Рішення № 100363374, 28.07.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2021
Номер справи
160/7629/21
Номер документу
100363374
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2021 року Справа № 160/7629/21 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боженко Н.В., розглянувши у порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, б. 26 код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

13 травня 2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років під час перерахунку і перегляду з 7 092, 50 грн. до 2 236, 12 грн., ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , Паспортні данні: НОМЕР_2 виданий Новомосковським МВ УМВС України в Дніпропетровській області, місце реєстрації: АДРЕСА_4 ).

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , Паспортні данні: НОМЕР_2 виданий Новомосковським МВ УМВС України в Дніпропетровській області, місце реєстрації: АДРЕСА_4 ) в розмірі 7 092, 50 грн., починаючи з 01.08.2020 року.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , Паспортні данні: НОМЕР_2 виданий Новомосковським МВ УМВС України в Дніпропетровській області, місце реєстрації: АДРЕСА_4 ) різницю між нарахованою та отриманою пенсією за вислугу років за період з 01.08.2020 року по день, з якого починається виплата перерахованої пенсії за вислугу років.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком з 15.05.2007 року. В грудні 2020 року позивач звернула увагу, що пенсія надійшла їй у сумі 2 236,12 грн., знаючи, що сума пенсії у неї становить 7 092,50 грн. 24.12.2020 року вона звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області із заявою про повідомлення причин зменшення розміру призначеної пенсії за вислугу років з 7 092,50 грн. до 2 236,12 грн. 02.02.2021 року та 05.02.2021 року на адресу позивача прийшли листи з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. У листі Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області управління пенсійного забезпечення відділ перерахунку пенсій № 6 від 02.02.2021 року, зазначалось, що згідно наказу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 13.02.2013 р. № 32 було проведено інвентаризацію пенсійної справи ОСОБА_1 та було виявлено, що остання працювала за сумісництвом з 10.09.1992 року по 22.07.1998 рік на посаді бухгалтера в Приватній фірмі «Оріонт» згідно довідок № 7 та № 8 від 04.05.2001 рік виданою Приватною фірмою «Оріонт» про сумісництво було виявлено розбіжності в назві фірми, а саме на печатці та штампі вказано назву фірми «Оріонт», а в тексті довідки вказано назву фірми «Оріон». Також виявлено, що за юридичною адресою підприємства (АДРЕСА_3 ( АДРЕСА_5 ) знаходиться Департамент освіти і науки Дніпропетровської обласної адміністрації Дніпропетровський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти. Зі слів охоронця, який знаходиться на вахті при вході, з`ясовано, що дане підприємство приміщення не орендує. Головний бухгалтер Дніпропетровського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти підтвердив, що договір оренди з Приватною фірмою «Оріонт» не укладався. В ході додаткової перевірки було виявлено, що відомості з реєстру страхувальників за кодом підприємства 19306310, який зазначено на печатці та штампі в довідці №7 та № 8 від 04.05.2001 р. виданих Приватною фірмою «Оріонт», значиться Приватне підприємство «Орионт», яке зареєстроване з 09.02.1993 р. (а згідно довідки заявниця почала працювати на даному підприємстві з 10.09.1992 р.). За таких обставин, було відредаговано розмір пенсії без урахування довідки про заробітну плату за сумісництвом та розмір пенсії розраховано за основним місцем роботи у Новомосковській районній стоматологічній поліклініці з 01.02.1993 р. по 31.01.1998 р. та за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 р. по 31.07.2005 р. До перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 становив 7092,50 грн., після перерахунку розмір пенсії з 01.08.2020 року становить 2236,12 грн. Вважає, що підстави для зменшення пенсії, які висвітлені у листах Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області незаконні, дії органу протиправні, як наслідок порушили конституційне право на соціальний захист позивача. Вказує, що Наказі № 32 від 13.02.2013 р. Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що був підставою для проведення інвентаризації пенсійної справи, зазначено посилання на п.3.4 забезпечити чітке додержання вимог п. 38 Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на момент перевірки пенсійної справи позивача втратив чинність. Як висновок, даний наказ не є підставою для проведення інвентаризації пенсійної справи. Також ч.ч. 1,2 ст. 44 Порядок звернення за призначенням (перерахунок) пенсії Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», передбачає звернення із заявою для призначення (перерахунок) пенсії, для тих осіб які мають намір отримувати пенсію чи намір перерахувати пенсію яку вже отримують. Єдину заяву яку надавала позивач Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, це заява для отримання пенсії у 2007 р. Ніяких інших заяв з приводу перерахунку пенсії позивачем подано не було, на протязі всього терміну отримання нею пенсії. У 2007 році при оформленні пенсії, відповідач призначив пенсію, повно і об`єктивно розглянув усі подані позивачем документи. Питань з приводу документів, які подавала позивач до пенсійного органу не виникало. Акт № 12/10.3-16 від 21.01.2021 р. «щодо неможливості перевірки дотримання вимог законодавства у сфері загальнообов`язкового державного пенсійного страхування з питань достовірності документів, наданих для обчислення пенсії підтверджує не тільки неможливість перевірки дотримання вимог законодавства у сфері загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, а і причетність позивача до даного Акту. Всі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у відношенні позивача не законні та протиправні, які потягли за собою зменшення більш як у три рази суми пенсії позивача, тим самим порушили її Конституційне право на соціальний захист.

