
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2021 року м. Житомир справа № 240/15936/21
категорія 111000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Попової О. Г.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АРТ- ЕКСПО" до Чижівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області про визнання незаконним та скасування рішення,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "АРТ- ЕКСПО" із позовом, в якому просить: визнати незаконним рішення третьої сесії VІІІ скликання Чижівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області від 28.01.2021 №11/3-21 Про внесення змін в рішення двадцять сьомої сесії VІІІ скликання від 01 липня 2020 року №1/27-20 Чижівської сільської ради "Про встановлення місцевих податків та зборів на території Чижівської сільської ради.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 28 січня 2021 року Чижівська сільська рада Новоград-Волинського району Житомирської області на третій сесії VIII скликання прийняла № 11/3-21 від 28 січня 2021 року «Про внесення змін в рішення двадцять сьомого скликання від 01 липня 2020 року № 1/27-20 Чижівської сільської ради «Про встановлення місцевих податків та зборів на території Чижівської сільської ради». Позивач вважає, що вказане рішення порушує його права та законні інтереси як платника податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 29.07.2020 року відкрито провадження та призначено слухання справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Від Чижівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області до суду подано відзив на позов, в якому представник просить відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що згідно протоколу засідання постійної комісії з питань бюджету, комунальної власності та планування соціально-економічного розвитку від 27.01.2021, яке передувало прийняттю оскаржуваного рішення сесії, підставою для внесення змін до розміру місцевих п од атк і в, була саме реорганізація Рихальської, Варварівської, Сербо-Слобідської сільських рад та їх приєднання до Чижівської сільської ради та необхідністю внести зміни до Положення про оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки розроблено відповідно до Податкового кодексу України (зі змінами) та є обов`язковим до виконання юридичними та фізичними особами на території Чижівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області (в т.ч. 1 зона - с. Вересівка). Дана постійна комісія була утворена лише на першій сесії 8 скликання лише 20.11.2020. Відповідач наголошує, що Рішенням від 28.01.2021 №11/3-21, ставка податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для 1 зони, змінилась саме в сторону зменшення, оскільки така ставка для 1 зони до 28.01.2021 становила 1,5 %. Оскаржуваним ж Рішенням від 28.01.2021 №11/3-21, ставка даного податку зменшена до 0,8%, про що зазначає сам позивач у позовній заяві. Збільшення фактичного розміру податку (не ставки по території Чижівської сільської ради) саме для позивача, викликане виключно реорганізацією Варварівської сільської ради та добровільним входженням села Вересівка до складу Чижівської сільської ради, однак жодним чином не діями самого відповідача. Відповідач додав, що згідно довідки Чижівської сільської ради від 28.08.2021 №47 заборгованість позивача з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відсутня, що свідчить про повне погодження ТОВ "Арт-Експо" із нарахованим до сплати вказаним податком. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
17.09.2021 від позивача до суду надійшла письмова відповідь на відзив, в якому позивач заперечує щодо доводів сільської ради зазначених у відзиві та вказує таке. На думку позивача, Чижівська сільська рада прийняла рішення без врахування публічного інтересу стосовно забезпечення збалансованості бюджетних надходжень для забезпечення ефективної реалізації поточних завдань та функцій держави, так як у ТОВ «АРТ-ЕКСПО.» ставка податку га нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки була 0,5, а Чижівська сільська рада збільшила власним рішенням до 0,8%. З огляду на сказане Чижівська сільська рада допустила втручання держави в майнові права та інтереси позивача всупереч ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Просить позов задовольнити у повному обсязі.
Згідно з частиною четвертою статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Частиною п`ятою статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 01.07.2020 Чижівська сільська рада на двадцять сьомій сесії VII скликання прийняла рішення № 1/27-20 «Про встановлення місцевих податків та зборів на території Чижівської сільської ради».
У зв`язку з реорганізацією Рихальської, Варварівської, Сербо-Слобідської сільських рад та їх приєднання до Чижівської сільської ради 28 січня 2021 року Чижівська сільська рада Новоград-Волинського району Житомирської області на третій сесії VIII скликання прийняла № 11/3-21 від 28 січня 2021 року «Про внесення змін в рішення двадцять сьомого скликання від 01 липня 2020 року № 1/27-20 Чижівської сільської ради «Про встановлення місцевих податків та зборів на території Чижівської сільської ради».
Так, на момент прийняття Рішення № 1/27-20 від 01 липня 2020 с. Вересівка відносилося до Варварівської сільської ради Ємільчинськогс Житомирської області. На сорок восьмій сесії скликання Варварівська сільська рада Ємільчинського району Житомирської області прийняла Рішення № 340 від 30.06.2020 року «Про встановлення місцевих податків і зборів на 2021 рік». Встановлена єдина ставка податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в розмірі 0,5% без будь-якого зонування територій.
