
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2021 р. Справа№200/10388/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Толстолуцька М.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку з листопада 2019 року розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячних надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою поліцейського №33/25-1521 від 01.07.2021 державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області»; зобов`язати відповідача здійснити починаючи з листопада 2019 року перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з урахуванням щомісячних надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою поліцейського №33/25-1521 від 01.07.2021 державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області»; визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати у листопаді та грудні 2019 року 50 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 січня 2018 року; зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 за листопад та грудень 2019 року 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 січня 2018 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 серпня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2021 року заяву Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження залишено без задоволення.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до положень статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Щодо позиції позивача та заперечень відповідача.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 01.11.2011 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до матеріалів пенсійної справи позивач отримував пенсію, розмір якої до серпня 2018 року з врахуванням індексації, поточних доплат та підвищень становив 3958,18 грн., виходячи з таких видів забезпечення: оклад за посадою, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч.: надбавка за особливо важливі завдання 50%, щомісячна премія 150%, що підтверджується повідомленням ГУ ПФУ в Донецькій області №288/05 від 20.01.2012 про призначення пенсії.
В серпні 2018 року ГУ ПФУ в Донецькій області на виконання пункту 3 постанови № 103 та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №10460лк від 14.08.2018, що надійшла від ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області і попередньо додатково наданих документів здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016 з урахуванням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2950 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 2000 грн., відсоткова надбавка за вислугу років (50%) - 2475 грн., премія (0,85 %) -63,11 грн.
З 19 листопада 2019 року у зв`язку з набранням чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18 з визнанням протиправним та скасуванням пункту 3 Постанови № 103 скасовано юридичне обмеження щодо врахування при перерахунку пенсії позивача видів і розмірів грошового забезпечення, що виплачувалися поліцейським саме в січні 2016 року та, відповідно, у позивача виникло право на врахування в його пенсії суттєво вищих у розмірі визначених Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» видів і розмірів грошового забезпечення для поліцейських, які виплачувалися останнім, як мінімум, на час виникнення такого права (19.11.2019) та, в подальшому, при зміні (підвищенні) розміру хоча б з одного видів такого грошового забезпечення поліцейських та/чи у зв`язку із підвищенням їх грошового забезпечення без обмеження часом виникнення таких обставин. З урахуванням зазначених висновків ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» листом від 01.07.2021 №33/25-1546 надіслало до ГУ ПФУ в Донецькій області довідку №33/25-1521 від 01.07.2021 про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою поліцейського, оформлену на ім`я ОСОБА_1 , для проведення перерахунку пенсії останньому. Листом № 0500-1502-8/47675 від 05.08.2021 Головне управління ПФУ в Донецькій області підтвердило факт отримання ним від ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» довідки №33/25-1521 від 01.07.2021, надало її копію та повідомило, що підстав для перерахунку згідно довідки пенсії, яка виплачується на даний час, не має та запропонувало у випадку незгоди оскаржити таке рішення у суді. Вважає дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у перерахунку належної пенсії на підставі надісланої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» довідки №33/25-1521 від 01.07.2021 про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою поліцейського «заступник начальника відділу (управління, відділи, (відділення) поліції)», оформленої на ім`я позивача, та щодо зменшення розміру належної пенсії за рахунок виплати з 19 листопада 2019 року 50 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 січня 2018 року протиправними.
Відповідач до суду надав відзив на позовну заяву, де зазначає, що Головним управлінням відповідно до статті 63 Закону № 2262, Порядку № 45 та постанови КМУ № 103 здійснено перерахунок пенсії Позивачу на підставі довідки № 10460лк від 14.08.2018, в якій зазначені такі складові, як: посадовий оклад - 2950 грн., оклад за військове званням 9спеціальне) звання - 2000 грн., надбавка за вислугу років 50% - 2475 грн., премія 0,85% - 63,11 грн. При цьому, пункт 3 постанови КМУ № 103, на підставі якого проводився перерахунок пенсії, визнано протиправним та нечинним частковим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18. Відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. Після визнання протиправним та скасування пункту 3 постанови КМУ № 103 інших рішень Кабінетом Міністрів України про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося. Разом з тим, як зазначалося вище, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Слід зазначити, що у зв`язку із скасування пункту 3 постанови КМУ № 103 не відбулося жодних змін розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення, передбачених Постановою № 988, яка є чинною. Розміри грошового забезпечення, які визначені вказаною постановою жодним чином не переглядалися та не змінювалися, а перерахунок пенсій означеній категорії осіб проводився не лише з урахуванням окладу за посадою, спеціальним званням та відсотковою надбавкою за вислугу років, а й урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які виплачені за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року. Таким чином, скасування пункту 3 постанови КМУ № 103 не є підставою для перерахунку пенсії в розумінні статті 63 Закону № 2262, оскільки вказана постанова визначала виключно процедуру перерахунку та виплати пенсії. Оскільки перелік умов для перерахунку пенсії військовослужбовцям є вичерпний, то у Головного управління не має законодавчих підстав для перерахунку пенсії на підставі довідки від 01.07.2021 № 33/25-1521.
