Рішення № 100365231, 18.10.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2021
Номер справи
320/5652/21
Номер документу
100365231
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 жовтня 2021 року справа №320/5652/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши порядку у письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області в якому просить суд:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40, код ЄДРПОУ 22933548) щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати з 01.04.2019 р. пенсії ОСОБА_1 , відповідно до оновленої довідки, наданої Фінансово-економічним управлінням СБ України від 08.09.2020 р. № 21/3/2-9/878-1053, станом на 05.03.2019 року, з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, із врахуванням раніше виплачених сум - протиправними;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40, код ЄДРПОУ 22933548) у відповідності до вимог статей 43, і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а також виходячи з розміру складових, розрахованих за положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) пенсію з 01.04.2019 р., з урахуванням рішення Київського окружного адміністративного суду від 18 травня 2020 р. у справі № 320/1797/20, виходячи з розрахунку 77% від сум грошового забезпечення для обчислення основного розміру пенсії, відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, наданої Фінансово-економічним управлінням СБ України від 08.09.2020 р. № 21/3/2-9/878-1053, станом на 05.03.2019 року, яке є наступним: посадовий оклад - 9020 грн.; оклад за військовим званням полковник - 1480 грн.; надбавка за вислугу років - 5250 грн.; надбавка за особливості проходження служби - 5040 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 1353 грн.; преміювання - 902 грн. (загальна сума, яка має застосовуватися для перерахунку пенсії, становить 23045 грн.). Виплату пенсії провести з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 та вимог ч. 2, ст.55 Закону України № 2262-ХІІ, з врахуванням раніше виплачених сум, в повному обсязі, однією сумою.

Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю відмови відповідача у перерахунку пенсії позивача на підставі нової довідки про розмір його грошового забезпечення, яка містить додаткові складові грошового забезпечення позивача, оскільки обов`язок відповідача по перерахунку пенсії на підставі нової довідки про складові грошового забезпечення визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Ухвалою суду від 20.05.2021 відкрито загальне позовне провадження у справі.

Відповідач позов не визнав та подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що в довідці про розмір грошового забезпечення включені додаткові види грошового забезпечення, які не передбачені постановою Кабінет Міністрів України № 103, тому відсутні підстави для її розгляду та перерахунку пенсії позивача. Також, відповідач зазначив про відсутність нормативно-правових актів, які б приймались після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, та якими б визначались умови і порядок перерахунку пенсій, призначених після дати набрання зазначеним судовим рішенням законної сили.

Протокольною ухвалою суду від 13.09.2021 вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з таких підстав.

ОСОБА_1 полковник запасу Служби безпеки України (далі - СБУ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області (далі - ГУ ПФУ) як військовий пенсіонер з 21 жовтня 2008 року, (пенсійна справа № 1002002514). Пенсія була призначена відповідно до діючої на той час редакції ст. 13 та ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 р. «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ) у розмірі 77% від сум його грошового забезпечення, до якого входили: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років та щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавка за особливості проходження служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, преміювання. На час звільнення військова вислуга на пенсію становила 29 календарних років.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - ПКМ №704), яка набрала чинності 1 березня 2018 року. Вказаною постановою було змінене грошове забезпечення військовослужбовців, а також пунктом 2 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних та одноразових додаткових видів гуртового забезпечення.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» (далі - ПКМ №103). Пунктом 1 ПКМ №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом 2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, війсі^ови^м (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до ПКМ№704.

Вказаний перерахунок був здійснений ГУ ПФУ з 01.01.2018 на підставі наданої Центральним Управлінням СБУ довідки про грошове забезпечення від 11 квітня 2018 р. № 21/3/2-133М/5139, що враховується для перерахунку пенсії згідно із п.1 ПКМ №103, виплата проводилась у зазначених п.2 ПКМ№103 розмірах але в зменшеному розмірі з 77% до 70% від сум мого грошового забезпечення.

