
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
08 жовтня 2021 року м. Ужгород№ 260/870/21 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Плеханова З.Б.
при секретарі Грин-Лумей В.Г.
за участю:
позивача: ТОВ "Озерний край Кунігунди" , представник - адвокат Колотуха І.О.
відповідача: Солотвинська селищна рада Тячівського району Закарпатської області - представник не зявився
відповідача- 2: Солотвинський селищний голова
третьої особи: ФОП ОСОБА_1 - не зявився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства "Озерний край Кунігунди" до Солотвинської селищної ради, Голови Солотвинської селищної ради про визнання бездіяльності відповідача щодо неоприлюднення проекту рішення № 129 від 23 лютого 2021 року "Про розірвання договору оренди земельної ділянки від 15.10.2020 року за 10 робочих днів до дати його розгляду - протиправною та про визнання дій протиправними,
В С Т А Н О В И В:
Товариство "Озерний край Кунігунди" подало до Закарпатського окружного адміністративного суду позов до Солотвинської селищної ради про визнання бездіяльності відповідача щодо неоприлюднення проекту рішення № 129 від 23 лютого 2021 року "Про розірвання договору оренди земельної ділянки від 15.10.2020 року за 10 робочих днів до дати його розгляду - протиправною та про визнання дій Солотвинського селищного голови щодо внесення на розгляд питання про розірвання оренди земельної ділянки від 15.10.2020 року -протиправною.
Позиції сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Рішенням п`ятої сесії восьмого скликання Солотвинської селищної ради "Про розірвання договору оренди земельної ділянки від 15.10.2020р.", припинено дію (розірвано) договір оренди земельної ділянки площею 0,9006 га, кадастровий номер 2124455900:02:003:1328, укладений між ФОП ОСОБА_1 та Солотвинською селищною радою 15.10.2020р.
Протиправність оскарженого рішення позивач мотивує порушенням Солотвинською селищною радою частини 1 статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», що виразилось у неопублікуванні відповідачем проекту такого рішення а також вимог п.8 ч.3 ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", оскільки селищний голова вніс на сесію питання розірвання договору оренди землі, знаючи, що проект такого неопублікований. Наведене, на думку позивача, дає підстави вважати протиправними дії селищного голови, щодо внесення на розгляд сесії питання про розірвання договору оренди землі від 15.10.2020р.
06 квітня 2021 року від Солотвинської селищної ради надійшов відзив на позовну заяву. У відзиві відповідач зазначає, що проект рішення Солотвинської селищної ради Тячівського району «Про розірвання договору оренди земельної ділянки від 15.10.2020 року» був розміщений на інформаційному стенді (дошці оголошень) в приміщенні селищної ради для загального доступу та ознайомлення за 10 робочих до сесії.
Окрім того, депутатам VIII скликання Солотвинської селищної ради Тячівського району 12 лютого 2021 року через спільноту (Vіbег) в групі «Депутати Солотвинської ОТГ», також через особисту електрону пошту секретаря Солотвинської селищної ради були надіслані файли з проектами рішень 5-ої сесії в форматі (rar), а також 16 лютого 2021 року проекти були повторно відправленні в форматі (docx) через спільноту (Vіbег), що підтверджується фотосвітлинами з екрану комп`ютера, які додаються. Інформація надіслана з метою ознайомлення та опрацювання для подальшого на засіданнях постійної комісії з питань земельних відносин та охорони природи.
У зв`язку з цим, рішенням 5 сесії VIII скликання Солотвинської селищної ради «Про розірвання договору оренди земельної ділянки від 15.10.2020 року» № 129 від лютого 2021р. дію договору оренди земельної ділянки від 15.10.2020р. укладеного між Солотвинською селищною радою та Фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 , площею 0,9006 га. за кадастровим 2124455900:02:003:1328 припинено. В задоволенні позовної заяви просить відмовити.
09 квітня 2021 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої зазначає, що відзив є необґрунтований, оскільки маючи сайт селищної ради, який вже працював два місяці до прийняття оскаржуваного рішення сесії та на якому публікувалися проекти інших рішень ради, оскаржуване рішення оголошено не було з невідомих причин. Таким чином відповідач не довів безпідставності позовних вимог , визнав факт неопублікування проекту рішення на сайті селищної ради .