Справі за даним адміністративним позовом присвоєно єдиний унікальний номер судової справи - 160/7629/21 та у зв`язку з автоматизованим розподілом дана адміністративна справа була передана для розгляду судді Боженко Н.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 травня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/7629/21. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).

Цією ж ухвалою суду, витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області належним чином завірену копію пенсійної справи ОСОБА_1 .

Також, відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

23 червня 2021 року, засобами поштового зв`язку, від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач пред`явлений позов не визнав та просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що позивач перебуває на обліку та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV. Розмір пенсії залежить від тривалості стажу, розміру заробітної плати, з якої сплачувалися внески до Пенсійного фонду України, і визначається для кожного пенсіонера індивідуально відповідно до статті 27 Закону № 1058. Розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.07.2020 становив - 7092,50 грн. Страховий стаж складав 34 роки 3 місяці 16 днів, коефіцієнт страхового стажу становив 0,34250. Розмір пенсії за віком визначається за формулою: П=ЗПх Кс, де: П- розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 Закону № 1058, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону № 1058. Станом на 01.07.2020 розмір пенсії за віком складав - 7092,50 грн., де 6852,82 грн. - розмір пенсії за віком (ст.27) (20008,22 грн. х 0,34250); 239,68 грн. - доплата за понаднормативний стаж (ст. 28 ч.1 абз. 2) (за 14 років). На виконання листа Пенсійного фонду України від 29.10.2018 № 35435/02-10, проводилась інвентаризація пенсійних справ відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 03.09.2019 № 19-1 «Про проведення інвентаризації пенсійних справ», якою затверджено Порядок проведення у 2018-2019 роках інвентаризаційних пенсійних справ. Інвентаризація проводилась з метою перевірки комплектності документів пенсійної справи, відповідності призначених (перерахованих) пенсій чинному законодавству та для формування електронних пенсійних справ на базі централізованих інформаційних технологій Пенсійному фонду України. При перевірці пенсійної справи ОСОБА_1 встановлено, що згідно із довідками № 7, № 8 від 04.05.2001 заявниця працювала за сумісництвом з 10.09.1992 по 22.07.1998 на посаді бухгалтера в Приватній фірмі «Оріонт». При перевірці довідки № 7 від 04.05.2001 виданої Приватною фірмою «Оріонт» виявлено розбіжності в назві фірми, а саме на печатці та штампі вказано назву фірми «Оріонт», а в тексті довідки вказано назву фірми «Оріон». Також встановлено, що за юридичною адресою підприємства ( АДРЕСА_3 ) знаходиться Департамент освіти і науки Дніпропетровської обласної адміністрації Дніпропетровський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти. Крім того, у відомостях з реєстру страхувальників за кодом підприємства 19306210, який зазначено на печатці та штампі довідок від 04.05.2001 р. № 7 та № 8, значиться Приватне підприємство «Орионт», яке зареєстроване з 09.02.1993 р. (в довідці зазначено, що ОСОБА_1 почала працювати на даному підприємстві з 10.09.1992 р.). Згідно із довідкою управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська, Приватне підприємство «Оріонт» знаходиться на обліку з 15.02.1995. Згідно із електронною базою даних та «Звітів про нарахування збору на обов`язкове державне пенсійне страхування та інших надходжень і витрачання коштів Пенсійного фонду з березня по червень 1995 року та з січня по березень 1996 року суми нарахувань відсутні. Пенсійна справа була переглянута в порядку контролю відповідно до п.3 статті 44 Закону № 1058. З 01.08.2020 документи пенсійної справи приведені у відповідність. Середньомісячний заробіток обчислено за період роботи з 01.02.1993 по 31.01.1998 (згідно довідки № 61 від 06.12.2006, яка видана Новомосковською районною стоматологічною поліклінікою) та за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.07.2005. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 1,20108. Розмір пенсії за віком становить - 2250,80 грн., де 22011,12 грн. - розмір пенсії за віком (ст. 27) (5871,88 грн. х 0,34250); 239,68 грн. - доплата за понаднормативний стаж (ст. 28 ч.1 абз.2) (за 14 років).

