Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"28" травня 2010 р.Справа № 24/39-10-1142 За позовом: Військового прокурора Одеського гарнізону в інтересах держави в особі, Державної екологічної інспекції в Одеській області;
до відповідача: Південної регіональної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України
про стягнення 1330 грн.
Суддя О.Ю. Оборотова
Представники:
Від прокуратури: Свентицький І.С. на підставі довіреності №4038 від 06.07.2009 р.
від позивача: Деркачук О.А. на підставі довіреності №453/02 від 04.03.2010 р.
від відповідача: не з’явився;
СУТЬ СПОРУ: про стягнення 1330 грн.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 15.03.2010 р. порушено провадження у справі № 24/39-10-1142 за позовом Військового прокурора Одеського гарнізону в інтересах держави в особі, Державної екологічної інспекції в Одеській області до відповідача Південної регіональної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України про стягнення 1330 грн.
До господарського суду Одеської області надійшли уточнення позовних вимог № 1000/02-01 від 12.05.2010 р. (вх. 13020 від 20.05.2010 р.) відповідно до яких позивач зазначає, що сума що стягується повинна бути перерахована на р/р 31512921700150 фонду охорони навколишнього природного середовища Степанівської сільської ради, Березівського району, Одеської області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23214726, банк –Головне управління державного казначейства в Одеській області, одержувач –УДК у Березівському районі, код бюджетної класифікації 24062100, символ звітності банку –921, балансовий рахунок 3151.
Відповідач був належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення, однак його представник у судове засідання не з’явився відзив на позов не надав.
Справа розглядається в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними в ній матеріалами.
Розглянув матеріали справи, оцінивши докази, що мають значення для справи, - суд встановив:
Державною екологічною інспекцією в Одеській області у ході перевірки виконання вимог природоохоронного законодавства України на території земельної ділянки за адресою: Одеська область, Березівський р-н, село Волкове, яка відповідно до Державного Акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ІІ –ОД № 004761 виданого Степанівською сільською Радою народних депутатів 31 січня 1998 року надана Південній регіональній організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України для здійснення власної господарської діяльності було виявлено, що за відсутністю відповідного рішення на зазначеній території, було незаконно спиляне дерево породи клен діаметром 40,3 см до ступеня припинення росту та спиляно дві крони дерев тієї ж породи діаметром 34 см та 37,2 см що призвело до їх пошкодження, внаслідок чого довкіллю була заподіяна шкода на суму 1330 грн.
18.02.20010 р. Державною екологічною інспекцією в Одеській області складено протокол № 009699 про адміністративне правопорушення, а 03.03.2008 р. прийнято постанову № 009699 про накладення адміністративного стягнення.
На підставі складеного протоколу № 009699 про адміністративне правопорушення від 18.02.20010 р. Державною екологічною інспекцією складений розрахунок збитків заподіяних внаслідок пошкодження об’єктів рослинного світу відповідно до „Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів”, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 1999 р. № 559, розмір шкоди визначений у сумі 1330 грн.
На обґрунтування своїх позовних вимог позивачем також надано протокол огляду місцевості зі схемою, фототаблицями та поясненнями Яні К.М., поясненнями Дроздова О.П. до нього від 19 лютого 2010 р.
Державна екологічна інспекція в Одеській області зверталась до військового прокурора Одеського гарнізону полковника юстиції Петруненко В.В. з листом № 361/06 від 19.02.2010 р. у якому повідомляла про суму завданої шкоди та зверталась з проханням посприяти в відшкодуванні заподіяної шкоди, але зазначена сума заподіяної шкоди відповідачем досі не погашена, що і стало підставою для звернення Військового прокурора Одеського гарнізону в інтересах держави особі, Державної екологічної інспекції в Одеській області з даною позовною заявою до господарського суду Одеської області.
Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України - майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Статтею 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено що, використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. Законодавством України громадянам гарантується право загального використання природних ресурсів для задоволення життєво необхідних потреб (естетичних, оздоровчих, рекреаційних, матеріальних тощо) безоплатно, без закріплення цих ресурсів за окремими особами і надання відповідних дозволів, за винятком обмежень, передбачених законодавством України. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.