Отже, ГУ ПФУ здійснило зазначений перерахунок моєї пенсії в зменшеному розмірі з 77% до 70% від сум грошового забезпечення, без врахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме усіх надбавок і доплат, встановлених мені до виходу на пенсію та проводило виплату суми підвищення пенсії частинами, а не в повному обсязі, що є порушенням положень ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ та не відповідає вимогам статті 22 Конституції України, оскільки конституційні права гарантуються і не можуть бути скасовані та при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Разом з цим, на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 18 травня 2020 р. у справі № 320/1797/20, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду і яким було зобов`язано ГУ ПФУ здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії позивача за вислугу років відповідно до ст.63 Закон 2262-ХІІ, виходячи з 77% значення розміру пенсії. На виконання рішення суду ГУ ПФУ з листопада 2020 р. поновило виплату позивачу пенсії у розмірі 77%.

Крім цього, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, пункти 1, 2 ПКМ № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45), визнані протиправними та не чинними.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі -КАС ВС) своєю постановою від 12 листопада 2019 року залишив без змін вказані вище рішення судів у справі № 826/3858/18, а касаційну скаргу Кабінету Міністрів України без задоволення. Ухвалюючи це рішення суд у своїй постанові зазначив, що Кабінет Міністрів України немає конституційних повноважень змінювати структуру грошового забезпечення військовослужбовців при перерахунку їх пенсій і що така зміна підзаконними нормативно-правовими актами є порушенням закону.

Разом з цим, 24 червня 2020 р. Велика палата Верховного Суду (далі - ВП ВС) залишила без змін рішення КАС ВС у зразковій справі № 160/8324/19 щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям. Постанова набрала законної сили з дати її прийняття, є остаточною й оскарженню не підлягає.

У зазначеному рішенні КАС ВС також вказав, що з 5 березня 2019 року набрало законної сили судове рішення у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними і не чинними пункти 1, 2 ПКМ № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку 45, якими для обрахунку розміру пенсій не враховано щомісячних додаткових видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців і, що з 5 березня 2019 року виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.

Враховуючи те, що при здійсненні перерахунку пенсії права позивача були порушені, а також посилаючись на зазначені вище висновки ВП ВС та правові норми ч.5 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», які вказують на те, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують в своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права, 10 серпня 2020 р. позивач звернувся із заявою до Фінансово-економічного управління СБУ щодо оформлення та направлення до ГУ ПФУ оновленої довідки на підставі рішення Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19, а також видачі примірника зазначеної довідки.

На підставі звернення позивача Фінансово-економічне управління СБУ направило до ГУ ПФУ лист-повідомлення від 11.09.2020 р. № 21/3/2-К-177/5, яким надало відповідачу оновлену довідку від 08.09.2020 р. № 21/3/2-9/878-1053 про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення із служби) провідний інспектор-методист (керівник секції) навчально-методичного відділу Національної академії СБ України, станом на 05.03.2019 р., згідно із ПКМ №704 для перерахунку основного розміру пенсії, в якій враховано додаткові види грошового забезпечення. Відповідно до зазначеної довідки розмір мого грошового забезпечення є наступним: посадовий оклад - 9020 гри.; оклад за військовим званням полковник - 1480 грн.; надбавка за вислугу років - 5250 грн.; надбавка за особливості проходження служби - 5040грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 1353 грн.; преміювання - 902 грн. Станом на 05.03.2019 року, загальна сума грошового забезпечення, яка має застосовуватися для перерахунку пенсії, становить 23045 грн. (копія листа і довідки додається - відповідно, додатки 5 і 6).

Крім цього, врахувавши те, що оновлена довідка для здійснення перерахунку пенсії поступила на розгляд в ГУ ПФУ, 12 лютого 2021 р. позивач особистою заявою звернувся до вказаного Головного Управління з проханням у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та п.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій Постанови правління Пенсійного Фонду України від 31 січня 2007р. № 3-1 (далі - Постанова ПФ 3-1) провести перерахунок основного розміру пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 01 квітня 2019 року на підставі довідки про грошове забезпечення від 08.09.2020 р. № 21/3/2-9/878-1053, наданої Фінансово-економічним Управлінням СБУ, та здійснити виплату в повному обсязі без обмеження у розмірі, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 та вимог ч. 2, ст.55 Закону 2262-ХІІ.

Проте, ГУ ПФУ своїм листом від 09.03.2021 р. № 1000-0203-8/23110, підписаним заступником начальника Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області Васильєвою А., відмовило у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії позивача.