Рішенням від 28.01.2021 №11/3-21 зміни були внесені до п.п 3.4 п. 3 Положення про оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Чижівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області, а саме змінилася кількість зон і відповідний перелік населених пунктів, які входять у дані зони та змінилася ставка податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, яка залежить від даних зон.
Так, після внесення змін відповідно Рішенням від 28.01.2021 №11/3-21: Для об`єктів нежитлової нерухомості , що перебувають у власності юридичних осіб: 1 зона: с.Чижівка , с.Таращанка, с.Вересівка , с.Варварівка , с.Радичі, с.Рихальське , с.Сербо-Слобідка - 0,8 %.
Вважаючи, що оскаржуване рішення відповідача прийнято незаконно, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до Конституції України систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України " Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин ( далі - Закон № 280/97-ВР, яким передбачено, зокрема
- сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. ( частина 1 статі 10 цього Закону);
- органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції. ( частина 3 статті 24 цього Закону);
- сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання. ( стаття 25 цього Закону);
- виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України.( пункт 24 частини 1 статі 26 цього Закону).
- рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.( частина перша статі 59 цього Закону);
- акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. ( частина 10 статті 59 цього Закону)
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-VI, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, (далі - ПК України), яким передбачено, зокрема,
- податкове законодавство України ґрунтується на таких принципах, зокрема, стабільність - зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року ( п.п. 4.1.9.1. пункту 4.1. ст. 4 цього Кодексу);
- установлення і скасування податків та зборів, а також пільг їх платникам здійснюються відповідно до цього Кодексу Верховною Радою України, а також Верховною Радою Автономної Республіки Крим, сільськими, селищними, міськими радами та радами об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад у межах їх повноважень, визначених Конституцією України та законами України. ( пункт 4.4. статі 4 цього Кодексу);
- до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов`язковими до сплати на території відповідних територіальних громад. ( пункт 8.3 статті 8 цього Кодексу);
- до місцевих податків належить, у т.ч. податок на майно. ( підпункт 10.1.1 п.10.1 ст.10 цього Кодексу);
- податок на майно складається, крім іншого, з плати за землю ( підпункт 265.1.3. пункту 265.1. ст. 265 цього Кодексу);
- сільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів. ( абзац перший пункту 12.3 статті 12 цього Кодексу);
- встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом. ( п.п. 12.3.1. пункту 12.3 статті 12 цього Кодексу);
- при прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов`язково визначаються об`єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов`язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору. ( п.п. 12.3.2. пункту 12.3 статті 12 цього Кодексу);
- копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів або про внесення змін до них надсилається в електронному вигляді у десятиденний строк з дня прийняття до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів, але не пізніше 1 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін до них. Контролюючі органи не пізніше 10 липня поточного року складають зведену інформацію про розмір та дату встановлення ставок місцевих податків та зборів на відповідних територіях та подають її в електронній формі центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. ( абзаци 1 та 2 п.п. 12.3.3. пункту 12.3 статті 12 цього Кодексу);
- рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом. ( п.п. 12.3.4. пункту 12.3 статті 12 цього Кодексу);
- у разі якщо сільська, селищна, міська рада або рада об`єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов`язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю. ( підпункт 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 цього Кодексу).
- до повноважень сільських, селищних, міських рад та рад об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, щодо податків та зборів належать: встановлення ставок місцевих податків та зборів в межах ставок, визначених цим Кодексом; прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їх ставок, об`єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг, яке тягне за собою зміну податкових зобов`язань платників податків та яке набирає чинності з початку бюджетного періоду (підпункти 12.4.1., 12.4.3. п.12.4 ст.12 цього Кодексу);
- офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів, а також зміну розміру їх ставок, об`єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг або про внесення змін до таких рішень є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті (абз. перший п.12.5 ст.12 цього Кодексу).
Аналіз наведених вище правових норм свідчить про те, встановлення податку на майно, зокрема, з плати за землю, є обов`язком селищної ради, як органу місцевого самоврядування, що вирішує питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймає рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Разом з тим, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
За змістом статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Формами захисту, зокрема, є визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень.
Таким чином, кожна особа має право подати позов до будь-якого суб`єкта владних повноважень за єдиного обмеження, якщо це не суперечить закону, та при наявності мети, а саме забезпечення захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин.
