Рішення № 100423335, 30.09.2021, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
30.09.2021
Номер справи
910/10716/21
Номер документу
100423335
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

30.09.2021Справа № 910/10716/21

За позовомДепартаменту комунальної власності м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) доГоловного управління Національної поліції у м.Києвітретя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивачаКомунальне підприємство "Київжитлоспецексплуатація"проусунення перешкод у користуванні майном шляхом виселення Суддя Смирнова Ю.М.

Секретар судового засідання Негеля Ю.М.

Представники учасників справи:

від позивача Тетерятник О.В.;від відповідачаВойчук І.В.;Від третьої особиКовальчук В.М.;

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Департамент комунальної власності м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Головного управління Національної поліції у м.Києві, в якому просить суд усунути перешкоди у користуванні майном шляхом виселення Головного управління Національної поліції у м.Києві з нежитлових приміщень будівлі за адресою: м.Київ, вул.Будівельників, 6, літера А, загальною площею 1022,50 кв.м.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач зазначає, що термін дії договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду №1820 від 25.02.2015, укладеного між Департаментом комунальної власності м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), як орендодавцем, Комунальним підприємством "Київжитлоспецексплуатація", як балансоутримувачем та Головним управлінням Національної поліції у м.Києві, як орендарем, закінчився 21.02.2021, внаслідок чого є підстави для виселення відповідача з нежитлових приміщень будівлі за адресою: м.Київ, вул.Будівельників, 6, літера А, загальною площею 1022,50 кв.м.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.07.2021 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №910/10716/21, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання у справі призначено на 31.08.2021; залучено до участі у справі Комунальне підприємство "Київжитлоспецексплуатація" третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача.

Відповідач своїм правом на подання відзиву на позовну заяву у визначений судом строк не скористався.

20.07.2021 через канцелярію суду від третьої особи надійшли письмові пояснення по суті спору, в яких третя особа підтримала позицію позивача.

31.08.2021 судом закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 30.09.2021.

Представник позивача у судовому засіданні 30.09.2021 заявлені позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача у судовому засіданні 30.09.2021 заперечень проти позовних вимог не навів.

Представник третьої особи у судовому засіданні 30.09.2021 заявлені позивачем позовні вимоги підтримав.

В судовому засіданні 30.09.2021 на підставі ст.240 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників справи, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

25.02.2015 між Департаментом комунальної власності м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (орендодавець), Комунальним підприємством "Київжитлоспецексплуатація" (балансоутримувач) та Головним управлінням Міністерства внутрішніхсправ України в місті Києві (орендар) укладено договір про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду №1820 (договір), відповідно до умов якого орендодавець на підставі рішення Київської міської ради від 22.01.2015 №32/897 передає, а орендар приймає в оренду нерухоме майно (нежитлові приміщення), що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва (далі - об`єкт оренди), яке знаходиться за адресою: вулиця Будівельників, будинок №6, літера А для розміщення бюджетної установи. Цей договір визначає взаємовідносини сторін щодо строкового, платного користування орендарем об`єктом оренди (п.п.1.1, 1.2).

Відповідно до п.2.1 договору об`єктом оренди є нежитловий будинок, а саме: нежитлові приміщення, загальною площею 1022,50 кв.м, в т.ч. підвал - 346,70 кв.м, 1 поверх - 348,30 кв.м, 2 поверх - 327,50 кв.м згідно з викопіюванням з поповерхового плану, що складає невід`ємну частину цього договору.

Згідно п.2.4 договору об`єкт оренди належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва і знаходиться на балансі КП "Київжитлоспецексплуатація".

У п.4.15 договору зазначено, що орендар після припинення дії договору оренди зобов`язаний протягом 30 календарних днів передати майно по акту приймання-передачі підприємству. Акт приймання-передачі об`єкта оренди підписується відповідним орендодавцем, орендарем та підприємством. У разі невиконання цього пункту орендар сплачує неустойку у подвійному розмірі орендної плати, компенсації витрат підприємства та компенсації витрат підприємства за користування земельною ділянкою.

Відповідно до п.7.6 договору у разі закінчення строку дії договору або при його розірванні орендар зобов`язаний за актом приймання-передачі повернути об`єкт оренди підприємству у стані, в якому перебував об`єкт оренди на момент передачу його в оренду з урахуванням всіх здійснених орендарем поліпшень, які неможливо відокремити від об`єкта оренди без заподіяння йому шкоди, з урахуванням зносу за період строку дії договору оренди. В акті приймання-передачі зазначається технічний стан об`єкта оренди на повернення.

Згідно п.9.1 договору цей договір є укладеним з моменту підписання його сторонами і діє з 25.02.2015 по 23.02.2018.

Відповідно до п.9.4 договору договір припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.

У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення цього договору або зміну його умов після закінчення строку його чинності протягом одного місяця договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором. Зазначені дії оформляються додатковою угодою, яка є невід`ємною частиною цього договору (п.9.7 договору).