У відповідності до статті 39 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища". До природних ресурсів загальнодержавного значення належать: а) територіальні та внутрішні морські води; б) природні ресурси континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони; в) атмосферне повітря; г) підземні води; д) поверхневі води, що знаходяться або використовуються на території більш як однієї області; е) лісові ресурси державного значення; є) природні ресурси в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення; ж) дикі тварини, які перебувають у стані природної волі в межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, інші об'єкти тваринного світу, на які поширюється дія Закону України "Про тваринний світ" (2894-14) і які перебувають у державній власності, а також об'єкти тваринного світу, що у встановленому законодавством порядку набуті в комунальну або приватну власність і визнані об'єктами загальнодержавного значення; з) корисні копалини, за винятком загальнопоширених. Законодавством України можуть бути віднесені до природних ресурсів загальнодержавного значення й інші природні ресурси. До природних ресурсів місцевого значення належать природні ресурси, не віднесені законодавством України до природних ресурсів загальнодержавного значення.
Згідно зі ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, серед яких є й здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища тощо.
Відповідно до ст. 68 вказаного Закону порушення законодавства України "Про охорону навколишнього природного середовища" тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, в тому числі, й у забрудненні навколишнього природного середовища, порушенні природоохоронних вимог при зберіганні, транспортуванні, використанні, знешкодженні та захороненні хімічних засобів захисту рослин, мінеральних добрив, токсичних радіоактивних речовин та відходів. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно зі ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Статтею 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки, подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно ст.ст. 5, 25, 26, 27 Закону України „Про рослинний світ” підприємства, установи та організації зобов’язані здійснювати заходи щодо збереження об’єктів рослинного світу, запобігання їх протиправному знищенню.
Відповідно до п. 3 „Порядку про видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2006 року № 1045 видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради на підставі ордера.
Відповідно до п. 1.6 Роз'яснень Вищого арбітражного суду України "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища" №02-5/744 від 27.06.2001р. (з наступними змінами), вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника, отже позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди.
Відповідно до ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст.43 ГПК України).
За таких обставин, приймаючи до уваги вищевикладене, оцінюючи надані документальні докази, доводи позивача та прокурора викладені у судових засіданнях, суд вважає, що позовні вимоги Військового прокурора Одеського гарнізону в інтересах держави в особі, Державної екологічної інспекції в Одеській області підлягають задоволенню з віднесенням судових витрат на відповідача, у відповідності з ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 44, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов Військового прокурора Одеського гарнізону в інтересах держави в особі, Державної екологічної інспекції в Одеській області до Південної регіональної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України про стягнення 1330 грн. –задовольнити.
2. Стягнути з Південної регіональної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України (65012, м. Одеса, вул. Маріїнська, 1-А, код ЄДРПОУ 20963963) на користь Державної екологічної інспекції в Одеській області (р/р 31512921700150 фонду охорони навколишнього природного середовища Степанівської сільської ради, Березівського району, Одеської області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23214726, банк – Головне управління державного казначейства в Одеській області, одержувач –УДК у Березівському районі, код бюджетної класифікації 24062100, символ звітності банку –921, балансовий рахунок 3151) шкоду у розмірі 1330 грн.
3. Стягнути з Південної регіональної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України (65012, м. Одеса, вул. Маріїнська, 1-А, код ЄДРПОУ 20963963) до Державного бюджету України (одержувач ГУДКУ у Одеській області МФО 828011, р/р 31114095700008, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області, ЄДРПОУ 23213460) витрати по сплаті державного мита у розмірі 102 грн.
4. Стягнути з Південної регіональної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України (65012, м. Одеса, вул. Маріїнська, 1-А, код ЄДРПОУ 20963963) до Державного бюджету України (одержувач ГУДКУ у Одеській області р/р 31217259700008, МФО 828011, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області ЄДРПОУ 23213460) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Накази видати згідно ст. 116 ГПК України.
Суддя