
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" жовтня 2021 р. справа № 300/1903/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Григорука О.Б.,
при секретарі Королевич О.В.,
за участю: представника позивача - Борис Л.Д., представника відповідача - Пасічника І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дубівської сільської ради Івано-Франківської області про визнання протиправним та нечинним рішення Цінівської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області "Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2019 рік" №107/13-2018 від 22.06.2018
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Дубівської сільської ради Івано-Франківської області про визнання протиправним та нечинним рішення Цінівської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області "Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2019 рік" №107/13-2018 від 22.06.2018.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Цинівською сільською радою, правонаступником якої є Дубівська сільська рада, прийнято рішення з порушенням порядку його прийняття та без його наступного оприлюднення. Вважає, що оскільки на підставі оскаржуваного рішення ГУ ДПС в Івано-Франківській області здійснено нарахування податків і зборів, чим порушено права позивача, то таке рішення підлягає скасуванню в судовому порядку.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.05.2021 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу час для усунення недоліків позовної заяви. На виконання ухвали позивачем усунуто недоліки позовної заяви у встановлений судом строк.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.05.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
15.06.2021 на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов, згідно якого Дубівська сільська рада позовні вимоги не визнала, вказавши, що оскаржуване рішення прийняте у спосіб та в порядку визначеному законом, та в подальшому у зв`язку з відсутністю власного офіційного сайту та офіційного друкованого органу було оприлюднене на дошці об`яв, яка знаходиться в приміщенні сільської ради. В задоволенні позову просив відмовити.
08.07.2021 на адресу суду надійшла відповідь на відзив, згідно якої представник позивача заперечила щодо доводів відповідача та зазначила про відсутність доказів оприлюднення спірного нормативно-правового акту, а також доказів дотримання порядку прийняття рішень.
Правом подання заперечення відповідач не скористався.
16.07.2021 судом закінчено підготовче провадження, а справа призначення до розгляду по суті.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі з мотивів наведених у позовній заяві та відповіді на відзив.
Представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечив з мотивів викладених у відзиві на адміністративний позов.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
22 червня 2018 року на тринадцятій сесії сьомого демократичного скликання Цінівської сільської ради було прийнято рішення №107/13-2018 "Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2019 рік", яким вирішено установити на території Цинівської сільської ради ставки податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки згідно з додатком №1 та пільги для фізичних та юридичних осіб за переліком згідно з додатком №2. Пунктом 2 рішення вирішено оприлюднити рішення на інформаційній дошці Цінівської сільської ради в день його прийняття та надати дане рішення для оприлюднення та ознайомлення на офіційному електронному сайті Рожнятівської районної державної адміністрації (а.с. 90-103).
03.07.2020 складено акт в присутності в.о. старости Цінівського старостинського округу №4 Ткачів Б.О. , діловода ОСОБА_3 та підприємців: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_1 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 про те, що рішення Цінівської сільської ради від 22 червня 2018 року № 107/13-2018 було прийнято із порушенням вимог Закону України «Про місцеве самоврядування», а саме не було попередньо засідання бюджетної комісії, не складався проект бюджетної комісії, не вносився проект бюджетної комісії на сесію сільської ради. Дане рішення не оприлюднювалось на інформаційній дошці в Цінівській сільській раді, не надано для оприлюднення на сайті Рожнятівської РДА і в засобах масової інформації (а.с.14).
Вважаючи, що оскаржуване рішення є протиправним та нечинним і таким, що порушує права та законні інтереси, позивач звернувся до суду із даною позовною заявою.
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Відповідно до п. 24 ч. 1 ст. 26 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання як встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України.
Згідно з ч.1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Статтею 12 ПК України, встановлено повноваження, зокрема, сільських, селищних та міських рад та загальні правила прийняття рішень про встановлення місцевих податків та зборів.
Відповідно до п. 12.3 ст. 12 ПК України, сільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.
Згідно пп. 12.3.1 п. 12.3 ст. 12 ПК України, встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до абз.2 ч.1 ст.284 Податкового кодексу України органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території. Органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Суд зазначає, що спірне рішення у цій справі є регуляторним актом.
Законом України від 07 грудня 2017 року №2245-VIII Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році, який набрав чинності 01 січня 2018 року (далі - Закон № 2245-VIII) внесено зміни до Податкового кодексу України.
Пунктом 3 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 2245-VIII установлено, що у 2018 році до рішень про встановлення місцевих податків і зборів, прийнятих органами місцевого самоврядування, у тому числі радами об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, після 15 липня 2017 року та у 2018 році, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
З огляду на наведене органи місцевого самоврядування у 2018 році були наділені повноваженнями приймати рішення щодо встановлення місцевих податків та зборів, керуючись при цьому вимогами Закону № 2245-VIII, незважаючи на правила щодо правового регулювання порядку встановлення та зміни до будь-яких елементів податків, встановлених п.п.4.1.9 п. 4.1 ст. 4, п.п. 12.3.4 п. 12.3, п.п. 12.4.3 п. 12.4 та п. 12.5 ст. 12 Податкового кодексу України та положень Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Оскільки спірне рішення прийняте відповідачем у 2018 році, а саме 22.06.2018 є безпідставним твердження позивача у позовній заяві про порушення Цінівською сільською радою при його прийнятті Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»
Судом досліджено, що оскаржуване рішення прийняте 22.06.2018 Цінівською сільською радою на тринадцятій сесії сьомого демократичного скликання шляхом голосування більшістю голосів присутніх депутатів. Оригінали протоколу Цінівської сільської ради тринадцятої сесії сьомого демократичного скликання, рішення №107/13-2008 «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2019 рік» від 22.06.2018 та список депутатів присутніх на 13 сесії сільської ради на час розгляду справи знаходяться в архівному відділі №1 Калуської районної державної адміністрації Івано-Франківської області, суду надано належним чином завірені копії таких документів, які містяться в матеріалах справи (а.с. 81-104).
