , винесену в.о. начальника Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що оскаржувана постанова № 289727 від 20.07.2021 винесена відносно власника транспортного засобу ОСОБА_1 , а не відносно перевізника зазначеного у товарно-транспортній накладній № 4097/1 від 15.06.2021, а саме ТОВ «Клімат-Транс Сервіс». Також зазначає, що відповідність місця здійснення габаритно-вагового контролю, який проводився 16.06.2021 на М-06, 87 км, не підтверджено графіком погодження з власниками автомобільних доріг та уповноваженими підрозділами Національної поліції. Вказує, що працівниками Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, під час здійснення габаритно-вагового контролю, не надано для ознайомлення водію транспортного засобу, документи, що підтверджують відповідність вимірювального обладнання, яким проводився габаритний контроль, вимогам нормативно-технічної документації, що ставить під сумнів достовірність результатів габаритно-вагового контролю, що лягли в основу оскаржуваної постанови.
Відповідачем подано до суду відзив, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що за результатами перевірки габаритних параметрів транспортного засобу, який належить позивачу, співробітниками Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на автодорозі М-06 «Київ-Чоп» було встановлено, що при нормативно допустимій ширині транспортного засобу 2,6 м ширина становила 3,3 м, що складає 26,92% перевищення параметрів від нормативу. Вказане порушення було зафіксовано в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 16.06.2021 № 282853. За результатами розгляду справи, відповідно до абзацу 16 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 20.07.2021 № 289727, якою на позивача накладено штраф в розмірі 34000,00 грн. Також зазначає, що позивач не надав доказів передачі його транспортного засобу марки «DAF», державний номерний знак НОМЕР_1 , в оренду ТОВ «Клімат-Транс Сервіс» або інших документів на підтвердження використання зазначено транспортного засобу на законних підставах ТОВ «Клімат-Транс Сервіс». Зазначає, що для транспортних засобів, які перебувають, зокрема, у користуванні фізичних чи юридичних осіб, реєстраційним документом, наявність якого є обов`язковою згідно з вимогами статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», є тимчасовий реєстраційний талон на транспортний засіб.
Позивачем подано відповідь на відзив, в якій просить задовольнити позовні вимоги та додатково звернув увагу суду на обставини, викладені в позовній заяві. Стверджує, що згідно товарно-транспортної накладної № 4097/1 від 15.06.2021 перевізником визначено ТОВ «Клімат-Транс Сервіс». При цьому, відповідно до приписів пункту 16 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 № 1388 оформлення тимчасового реєстраційного талону, при передачі транспортного засобу в користування іншій особі, є правом, а не обов`язком власника транспортного засобу.
Від відповідача до суду надійшли заперечення в якому звернув увагу, що до відзиву помилково було надано іншу копію свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
16.06.2021 посадовими особами Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на автодорозі М-06 «Київ-Чоп» була проведена рейдова перевірка транспортного засобу марки DAF FT XF 105.460, номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом марки TAD CLASSIC 30-3, номерний знак НОМЕР_2 , що належать позивачу.
За результатами перевірки габаритних параметрів транспортного засобу було виявлено, що при нормативно допустимій ширині транспортного засобу 2,6 м, ширина становила 3,3 м, що складає 26,92% перевищення параметрів від нормативу.
На підставі зазначених порушень, 16.06.2021, державними інспекторами складено акт № 0006165 про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів, довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 282853 та розрахунок плати за проїзд на суму 55,17 євро (а.с. 45, 46, 47).
Також посадовими особами Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 16.06.2021 № 282853, яким зафіксовано порушення позивачем абзацу 16 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, при перевезенні вантажу без відповідного дозволу (а.с. 48).
06.07.2021 на адресу ФОП ОСОБА_1 було направлено повідомлення про запрошення позивача на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт на 20.07.2021 з 10.00 год. до 11.00 год., що відбудиться в приміщенні Північного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки, та вручене позивачу 08.07.2021, що підтверджується копією повідомлення та копією трекінгу з сайту Укрпошти (а.с. 49-52).
За результатами розгляду справи про порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт Північним міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки було винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 20.07.2021 № 289727, якою на ФОП ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі 34000,00 грн., відповідно до абзацу 16 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (а.с. 53).
Вказану постанову направлено позивачу супровідним листом від 20.07.2021 № 57212/19.5/24-21 (а.с. 54).