Разом з відзивом на позовну заяву, на виконання вимог ухвали суду від 18 травня 2021 року представником відповідача до суду надано копію пенсійної справи ОСОБА_1 .

07 липня 2021 року, засобами поштового зв`язку, представником позивача адвокатом Щербиною Євгеном Миколайовичем подано до суду відповідь на відзив, в якій підтримано позицію викладену в позовній заяві.

Відповідно до положень статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 з 2007 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з протоколом № 3334 від 06.07.2007 року відповідачем призначено ОСОБА_1 пенсію за віком з урахуванням її середньомісячного заробітку 3801,28 грн. (21.07.2005 року), стажу 34 роки 0 місяців 16 днів та коефіцієнту стажу - 0,34000 (408 міс.).

До трудового стажу, на підставі якого ОСОБА_1 призначено пенсію, ввійшов і період її роботи та доходи, з 10.09.1992 року по 22.07.1998 року в Приватній фірмі «Оріонт», де вона працювала на посаді бухгалтера за сумісництвом.

Під час інвентаризації пенсійних справ відповідно до Порядку проведення інвентаризацій у 2018-2019 роках відповідачем проведено перевірку поданих позивачем довідок, виданих Приватною фірмою «Оріонт».

Так, при перевірці довідки № 7 від 04.05.2001 виданою Приватною фірмою «Оріонт» встановлено розбіжності в назві фірми, а саме на печатці та штампі вказано назву фірми «Оріонт», а в тексті довідки вказано назву фірми «Оріон». Також за юридичною адресою підприємства (АДРЕСА_3) знаходиться Департамент освіти і науки Дніпропетровської обласної адміністрації Дніпропетровський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти. У відомостях з реєстру страхувальників за кодом підприємства 19306210, який зазначено на печатці та штампі довідок від 04.05.2001 р. № 7 та № 8, значиться Приватне підприємство «Орионт», яке зареєстроване з 09.02.1993 р. (в довідці зазначено, що ОСОБА_1 почала працювати на даному підприємстві з 10.09.1992 р.). Згідно із довідкою управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська, Приватне підприємство «Оріонт» знаходиться на обліку з 15.02.1995. Згідно із електроною базою даних та «Звітів про нарахування збору на обов`язкове державне пенсійне страхування та інших надходжень і витрачання коштів Пенсійного фонду з березня по червень 1995 року та з січня по березень 1996 року суми нарахувань відсутні.

