ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-2462/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єресько Л.О.,
при секретарі Ємець Я.М.,
за участю:
представника позивача - Белько І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідівдо Селянського фермерського господарство "Надія"про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -
В С Т А Н О В И В:
03 червня 2010 року Полтавське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідівзвернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Селянського фермерського господарства "Надія"про стягнення адміністративно-господарських санкцій в розмірі 3366 грн 67 коп. та пені 47 грн 47 коп.
В обґрунтування своїх вимог посилався на те, що відповідачем подано звіт про зайнятість інвалідів за 2009 рік, згідно з яким на підприємстві не працевлаштовано жодного інваліда. Тому, відповідно до вимог ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" відповідачу було нараховано адміністративно-господарські санкції в сумі 3366 грн. 67 коп. та пеня за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в розмірі 47 грн. 47 коп., які до бюджету відповідачем не сплачені.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не зявився, хоча в матеріалах справи наявні докази, що він був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, про причини неявки суду не повідомив, клопотань та заперечень не надав.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як зазначено у ст. 8 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”державне управління в галузі забезпечення соціальної захищеності інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, Міністерством охорони здоров'я України та органами місцевого самоврядування. Відповідно до п. 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів (далі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2002 р. N 1434, Фонд є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінпраці та підпорядковується йому.
Згідно п. 9 цього Положення для реалізації покладених на Фонд завдань за погодженням з Мінпраці утворюються територіальні відділення Фонду в межах граничної чисельності його працівників.
За змістом ст. 20 України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” саме Фонду надано право на стягнення адміністративно-господарських санкції за недодержання законодавчо встановленого нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Пункт 4 ст. 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Отже, даний спір підвідомчий адміністративному суду.
Судом встановлено, що згідно із звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік (форма № 10-ПІ, реєстраційний номер 53/202/17 від 08.02.2010 року), наданим Селянським фермерським господарством "Надія" Полтавському обласному відділенню Фонду України соціального захисту інвалідів, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу на підприємстві в цей період становить 9 осіб, фонд оплати праці штатних працівників становить 60,6 тис. грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника становить 561 грн. При цьому у звіті заначено, що середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (рядок 02) становить 1 та кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”(рядок 03) становить 1.
Відповідно до ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” для підприємств, установ, організацій, в тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб у кількості одного робочого місця.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 цього Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, установи, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї ж статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Разом з тим, відповідно до розрахунку, наданого позивачем кількість робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу 4% становить 1 (9 х 0,04).
Оскільки відповідно до звіту встановлено, що Селянським фермерським господарством "Надія" 2009 році працевлаштовано два інваліда : ОСОБА_2, ОСОБА_3, а сума середньої річної плати штатного працівника становить 6733 грн. 33 коп. (60600, 0: 9), то сума адміністратино-господарських санкцій відповідно становить 3366 грн. 67 коп. (6733,33:2) х 1-0).
Як вбачається із звіту Селянським фермерським господарством "Надія" про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік (форма № 10-ПІ) відповідачем не вірно розраховано показники рядків 05 (середньорічна заробітна плата штатного працівника) та 03 (кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”) .
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Полтавським міським центром листом від 13.05.2010 року за № 345 надано інформацію про те, що відповідачем звіт форми 3-ПН "Про наявність вакансій" протягом 2009 року не подавався.
Доказів самостійного пошуку інвалідів для працевлаштування на виконання нормативу, встановленого Законом, відповідачем суду не надано.
Згідно із ч.1 ст.20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”підприємства, установи, організації, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж встановлено нормативом, передбаченим ст.19 цього закону щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі , організації за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
З огляду на викладене, та враховуючи, що Селянським фермерським господарством "Надія" у 2009 році не працевлаштовано жодного інваліда, сума адміністратино-господарських санкцій становить 3366 грн. 67 коп.
Як встановлено у судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, відповідачем у добровільному порядку адміністративно-господарські санкції не сплачені.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої за повну суму недоїмки за весь її строк.
У зв'язку з несплатою адміністративно-господарських санкцій до встановленого терміну (з прострочено 55 днів з 16.04.2010 року по 01.06.2010 року включно), відповідно до ч. 2 ст. 20 цього Закону відповідачу нараховано пеню у розмірі 47грн. 47 коп.(3366,67 х 0.03%) х 47 дн. При цьому ставка НБУ становить 10,25 %, кількість днів у поточному році 365, одноденний розмір пені - 0,03% (10,25 х 120/100/365).
Оскільки вказані суми на момент розгляду справи судом не були сплачені відповідачем, то відповідно до ч. 5 ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” дані суми можуть бути стягнуті в примусовому порядку за відповідним рішенням суду.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги щодо стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 3366 грн 67 коп. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 47 грн. 47 коп. суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до пункту 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 19, 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, ст.ст. 1, 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"статтями 7, 8, 9, 10, 11, 60, 71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Селянського фермерського господарства "Надія" про стягнення штрафних санкцій за нествореня робочих місць для інвалідів задовольнити.
Стягнути з Селянського фермерського господарства "Надія" (код ЄДРПОУ 13952268, Великобагачанський район, с. Остап'є р/р 26002120737 в АТ "Райффайзен банк"Аваль", МФО 380805) на користь Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Зигіна, 1, м. Полтава, р/р 31218230700013 в ГУДК в Полтавській області, МФО 831019, отримувач УДК у Великобагачанському районі) штрафні санкції за нестворення робочих місць для інвалідів у 2009 році в сумі 3414 грн. 14коп.(адміністративно-господарські санкції - 3366 грн. 67 коп. та пеня 47 грн. 47 коп.).
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 22 червня 2010 року.
СуддяЛ.О. Єресько