
Ічнянський районний суд Чернігівської області
Провадження № 2/733/451/21
Єдиний унікальний №742/1777/21
Рішення
Іменем України
18 жовтня 2021 року м.Ічня
Ічнянський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого - судді: Вовченка А.В.,
за участю секретаря - Мошенець Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів,-
ВСТАНОВИВ:
Управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області звернулося до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що відповідачка ОСОБА_1 звернулася з заявою до управління про призначення допомоги на дітей одиноким матерям. Згідно з рішеннями УПСЗН відповідачці було призначено допомогу з листопада 2019 по квітень 2020 року з урахуванням доходів за перше півріччя 2019 року. Для продовження виплати вищезазначеної допомоги відповідачу необхідно було звернутися до позивача протягом травня 2020 року з заявою та відповідним пакетом документів. Однак вищезгадана допомога була продовжена відповідачці автоматично з травня по липень 2020 року, з метою посилення соціального захисту населення на період вжиття заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARA-CoV-2, без звернення для отримувачів на підставі підпункту 1 пункту 1 Постанови КМ України «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» № 264 від 08.04.2020 року.
Так, враховуючи норми вищезазначеної постанови відповідачу було продовжено виплату допомоги одиноким матерям у розмірі 4436,00 грн. (із розрахунку на двох дітей: 2218,00грн. та 2118,00грн.) починаючи з травня по липень 2020 р. Відповідно до рішення від 29.07.2020р. відповідачка не мала права на отримання допомоги , оскільки ніде не працює і на обліку в центрі зайнятості в Прилуцькій міськрайонній філії та в Ічнянській районній філії Чернігівського обласного центру зайнятості, не перебуває.
В результаті перегляду права на отримання допомоги було встановлено надмірно виплачені бюджетні кошти у виді допомоги в сумі 4436,00грн. (виплата за липень місяць 2020 року). Відповідачці було направлено повідомлення про необхідність повернути надмірно виплачені кошти у розмірі 4436,00грн. До цього часу сума належна до повернення на рахунок управління не надійшла, тому позивач просить суд стягнути з ОСОБА_1 суму у розмірі 4436,00 грн.
В судове засідання представник позивача не з`явився, але надав заяву про розгляд справи у його відсутності, позов підтримує в повному обсязі.
Відповідачка в судове засідання не з`явилася по невідомій суду причині, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином за зареєстрованим місцем проживання. Відзив на позов не надано. Згідно ч.3 ст.131 ЦПК України, причини неявки суду не повідомила, заяви про розгляд справи за її відсутності не надала. Суд вважає причини неявки відповідача в судове засідання неповажними.
У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України у зв`язку з розглядом справи за відсутності сторін фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази, суд вважає позов таким, що підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч.5 ст.263 ЦПК України, обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно ч.1,2 ст.509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Як встановлено у судовому засіданні, відповідачка звернулася з заявою до УПСЗН 18.11.2019 за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, а саме: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . (а.с.4).
Таким чином на підставі наданої заяви згідно рішення УПСЗН від 28.11.2019 року відповідачці ОСОБА_1 було призначено допомогу з 01.12.2019 по 30.04.2020 у розмірі 4436,00 грн. (із розрахунку на двох дітей: 2218,00 грн. та 2118,00 грн.) (а.с.5) та продовжено з 01.05.2020 по 30.06.2020 року.
Відповідно до п.34 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 Деякі питання надання державної соціальної допомоги , строк виплати в тому числі і допомоги на дітей одиноким матерям, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до відповідача.
Так, враховуючи норми вищезазначеної постанови відповідачу було продовжено виплату допомоги одиноким матерям у розмірі 4436,00 грн. (із розрахунку на двох дітей: 2218,00 грн. та 2118,00 грн.) починаючи з 01.07.2020 року по 31.07.2020 року (а.с.5).
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632 Деякі питання виплати державної соціальної допомоги було встановлено, що з 1 липня 2020 р. призначення і виплата в тому числі і допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 р., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, а також особам, які звернулися за її призначенням у липні - серпні 2020 р., призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року, але з урахуванням змін, які були внесенні до порядку призначення та визначення права на отримання допомоги.
Рішенням УПСЗН від 29.07.2020 року було встановлено, що відповідач не мала права на отримання допомоги, оскільки ніде не працює і на обліку в центрі зайнятості не перебуває.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 21.04.2015 № 441, затверджена форма особистої заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, в тексті якої передбачено попередження про зобов`язання заявника повідомляти органи праці та соціального захисту населення про обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, що підтверджується особистим підписом ОСОБА_1 у заяві.
Згідно проведеної перевірки було встановлено, що відповідачкою ОСОБА_1 було неправомірно отримано бюджетних коштів у вигляді грошової допомоги за період з 01.07.2020р. по 31.07.2020р. на суму 4436,00грн.
Згідно наказу УПСЗН Прилуцької міської ради у зв`язку з тим , що відповідачка ОСОБА_1 не мала права на отримання допомоги на дітей, що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у виді грошової допомоги на суму 4436,00грн., відповідачці було припинено надання соціальної допомоги та направлено повідомлення, яким запропоновано повернути надмірно виплачені кошти у розмірі 4436,00грн. у відповідності з чинним законодавством. Однак дане повідомлення залишилося без уваги відповідачки, до цього часу сума коштів до бюджету не повернута.
Враховуючи викладене, керуючись конституційним принципом верховенства права, оцінивши всебічно, повно та об`єктивно всі наявні у справі докази окремо та у сукупності, застосовуючи відповідні норми матеріального права, забезпечуючи права людини і основоположні свободи сторін, враховуючи принципи справедливості та неупередженості, суд дійшов до висновку про те, що оскільки до цього часу сума надміру виплачених коштів не повернута позивачу, суд вважає необхідним позовні вимоги задовольнити та стягнути з відповідачки загальну суму надміру виплачених коштів у розмірі 4436,00грн. та відповідно до ст.141 ЦПК України судові витрати, що складаються з судового збору в розмірі 2270,00грн. на користь держави.
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суді, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо надання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, не можна тлумачити як таке, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, а може бути визначено тільки з огляду на конкретні обставини справи. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Проніна проти України, № 63566/00 § 23, ЄСПЛ від 18 липня 2006 року, SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
Керуючись ст.ст. 12, 13, 141, 211, 259, 263-265, ЦПК України, ст. ст. 11, 509 ЦК України,-
УХВАЛИВ:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка зареєстрована: в АДРЕСА_1 , фактично проживає АДРЕСА_2 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області 4436,00 (чотири тисячі чотириста тридцять шість ) грн.00 коп).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 2270,00 гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду через Ічнянський районний суд.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради: адреса: вул. Київська,281 м. Прилуки Чернігівська область, 17500.
Відповідачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована: в АДРЕСА_1 , фактично проживає АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_1 .
Повне судове рішення складено 18 жовтня 2021 року.
Суддя А. В. Вовченко