Додатковою угодою №1 від 04.03.2016 до договору було змінено первинного орендаря - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві на нового орендаря - Головне управління Національної поліції у місті Києві (орендар) відповідно до Закону України "Про національну поліцію" та постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 №730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ". Первинний орендар на безоплатній основі відступив новому орендарю повністю всі права та обов`язки за договором.

За правовою природою укладений сторонами договір є договором оренди комунального майна.

Відповідно до норм ч.1 та 2 ст.283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).

У ч. 1 ст.2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (№2269-XII від 10.04.1992) оренда визначається як є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Судом встановлено, що за актом приймання-передачі нерухомого майна від 25.02.2015 позивач та третя особа передали, а відповідач прийняв об`єкт оренди за договором - нежитловий будинок, загальною площею 1022,50 кв.м, в т.ч. підвал - 346,70 кв.м, 1 поверх - 348,30 кв.м, 2 поверх - 327,50 кв.м, за адресою: м.Київ, вул.Будівельників, 6, літера А.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (№2269-XII від 10.04.1992) термін договору оренди визначається за погодженням сторін. Термін договору оренди не може бути меншим, ніж п`ять років, якщо орендар не пропонує менший термін. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Статтею 764 Цивільного кодексу України у редакції станом на дату закінчення строку дії договору було передбачено, що якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.

Обставини справи свідчать, що заперечень проти продовження строку дії договору орендодавцем висловлено не було, відтак, строк дії договору було пролонговано до 21.02.2021.

27.12.2019 набрав чинності Закон України "Про оренду державного та комунального майна" №157-IX (введений в дію 01.02.2020).

У п.2 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про оренду державного та комунального майна" №157-IX від 27.12.2019 зазначено, що договори оренди державного або комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, продовжуються в порядку, передбаченому законодавством, яке діяло до дати набрання чинності цим Законом, до дати, яка наступить раніше: набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України чи рішенням представницького органу місцевого самоврядування (щодо договорів оренди комунального майна, розташованого в межах відповідної територіальної громади), передбаченим абзацом п`ятим частини другої статті 18 цього Закону, або 1 липня 2020 року.

Після настання однієї з дат, яка відповідно до цього пункту наступить раніше, але у будь-якому випадку не раніше дня введення в дію цього Закону, договори оренди продовжуються в порядку, визначеному цим Законом.

Договори оренди державного та комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, зберігають свою чинність та продовжують діяти до моменту закінчення строку, на який вони були укладені.

Таким чином, продовження договору відбувається в порядку, встановленому Законом України "Про оренду державного та комунального майна" №157-IX від 27.12.2019.

Частиною 1 ст.15 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" №157-IX від 27.12.2019 визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, інші установи і організації, діяльність яких фінансується за рахунок державного або місцевих бюджетів мають право на отримання в оренду державного та комунального майна без проведення аукціону.

У ч.1 ст.18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" №157-IX від 27.12.2019 зазначено, що продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення аукціону, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.

Відповідно до ч.2 ст.18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" №157-IX від 27.12.2019 без проведення аукціону можуть бути продовжені договори, які, зокрема, укладені без проведення аукціону з установами, організаціями, передбаченими частиною першою статті 15 цього Закону.

Отже, відповідач, як орган державної влади мав право на продовження договору без проведення аукціону.

Поряд з цим, ч. 3 ст.18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" №157-IX від 27.12.2019 унормовано, що договори оренди можуть бути продовжені на той самий строк, на який вони були укладені, на підставі заяви орендаря про продовження договору, поданої орендодавцю не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди.

Згідно ч.7 ст.18 7 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" №157-IX від 27.12.2019 договори, що продовжуються відповідно до частини другої цієї статті, продовжуються на тих самих умовах, на яких були укладені договори оренди, що продовжуються, з урахуванням вимог цього Закону та Порядку передачі майна в оренду. Орендна плата за договором, який може бути продовжений відповідно до частини другої цієї статті, встановлюється одним із таких способів: на рівні останньої місячної орендної плати, встановленої договором, що продовжується, якщо такий договір було укладено на аукціоні або конкурсі; на підставі застосування чинної на момент продовження договору орендної ставки до ринкової вартості об`єкта оренди, оцінка якого має бути здійснена на замовлення орендаря в порядку, визначеному цим Законом та Методикою розрахунку орендної плати, крім випадків, коли розмір такої орендної плати є нижчим за розмір орендної плати договору, що продовжується. У такому разі орендна плата встановлюється на рівні останньої місячної орендної плати, встановленої договором, що продовжується.

Відповідно до ч.8 ст.18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" №157-IX від 27.12.2019 орендар, який звертається із заявою про продовження договору оренди відповідно до абзацу четвертого частини сьомої цієї статті, зобов`язаний разом із такою заявою надати орендодавцю звіт про оцінку майна та рецензію на цей звіт. Порядком передачі майна в оренду (для державного майна) або рішенням представницького органу місцевого самоврядування (для комунального майна) на орендаря може бути покладений обов`язок подачі додаткових документів разом із заявою про продовження договору оренди, що продовжується відповідно до частини другої цієї статті.