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, а також зауважив, що оскільки у позивача на вказаній земельній ділянці є майно, і саме позивач є орендарем спірної земельної ділянки , то незаконні дії відповідачів призвели до того, що позивач не зміг ознайомитися з проектом рішення, не міг взяти участь у засіданні, де рішення про розірвання договору оренди було прийнято.
Обставини встановлені судом.
Судом встановлено, що згідно витягу з Державного реєстру речових прав нерухоме майно про реєстрацію права власності, 06 листопада 2020 року на підставі рішення учасника ТОВ "Озерний край Кунігунди" будинок відпочинку площею 41,7м.кв., який розташований в АДРЕСА_1 , був внесений у статутний капітал товариства на підставі чого останнє стало власником нерухомого майна. Вказаний будинок відпочинку розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 2124455900:02:003:1328, яка перебувала в оренді ФОП ОСОБА_1 , на підставі договору оренди земельної ділянки від 15 жовтня 20200 року, укладений ФОП ОСОБА_1 з Солотвинською селищною радою.
05.11.2020р., ФОП ОСОБА_1 як засновником на той час ТОВ "Озерний край Кунігунди" було прийнято рішення учасника про внесення в статутний капітал будинку відпочинку в АДРЕСА_1 , на підставі якого державним реєстратором було проведено реєстрацію права власності на будинок відпочинку за ТОВ "Озерний край Кунігунди".
В подальшому ФОП ОСОБА_1 продав свої корпоративні права ОСОБА_2 , який на даний час є засновником та директором ТОВ "Озерний край Кунігунди".
19 лютого 2021 року у зв`язку з набуттям права власності на нерухоме майно - будинок відпочинку, державним реєстратором було проведено заміну сторони договору оренди земельної ділянки укладеного 15 жовтня 2020 року ФОП ОСОБА_1 та Солотвинською селищною радою в частині орендаря.
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 24.02.2021р., новим орендарем земельної ділянки з кадастровим номером 2124455900:02:003:1328 є ТОВ "Озерний край Кунігунди".
Рішенням п`ятої сесії восьмого скликання Солотвинської селищної ради "Про розірвання договору оренди земельної ділянки від 15.10.2020р.", припинено дію (розірвано) договір оренди земельної ділянки площею 0,9006 га, кадастровий номер 2124455900:02:003:1328, укладений між ФОП ОСОБА_1 та Солотвинською селищною радою 15.10.2020р.
Відповідно до АКТУ № 1 постійної комісії з питань земельних відносин та охорони природи Солотвинської селищної ради Тячівського району Закарпатської області від 08.12.2020, складеного на підставі Листа Комунального некомерційного підприємства «Солотвинська обласна алергологічна лікарня» від 12.11.2020 року № 131/01.1-07., комісія з виїздом на місце, на земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1 , яка перебуває в оренді згідно договору оренди земельної ділянки від 15 жовтня 2020 року укладеного між Солотвинською селищною радою та Фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 встановила, що на даній земельній ділянці за кадастровим номером 2124455900:02:003:1328, яка перебуває в оренді, відсутні будь які об`єкти нерухомого майна.
Згідно Висновку Тячівського районного підприємства технічної інвентаризації від 22.02.2021 року №09/17, у відповідності до запиту Солотвинської селищної ради від 02 лютого 2021 року № 169/05-25 на технічне обстеження об`єкту нерухомого майна який знаходиться в АДРЕСА_1 - проведеного інженером з технічної інвентаризації нерухомого майна (кваліфікаційний сертифікат АЕ №001361 ОСОБА_3 , станом на 18 - 19 лютого 2021 року встановлено , що на земельній ділянці № 2124455900:02:003:1328, АДРЕСА_2 наявне нерухоме майно мала архітектурна форма - магазин „АВС": іншого нерухомого майна на земельній ділянці № 2124455900:02:003:1328 не виявлено.
