Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 20/22423.06.10 За позовом Національного банку України
До Комерційного банку «Українська фінансова група»- Товариства з обмеженою
відповідальністю
Про підтвердження відповідності застосування процедури ліквідації банку,
підтвердження кандидатури ліквідатора банку
Суддя Палій В.В.
Секретар Молочна Н.С.
Представники сторін:
від позивача Марданова Е. Ф.- предст. (дов. від 29.05.2008р.), Семененко Г.В.- предст.
(дов. від 18.11.2008р.)
від відповідача Рябов О.А. –ліквідатор
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Національний банк України звернувся до суду з позовом про підтвердження відповідності застосування процедури ліквідації Комерційного банку «Українська фінансова група»- Товариства з обмеженою відповідальністю (далі –Банк) з боку Національного банку України вимогам Закону України «Про банки і банківську діяльність»та підтвердження кандидатури ліквідатора Банку Рябова Олега Анатолійовича.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 11.06.2010р. суддею Палієм В.В. порушено провадження у справі №20/224, позовну заяву прийнято до розгляду, розгляд справи призначено на 23.06.2010р.
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі та надав суду додаткові письмові пояснення із інформацією про стан здійснення ліквідаційної процедури Комерційного банку «Українська фінансова група»- Товариство з обмеженою відповідальністю.
Представник відповідача у відзиві проти позовних вимог не заперечив та вважає їх такими, що відповідають чинному законодавству.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оглянувши оригінали документів, суд, -
ВСТАНОВИВ:
23.06.2004 Національним банком України зареєстровано Комерційний банк «Українська фінансова група»- Товариство з обмеженою відповідальністю, про що зроблено запис №294 у Державному реєстрі банків. Місцезнаходження головного офісу –м. Київ, вул. Михайлівська, 18-в.
З 30.10.2006р. місцезнаходження банку –м. Київ, вул. М. Грушевського/Кріпосний Яр, 34/1, літера А.
З 24.12.2009р. місцезнаходження головного офісу –м. Київ, вул. Фрунзе, 40.
Банківська ліцензія № 214 від 04.08.2004 та дозвіл № 214-5 від 22.10.2009 з додатком до нього, видані Національним банком України, надавали право Банку здійснювати банківські та інші операції.
Враховуючи істотну загрозу платоспроможності Банку, з метою захисту інтересів кредиторів і вкладників, забезпечення схоронності капіталу й активів Банку, здійснення докладної оцінки його фінансового стану і вжиття відповідних заходів щодо приведення його діяльності у відповідність до вимог банківського законодавства, відновлення його платоспроможності й ліквідності, стабілізації діяльності, усунення порушень, причин та умов, що призвели до погіршення його фінансового стану, на підставі вимог Закону України “Про банки і банківську діяльність” Правління Національного банку України прийняло рішення про призначення у Банку тимчасової адміністрації з 14.09.2009 до 13.09.2010 та тимчасового адміністратора (постанова Правління Національного банку України від 10.09.2009 №545).
З урахуванням висновку тимчасового адміністратора Банку про те, що Банк є неплатоспроможним і рекомендацій щодо відкликання банківської ліцензії та ініціювання процедури ліквідації, та, розглянувши показники діяльності Банку, Правління Національного банку України дійшло висновку про неможливість приведення діяльності Банку у правову та фінансову відповідність до вимог Закону України “Про банки і банківську діяльність” та нормативно-правових актів Національного банку України.
Банк допустив порушення вимог статті 32 Закону України “Про банки і банківську діяльність”, пункту 2.2 глави 2 розділу ІІ Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні (затверджена постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 № 368, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 26.09.2001 за № 841/6032; далі –Інструкція № 368), у частині зменшення розміру регулятивного капіталу нижче ніж мінімально встановлений рівень (станом на 01.12.2009 регулятивний капітал повністю втрачений).
Також Банк і власники істотної участі в Банку порушили вимоги статті 35 Закону України “Про банки і банківську діяльність” та пункту 1.6 глави 1 розділу IV Інструкції №368 у частині дотримання встановленого нормативу адекватності регулятивного капіталу/платоспроможності (Н2) (становить 0 відсотків за нормативного значення не менше ніж 10 відсотків).
Одночасно Банк станом на 01.12.2009 порушував вимоги Інструкції № 368 у частині дотримання інших економічних нормативів, зокрема:
- нормативу миттєвої ліквідності (Н4), який за нормативного значення не менше 20 відсотках фактично становив 1,05 відсотка;
- нормативу поточної ліквідності (Н5), який за нормативного значення не менше 40 відсотків фактично становив 1,63 відсотка;
- нормативу короткострокової ліквідності (Н6), який за нормативного значення не менше 20 відсотках фактично становив 0,13 відсотка.
