
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
18 жовтня 2021 року Справа № 280/6241/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом Приватного підприємства «Компанія «СКІФ-ХХІ» (71043, Запорізька область, Більмацький р-н, с. Титове, вул. Челюскіна, буд. 29, код ЄДРПОУ 36649209)
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663)
про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
21.07.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного підприємства «Компанія «СКІФ-ХХІ» (далі – позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі – відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області (оформлене листом № 15035/6/08-01-18-09 від 12.03.2021) про анулювання приватному підприємству «Компанія «СКІФ-ХХІ» (код за ЄДРПОУ 36649209) реєстрації платника єдиного податку четвертої групи;
зобов`язати Головне управління ДПС у Запорізькій області поновити приватному підприємству «Компанія «СКІФ-ХХІ» (код за ЄДРПОУ 36649209) реєстрацію платника єдиного податку четвертої групи у відповідному реєстрі з 12.03.2021.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем на підставі підпункту 299.10.5 пункту 299.10 статті 299 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) - через порушення пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України, а саме: через не подання позивачем загальної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік у строки, передбачені пп. 295.9.1 п.295.9 ст. 295 ПК України (не пізніше 20 лютого поточного року). Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідача, позивач вказував на те, що у контролюючого органу не існувало правових підстав для прийняття рішення про анулювання реєстрації платником єдиного податку четвертої групи, оскільки на час прийняття такого рішення підприємством були подані контролюючому органу усі необхідні документи для підтвердження статусу платника єдиного податку.
Ухвалою суду від 26.07.2021 позовну заяву було залишено без руху на підставі ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) та встановлено відповідачу термін для усунення недоліків. Позивачем через канцелярію суду надані документи на виконання ухвали суду, якими були усунуті недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 16.08.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, суд зазначає наступне.
Позивачем, Приватним підприємством «Компанія «СКІФ-ХХІ», 18.03.2021 отримано лист ГУ ДПС у Запорізькій області № 15035/6/08-01-18-09 від 12.03.2021 «Про відмову у спрощеній системі оподаткування», у якому зазначено, що даними баз даних ДПС України позивачем для переходу та/або підтвердження статусу платника єдиного податку 4 групи не подана «загальна» податкова декларація, у зв`язку з чим відповідачем відмовлено позивачу у набутті статусу платника єдиного податку четвертої групи.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до Державної податкової служби України зі скаргою (вих. № 6 від 18.03.2021) про його скасування.
Рішенням ДПС України від 04.06.2021 № 12665/6/99-00-18-04-03-06 скаргу позивача залишено без задоволення, а рішення відповідача, щодо анулювання позивачу реєстрації платника єдиного податку четвертої групи - без змін.
Позивач не погоджується з рішенням відповідача про не підтвердження статусу відповідача, як платника єдиного податку IV групи, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку правовідносинам які виникли, суд виходив з наступного.
Згідно п. 291.2, п. 291.4 ст. 291 ПК України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності. Суб`єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку: зокрема, четверта група - сільськогосподарські товаровиробники: юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Згідно п. 294.1 ст. 294, пп. 295.9.1 п. 295.9 ст. 295 ПК України податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої, другої та четвертої груп є календарний рік. Платники єдиного податку четвертої групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Згідно п. 46.1, п. 46.5 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок, звіт - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов`язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
У відповідності до пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року: загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку); звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи); розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику; відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок. У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).
Відповідно до п. 299.10, п. 299.11 ст. 299 ПК України реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі: зокрема, якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 цього Кодексу. У разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення виїзних документальних перевірок платника єдиного податку четвертої групи невідповідності вимогам підпункту 4 пункту 291.4 та пункту 291.5-1 статті 291 цього Кодексу у податковому (звітному) році або у попередніх періодах, такому платнику за такі періоди нараховуються податки та збори, від сплати яких він звільнявся як платник єдиного податку четвертої групи, та штрафні (фінансові) санкції (штрафи), передбачені главою 11 розділу II цього Кодексу. Такий платник податку зобов`язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування, починаючи з наступного місяця після місяця, у якому встановлено таке порушення.
Згідно пп. 298.8.8 п. 298.8 ст. 298 ПК України сільськогосподарський товаровиробник повторно може бути включений до четвертої групи платників єдиного податку не раніше ніж через два календарні роки після його переходу на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку іншої групи, або анулювання його попередньої реєстрації платником єдиного податку четвертої групи. Норми цього підпункту не застосовуються у разі анулювання реєстрації платником єдиного податку четвертої групи юридичної особи за ініціативою контролюючого органу.
Норма ПК України (п. 299.10 ст. 299) передбачає анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі, якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 Кодексу. Таким чином, анулювання реєстрації платника єдиного податку може бути здійснене з підстави неподання платником не пізніше 20 лютого поточного року за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкової декларації на поточний рік.
Норма п. 299.10 ст. 299 ПК України не передбачає анулювання реєстрації платника єдиного податку з підстави неподання платником не пізніше 20 лютого поточного року документів за переліком, передбаченим п. 298.8.1 п. 298.1 ст. 298 ПК України.
