Ухвала суду № 100440400, 19.10.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.10.2021
Номер справи
826/1752/18
Номер документу
100440400
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

19 жовтня 2021 року м. Київ № 826/1752/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клименчук Н.М., розглянувши у порядку письмового провадження питання про зміну способу або порядку виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.11.2018 в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна» до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у м. Києві, Державної казначейської служби України, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна» звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління ДФС у м. Києві, Державної казначейської служби України, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.11.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.05.2019, позов задоволено повністю.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.11.2019 замінено первинних відповідачів правонаступниками, а саме: Державну фіскальну службу України замінено на Державну податкову службу України; Головне управління ДФС у м. Києві та Державну податкову інспекцію у Подільському районі Головного управління ДФС у м.Києві замінено на Головне управління ДПС у м. Києва.

Судом 15.11.2019 видано виконавчі листи.

Позивачем 12.02.2020 подано до суду заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.02.2020 розгляд заяви про встановлення судового контролю призначено до розгляду.

Під час розгляду заяви Позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.11.2018 судом встановлено, що відповідачами не виконано пункти 9, 10 резолютивної частини рішення.

Так, пунктом 9 резолютивної частини рішення зобов`язано ГУ ДФС у м. Києві погодити заяву ТОВ «Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна» від 03.10.2017 №07 про повернення з бюджету надмірно сплачених сум податків та направити заяву ТОВ «Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна» від 03.10.2017 №07 про повернення з бюджету надмірно сплачених сум податків та надати до ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві з відміткою про погодження.

Пунктом 10 резолютивної частини рішення зобов`язано ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві по заяві ТОВ «Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна» від 03.10.2017 №07 про повернення з бюджету надмірно сплачених сум податків скласти та надати до ГУ ДКСУ у м. Києві подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету по ТОВ «Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна»: земельний податок на суму 155886,27 грн., податок на нерухоме майно з юридичної особи (податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами) на суму 42575,04 грн., податок на додану вартість на суму 430224,00 грн., всього - 628685,31 грн.

На обґрунтування поважності причин невиконання судового рішення у вказаній частині відповідачами зазначено про зміну порядку повернення з бюджету надмірно сплачених сум податків та відсутність механізму формування електронного висновку на підставі рішення суду.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що судове рішення є обов`язковим до виконання.

Відповідно до частини 2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Згідно із частиною 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Частиною 3 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

На момент ухвалення рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.11.2018 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.05.2019 діяв наказ Міністерства фінансів України від 15.12.2015 №1146 «Про затвердження Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені», зареєстрований Міністерством юстиції України 31.12.2015 за №1679/28124 (надалі - Порядок №1146).

Вказаний Порядок регламентував взаємовідносини територіальних органів Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС) з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені за платежами, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України.

Даний наказ втратив чинність 01.11.2019 згідно з наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 №60 «Про затвердження Порядку інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.04.2019 за №370/33341 (надалі - Порядок №60).

Пунктом 1 розділу ІІ Порядку №60 встановлено, що заява подається платником податків до територіального органу ДПС за основним місцем обліку такого платника виключно в електронній формі через сервіс «Електронний кабінет», що функціонує відповідно до статті 42 1 розділу II Податкового кодексу України, з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.

Порядком №60 не встановлено механізму опрацювання заяв платників податків про повернення з бюджету надмірно сплачених сум податків, поданих у паперовій формі до набрання чинності даним Порядком.

Разом з тим, з матеріалів справи слідує, що Позивачем подано скаргу до Ради бізнес-омбудсмена щодо невиконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.11.2018 №826/1752/18.

В ході розгляду скарги Позивача, Радою бізнес-омбудсмена направлено запит до Державної податкової служби України від 04.03.2021 №30374 щодо стану виконання судового рішення (а.с. 40-41 т. V).

На вказаний запит Державною податковою службою України надано відповідь листом від 11.03.2021 №5587/6/99-00-04-01-02-06, яким повідомлено, що відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку №60 підрозділи обліку платежів територіальних органів ДПС на підставі даних «реєстру узгоджених повернень» формують електронні висновки про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені (а.с. 42 т. V).

Радою бізнес-омбудсмена, після отримання вказаної відповіді, направлено лист до Головного управління ДПС у м. Києві із проханням виконати рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.11.2018 в частині повернення Позивачу сум переплат, посилаючись на відсутність перешкод для виконання судового рішення.

Головним управлінням ДПС у м. Києві надано відповідь листом від 14.05.2021 №49728/6/26-15-12-15-12, яким повідомлено про відсутність механізму формування електронного висновку на підставі рішення суду (а.с. 45-46 т. V).

Суд зазначає, що наявність прогалин в Порядку №60 не може бути підставою для невиконання судового рішення, яке набрало законної сили.

Разом з тим, оскільки пунктами 9 та 10 рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.11.2018 зобов`язано відповідачів вчинити дії, передбачені Порядком №1146, який втратив чинність, суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення способу виконання рішення у зазначеній частині, у відповідності до чинних норм законодавства.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення способу виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.11.2018 в частині пунктів 9, 10 резолютивної частини рішення шляхом зобов`язання Головного управління ДПС у м. Києві, на підставі заяви ТОВ «Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна» від 03.10.2017 №07 про повернення з бюджету надмірно сплачених сум податків, підготувати та подати відповідному органові державної казначейської служби України електронний висновок щодо повернення ТОВ «Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна» з бюджету помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені: земельний податок на суму 155886,27 грн., податок на нерухоме майно з юридичної особи (податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами) на суму 42575,04 грн., податок на додану вартість на суму 430224,00 грн., всього - 628685,31 грн.

Керуючись положеннями статей 248, 254 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 15.12.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва,

УХВАЛИВ:

Встановити спосіб виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.11.2018 №826/1752/18 шляхом зобов`язання Головного управління ДПС у м. Києві, на підставі заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна» від 03.10.2017 №07 про повернення з бюджету надмірно сплачених сум податків, підготувати та подати відповідному органові державної казначейської служби України електронний висновок щодо повернення товариству з обмеженою відповідальністю «Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна» з бюджету помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені: земельний податок на суму 155886,27 грн., податок на нерухоме майно з юридичної особи (податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами) на суму 42575,04 грн., податок на додану вартість на суму 430224,00 грн., всього - 628685,31 грн.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.М. Клименчук