Крім того, у зв'язку з відсутністю регулятивного капіталу Банк не дотримувався інших нормативів:
нормативу (коефіцієнта) співвідношення регулятивного капіталу до сукупних активів (Н3);
нормативу максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7);
нормативу великих кредитних ризиків (Н8);
нормативу інвестування в цінні папери окремо за кожною установою (Н11);
нормативу загальної суми інвестування (Н12).
Починаючи з січня 2009 року Банк не виконував нормативу обов’язкового резервування коштів на кореспондентському рахунку в Національному банку, порушуючи вимоги Положення про порядок формування обов’язкових резервів для банків України, затвердженого постановою Правління Національного банку від 16.03.2006 №91.
Зазначені порушення вимог банківського законодавства та нормативно-правових актів Національного банку України спричинили значну втрату активів і доходів Банку та настання його неплатоспроможності.
Про значну втрату Банку активів і доходів свідчило те, що за даними звітності обсяг негативно класифікованих активів станом на 01.12.2009р. становив 224,9 млн. грн. за повної втрати регулятивного капіталу.
Станом на 01.12.2009 Банк фактично мав збитки в розмірі 130,9млн. грн., що є ознакою втрати доходів і відсутності реальних джерел поповнення регулятивного капіталу.
Значна втрата активів і доходів Банку призвела до настання неплатоспроможності цього банку. Ознаками неплатоспроможності Банку є:
- неспроможність своєчасно та в повному обсязі виконати законні вимоги кредиторів через відсутність коштів (станом на 01.12.2009 розрахункові документи, що не були сплачені в строк з вини банку, які обліковувалися за позабалансовим рахунком 9804 “Документи клієнтів банку (крім фізичних осіб), не виконані з вини банку” та 9806 “Документи фізичних осіб, що не виконані в строк з вини банку”, становили 31,2 млн. грн.);
- повна втрата банком регулятивного капіталу, що призвела до зменшення показника адекватності регулятивного капіталу до розміру, що становив менше однієї третини його нормативного значення.
Відповідно до частини 2 статті 73 Закону України “Про банки і банківську діяльність” у разі порушення цього Закону чи нормативно-правових актів Національного банку України, що спричинило значну втрату активів або доходів, і настанні ознак неплатоспроможності банку Національний банк України має право відкликати ліцензію та ініціювати процедуру ліквідації банку згідно з положеннями цього Закону.
Пунктом 4 частини 1 статті 20 Закону України “Про банки і банківську діяльність” встановлено, що Національний банк України може відкликати банківську ліцензію, зокрема, на підставі висновку тимчасового адміністратора про неможливість приведення банку у правову відповідність з вимогами цього Закону та нормативно-правових актів Національного банку України.
Згідно з частиною 4 статті 84 Закону України “Про банки і банківську діяльність” Національний банк України має право відкликати банківську ліцензію, ініціювати ліквідацію банку в будь-який час, коли дійде висновку, що фінансове оздоровлення банку є неможливим.
Враховуючи порушення Банком вимог банківського законодавства та нормативно-правових актів Національного банку України, що спричинило значну втрату активів та доходів і настання його неплатоспроможності, а також неможливість приведення діяльності цього банку в правову і фінансову відповідність до вимог Закону України “Про банки і банківську діяльність” та нормативно-правових актів Національного банку України, керуючись статтями 15, 55 Закону України “Про Національний банк України”, ст.2, п.3 ч.1 ст. 20, ч.2 ст. 73, ч. 4 ст. 84, ст.ст. 86, 87, 88 Закону України “Про банки і банківську діяльність”, п.6.3 гл.6 розд. V Положення про застосування Національним банком заходів впливу за порушення банківського законодавства, затвердженим постановою Правління Національного банку від 28.08.2001 №369, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.09.2001 за №845/6036, Правління Національного банку постановою від 28.12.2009 №784 прийнято рішення відкликати з 05.01.2010 банківську ліцензію та ініціювати процедуру ліквідації Банку і призначити ліквідатором Банку фізичну особу –незалежного експерта (за договором з Національним банком) Рябова Олега Анатолійовича (ідентифікаційний номер –2582109817).
Частиною 4 статті 110 Цивільного кодексу України передбачено, що особливості ліквідації банків встановлюються законом про банки і банківську діяльність.
Відповідно до пункту 2 частини 1, частини 3 статті 87 Закону України “Про банки і банківську діяльність” банк може бути ліквідований, зокрема, з ініціативи Національного банку України. Ліквідація банку з ініціативи Національного банку України здійснюється відповідно до цього Закону та нормативно-правових актів Національного банку України.
У пункті 3.1 глави 3 розділу VI Положення № 369 передбачено, що рішення про відкликання банківської ліцензії та призначення ліквідатора приймається Правлінням Національного банку України та оформляється відповідною постановою. Одночасно за цією постановою також призначається ліквідатор, припиняються повноваження правління (ради директорів), ради банку і загальних зборів банку, а також тимчасового адміністратора, якщо він до призначення ліквідатора здійснював управління банком, надається доручення Юридичному департаменту ініціювати процедуру ліквідації банку в суді.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 88 Закону України “Про банки і банківську діяльність” Національному банку України надано право на звернення до суду із заявою про визнання банку неплатоспроможним та його ліквідацію.