Звертаючись у лютому 2021 року із відповідним переліком документів, позивач не вчиняв дій, спрямованих на перехід на спрощену систему оподаткування, а здійснював щорічне підтвердження статусу платника єдиного податку.
Так, судом встановлено, що позивачем з метою чергового підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік подано відповідачу наступні документи:
податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи № 9023664629 (код форми документа J0103803) від 12.02.2021 - «Звітна»;
податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи № 9029148241 (код форми документа J0103803) від 18.02.2021 - «Нова звітна»;
розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2020 рік № 9029211124 (код форми документа J0303308) від 18.02.2020;
податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи № 12863957 (код форми документа J0103804) від 11.03.2021 - «Загальна», «Звітна» (з запізненням).
Дійсно, передбачено, що для щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку сільськогосподарські виробники повинні подати до 20 лютого поточного року: загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку); звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи); розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику; відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок. У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю). Проте, положення п.299.10 ст.299 ПК України не визначають такої підстави для анулювання реєстрації платником єдиного податку, як порушення строків подання податкової звітності, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 ПК України.
У спірному випадку встановлено, що на час прийняття відповідачем оскаржуваного рішення про анулювання реєстрації позивача як платника єдиного податку, позивачем до контролюючого органу було подано податкову звітність, передбачену як підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 ПК України так і підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України.
Отже оскільки у спірному випадку позивачем, до прийняття відповідачем оскаржуваного рішення, були подані усі необхідні документи, передбачені як підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 ПК України так і підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України, то у відповідача не існувало правових підстав для прийняття спірного рішення, так як сам факт порушення строків подання таких документів, не визначається законом як підстава для анулювання реєстрації платником єдиного податку.
Підпунктом 49.9.2 п. 49.9 ст. 49 ПК України передбачено, що за умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою у разі, якщо контролюючий орган із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк.
Встановлено, що Головним управління ДПС у Запорізькій області не надсилалася позивачу у строки встановлені Податковим кодексом України відмова у прийнятті звітності поданої позивачем, а тому податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік не може вважатися такою, що не прийнята. Анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу передбачене, у разі коли платником не подано податкову звітність.
Відповідно до п. 4.1 ст. 4 ПК України, податкове законодавство ґрунтується на принципах рівності усіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації - забезпечення однакового підходу до всіх платників податків незалежно від соціальної, расової, національної, релігійної приналежності, форми власності юридичної особи, громадянства фізичної особи, місця походження капіталу.
Варто звернути увагу на норму, яка передбачає, що у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення виїзних документальних перевірок платника єдиного податку четвертої групи невідповідності вимогам підпункту 4 пункту 291.4 та пункту 291.5-1 статті 291 Кодексу у податковому (звітному) році або у попередніх періодах, такому платнику за такі періоди нараховуються податки та збори, від сплати яких він звільнявся як платник єдиного податку четвертої групи, та штрафні (фінансові) санкції (штрафи), передбачені главою 11 розділу II Кодексу.
Аналіз наведеної норми свідчить про те, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у встановлених законом випадках. Способом реалізації владних управлінських функцій у разі встановлення обставин під час проведення документальної перевірки, за яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), є прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників цього податку. При цьому прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної перевірки відповідного платника податку та встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування, тобто бути платником єдиного податку четвертої групи за критеріями, визначеними у пункті 4 пункту 291.4. статті 291 ПК України. Метою проведення перевірки, яка у випадку позивача не була проведена, якраз є фіксування та доведення контролюючим органом виявленого порушення.
Перевірка позивача податковим органом не проводилась та рішення про анулювання реєстрації позивача як платника єдиного податку четвертої групи не приймалось, податковим органом поінформовано платника податків про анулювання реєстрації лише листом, що є порушенням. Важливим є аспект реалізації податковим органом своєї функції та прийняття саме рішення про анулювання реєстрації. Подібної позиції дотримується Верховний Суд, зокрема у постанові від 03.12.2020 року у справі № 200/9334/19-а, від 05.03.2019 року у справі № 822/1676/18, від 19.04.2019 року у справі № 821/884/18, від 07.02.2019 року у справі № 804/3117/17.
Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250,255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Приватного підприємства «Компанія «СКІФ-ХХІ» (71043, Запорізька область, Більмацький р-н, с. Титове, вул. Челюскіна, буд. 29, код ЄДРПОУ 36649209) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663)- задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області № 15035/6/08-01-18-09 від 12.03.2021 про анулювання приватному підприємству «Компанія «СКІФ-ХХІ» реєстрації платника єдиного податку четвертої групи.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Запорізькій області поновити приватному підприємству «Компанія «СКІФ-ХХІ» реєстрацію платника єдиного податку четвертої групи у Реєстрі платників єдиного податку четвертої групи Державної фіскальної служби України з 12.03.2021.
Стягнути на користь Приватного підприємства «Компанія «СКІФ-ХХІ» (71043, Запорізька область, Більмацький р-н, с. Титове, вул. Челюскіна, буд. 29, код ЄДРПОУ 36649209) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі 18.10.2021.
Суддя О.В. Конишева