Позивач надав до суду відповідь на відзив, де зазначив, що з 19 листопада 2019 року з набранням чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18 з визнанням протиправним та скасуванням пункту 3 Постанови № 103 скасовано юридичне обмеження щодо врахування при перерахунку пенсії позивача видів і розмірів грошового забезпечення, що виплачувалися поліцейським саме в січні 2016 року та, відповідно, у позивача виникло право на врахування в його пенсії суттєво вищих у розмірі визначених Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» видів і розмірів грошового забезпечення для поліцейських, які виплачувалися останнім, як мінімум, на час виникнення такого права (19.11.2019) та, в подальшому, при зміні (підвищенні) розміру хоча б з одного видів такого грошового забезпечення поліцейських та/чи у зв`язку із підвищенням їх грошового забезпечення без обмеження часом виникнення таких обставин. Реалізація такого права позивача можлива виключно через здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на підставі та з врахуванням відомостей з довідки № 33/25-1521 від 01.07.2021 про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою поліцейського, оформленої на ім`я ОСОБА_1 , надісланої відповідачеві Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області». Крім того, зазначає, що відповідач повністю ігнорує факт того, що із скасуванням з 19 листопада 2019 року судовим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18 пункту 3 Постанови №103, починаючи з листопада 2019 року по грудень 2019 року, включно, пенсійний орган мав би здійснювати виплату 100 відсотків суми підвищення пенсії ОСОБА_1 , визначеного станом на 1 січня 2018 року, тобто за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 . Позивач є пенсіонером за вислугою років, про що свідчить пенсійне посвідчення серії НОМЕР_3 .
З 01 листопада 2011 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262), що підтверджується повідомленням ГУ ПФУ в Донецькій області № 288/05 від 20 січня 2012 року про призначення пенсії.
Відповідно до матеріалів пенсійної справи позивач одержував пенсію, розмір якої до березня 2018 року з врахуванням індексацій, поточних доплат та підвищень становив 3958,18 грн., виходячи з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч.: надбавка за особливо важливі завдання 50%, щомісячна премія 150%, що підтверджується повідомленням № 288/05 від 20 січня 2012 року та протоколом від 26 жовтня 2016 року з пенсійної справи позивача.
В серпні 2018 року Головним управлінням ПФУ в Донецькій області на виконання пункту 3 Постанови № 103 та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 10460лк від 14.08.2018, що надійшла від ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області пенсію перераховано з 1 січня 2016 року з урахуванням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2950 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 2000 грн., відсоткова надбавка за вислугу років 50% - 2475 грн., премія (0,74%) - 63,11 грн.
Після проведеного перерахунку підвищення до пенсії позивача визначено в розмірі 1283,50 грн., а підсумок підвищеної пенсії з врахуванням доплат склав 5241,68 грн., у зв`язку з чим перерахований розмір пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року поетапно виплачувався в таких розмірах: з 01 січня 2019 року - 641,75 грн. ( 50% від підвищення до пенсії); з 01 січня 2020 року - 1283,50 грн. (100% від підвищення до пенсії).
Вище наведені факти перерахунку пенсійним органом пенсії і поетапної виплати підвищення до пенсії на підставі пункту 3 Постанови №103 підтверджуються довідкою № 10460лк від 14.08.2018 ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області та протоколом від 20.05.2021 про перерахунок пенсії з пенсійної справи позивача.
Судом також встановлено, що Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» (далі - ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області») листом від 01.07.2021 № 33/25-1546 надіслано до Головного управління ПФУ в Донецькій області довідку № 33/25-1521 від 01.07.2021 про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою поліцейський заступник начальника відділу (управління, відділи, (відділення) поліції), оформлену на ім`я ОСОБА_1 , для проведення перерахунку пенсії останньому.
Факт надіслання довідки № 33/25-1521 від 01.07.2021 Державною установою «ТМО МВС України по Донецькій області» до Головного управління ПФУ в Донецькій області підтверджується листом установи № Ш-914/2 від 01.07.2021 у відповідь на звернення представника позивача.
Згідно з відомостями у вище наведеній довідці, у листопаді 2019 року розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейський, заступник начальника відділу (управління, відділи, (відділення) поліції) становив: посадовий оклад - 2950 грн., оклад за спеціальним званням «майор поліції» - 2000 грн., надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням) 50% - 2475 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби) 59,50% - 4417,88 грн., премія (відсотків нарахованого грошового забезпечення) (49,92%) - 5911,96 грн.; всього - 17754,84 грн.
