
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2021 року справа №380/12908/21
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судового засідання Новак Л.М.
розглянувши у письмовому провадженні у м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України та до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Міністерства внутрішніх справ України та до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 13.09.2021 року, просить:
визнати протиправними дії, щодо повернення без прийняття рішення заяви про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням третьої групи інвалідності та зобов`язати повторно розглянути заяву про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням третьої групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ відповідно до Закону України «Про міліцію», постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» від 21.10.2015 року №850, виходячи з наявного права на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб станом на дату встановлення інвалідності, з 29.01.2020 року;
зобов`язати повторно розглянути заяву про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням третьої групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ та за результатами її розгляду відповідно до п.9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 року, прийняти відповідне рішення;
зобов`язати повторно прийняти, розглянути та скерувати до Міністерства внутрішніх справ України заяву разом з доданими до неї документами стосовно призначення, нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням третьої групи інвалідності відповідно до п.8 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є пенсіонером органів внутрішніх справ України та перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області. Вказує, що звертався до відповідача із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням третьої групи інвалідності. Однак департаментом фінансово-облікової політики МВС України було повернуто Ліквідаційній комісії ГУ МВС України у Львівській області матеріали щодо виплати йому вказаної допомоги. Не погодившись із такими діями позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду, рішенням якого його позов було задоволено. Зазначає, що на виконання рішення повторно звернувся до відповідача із заявою. Однак, отримав відмову. Стверджує, що дії МВС України щодо відмови у призначенні одноразової грошової допомоги порушують його право на таку допомогу.
У своїх запереченнях Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області зазначає, що виконало рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 року у справі №380/8330/20, а вимоги позивача щодо його бездіяльності не відповідають обставинам справи та не підтверджуються жодними доказами у справі. Зокрема, із позовної заяви позивача не вбачається які саме протиправні дії відносно позивача ним вчинено.
У відзиві Міністерство внутрішніх справ України вказує, що на МВС покладено обов`язок лише у прийнятті відповідного рішення, а не у проведенні виплати одноразової грошової допомоги. Повноваження щодо розгляду заяви позивача є виключною компетенцією МВС і здійснюється нею за наявності необхідного переліку документів. Відтак, МВС України діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
Окрім того, у відповіді на відзив позивач зазначає, що чинним законодавством передбачено вичерпний перелік підстав, за яких особі може бути відмовлено у призначенні грошової допомоги. При цьому, передбачено два альтернативних варіанти прийняття рішення : призначення або відмова у призначенні грошової допомоги.
Ухвалою суду від 09.08.2021 року відкрито загальне позовне провадження.
Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 30.09.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.
Як вбачається із виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією №333385, яка міститься в матеріалах справи, позивачу присвоєно третю групу інвалідності.
29.01.2020 року позивач звернувся із заявою (рапортом) до голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області, в якій просив провести виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з тим, що йому встановлено третю групу інвалідності через захворювання пов`язане із проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Згідно із висновком Головного управління МВС України у Львівській області «Про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України від 20.12.1990 року №565-ХІІ «Про міліцію» позивачу призначено одноразову грошову допомогу у розмірі 315 300 грн. 00 коп.
Листом №12068/33 від 23.04.2020 року Департамент охорони здоров`я та реабілітації Міністерства внутрішніх справ України повідомив Департамент фінансово-облікової політики, що при розгляді документів для призначення одноразової грошової допомоги позивачу з`ясовано, що надані медичні документи оформлені з порушенням вимог законодавства України. З урахуванням вищезазначеного, Департамент охорони здоров`я та реабілітації не може висловити обґрунтовану позицію з питання відповідності надісланих медичних документів вимогам, що визначені Порядком №850.
Листом №13467/15-2020 від 27.04.2020 року «Про повернення матеріалів» Департамент фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України повідомив Ліквідаційну комісію ГУ МВС України у Львівській області, що за результатами опрацювання матеріалів щодо призначення одноразової грошової допомоги Департаментом охорони здоров`я та реабілітації Міністерства внутрішніх справ України вказано неналежне оформлення документів, що унеможливлює прийняття рішення за надісланими матеріалами. Матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги вказаним особам повертаються на доопрацювання.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 року у справі №380/8330/20 позов задоволено частково; визнано протиправними дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області щодо повернення ОСОБА_1 матеріалів про призначення йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків, передбаченої ст. 23 Закону України «Про міліцію» та постановою Кабінету міністрів України від 21.10.2015 № 850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції»; зобов`язано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області повторно прийняти та розглянути заяву ОСОБА_1 разом з доданими до неї документами стосовно призначення, нарахування та виплати йому грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності; У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
05.05.2021 року позивач звернувся до ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області із заявою, в якій просив на виконання згаданого рішення скерувати матеріали для призначення одноразової грошової допомоги до МВС.
Листом №31222/15-2021 від 09.07.2021 року Департамент фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України повідомив Ліквідаційну комісію ГУ МВС України у Львівській області, що Департаментом охорони здоров`я та реабілітації МВС України вказано на те, що медико-соціальна експертиза позивачу проведена з порушенням пунктів 10, 16 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1317 від 03.12.2009 року «Питання медико-соціальної експертизи». При цьому, поліклінікою ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» позивач для проходження МСЕК не скеровувався. Наявні недоліки унеможливили прийняття рішення за надісланими матеріалами. Тому вони повертаються на доопрацювання.
Листом №117 від 16.07.2021 року «Про повернення матеріалів» Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області повідомило позивача, що матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги повернуто до ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області на доопрацювання.
Не погодившись із такою відповіддю позивач звернувся із даним позовом до суду.
Змістом спірних правовідносин є повернення без прийняття рішення заяви позивача про призначення йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням третьої групи інвалідності.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII, з наступними змінами та доповненнями (далі – Закон №580-VIII), право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
До набрання чинності Законом №580-VIII порядок виплати одноразової грошової допомоги було врегульовано Законом України «Про міліцію» від 20.12.1990 року №565-ХІІ (далі – Закон №565-ХІІ).
Відповідно до ч.6 ст.23 Закону №565-ХІІ у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - грошова допомога) у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції визначає Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 року, з наступними змінами та доповненнями (далі – Порядок №850).
Відповідно до п.2 Порядку №850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Підпунктом 2 п.3 Порядку №850 передбачено, що грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.
Пункт 7 Порядку № 850 передбачає, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цього Порядку; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках). До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов`язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Відповідно до п. 8 Порядку № 850 керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім`ї загиблого (померлого) працівника міліції.
Згідно із п.9 Порядку № 850 МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Наведені норми дозволяють суду дійти висновку, що обов`язок з прийняття рішення про призначення чи відмову в призначенні грошової допомоги покладено на Міністерство внутрішніх справ України.
При цьому, на орган внутрішніх справ, у якому проходив службу працівник міліції, покладено обов`язок щодо проведення відповідних процедур по оформленню документів для вирішення питання про виплату такої допомоги та реалізації рішення головного розпорядника коштів (МВС).
У даному випадку ліквідаційною комісією Головного управління МВС України у Львівській області на виконання вимог п.8 Порядку № 850 направлено до МВС для прийняття рішення про призначення грошової допомоги подані позивачем матеріали з відповідним висновком.
У свою чергу, в силу п.9 Порядку №850, МВС України за результатами розгляду поданих документів зобов`язане було прийняти одне із двох рішень: про призначення грошової допомоги або про відмову у призначення цієї допомоги.
Однак, відповідачем жодного із цих рішень не прийнято. Натомість, документи на призначення одноразової грошової допомоги повернуто на опрацювання.
При цьому, суд звертає увагу на те, що можливість повернення документів як таких, що не відповідають вимогам законодавства, Порядком №850 не передбачена, а тому повернення Міністерством внутрішніх справ України документів позивача без прийняття рішення про призначення чи відмову у призначенні одноразової грошової допомоги суперечить згаданим нормам Порядку №850.
Аналогічні правові висновки містяться у постановах Верховного Суду, зокрема: від 19.09.2018 року у справі №530/1280/17, від 03.10.2018 року у справі №361/7249/17, від 19.02.2019 року у справі №802/498/18-а.
Враховуючи те, що міністерство діяло поза межами повноважень визначених положеннями Порядку №850, який передбачає прийняття одного з двох рішень: про призначення або про відмову в призначенні вказаної грошової допомоги, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими.
При цьому, інші доводи відповідачів не беруться судом до уваги, з огляду на встановлені обставини.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що дії Міністерства внутрішніх справ України щодо неприйняття одного з рішень, передбачених п.9 Порядку №850, не відповідають критерію правомірності, передбаченому п.1 ч.2 ст.2 КАС України, а тому є протиправними.
Як наслідок підлягають задоволенню і похідні вимоги щодо скерування Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області заяви разом з доданими до неї документами стосовно призначення одноразової грошової допомоги позивачу та повторного розгляду вказаної заяви Міністерством внутрішніх справ України.
Відтак, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі підлягають стягненню на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо повернення без прийняття рішення заяви ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням третьої групи інвалідності відповідно до Закону України «Про міліцію», постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» від 21.10.2015 року №850, виходячи з наявного права на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, станом на дату встановлення інвалідності.
Зобов`язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (адреса: м.Львів, вул.Генерала Григоренка, 3; код ЄДРПОУ 08592247) повторно скерувати до Міністерства внутрішніх справ України заяву разом з доданими до неї документами ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) стосовно призначення, нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням третьої групи інвалідності відповідно до п.8 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 року.
Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України (адреса: м.Київ, вул.Академіка Богомольця, 10; код ЄДРПОУ 00032684) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням третьої групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ та за результатами її розгляду відповідно до п.9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 року та прийняти відповідне рішення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України (адреса: м.Київ, вул.Академіка Богомольця, 10; код ЄДРПОУ 00032684) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Я.Мартинюк