Частиною 9 статті 88 Закону України “Про банки і банківську діяльність” передбачено, що орган, який ініціював рішення про ліквідацію, призначає ліквідатора. Ліквідатор приступає до виконання обов'язків негайно після відкликання ліцензії.
Згідно з положеннями частин 10, 11 статті 88 Закону України “Про банки і банківську діяльність”єдиним питанням, що приймається до розгляду судом у справі про ліквідацію банку, є висновок Національного банку України щодо доцільності ліквідації банку та відповідність застосування процедури ліквідації з боку Національного банку України вимогам цього Закону. У своєму рішенні суд повинен підтвердити кандидатуру ліквідатора або призначити такого, що відповідає вимогам цього Закону. Єдиною підставою відхилення кандидатури ліквідатора, призначеного Національним банком України, може бути наявність конфлікту інтересів, який став відомий суду.
Як вбачається з матеріалів справи, кандидатура ліквідатора Банку Рябова О.А. відповідає вимогам статей 90 та 76 Закону України “Про банки і банківську діяльність” в частині умов призначення.
Так, Рябов О.А. має економічну освіту, що підтверджується дипломом ДМ №005139 від 16.12.1996 про закінчення Київського держаного економічного університету за спеціальністю “Маркетинг, програма - маркетинговий менеджмент”, відповідно до якого йому присвоєно кваліфікацію магістра ділового адміністрування.
Рябов О.А. має Сертифікат на право здійснення функцій ліквідатора банків Серія В №00132, виданий на підставі рішення Кваліфікаційної комісії Національного банку від 05.11.2009 року № 255. Він має достатній досвід роботи в банківській системі, стаж роботи необхідний для виконання функцій ліквідатора банку, а також високі професійні та моральні якості і бездоганну ділову репутацію.
Перешкоди для призначення Рябова О.А. ліквідатором Банку, визначені частиною 10 статті 76 Закону України “Про банки і банківську діяльність”, відсутні.
Перед призначенням Рябова О.А. ліквідатором Банку Національний банк України перевірив надану ним інформацію на предмет відсутності конфлікту інтересів та переконався у відсутності обставин, які б свідчили про наявність конфлікту інтересів з Банком і Національним банком України, та у здатності його діяти в якості ліквідатора цього банку неупереджено.
Враховуючи, що у процесі розгляду справи судом не встановлено конфлікту інтересів між ліквідатором Банку та Банком, суд вважає, що кандидатура ліквідатора Банку Рябова О.А. підлягає підтвердженню.
Відповідно до статті 88 Закону України “Про банки і банківську діяльність” Рябов О.А. приступив до виконання обов'язків ліквідатора Банку з дня відкликання банківської ліцензії, тобто з 05.01.2010.
Інформація Національного банку України щодо прийнятого ним рішення про відкликання у Банку банківської ліцензії та ініціювання процедури ліквідації банку опублікована в газеті “Урядовий кур'єр” № 2 від 06.01.2010.
Інформація ліквідатора щодо прийняття вимог кредиторів до Банку опублікована в газеті “Урядовий кур'єр” № 4 від 12.01.2010.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про відповідність застосування процедури ліквідації Банку з боку Національного банку України та кандидатури призначеного Національним банком України ліквідатора вимогам Закону України “Про банки і банківську діяльність”.
За таких обставин справи, вимоги позивача ґрунтуються на чинному законодавстві відповідають вимогам Закону України “Про банки і банківську діяльність” та підлягають задоволенню.
Суми, які підлягають сплаті за витрати, пов’язані з розглядом справи, при задоволенні позову покладаються на відповідача (частина 5 статті 49 ГПК України).
Виходячи з викладеного та керуючись статтями 32, 33, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, а також вищезазначеними нормами законодавства України, суд,
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Підтвердити відповідність застосування процедури ліквідації Комерційного банку «Українська фінансова група»- Товариства з обмеженою відповідальністю з боку Національного банку України вимогам Закону України “Про банки і банківську діяльність”.
3. Підтвердити кандидатуру ліквідатора Комерційного банку «Українська фінансова група»- Товариства з обмеженою відповідальністю Рябова Олега Анатолійовича (ідентифікаційний номер –2582109817).
4. Стягнути з Комерційного банку «Українська фінансова група»- Товариства з обмеженою відповідальністю (м. Київ, вул. Грушевського Михайла/Кріпосний Яр, 34/1, літ. «А», код ЄДРПОУ 26549574) в доход Державного бюджету України 85 (вісімдесят п’ять) грн. - витрат по сплаті державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Після набрання рішенням законної видати наказ.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня прийняття.
Суддя В.В. Палій