Ухвала суду № 100366681, 07.10.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2021
Номер справи
460/8185/20
Номер документу
100366681
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

з питань закриття провадження у справі

07 жовтня 2021 року м. Рівне №460/8185/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Борискіна С.А. за участю секретаря судового засідання Гоц О.П. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: ОСОБА_1 ,

відповідача 1: представники Семенюк А. С., Савчук М. Б.,

відповідача 2: представник не прибув,

третьої особи відповідача: представник не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доРокитнівської селищної ради, Сарненської районної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Генерального директора Комунального некомерційного підприємства "Рокитнівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги" Рокитнівської районної ради Барановська Ірина Миколаївна про скасування рішень, зобов`язання вчинення певних дій,

В С Т А Н О В И В:

У провадженні суду перебуває позов ОСОБА_1 до Рокитнівської селищної ради, Сарненської районної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - генеральний директор Комунального некомерційного підприємства "Рокитнівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги" Рокитнівської районної ради Барановська Ірина Миколаївна, в якому позивач просила суд:

-скасувати рішення відповідача №488 від 06.12.2019 "Про контракт з генеральним директором КНП "Рокитнівський РЦПМСД";

-визнати розпорядження голови Рокитнівської районної ради від 09.12.2019 №02/03-71 К про призначення генеральним директором КНП "Рокитнівський РЦПМСД" ОСОБА_2 та скасувати його;

-зобов`язати відповідача розірвати контракт від 09.12.2019 з ОСОБА_2 про призначення на посаду генерального директора Комунального некомерційного підприємства "Рокитнівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги" Рокитнівської районної ради строком на п`ять років – з 09.12.2019 до 08.12.2024.

У судовому засіданні, призначеному на 07.10.2021, представником Рокитнівської селищної ради подано письмове клопотання про закриття провадження у справі в частині позовних вимог про зобов`язання відповідача розірвати контракт від 09.12.2019 з ОСОБА_2 про призначення на посаду генерального директора Комунального некомерційного підприємства "Рокитнівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги" Рокитнівської районної ради строком на п`ять років – з 09.12.2019 до 08.12.2024. Крім того, в судовому засіданні представник відповідача просив закрити провадження у справі також в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Рокитнівської районної ради від 09.12.2019 №02/03-71К про призначення генеральним директором КНП "Рокитнівський РЦПМСД" ОСОБА_2 . Мотивоване заявлене клопотання тим, що такі вимоги підлягають розгляду у порядку цивільного судочинства, оскільки виникли з трудових відносин.

Позивач проти задоволення поданого клопотання в судовому засіданні, призначеному на 07.10.2021, заперечувала.

Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для закриття провадження у справі, суд зазначає наступне.

Як встановлено судом, Рокитнівською районною радою прийняте рішення від 06.12.2019 №488 "Про контракт з генеральним директором КНП "Рокитнівський РЦПМСД" відповідно до якого вирішено: укласти контракт з ОСОБА_2 на посаді генерального директора Комунального некомерційного підприємства "Рокитнівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги "Рокитнівської районної ради строком на п`ять років – з 09.12.2019 до 08.12.2024.

Розпорядженням голови Рокитнівської районної ради від 09.12.2019 №02/03-71К "Про призначення генеральним директором КНП "Рокитнівський РЦПМСД" Барановської І.М." призначено ОСОБА_2 на посаду генерального директора Комунального некомерційного підприємства "Рокитнівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги"Рокитнівської районної ради з 09.12.2019 до 08.12.2024 на умовах укладеного з нею контракту.

Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовий спір - це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Пунктом 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суб`єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Згідно з пунктом 9 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов`язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі: якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Пунктом 20 частини 1 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються в установленому законом порядку питання щодо управління об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.

Відповідно до частин 7 - 9 статті 16 Основ законодавства України про охорону здоров`я керівником закладу охорони здоров`я незалежно від форми власності може бути призначено лише особу, яка відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.

Призначення на посаду та звільнення з посади керівника закладу охорони здоров`я здійснюються відповідно до законодавства.

Керівники державних та комунальних закладів охорони здоров`я призначаються на посаду уповноваженим виконавчим органом управління власника закладу охорони здоров`я на конкурсній основі шляхом укладання з ними контракту на строк від трьох до п`яти років. Порядок проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров`я та порядок укладання контракту з керівником державного, комунального закладу охорони здоров`я, а також типова форма такого контракту затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Механізм проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров`я визначений Порядком проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров`я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1094, вимоги якого поширюються на відбір кандидатур на посади керівників державних та комунальних закладів охорони здоров`я, крім закладів охорони здоров`я МВС, військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, утворених відповідно до законів.

З огляду на викладені правові норми, суд дійшов переконання, що питання призначення на посаду керівника комунального закладу охорони здоров`я є виключною компетенцією органу місцевого самоврядування.

Визначення законодавцем порядку проведення конкурсу органами місцевого самоврядування на заняття посад керівників закладів охорони здоров`я відповідного рівня має за мету, насамперед, дотримання публічного інтересу, а саме інтересу громади на належне управління такими закладами охорони здоров`я.

Предметом спору у цій справі є рішення органу місцевого самоврядування, у спірних відносинах наявний публічний інтерес відповідної територіальної громади, у спільній власності якої перебуває такий заклад охорони здоров`я. Такий публічний інтерес має визначальне значення при розгляді цього спору, а подальші трудові відносини призначеного керівника комунального закладу охорони здоров`я мають похідний, другорядний характер. Тому такий спір повинен вирішуватися за правилами адміністративного судочинства.

До аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у складі Великої Палати Верховного Суду у постанові від 05.06.2019 при розгляді справи 817/1678/18, який в силу приписів частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України та частини 6 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" враховуються судом під час вирішення цього спору.

При цьому, суд не бере до уваги покликання сторони відповідача на постанову Верховного Суду від 30.08.2021 у справі №640/7170/19, як підставу для закриття провадження у справі, оскільки, як зазначила Велика Палата Верховного Суду у постанові від 30.01.2019 у справі №755/10947/17, незалежно від того чи перераховані усі постанови, у яких викладена правова позиція, від якої відступила Велика Палата Верховного Суду, суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Великої Палати Верховного Суду.

В межах адміністративної справи №640/7170/19 відмінної правової позиції зі спірних питань Велика Палата Верховного Суду не висловлювала.

Більше того, в постанові по справі №640/7170/19 Верховний Суд підтримав правові висновки щодо застосування приписів пункту 9 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України у близьких за змістом правовідносинах, наведені Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 05.06.2019 у справі № 817/1678/18.

Відтак, підстави для закриття провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.238 Кодексу адміністративного судочинства України у суду відсутні.

Повний текст ухвали складено з урахуванням часу перебування головуючого судді у відпустці.

Керуючись ст.238, 241, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В :

Клопотання сторони відповідача 1 - Рокитнівської селищної ради, про закриття провадження у справі №460/8185/20 в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Рокитнівської районної ради від 09.12.2019 №02/03-71К про призначення генеральним директором КНП "Рокитнівський РЦПМСД" Барановської Ірини Миколаївни, а також про зобов`язання розірвати контракт від 09.12.2019 з ОСОБА_2 про призначення на посаду генерального директора Комунального некомерційного підприємства "Рокитнівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги" Рокитнівської районної ради строком на п`ять років – з 09.12.2019 до 08.12.2024, - залишити без задоволення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Повний текст ухвали суду складено 18.10.2021

Суддя С.А. Борискін