Вважаючи, що зазначені рішення ГУ ПФУ про які йдеться у листі від 09.03.2021 р. № 1000-0203-8/23110 про відмову у перерахунку основного розміру пенсії на підставі оновленої довідки про грошове забезпечення є незаконними, протиправними і не обґрунтованим та підлягають скасуванню, позивач звернувся з цим позовом до суду, розглянувши який суд дійшов висновку про його задоволення, з огляду на наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України).

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом № 2262-ХІІ. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII «Порядок перерахунку пенсій» Закону № 2262-ХІІ. Частина 4 статті 63 «Перерахунок раніше призначених пенсій» передбачає, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Строки перерахунку призначених пенсій визначаються статтею 51 Закону № 2262-ХІІ.

Згідно із частиною третьою статті 52 Закону № 2262-ХІІ виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.

За приписами частини другої статті 55 Закону № 2262-ХІІ нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Таким чином, законодавець розмежував наступні поняття «строки перерахунку пенсії», «строки виплати пенсії» та «порядок перерахунку пенсії».

Більше того, статтею 9 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011 -XII (далі Закону № 2011-ХІГ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-XIІ до складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Нормами статті 63 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищеним пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку, а складові грошового забезпечення визначаються ст.43 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011 -XII.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІ1, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 (в редакції ПКМ №103) було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку ПКМ №103 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та не чинними пункти /, 2 ПКМ№103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

До компетенції Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45, однак, зміни внесені ПКМ №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані протиправними та не чинними судом, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №>45, яка діяла до зазначених змін.

У свою чергу, алгоритм дій, який повинен вчинити пенсійний орган у зв`язку із втратою чинності Положеннями пунктів 1, 2 ПКМ №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно- правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право па такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державших органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Конституційний суд України в рішенні № 4-рп/2015р. від 13 травня 2015 р. установив, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій, а також зазначив, що аналіз наведених положень ст. 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63), а також наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

З огляду на наведене Конституційний Суд України дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України.

Як уже зазначалося вище, чинним законодавством, яким регламентовано порядок перерахунку пенсії, не передбачено включення чи виключення зі складу грошового забезпечення його складових.

Крім цього, відповідно до рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, пункти 1, 2 ПКМ№103 втратили чинність, тому відсутні підстави для обмеження виплати військовому пенсіонеру пенсії, що були передбачені цією нормою тільки трьома складовими - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.

Своєю постановою ВП ВС 24 червня 2020 року у справі № 160/8324/19 встановила, що з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальнім) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати військовий пенсіонер мас право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХП.

З огляду на вищенаведене та визнанням нечинними положення ПКМ №103, враховуючи норми Порядку №45 та ПКМ №704, перерахунок призначеної позивачу пенсії згідно із Законом № 2262-ХІІ має здійснюватися за правилами, що були передбачені до внесення змін ПКМ №103, а саме з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) звання, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, зокрема: щомісячні надбавки, доплати та підвищення, інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) на момент звільнення на пенсію.

Таким чином, у ГУ ПФУ відсутні підстави для відмови здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії за усіма видами та розмірами складових грошового забезпечення. Разом з цим суд зауважує, що на даний час є чинними постанови Кабінету Міністрів України №804 від 14.08.2019 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (далі -ПКМ №804), та №1088 від 24 грудня 2019 р. «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» (далі - ПКМ №>1088), якими постановлено виплату пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови ПКМ №704, якими Кабінет Міністрів України фактично поновив правові норми ст. 1 і 2 ПКМ №103, визнаних з 5 березня 2019 р протиправними та не чинними, а також знову змінив встановлений Законом №2262-ХІІ та Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) порядок здійснення пенсійних виплат - обмежив складові грошового забезпечення з яких обчислюється пенсія та обмежив розмір перерахованої пенсії, що підлягає виплаті.

Враховуючи вимоги ст. 7 КАС України і відсутність в Уряду компетенції на зміну умов пенсійного забезпечення, застосування до спірних правовідносин положень ПКМ №804 та ПКМ №>1088, якими встановлено аналогічне з пунктами 1 і 2 ПКМ №103 обмеження, правова оцінка яким вже надана при розгляді адміністративної справи №826/3858/18 буде несумісним з принципом верховенства права.