Судом досліджено, надані відповідачам фотосвітлини надруковані 02.04.2021 року під назвою " ІНФОРМАТОР", а також скріншоти групи Вайбер "Депутати Солотвинської ОТГ"
Згідно Протоколу № 5 від 23 лютого 2021 року засідання Солотвинської селищної ради : були присутні 23 із 26 депутатів, пяту сесію відкрив Солотвинський селищний голова, який запропонував затвердити порядок денний, де під номером 23 було питання "Про розірвання договору оренди земельної ділянки від 15.10.2020 року, яке під час слухання було під номером 25.
Мотиви та норми права застосовані судом.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 4 ч. 3 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар сільської, селищної, міської ради організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та інших законів.
У відповідності до ч. 11 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
З наведених законодавчих приписів Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вбачається, що оприлюднення проекту акту міської ради здійснюється у відповідності до Закону України «Про доступ до публічної інформації».( далі Закон № 2939-VI).
Відповідно до ст. 13 Закон 2939-VI Розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:1) суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.
Розпорядники інформації зобов`язані:1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами ( ст. 14 Закону 2939-VI ).
У відповідності до ст. 15 Закону 2939-VI розпорядники інформації зобов`язані оприлюднювати: 2) нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності
2. Інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов`язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п`яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.
Згідно абзацу першого частини 3 статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Крім того, пунктом 8 ч. 3 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" селищний голова:
- скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.,
- організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету.
-забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання;
- несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Відповідно до статті 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.
Відповідно до статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова. Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації.
У відповідності до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради.
Провівши аналіз вищевказаних законодавчих норм та відповідних правовідносин у даній справі, суд дійшов висновку, про порушення відповідачами статей 14,15 ЗУ "Про доступ до публічної інформації", оскільки проект оскаржуваного рішення, порядок денний засідання сесії, на якій було прийнято оскаржуване рішення не було оприлюднено на офіційному вебсайті відповідача,що підтверджено самим відповідачем, що унеможливило позивачу скористатися своїм правом встановленим статтю 46 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні".
Вказане порушення призвело до прийняття рішення, яке вніс в порядок денний Солотвинський селищний голова не у спосіб встановлений ст. 42 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", оскільки проект рішення не був оприлюдений у відповідності до закону , а отже не міг бути внесений у порядок денний.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Суд констатує, що Солотвинський селищний голова , який є відповідачем по справі не спростував доводи позивача , відзив не надав.
Враховуючи викладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи вимоги законодавства України, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для повного задоволення позовних вимог та невідповідність дій відповідачів критеріям встановленим ч.2 ст.2 КАСУ.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В :
1. Позов Товариств "Озерний край Кунігунди" до Солотвинської селищної ради, Голови Солотвинської селищної ради про визнання бездіяльності відповідача щодо неоприлюднення проекту рішення № 129 від 23 лютого 2021 року "Про розірвання договору оренди земельної ділянки від 15.10.2020 року за 10 робочих днів до дати його розгляду - протиправною та про визнання дій протиправними - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Солотвинської селищної ради (вул. Харківська, буд. 1,смт. Солотвино, Тячівський район, Закарпатська область,90575, код ЄДРПОУ 04349691) щодо неоприлюднення, проекту рішення № 129 від 23 лютого 2021 року "Про розірвання договору оренди земельної ділянки від 15.10.2020 року" відповідно до "Про доступ до публічної інформації".
3. Визнати протиправними дії Солотвинського селищного голови по внесенню до порядку денного 5 сесії VIII скликання Солотвинської селищної ради питання "Про розірвання договору оренди земельної ділянки від 15.10.20 року."
4. Стягнути на користь Товариства "Озерний край Кунігунди" (вул. Озерна, буд.29,Солотвино,Тячівський район, код ЄДРПОУ 43526204) за рахунок бюджетних асигнувань Солотвинської селищної ради (вул. Харківська, буд. 1,смт. Солотвино, Тячівський район, Закарпатська область,90575, код ЄДРПОУ 04349691), судові витрати у розмірі 4540,00 ( чотири тисячі п`ятсот сорок грн. 00 коп.) грн. відповідно до квитанції №6 від 10.03.2021 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяЗ.Б.Плеханова
Повний текст рішення виготовлено та підписано 18 жовтня 2021 року.