До того ж, частина друга статті 46 КАС України деталізує, що позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб`єкти владних повноважень.
Зазначене також підтверджується положеннями пункту 1 частини першої статті 19 КАС України, яка передбачає, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб з суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Як встановлено судом предметом оскарження у даній справі є рішення третьої сесії VІІІ скликання Чижівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області від 28.01.2021 №11/3-21 "Про внесення змін в рішення двадцять сьомої сесії VІІІ скликання від 01 липня 2020 року №1/27-20 Чижівської сільської ради "Про встановлення місцевих податків та зборів на території Чижівської сільської ради. А саме змінилася кількість зон і відповідний перелік населених пунктів, які входять у дані зони та змінилася ставка податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, яка залежить від даних зон.
Судом встановлено, Рішенням від 28.01.2021 №11/3-21, ставка податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для 1 зони, змінилась саме в сторону зменшення, оскільки така ставка для 1 зони до 28.01.2021 становила 1,5 %. Оскаржуваним Рішенням від 28.01.2021 №11/3-21, ставка даного податку зменшена до 0,8%.
При цьому, підставою прийняття оскаржуваного рішення від 28.01.2021, згідно протоколу засідання постійної комісії з питань бюджету, комунальної власності та планування соціально-економічного розвитку від 27.01.2021, є рішення про реорганізацію Рихальської, Варварівської, Сербо-Слобідської сільських рад та їх приєднання до Чижівської сільської ради.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" від 05.02.2015 № 157-VIII об`єднана територіальна громада вважається утвореною за цим Законом з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об`єднання територіальних громад, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об`єднання територіальних громад на місцевому референдумі та за умови відповідності таких рішень висновку, передбаченому частиною четвертою статті 7 цього Закону.
Повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою.
Згідно з ч. 3 ст. 8 цього Закону об`єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.
Отже, Чижівська сільська рада Житомирської області фактично виконує функції правонаступника прав та обов`язків Варварівської сільської ради.
Враховуючи, що на момент прийняття оскаржуваного рішення Чижівська сільська рада Житомирської області виконувала функції правонаступника прав та обов`язків Варварівської сільської ради, що стало підставою для поширення дії рішення двадцять сьомої сесії VІІІ скликання від 01 липня 2020 року №1/27-20 Чижівської сільської ради "Про встановлення місцевих податків та зборів на території Чижівської сільської ради» на території с.Вересівка, с. Варварівка, які включені до території Чижівської об`єднаної територіальної громади, тому суд вважає, що у даному випадку відсутні підстави для визнання протиправним рішення Чижівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області від 28.01.2021 №11/3-21 Про внесення змін в рішення двадцять сьомої сесії VІІІ скликання від 01 липня 2020 року №1/27-20 Чижівської сільської ради «Про встановлення місцевих податків та зборів на території Чижівської сільської ради».
З огляду на вказане, суд вважає, що в межах даних спірних правовідносин відсутні підстави для застосування приписів п.12.3 ст.12 ПК України, оскільки за своїм змістом оскаржуване рішення Чижівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області від 28.01.2021 №11/3-21 Про внесення змін в рішення двадцять сьомої сесії VІІІ скликання від 01 липня 2020 року №1/27-20 Чижівської сільської ради "Про встановлення місцевих податків та зборів на території Чижівської сільської ради не є рішенням про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів або їх зміну.
При цьому, суд зауважує, що рішення Чижівської сільської ради "Про встановлення місцевих податків та зборів на території Чижівської сільської рад від 01 липня 2020 року №1/27-20 прийнято у відповідності до приписів Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ПК України.
Доказів зворотного позивачем суду не надано.
За приписами статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.2 ст.74 КАС України)
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно зі ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Отже, вирішуючи спірні правовідносини в межах заявлених позовних вимог, доводів сторін, системного аналізу положень чинного законодавства України, надавши оцінку усім доказам в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
У відповідності до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відмови в задоволенні позову судові витрати, зі сплати судового збору не підлягають відшкодуванню.
Керуючись статтями 72, 76-79, 90, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
У задоволені позову Товариства з обмеженою відповідальністю "АРТ- ЕКСПО" (вул. Могилівська, 3- А, с. Вересівка, Ємільчинський район, Житомирська область, 11245. ЄДРПОУ: 35896047) до Чижівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області (вул. Шевченка, 9, с. Чижівка, Новоград-Волинський район, Житомирська область, 11725. ЄДРПОУ: 04344133) про визнання незаконним та скасування рішення, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255Кодексу адміністративного судочинства України таможе бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду складено у повному обсязі 15 жовтня 2021 року.
Суддя О.Г. Попова