Вказана обставина стала підставою для здійснення відповідачем перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2020 року у бік зменшення з 7092,50 грн. до 2236,12 грн.

Як зазначено в позові, 24.12.2020 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про правові підстави зменшення розміру її пенсії.

Листом від 02.02.2021 року за № 0400-010310-8/14866 «Про розгляд звернення» Відділ перерахунків пенсій № 6 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило ОСОБА_1 на її усне звернення, що згідно наказу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 13.02.2013 р. № 32 було проведено інвентаризацію пенсійної справи ОСОБА_1 та було виявлено, що остання працювала за сумісництвом з 10.09.1992 року по 22.07.1998 рік на посаді бухгалтера в Приватній фірмі «Оріонт» згідно довідок № 7 та № 8 від 04.05.2001 рік виданою Приватною фірмою «Оріонт» про сумісництво було виявлено розбіжності в назві фірми, а саме на печатці та штампі вказано назву фірми «Оріонт», а в тексті довідки вказано назву фірми «Оріон». Також було встановлено, що за юридичною адресою підприємства (АДРЕСА_3 ( АДРЕСА_5 ) знаходиться Департамент освіти і науки Дніпропетровської обласної адміністрації Дніпропетровський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти. Зі слів охоронця, який знаходиться на вахті при вході, з`ясовано, що дане підприємство приміщення не орендує. Головний бухгалтер Дніпропетровського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти підтвердив, що договір оренди з Приватною фірмою «Оріонт» не укладався. В ході додаткової перевірки було виявлено, що відомості з реєстру страхувальників за кодом підприємства 19306210, який зазначено на печатці та штампі в довідці №7 та № 8 від 04.05.2001 р. виданих Приватною фірмою «Оріонт», значиться Приватне підприємство «Орионт», яке зареєстроване з 09.02.1993 р. (а згідно довідки заявниця почала працювати на даному підприємстві з 10.09.1992 р.). Згідно довідки № 7465/02-13 від 14.10.2010 виданої управлінням Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська зазначено, що ПП «Оріонт» знаходиться на обліку з 15.02.1995. Згідно із електронною базою даних та «Звітів про нарахування збору на обов`язкове державне пенсійне страхування та інших надходжень і витрачання коштів Пенсійного фонду» фонд оплати праці ПП «Оріонт» наявний за 1995-1996 роки. З березня по червень 1995 року та з січня по березень 1996 року суми нарахувань відсутні. Звертаємо увагу, що у Вашій довідці про заробітну плату за дані періоди суми наявні. Згідно вищевказаного, було відредаговано розмір пенсії без урахування довідки про заробітну плату за сумісництвом та розмір пенсії розраховано за основним місцем роботи у Новомосковській районній стоматологічній поліклініці з 01.02.1993 р. по 31.01.1998 р. та за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 р. по 31.07.2005 р. До перерахунку розмір Вашої пенсії становив 7092,50 грн., після перерахунку розмір пенсії з 01.08.2020 року становить 2236,12 грн. Органи Пенсійного фонду України в своїй діяльності керуються нормами чинного законодавства.

Листом від 05.02.2021 року за № 3602-26469/1-01/8-0400/21 «Про розгляд звернення» Відділ Методології та організації роботи із застосування пенсійного законодавства Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило ОСОБА_1 , що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію з 15.05.2007 розраховану відповідно до Закону № 1058. Документи пенсійної справи перевірені та встановлено, що страховий стаж складає 34 роки 3 місяці 16 днів (зарахований по 31.07.2011). Коефіцієнт страхового стажу становить 0,34250. Середньомісячний заробіток обчислено за період роботи з 01.02.1993 по 31.01.1998 (згідно довідки № 61 від 06.12.2006, яка видана Новомосковською районною стоматологічною поліклінікою) та з 01.07.2000 по 31.01.2012 - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 1,20108. Загальний розмір пенсії за віком станом на 01.01.2021 становить 2647,66 грн. Стосовно питання зменшення розміру пенсії повідомляємо, що відділом перерахунків пенсій № 6 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, була надана відповідь з зазначеного питання листом № 0400-010310-8/14866 від 02.02.2021, який направлено за місцем проживання ( АДРЕСА_4 ).

