Рішення № 100342675, 23.09.2021, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
23.09.2021
Номер справи
607/21189/20
Номер документу
100342675
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23.09.2021 Справа №607/21189/20

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі головуючого судді Позняка В.М.,

за участі секретаря судового засідання Свергун Т.В., позивачки ОСОБА_1 , її представника - ОСОБА_2 , представників відповідачів - Дишкант М.Р., Обарінчук О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства теплових мереж “Тернопільміськтеплокомуненерго” Тернопільської міської ради, виконавчого комітету Тернопільської міської ради про захист прав споживачів, –

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, до Комунального підприємства теплових мереж “Тернопільміськтеплокомуненерго” Тернопільської міської ради, Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, просить, з урахуванням уточнень, визнати договір про надання послуг з централізованого опалення, укладений між КП ТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» розірваним з 09 листопада 2020 року; зобов`язати виконавчий комітет ТМР надати дозвіл на відключення приладів опалення від мереж централізованого опалення в квартирі позивача; повторно розглянути заяву позивача щодо видачі дозволу на відключення приладів опалення від мереж централізованого опалення та встановлення індивідуального опалення, та надати такий дозвіл; КП ТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» прийняти та виконати фактичне відключення квартири позивача від централізованого опалення та постачання гарячої води із зняттям з обліку та нарахування плати за такі послуги.

В обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що в 2010 році нею було влаштоване індивідуальне опалення в квартирі по АДРЕСА_1 , про що було повідомлено органи ЖКГ міста і відповідача, проте відповідач продовжує здійснювати нарахування послуг з опалення та гарячого теплопостачання в загальному порядку від загально будинкової системи. Отже, вважає що з моменту повідомлення про відключення договірні відносини щодо надання житлово-комунальних послуг припинилися, оскільки позивач фактично перестала користуватися, а відповідач в свою чергу перестав надавати послуги з теплопостачання. На звернення позивачки, відповідач ВК ТМР відмовився надати дозвіл на відключення квартири позивача від централізованого опалення, мотивуючи це тим, що не має половини мешканців квартир з відокремленим автономним опаленням.

22 січня 2021 року представником відповідача КП ТМ “Тернопільміськтеплокомуненерго” Тернопільської міської ради подано відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач заперечує, щодо задоволення позову, вважає позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними, зазначає, що позивачем не надано жодних доказів, які б підтверджували від`єднання її квартири від мереж централізованого опалення в установленому законодавством порядку. Також, не надала позивачка і доказів ненадання або неналежного надання відповідачем послуг із теплопостачання.

15 лютого 2021 року представником позивача подано суду відповідь на відзив, згідно якої позивач не погоджується із твердженням про правомірність відключення та дотримання процедури відключення квартири від централізованого постачання тепла та гарячої води. Вважає, що позивачем було виконано усі умови, що встановлює законодавство для відключення від систем централізованого опалення та постачання гарячої води.

19 лютого 2021 року представником відповідача Виконавчого комітету ТМР подано відзив на позовну заяву, згідно якого представник відповідача вважає позов безпідставним, необґрунтованим та таким, що не підлягає до задоволення, оскільки у будинку позивача менше половини приміщень від`єднаних від мереж ