
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, тел. +380 (044) 207 80 91
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 вересня 2021 року № 320/13759/20
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Терлецької О.О., при секретарі судового засідання Спасібко Ю.М.,
за участю:
представника позивача - Гуровська Л.С.
представника відповідача - Левківська Т.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Європейська сервісна служба" до Головного управління Держспоживслужби в Київській області про визнання протиправним та скасування рішення,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Європейська сервісна служба" з позовом до Головного управління Держспоживслужби в Київській області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій №39 від 01 грудня 2020 року Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що висновки контролюючого органу та оскаржуване рішення, сформовані та прийняті за результатами перевірки, проведеної без дотримання законодавчо встановленого порядку, є протиправними і безпідставними. Стверджено, що встановлення обмеженого часу на надання великого об`єму документів, дають всі підстави ТОВ «Европейська сервісна служба» вважати, що перевіряючим навмисно створювалися для суб`єкта господарювання такі умови перевірки, які б перешкоджали виконанню вимог перевіряючого, та надали йому підставу, для розцінювання дій ТОВ «Европейська сервісна служба» як перешкоджання проведення перевірки, та для застосування до Товариства штрафних санкцій оскаржуваним рішенням.
Також, ТОВ «Европейська сервісна служба» вважає неправомірні дії Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області, оскільки вони вчинені грубим порушенням абз. 11 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», відповідно до якої - повторне проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) за тим самим фактом (фактами), що був (були) підставою для проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю), забороняється.
Представник відповідач позов не визнав, подав до суду письмовий відзив, в якому зазначив, що посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області було встановлено факт створення перешкоди у проведенні позапланової перевірки фахівцями уповноваженого органу виконавчої влади при виконанні покладених на них функцій, а саме - у встановлений термін не надано посадовій особі Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області документів, пояснень та інших відомостей для проведення позапланової перевірки. З цих підстав, на думку представника відповідача, спірне рішення про накладання штрафних санкцій є законним та не підлягає скасуванню.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Закон України «Про ціни і ціноутворення» від 21 червня 2012 року № 5007-УІ, далі - Закон № 5007-УІ, визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення.
Статтею 2 Закону № 5007-УІ визначено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, органами, що здійснюють державне регулювання діяльності суб`єктів природних монополій, органами місцевого самоврядування та суб`єктами господарювання, які провадять діяльність на території України, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону реалізація державної цінової політики, проведення економічного аналізу рівня та динаміки цін, розроблення та внесення пропозицій щодо формування та реалізації державної цінової політики здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну цінову політику.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону № 5007-УІ органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є:
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами;
інші органи, визначені законом.
Частиною другою цієї ж статті визначено, що повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов`язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб`єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 р. № 667, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), з контролю за цінами, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров`я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.
Відповідно до п. 7 Положення Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Відповідно до Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області, що затверджене наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 № 153, Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області (далі - Головне управління) є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане.
Головне управління у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін:
здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
приймає рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року № 877-У, далі - Закон № 877-У, визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Зазначене вище підтверджує, що відповідач наділений повноваженнями для здійснення заходів державного нагляду, предметом яких є дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, а обмеження визначені ч. 2 ст. 2 Закону № 877-У не розповсюджуються на повноваження Головного управління.
Судом встановлено, що на підставі звернення гр. ОСОБА_1 від 14.09.2020 вх. № Т-4728, погодження Держпродспоживслужби від 29.10.2020 № 16.2-6/2/16360, відповідно до наказу Головного управління від 25.11.2020 № 3361-ОД та посвідчення (направлення) від 25.11.2020 № 3949, спеціалістами Головного управління розпочато проведення позапланового заходу державного нагляду щодо ТОВ «Европейська сервісна служба» з питань дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін (тарифів).
Позивача було ознайомлено із зазначеними вище документами, а також особисто заступнику директора ОСОБА_2 під розпис надано Вимогу про надання інформації від 26.11.2020 № 1 з переліком документів, які необхідно надати перевіряючим для проведення заходу та спеціаліста відділу контролю за регульованими цінами було допущено до перевірки.
За результатами позапланової перевірки складено акт перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 27.11.2020 № 66.
Так як, директором та працівниками ТОВ «Европейська сервісна служба» створено перешкоди під час проведення перевірки, а саме, у встановлений термін не надано запитуваних документів, пояснень, щодо формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджених рішеннями виконавчого комітету Вишневої міської ради від 30.01.2017 № 8/22, а саме підтверджуючих документів щодо витрат складових тарифу.
Від підписання та отримання примірника акту ОСОБА_3 відмовився. Акт від 27.11.2020 № 66 направлено рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення Укрпоштою № 0813300421025 яке було вручено 09.12.2020 року.
Зокрема, директором та працівниками ТОВ «Европейська сервісна служба» у встановлений термін не надано посадовій особі Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області документів, пояснень та інших відомостей в обсязі необхідному для проведення позапланової перевірки щодо формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджених рішеннями виконавчого комітету Вишневої міської ради від 30.01.2017 № 8/22, а саме підтверджуючих документів щодо витрат складових тарифу, чим порушено вимоги пунктів 1, 2, 3 частини 1 статті 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення» та абзацу 4 статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно п. 6 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про ціни та ціноутворення» уповноважені органи мають право приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Керуючись п. 4 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про ціни та ціноутворення» невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Неможливість здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) та поновлення прав споживачів щодо отримання житлово-комунальних послуг за обґрунтованими тарифами.
Головним управління було прийняте Рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 01.12.2020 № 39, яким вирішено:
Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «Европейська сервісна служба» штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 34000,00 грн (тридцять чотири тисячі грн. 00 коп.), який протягом 15 календарних днів з дня отримання цього рішення підлягає перерахуванню в дохід державного бюджету.
Рішення направлено рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення Укрпоштою № 0813300423800 яке було вручено 09.12.2020 року.
Із вищезазначеного слідує, що спеціалісти Головного управління діяли в межах та в спосіб, передбачені законодавством, було встановлено факт вчинення перешкод посадовою особою під час здійснення перевірки.
Суд звертає увагу, що звернення громадянки ОСОБА_1 стосується двох питань, дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін (тарифів) та дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів, відповідно твердження позивача, що це був повторний захід є необгрунтованим та безпідставним, що підтверджується актом перевірки Головним управлінням від 21.10.2020 № 10- 05.3/000176. В даному випадку мова йде про два різних і не пов`язаних між собою заходи.
З огляду на вищезазначене, на думку суду, відповідачем надані беззаперечні докази на підтвердження правомірності прийнятого рішення, яке є предметом оскарження позивачем, у свою чергу, позивач не довів обставини на яких ґрунтуються його вимоги та не надав жодних доказів у доведення відсутності підстав для прийняття контролюючим органом оскаржуваного рішення.
Як встановлено частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, надав до суду достатньо належних і достовірних доказів, а відтак, довів правомірність своїх рішень.
У підсумку, з урахування вищезазначеного у сукупності, суд дійшов висновку про законність дій відповідача, а відтак, позовні вимоги визнає такими, що не підлягають задоволенню.
Отже, керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
В задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Терлецька О.О.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 20 жовтня 2021 р.