З огляду на викладене, вимоги позивача на перерахунок пенсії із врахуванням до складу грошового забезпечення щомісячних додаткових його видів суд вважає обгрунтованими і такими які підлягають задоволенню.

Разом з тим, посилаючись на відсутність нового порядку нарахування пенсії ГУ ПФУ поширює дію п.1 ПКМ №103, визнаного Судом незаконним, виключно на військових пенсіонерів, які звільнилися зі служби до 1 березня 2018 року. Разом з тим військовим пенсіонерам, котрі звільнилися чи звільняється на пенсію після 1 березня 2018 року, пенсія нараховується з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а пенсіонери МВС, незалежно від часу їх звільнення зі служби, отримують пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок і доплат) у повному обсязі, що містить ознаки порушення вимог ст. 24 Конституції України, норм міжнародного права та ознаки дискримінації пенсіонерів.

Доцільним і єдино можливим, з огляду на вище викладене, варіантом поновлення моїх прав на перерахунок та виплату оновленої пенсії вважаю можливим застосування для врегулювання існуючої проблеми аналогії закону, шляхом прийняття за основу форми довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій додатку З до Порядку №45 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які були передбачені у формі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій додатку 2 попередньої редакції.

В обґрунтування такої позиції суд наводить такі аргументи:

- ч.6 ст.7 КАС України зазначає: у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону);

- ідентично з цього приводу висловився у своїй ухвалі від ЗО січня 2019 року у справі №822/1238/15 Херсонський окружний адміністративний суд, зазначивши, що при повній або частковій відсутності норм, які регулюють певні суспільні відносини, можливо застосувати аналогію закону, тобто, рішення справи або окремого юридичного питання на основі правової норми, розрахованої на схожі випадки;

- таку позицію висловив і Верховний Суд України у Постанові від 15.04.2015 року у справі № 3-39гс15, де зазначив, що аналогію закону можна застосовувати виключно у разі подібності спірних неврегульованих правовідносин;

- про застосування аналогії закону у випадках наявних неурегульованих спірних правовідносин також говориться в Постанові Пленуму В АСУ «Про судове рішення в адміністративній справі» від 20.05.2013 №7;

- здійснення перерахунку розміру пенсійних виплат за аналогією закону лишається єдиним реалістичним варіантом, з огляду на бездіяльність органів влади із заповнення прогалини в законодавстві з даного питання.

Підсумовуючи суд зазначає, що уникнення врегулювання питання щодо перерахунку позивачу як військовому пенсіонеру, пенсії тягне за собою пряме порушення його прав, а вирішення даної проблеми можливе лише шляхом зобов`язання відповідача здійснити такий перерахунок.

Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона має довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, в силу положень ч.2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин дії Відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області є протиправними, а позовні вимоги законними та обґрунтованими, тому підлягають задоволенню повністю.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40, код ЄДРПОУ 22933548) щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати з 01.04.2019 р. пенсії ОСОБА_1 , відповідно до оновленої довідки, наданої Фінансово-економічним управлінням СБ України від 08.09.2020 р. № 21/3/2-9/878-1053, станом на 05.03.2019 року, з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, із врахуванням раніше виплачених сум - протиправними.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40, код ЄДРПОУ 22933548) у відповідності до вимог статей 43, і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а також виходячи з розміру складових, розрахованих за положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) пенсію з 01.04.2019 р., з урахуванням рішення Київського окружного адміністративного суду від 18 травня 2020 р. у справі № 320/1797/20, виходячи з розрахунку 77% від сум грошового забезпечення для обчислення основного розміру пенсії, відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, наданої Фінансово-економічним управлінням СБ України від 08.09.2020 р. № 21/3/2-9/878-1053, станом на 05.03.2019 року, яке є наступним: посадовий оклад - 9020 грн.; оклад за військовим званням полковник - 1480 грн.; надбавка за вислугу років - 5250 грн.; надбавка за особливості проходження служби - 5040 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 1353 грн.; преміювання - 902 грн. (загальна сума, яка має застосовуватися для перерахунку пенсії, становить 23045 грн.). Виплату пенсії провести з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 та вимог ч. 2, ст.55 Закону України № 2262-ХІІ, з врахуванням раніше виплачених сум, в повному обсязі, однією сумою.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Терлецька О.О.