Таким чином, враховуючи зазначені судом норми законодавства та інформацію про хід проведеної сесії та результати голосування згідно протоколу Цінівської сільської ради тринадцятої сесії сьомого демократичного скликання, спірне рішення прийнято на підставі та з дотриманням вимог податкового законодавства та в межах повноважень органу місцевого самоврядування.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачем надано суду акт від 03.07.2020 про те, що рішення Цінівської сільської ради від 22 червня 2018 року № 107/13-2018 було прийнято із порушенням вимог Закону України «Про місцеве самоврядування», а саме не було попередньо засідання бюджетної комісії, не складався проект бюджетної комісії, не вносився проект бюджетної комісії на сесію сільської ради. Дане рішення не оприлюднювалось на інформаційній дошці в Цінівській сільській раді, не надано для оприлюднення на сайті Рожнятівської РДА і в засобах масової інформації (а.с. 14).
При цьому, відповідач стверджує, що оскаржуване рішення в зв`язку з відсутністю власного офіційного сайту та друкованого органу оприлюднювалося на дошці об`яв, яка знаходиться в приміщенні сільської ради.
Згідно частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Вказаний акт був предметом дослідження Івано-Франківським окружним адміністративним судом при розгляді справи №300/3910/20, та згідно рішення у даній справі, яке набрало законної сили згідно постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду 28.09.2021, підписання даного акту Ткачівом Б.О. та ОСОБА_3 від 03.07.2020 супроводжував тиск, застосування фізичного насильства відносно першого (вебсайт: https://reyestr.court.gov.ua/Review/98112362).
Крім цього, суд зазначає, що вказаний акт складений 03.07.2020, тоді як оскаржуване рішення втратило чинність з 01.01.2020 у зв`язку з набранням чинності рішенням Цінівської сільської ради №140/19-2019 від 11 липня 2019 року, і не може посвідчувати факт неоприлюднення рішення від 22 червня 2018 року № 107/13-2018 після його прийняття.
При цьому, оприлюднення оскаржуваного рішення після його прийняття шляхом його розміщення на дошці оголошень сільської ради, не суперечить приписам п. 2 ч. 1, ч. 2 ст. 15, ч.ч. 1, 2 ст. 18 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-VI.
Судом встановлено також, що станом на момент звернення до суду оскаржуване рішення втратило чинність з 01.01.2020 у зв`язку з набранням чинності рішенням Цінівської сільської ради №140/19-2019 від 11 липня 2019 року (а.с. 116-123).
Згідно з ч.9 ст.264 КАС України суд може визнати нормативно-правовий акт протиправним (незаконним чи таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили) та нечинним повністю або в окремій його частині.
Так, рішення суб`єкта владних повноважень є нечинним, тобто втрачає чинність з певного моменту лише на майбутнє, якщо на підставі цього рішення виникли правовідносини, які доцільно зберегти.
При цьому, згідно з приписами ч.3 ст.264 КАС України нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом всього строку їх чинності.
Таким чином, визначальним при вирішенні вказаної категорії спорів є встановлення періоду чинності оскаржуваних рішень.
У разі втрати чинності оскаржуваним актом, позивачем фактично обраний невірний спосіб захисту своїх прав та інтересів, що не позбавляє його можливості оскаржувати наслідки, які виникли через правовідносини, що утворилися на підставі нечинного акту.
Суд зазначає, що оскаржуване рішення розповсюджує свою дію виключно на 2019 рік, оскільки при прийнятті органом місцевого самоврядування рішення про встановлення ставок податків і зборів на наступний рік, втрачають чинність, аналогічні рішення за попередній рік.
Станом на час звернення позивача із розглядуваним позовом рішення Цінівської сільської ради від 22 червня 2018 року № 107/13-2018 не було чинним, а тому скасування рішення відповідача, яке втратило свою чинність, не має на меті поновлення прав позивача, які він вважає порушеними.
Втрата чинності оскаржуваним позивачем рішенням - має принципове та ключове значення під час розгляду наведеної справи, оскільки виключає можливість застосування обраного позивачем способу захисту порушеного права та визнання його повторно нечинним вже судом.
Такий висновок відповідає правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду від 13.03.2019 р. у справі № 712/8985/17, де вказано, що у разі оскарження нормативно-правового акту строк такого оскарження буде вимірюватися усім часом чинності цього нормативно-правового акту.
Враховуючи вищенаведене у сукупності, судом не встановлено обставин та підстав для визнання протиправним та нечинним рішення Цінівської сільської ради від 22 червня 2018 року № 107/13-2018, а в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (ідентифікаційний № НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Дубівської сільської ради Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 04355160, вул. Молодіжна, 1, с. Дуба, Калуський р-н, Івано-Франківська обл., 77644) про визнання протиправним та нечинним рішення Цінівської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області "Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2019 рік" №107/13-2018 від 22.06.2018 - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Григорук О.Б.
Рішення складене в повному обсязі 18.10.2021.