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 (далі - Положення) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно підпункту 1 пункту 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є: реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.
Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (підпункти 15, 27 пункту 5 Положення).
Відтак, саме на Укртрансбезпеку покладені повноваження щодо реалізації державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.
Частиною другою статті 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.
Згідно пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 (далі - Правила № 30), рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
В силу вимог пункту 3, абзацу четвертого пункту 4 Правил № 30 транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Частинами першою, четвертою статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок № 879).
Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції (пункт 3 Порядку № 879).
Згідно з пунктами 4, 6 Порядку № 879 робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується Укртрансбезпекою, її територіальними органами, службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.
Власники (балансоутримувачі) пунктів габаритно-вагового контролю здійснюють фінансування робіт (послуг) з їх утримання, обслуговування та забезпечення функціонування.
Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
Відповідно до пунктів 12, 13 Порядку № 879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
З матеріалів справи слідує, що габаритний контроль було здійснено за допомогою рулетки вимірювальної з фібергласовою стрічкою, заводський № Р/012, що підтверджується копією свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № П633/Щ, чинного до 16.04.2022 (а.с. 74).
Отже, станом на дату проведення замірів габаритних параметрів транспортного засобу позивача метрологічна характеристика вимірювальної техніки відповідала встановленим законодавством вимогам.
За встановленими обставинами, посадовими особами Укртрансбезпеки було виявлено порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт, а саме: перевезення вантажу з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%.
Відповідно до пунктів 21, 22 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі - Порядок № 1567) у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).
В силу статті 34 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів.
Згідно з абзацом 16 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як слідує з копій свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 , НОМЕР_4 - тягач марки DAF FT XF 105.460, номерний знак НОМЕР_1 та напівпричіп марки TAD CLASSIC 30-3, номерний знак НОМЕР_2 , належить на праві власності ОСОБА_1 (а.с. 40).
Згідно наданої позивачем копії товарно-транспортної накладної № 4097/1 від 15.06.2021, здійснювалось перевезення вантажу - бункер накопичував ПБН-30, по маршруту смт. Ладан, Прилуцький район, Чернігівська область - с. Залісці, Шумський район, Тернопільська область. Перевізником вказано ТОВ «Клімат-Транс Сервіс» (а.с. 19).
Однак, вказана товарно-транспортна накладна № 4097/1 від 15.06.2021 судом не приймається до уваги, оскільки даний документ не містить необхідних реквізитів, зокрема, підписів та відтиску печатки, а тому не може бути носієм достовірних відомостей.
При цьому, відповідно до копії заявки-замовлення № 97/06 до договору № КТС-14/06/2021 про надання транспортно-експедиційних послуг по перевезенню вантажів по Україні від 14.06.2021, вона була сформована на перевезення вантажу бункер накопичував ПБН-30, (дата завантаження - 15.06.2021, дата вивантаження - 16.06.2021) по маршруту м. Ладан, Прилуцький район, Чернігівська область - с. Залісці, Шумський район, Тернопільська область. Відповідно до вказаної заяви перевізником зазначено ФОП ОСОБА_1 , експедитором ТОВ «Клімат-Транс Сервіс» (а.с. 40).
Крім того, суд зазначає, що згідно з пунктом 7 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998, власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представник зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Тобто, власник транспортного засобу в разі передачі транспортного засобу в тимчасове користування зобов`язаний здійснити перереєстрацію такого транспортного засобу, а водій, здійснюючи перевезення вантажів зобов`язаний надавати для перевірки не лише свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, але й документи, на підставі яких використовується транспортний засіб (договір оренди або тимчасовий реєстраційний талон).
Так, суду не було надано доказів на підтвердження передачі позивачем транспортного засобу марки DAF FT XF 105.460, номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом марки TAD CLASSIC 30-3, номерний знак НОМЕР_2 , іншій особі та його використання у своїй господарській діяльності.
Таким чином, відповідачем правомірно було винесено постанову про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу від 20.07.2021 № 289727.
Суд зазначає, що згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у зв`язку з відмовою позивачу в задоволенні позову понесені ним судові витрати, пов`язані зі зверненням до суду, не відшкодовуються.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНКОКПП НОМЕР_5 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (просп. Перемоги, буд. 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 18.10.2021.
Суддя В.О. Непочатих