Зазначені у довідці ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» № 33/25-1521 від 01.07.2021 надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 2475,00 грн. та премія у розмірі 5911,96 грн. за прирівняною посадою поліцейський , заступник начальника відділу (управління, відділи, (відділення) поліції) не враховані при розрахунку у належній пенсії.
Листом № 0500-1502-8/47675 від 05.08.2021Головне управління ПФУ в Донецькій області підтвердило факт отримання ним від ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» довідки № 33/25-1521 від 01.07.2021, надало її копію та повідомило, що підстав для перерахунку згідно довідки пенсії, яка виплачується мені на даний час позивачу, не має та запропонувало у випадку незгоди оскаржити таке рішення у суді.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Завданням адміністративного судочинства, згідно частини першої статті 2 КАС України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію Закон № 2262-XII.
Згідно частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Слід зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.99 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій, не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (К/9901/849/17).
Пунктом 1 Постанови № 103, відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII постановлено: "перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Відповідно до пункту 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеної без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.11.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45; зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Відмова пенсійного органу у проведенні позивачу виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань (рішення Європейського суду у справі "Кечко проти України" від 08 листопада 2005 року).
Зазначена позиція також підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004, від 01 грудня 2004 року № 20-рп/2004, від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007.
Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі № 21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).
Суд критично оцінює посилання відповідача на вимоги статті 63 Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 103 в частині наявності у відповідача права здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії з огляду на наступне.
Згідно із частиною третьою статті 52 Закону № 2262-ХІІ виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Згідно із частиною другою статті 55 Закону № 2262-ХІІ нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Таким чином, законодавець розмежував наступні поняття "строки перерахунку пенсії", "строки виплати пенсії" та "порядок перерахунку пенсії".
Системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону № 2262-ХІІ свідчить, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати "порядок перерахунку пенсії" не є тотожним праву встановлювати "строки перерахунку пенсії", "строки виплати пенсії".
В силу приписів статті 63 Закону № 2262-XII, пункту 4 Порядку № 45, позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року, відповідно до Постанови № 103. При цьому КМУ уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним у Порядку № 45.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 10 Постанови № 704 (із змінами, внесеними згідно з Постановою № 103) ця постанова набирає чинності з 01 березня 2018 року.
Постанова № 103, в частині внесення змін до Постанови № 704, та Постанова № 704 є чинними.
Отже, з набранням чинності Постановою № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Скасування пункту 1 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 не впливає на вказані підстави.
Відповідно до пункту 2 Постанови № 103, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
У зв`язку із скасуванням пункту 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
У зв`язку з чим слід зазначити, що питання строків виплати доплат до пенсії за результатами проведеного перерахунку, тобто частини пенсії особи, а також розмірів такої доплати не охоплюються поняттям "порядок проведення перерахунку пенсії".
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Пунктом 1 цього Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції Постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Водночас Додаток 2 до Порядку № 45 передбачає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Разом з цим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Слід зазначити, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.
Однак, зміни внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду № 520/3360/19 від 15 липня 2020 року.
Слід вказати, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного Фонду України.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
Таким чином, починаючи з 05.03.2019, тобто дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.
Пенсійний фонд є спеціально уповноваженим органом державної влади, що здійснює обчислення та за наявності підстав проводить перерахунок пенсії.
У цій справі повноваження пенсійного органу не є дискреційними, оскільки у разі настання визначених законодавством умов, відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії, тобто провести перерахунок пенсії позивача у разі настання відповідних обставин та наявності підстав.
При розгляді даної справи настання таких обставин та наявність підстав судом встановлена.
У той же час, з 05.03.2019 року - дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, тобто з урахуванням не лише розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а й додаткових видів грошового забезпечення.
Крім того, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Отже, після набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Наведена позиція повністю узгоджується із висновком, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17.12.2019 за результатами розгляду зразкової адміністративної справи № 160/8324/19.
Згідно з нормами частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог частин 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Нормами частини 2 зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що підставою звернення до суду стало прийняття відповідачем спірного рішення про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах, суд дійшов висновку про стягнення на користь позивача судового збору в розмірі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку з листопада 2019 року розміру пенсії з урахуванням щомісячних надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою поліцейського патрульної № 33/25-1521 від 01.07.2021 Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 починаючи з листопада 2019 року перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з урахуванням щомісячних надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою поліцейського №33/25-1521 від 01.07.2021 Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області».
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії за рахунок виплати у листопаді та грудні 2019 року 50 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 січня 2018 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) за листопад та грудень 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 січня 2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім гривень) 00 коп.
Повний текст рішення складено та підписано 19 жовтня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя М.М. Толстолуцька