
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
18 жовтня 2021 року Р і в н е №460/2099/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді С.А. Борискін, розглянувши заяву в адміністративній справі за позовом
Приватного акціонерного товариства "Рівнеазот" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про заміну сторони виконавчого провадження,
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом Приватного акціонерне товариство "Рівнеазот" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправною та скасування вимоги.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 15.11.2019 позов задоволено повністю. Визнано протиправною та скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску від 03.07.2019 №Ю-258-11 в сумі 59 296 872,21 грн.
Стягнуто із суб`єкта владних повноважень - Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача Приватного акціонерного товариства "Рівнеазот" судовий збір в сумі 19210,00 грн (дев`ятнадцять тисяч двісті десять гривень).
14.06.2021 судом видано виконавчий лист про стягнення із суб`єкта владних повноважень - Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача Приватного акціонерного товариства "Рівнеазот" судового збору в сумі 19210,00 грн (дев`ятнадцять тисяч двісті десять гривень).
28.09.2021 Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби звернувся до суду із заявою, в якій просив: замінити відповідача у справі Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби (код ЄДРПОУ 39440996) в порядку процесуального правонаступництва на належного відповідача - Офіс великих платників податків Державної податкової служби (код ЄДРПОУ 43141471); замінити боржника у виконавчому листі, виданому Рівненським окружним адміністративним судом щодо стягнення судового збору за рахунок бюджетних асигнувань у розмірі 19210,00 грн. з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на правонаступника Офіс великих платників податків Державної податкової служби.
Ухвалою суду від 04.10.2021 заяву призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 18.10.2021 на 09:15 год.
Позивач (стягувач), відповідач (боржник, заявник) в судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового розгляду заяви повідомлені належним чином. До початку судового засідання стягувачем подано клопотання про розгляд заяви без його участі.
Згідно з ч.2 ст.379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
За приписами ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи викладене, а також належне повідомлення сторін про дату, час і місце розгляду заяви, визначену нормами КАС України можливість розгляду заяви за відсутності учасників справи та заінтересованої особи та строки розгляду заяви встановлені ст.379 КАС України, суд дійшов висновку про розгляд даної заяви без участі представників сторін у письмовому провадженні.
Відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Отже, заміна сторони правонаступником можлива на будь-якій стадії судового процесу.
У розумінні приписів ст.52 КАС України заміна сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, її правонаступником можлива на будь-якій стадії судового процесу до його завершення, тобто до ухвалення судом рішення у справі.
Як встановлено судом, справа №460/2099/19 розглянута Рівненським окружним адміністративним судом 15.11.2019 та переглянута в апеляційному порядку.
Отже, станом на час звернення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби із заявою про заміну відповідача в порядку процесуального правонаступництва, розгляд справи судом вже завершено.
При цьому, КАС України не передбачено можливості заміни сторони у справі (позивача чи відповідача) її правонаступником саме після завершення судового розгляду справи.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви в частині заміни відповідача на його правонаступника у справі №460/2099/19 в порядку процесуального правонаступництва.
Згідно з ч.1 ст.379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Частиною 4 статті 379 КАС України передбачено, що положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Порядок здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074 (далі – Порядок).
Відповідно до п.5, 6 Порядку орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Права та обов`язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади - до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Згідно з п.8 Порядку внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов`язки якого переходять його правонаступникам.
Отже, процесуальним правонаступництвом є заміна у справі сторони чи третьої особи у разі переходу повноважень, прав і обов`язків від однієї особи до іншої (правонаступника) у відносинах, щодо яких виник спір.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" від 18.12.2018 №1200 утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу. Установлено, що Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності (п.1, абз.2, 4 п.2).
Відповідно до абз.6 п.2 вказаної Постанови Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
У подальшому, постановою Кабінету Міністрів України "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" від 19.06.2019 №537 (далі – Постанова №537) утворено територіальні органи Державної податкової служби, в тому числі Офіс великих платників податків ДПС.
Пунктом 4 Постанови № 537 визначено, що територіальні органи Державної податкової служби є правонаступниками майна, прав та обов`язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
Офіс великих платників податків ДФС реорганізовано шляхом приєднання до Офісу великих платників податків ДПС (додаток 2 до Постанови № 537).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" від 30.09.2020 №529 утворено Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" від 30.09.2020 №893 постановлено ліквідувати, зокрема, Офіс великих платників податків ДПС (п.1).
Відповідно до наказу Державної податкової служби України "Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій" від 24.12.2020 №755 з 01.01.2021 розпочато здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 № 529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби", повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до п.1 постанови № 893.
Згідно з п.1 положення про Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 №643 управління є правонаступником майна, прав та обов`язкові Офісу великих платників податків ДПС у відповідних сферах діяльності.
Таким чином, оскільки розпочато виконання Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків функцій і повноважень Офісу великих платників податків ДПС, що припиняється, суд дійшов висновку про необхідність заміни боржника у виконавчому листі, а саме: з Офісу великих платників податків ДПС на правонаступника - Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Керуючись ст.243, 248, 256, 379 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби – задовольнити частково.
Замінити у виконавчому листі, виданому Рівненським окружним адміністративним судом 14.06.2021 по справі №460/2099/19, боржника з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на його правонаступника Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Стрийська, 35, м. Львів, Львівська область, ЄДРПОУ 44045187).
У задоволенні решти вимог заяви – відмовити.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складений 18.10.21
Суддя С.А. Борискін