Відповідно до п.134 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №483 продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення аукціону або без проведення аукціону в передбачених Законом випадках.

У п.135 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №483 зазначено, що орендар, що має право продовжити договір оренди без проведення аукціону, звертається до орендодавця із заявою про продовження договору оренди не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди.

Якщо орендар не подав заяву про продовження договору оренди у зазначений строк, то орендодавець не пізніше ніж за один місяць до закінчення строку дії договору оренди повідомляє орендаря про те, що договір оренди підлягає припиненню на підставі закінчення строку, на який його було укладено, у зв`язку з тим, що орендар не подав відповідну заяву у визначений Законом строк, та про необхідність звільнення орендованого приміщення і підписання акту приймання-передачі (повернення з оренди) орендованого майна.

Якщо чинний орендар має заборгованість із сплати орендної плати, він не може звертатися із заявою про продовження договору оренду до моменту погашення ним такої заборгованості.

Відповідно до п.136 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №483 заява подається шляхом заповнення електронної форми через особистий кабінет в електронній торговій системі. Орендар додає до заяви документи, передбачені пунктом 113 цього Порядку та звіт про оцінку майна. Рецензування звіту про оцінку майна здійснюється відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".

Відповідно до ч.1 ст.24 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" №157-IX від 27.12.2019 договір оренди припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.

Таким чином, для продовження договору оренди комунального майна орендар зобов`язаний надати орендодавцю в установлений строк відповідну заяву та звіт про оцінку майна, який підлягає рецензуванню відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".

Однак, відповідачем не було подано у встановлені строки відповідних заяви та звіту, а тому суд погоджується з доводами позивача та третьої особи відносно того, що строк дії договору закінчився 21.02.2021, і договір припинився у зв`язку з закінченням строку, на який його було укладено.

В свою чергу, припинення договору оренди свідчить про відсутність у орендаря правових підстав для подальшого користування об`єктом оренди.

Згідно з ч.1 ст.25 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" №157-IX від 27.12.2019 у разі припинення договору оренди орендар зобов`язаний протягом трьох робочих днів з дати припинення договору повернути орендоване майно в порядку, визначеному договором оренди.

Аналогічні положення закріплені і у ст.785 Цивільного кодексу України.

Як вже вказувалось судом, відповідно до п.4.15 договору орендар після припинення дії договору оренди зобов`язаний протягом 30 календарних днів передати майно по акту приймання-передачі підприємству. Акт приймання-передачі об`єкта оренди підписується відповідним орендодавцем, орендарем та підприємством.

Відповідно до п.7.6 договору у разі закінчення строку дії договору або при його розірванні орендар зобов`язаний за актом приймання-передачі повернути об`єкт оренди підприємству у стані, в якому перебував об`єкт оренди на момент передачу його в оренду з урахуванням всіх здійснених орендарем поліпшень, які неможливо відокремити від об`єкта оренди без заподіяння йому шкоди, з урахуванням зносу за період строку дії договору оренди. В акті приймання-передачі зазначається технічний стан об`єкта оренди на повернення.

Як свідчать обставини справи, після припинення договору об`єкт оренди відповідач балансоутримувачу не повернув.

Відтак, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Департаменту комунальної власності м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) до Головного управління Національної поліції у м.Києві про усунення перешкод у користуванні майном шляхом виселення Головного управління Національної поліції у м.Києві з нежитлових приміщень будівлі за адресою: м.Київ, вул.Будівельників, 6, літера А, загальною площею 1022,50 кв.м, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

При цьому, суд зазначає, що виселення є ефективним способом захисту так як забезпечує поновлення порушеного права позивача, як орендодавця на вільне розпорядження об`єктом оренди. Так, з огляду на встановлення судом факту закінчення строку дії договору оренди та обов`язок орендаря повернути майно позивачу (орендодавцю) після закінчення дії договору, у випадку невиконання орендарем відповідного обов`язку ефективним способом захисту прав є саме вимога про виселення орендаря, яка передбачає реальне відновлення порушеного права, оскільки виконання рішення суду не залежить від волевиявлення відповідача.

Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача у зв`язку з задоволенням позову у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.74, 129, 238 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Виселити Головне управління Національної поліції у м.Києві з нежитлових приміщень будівлі за адресою: м.Київ, вул.Будівельників, 6, літера А, загальною площею 1022,50 кв.м.

3. Стягнути з Головного управління Національної поліції у м.Києві (01601, місто Київ, вул.Володимирська, будинок 15, ідентифікаційний код 03366500) на користь Департаменту комунальної власності м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01001, місто Київ, вул.Хрещатик, будинок 10, ідентифікаційний код 19020407) 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн 00 коп. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення, відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 20.10.2021

Суддя Ю.М.Смирнова