Не погодившись з такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернулась до суду з цією позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абз. 5 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058).

Стаття 41 Закону № 1058 визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-XII, передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону № 1058 перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Згідно з ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-IV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку), затвердженого постановою управління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до пп. 3 п. 2.1 Порядку № 22-1 для підтвердження заробітної плати за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

За правилами п. 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об`єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

З матеріалів справи видно, що при призначенні пенсії в розрахунок заробітку для обчислення пенсії позивача включено дані, наведені в довідках № 7 та № 8 виданих Приватною фірмою «Оріонт». Тобто розрахунок пенсії встановлено, зокрема, на підставі довідок виданих Приватною фірмою «Оріонт» про отриману заробітну плату за період з січня 1993 року по грудень 1997 року.

На підставі постанови правління Пенсійного фонду України від 03.09.2018 року № 19-1, якою затверджено Порядок проведення у 2018-2019 роках інвентаризації пенсійних справ, відповідачем, в рамках проведення інвентаризації, здійснено звірку даних про нараховану заробітну плату позивача, відображених у довідках, в тому числі про заробітну, які видані Приватною фірмою «Оріонт».

У ході такої звірки відповідачем не підтверджено обґрунтованості зазначених у виданих Приватною фірмою «Оріонт» довідках інформації щодо назви підприємства, його державної реєстрації, місцезнаходження, фонд оплати праці ПП «Оріонт» з березня по червень 1995 року та з січня по березень 1996 року відсутній.

Суд зауважує, що відповідачем не надано суду належних доказів, підтверджуючих недостовірність зазначених довідок, виданих Приватною фірмою «Оріонт», в тому числі про заробіток для обчислення пенсії позивача.

Відповідно до п. 4.2 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Отже, обґрунтованість видачі підприємствами, установами, організаціями поданих для призначення пенсії документів та достовірність поданих відомостей про особу перевіряються пенсійним органом під час прийняття документів для призначення або перерахунку раніше призначеної пенсії.

При цьому перевірка раніше поданих документів, на підставі яких призначено пенсію і проводиться виплата пенсії, Законом № 1058-IV не передбачена.

За приписами частини 18 статті 106 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» посадові особи суб`єктів солідарної системи та накопичувальної системи пенсійного страхування, винні в порушенні законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Отже, відповідальність за правильність та достовірність документів, що подаються для призначення пенсій, покладено на роботодавця (страхувальника).

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11 квітня 2018 року у справі №712/9936/17.

За таких обставин суд вважає, що у відповідача відсутні підстави для перевірки обґрунтованості видачі та достовірності довідок виданих Приватною фірмою «Оріонт» та відповідно для перерахунку пенсії без урахування вказаних довідок.

Водночас, необхідно наголосити, що право особи на отримання пенсійних виплат не може бути поставлене у залежність від неможливості провести перевірку дотримання вимог з питань достовірності документів, наданих для обчислення пенсій, виданих Приватною фірмою «Оріонт».

Крім того, наявний в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 , Акт № 12/10.3-16 від 24 січня 2020 року Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, долучений відповідачем на обґрунтування неможливості проведення такої перевірки, складений у відношенні іншого пенсіонера ОСОБА_2 .

На час розгляду справи довідки, що видані Приватною фірмою «Оріонт» № 7 та № 8 про заробіток для обчислення пенсії позивача, підписані уповноваженими особами та засвідчені печаткою, є чинними.

На підставі вказаних довідок пенсія призначена та виплачувалася позивачеві до 01.08.2020 року.

При цьому приписами Закону України «Про пенсійне забезпечення» не передбачено повноважень відповідача щодо скасування раніше призначеної пенсії чи зменшення її розміру.

