
Справа № 617/1604/21
Провадження № 3/617/464/21
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2021 року м. Вовчанськ Харківська область
Вовчанський районний суд Харківської області у складі судді:
головуючого судді - Сербіненко І.В.,
за участю секретаря судового засідання - Пінчук К.К.,
прокурора – Карапетян Л.А.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності – ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Вовчанську Харківської області матеріал що надійшов від Управління стратегічних розслідувань в Харківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП – НОМЕР_1 , уродженця м. Вовчанськ Вовчанського району Харківської області, громадянина України, освіта вища, одруженого, маючого на утриманні дітей: ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_3 , працюючого у ТОВ «Вовчанський міжрайагропостач» на посаді директора, який є депутата VIII скликання Вовчанської міської ради Харківської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , будучи депутатом Вовчанської міської ради Харківської області VIII скликання, згідно з підпунктом «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону № 1700-VІІ суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, та згідно абзацу 15 частини 1 статті 1 цього ж Закону суб`єктом декларування, в порушення вимог частини 1 ст.45, Закону № 1700- VІІ, несвоєчасно подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік, а саме 31.05.2021 року. Вказані дії містять ознаки адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно з рішенням №3-VІІІ пленарного засідання І сесії VIII скликання від 02.12.2020 року «Про визнання повноважень депутатів Вовчанської міської ради VIII скликання» ОСОБА_1 набув депутатських повноважень. Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст. 4 вказаного Закону депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів"; повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією
і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано. Частиною 3 ст.8 вказаного Закону передбачено, що на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
У відповідності до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті З Закону № 1700-VІІ депутатів місцевих рад віднесено до суб`єктів, на яких поширюється дія Закону № 1700-VІІ.
У відповідності до абзацу 15 частини 1 статті 1 Закону №1700-VІІ, суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Роз`ясненням Національного агентства з питань запобігання корупції від 03.02.2021 року № 1 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю» передбачено один із типів декларацій суб`єкта декларування:
- щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону №1700-VII особи, зазначенні у пункті 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Відповідно до вищезазначеного, ОСОБА_1 зобов`язаний був подати щорічну декларацію до 00:00 01.04.2021 року. Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік 31.05.2021 року о 16:07. Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , будучи депутатом Вовчанської міської ради Харківської області VIII скликання, відповідно до п.п. «б» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VІІ, являючись суб`єктом, на якого поширюється дія Закону №1700-VІІ, в порушення вимог ч. 1 ст. 45, цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого терміну подання декларації (до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2021 року), а саме 31.05.2021 року о 16:07, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2020 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст.172-6 КУпАП.
Прокурора – Карапетян Л.А. у судовому засіданні зазначила, що ОСОБА_1 несвоєчасне а саме 31.05.2021 року подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020, тому ним вчиненно адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Просила накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді 100 (ста) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 1 700 (одну тисячу сімсот) гривень.
ОСОБА_1 у судовому засіданні свою провину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав. Пояснивши, що вчасно подав декларацію, але зазначив посаду, як кандидата на посаду депутата. Потім подав щорічну декларацію за 2020 рік 31.05.2021 року.
Вина ОСОБА_1 підтверджується наступними доказами:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення № 538 від 23.05.2021 року;
-даними роздруківкою відомостей з офіційного сайту Єдиного державного реєстру декларацій щодо несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації;
-даними письмових пояснень ОСОБА_1 ;
-даними листа від 11.06.2021 року №63-2539 вих-21 Чугуївської окружної прокуратури Харківської області в якому вказано, що за результатами проведеного Чугуївською окружною прокуратурою Харківської області моніторингу Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, оприлюднених на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції встановлено, що особами, які є суб`єктами відповідно до ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та є депутатами а саме: ОСОБА_1 (депутат Вовчанської міської ради VIII скликання, подано щорічну декларацію за 2020 рік 31.05.2021 рік ) - своєчасно не подано щорічної електронної декларації особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019-2020 роки;
-даними листа №3446/55/119/01-2021 від 01.07.2021 року Управління стратегічних розслідувань в Харківській області;
-даними листа №02-22/3453 від 12.07.2021 року Вовчанської міської ради Харківської області відповідно до якого надана характеристика ОСОБА_1 , копія рішення Вовчанської міської ради І сесії VIII скликання від 02.12.2020 року №3-VIII скликання про визнання повноважень депутатів Вовчанської міської ради VIII скликання, копія регламенту Вовчанської міської ради VIII скликання.
До протоколу про адміністративне правопорушення № 538 від 23.05.2021 року також додані матеріали :
-витяг з положення про Управління стратегічних розслідувань в Харківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, в якому зазначені функції управління до яких входять здійснення моніторингу та аналізу стану дотримання антикорупційного законодавства особами, на яких поширюється дія ст. 3 ЗУ «Про Запобігання корупції»;
-довідка від 23.09.2021 року в якій вказано, що згідно відомостям Інформаційного порталу Національної поліції України ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.172-4-172-9 КУпАП станом на 23.08.2021 року не притягувався;
-довідка від 23.09.2021 року в якій зазначено, що працівники УРС в області є уповноваженими особами на виявлення правопорушень, пов`язаних з корупцією, та складання відповідних протоколі, а зібрані ними докази є належними, допустимими, та такими, що відповідають вимогам ст. 251 КУпАП;
- довідка від 23.05.2021 року оперуповноваженого УРС в Харківській області.
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції» визначено поняття суб`єкта декларування, це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
В свою чергу, п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 вищезазначеного Закону визначено, що суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Таким чином, ОСОБА_1 , виконуючи повноваження депутата Вовчанської міської ради Харківської області є особою, на яку поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції» та суб`єктом декларування.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Виходячи з аналізу вищевказаних норм, ОСОБА_1 зобов`язаний до 01.04.2021 року за 2020 рік за формою, що визначена Національним агентством подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин подав щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік, а саме: 31.05.2021 року о 16:07 год.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до вимог ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 252, 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об`єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з`ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною першою статті 172-6 КУпАП за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачена відповідальність накладення штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суд не приймає пояснення ОСОБА_1 з приводу вчасного подання ним 25.03.2021 року декларації та першого подання у житті декларацій, як поважних причин несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, оскільки на уточнююче запитання суду ОСОБА_1 зазначив, що у поданій
декларації 25.03.2021 року неправильно вказана його посада, як кандидата. Разом з тим, судом встановлено, що 25.03.2021 року ОСОБА_1 подано декларацію типу - кандидата на посаду, посада - директор, фізична особа підприємець.
Виходячи з вищевикладеного суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП України.
Обставиною, що пом`якшує чи обтяжує відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Згідно ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність.
При призначенні виду та міри стягнення суд враховує ступінь важкості правопорушення, особистість особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, відсутність обставин, що обтяжують та пом`якшує відповідальність та вважає за необхідне накласти адміністративне стягнення у виді штрафу, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, згідно ЗУ «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення стягується судовий збір 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та сплачуються особою, на яку накладено таке стягнення, а тому з ОСОБА_1 необхідно стягнути 454 грн. судового збору в дохід держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. 33-38, ч. 1 ст. 172-6, ст. 276, ст. 283-285 КУпАП, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штраф у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п`ятдесят ) грн. 00 коп. Одержувач ГУК Харків обл/МТГ Вовчанськ/21081100, Банк одержувача Казначейство України (ЕАП) Код одержувача 37874947 Рахунок одержувача UA538999980313090106000020595.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 454 грн. (чотириста п`ятдесят чотири) грн. (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги, через Вовчанський районний суд Харківської області.
Повний текс постанови складено 15.10.2021 року.
Суддя І.В. Сербіненко