Натомість, ст. 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано питання стягнення суми пенсії надміру виплачених пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку, зокрема в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім`ї тощо, стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.

З аналізу наведених норм права видно, що підстави для зменшення нарахованої пенсії наступають виключно у випадках свідомого надання особисто пенсіонером недостовірної інформації або неповідомлення органу, який призначає пенсію, відомих йому обставин, що зумовлюють зменшення призначення пенсії.

Пенсійним фондом не ставиться питання встановлення факту фіктивності того чи іншого документа, який підпадає під ознаки такого діяння як використання підроблених документів, що відповідно до ст. 358 Кримінального кодексу України - є злочином.

Доказів порушення кримінального провадження за вказаним фактом, які б мали значення для встановлення об`єктивної істини у справі, відповідно до вимог ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем суду не надано, як і вироку суду у кримінальній справі, що набрав законної сили.

Так, пенсійний орган, здійснюючи перерахунок пенсії позивача без урахування його заробітної плати за період з січня 1993 року по грудень 1997 року, не спростував той факт, що позивач мав заробіток у вказаний період, що підтверджується довідкою № 8, яка видана Приватною фірмою «Оріонт» на підставі особових рахунків за 1993 та 1997 роки. Жодних доказів з цього приводу не надав.

Як і не надано суду доказів, які б підтверджували наявність недобросовісності, вини чи зловживань з боку позивача при призначені та виплаті йому пенсії.

Слід також зазначити, що відповідачем не надано жодного доказу правомірності перерахунку пенсії позивача, як то: дані камеральної перевірки, протоколи засідання робочої інвентаризаційної комісії, акти інвентаризації, наказ керівника органу Пенсійного фонду України про внесення змін до бази даних.

У дослідженій судом пенсійній справі ОСОБА_1 такі докази відсутні.

При цьому суд наголошує, що відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч. 2 ст. 74 Кодексу адміністративного судочинства України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Як встановлено частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

За приписами частини 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

При цьому, Європейський суд з прав людини у рішенні від 29 червня 2006 року у справі «Пантелеєнко проти України» зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.

У рішенні від 31 липня 2003 року у справі «Дорани проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.

При чому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Салах Шейх проти Нідерландів», ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи «Каіч та інші проти Хорватії» (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

Отже, обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.

Згідно Рішення ЄСПЛ по справі «Рисовський проти України» (Rysovskyyv. Ukraine) від 20 жовтня 2011 року (заява № 29979/04), принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість.

Конституція України визначає, що всі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах, їх права і свободи є невідчужуваними та непорушними, а також не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Прийняття нових законів або при внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Права людини і громадянина в Україні можуть обмежувати тільки у випадках, прямо передбачених Конституцією.

З огляду на викладене, суд робить висновок про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії з 7092,50 грн. до 2236,12,00 грн., оскільки вони не узгоджуються з критеріями визначеними у ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи те, що судом визнано дії щодо зменшення розміру пенсії позивача протиправними, також підлягають задоволенню вимоги про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплатити різницю між нарахованою та отриманою пенсією позивача, за період з 01.08.2020 року по день, з якого починається виплата перерахованої пенсії за вислугу років.

Беручи до уваги наведене, суд робить висновок, що позовна заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню повністю.

Частиною 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно з частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно з частиною 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, судовий збір підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача у розмірі 908,00 грн., сплата якого підтверджується квитанцією № 252Т003ВQU від 13.05.2021 року.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, б. 26 код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років під час перерахунку і перегляду з 7 092, 50 грн. до 2 236, 12 грн., ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії за вислугу років, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , в розмірі 7 092, 50 грн., починаючи з 01.08.2020 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , різницю між нарахованою та отриманою пенсією за вислугу років за період з 01.08.2020 року по день, з якого починається виплата перерахованої пенсії за вислугу років.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 908,00 гривень (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Боженко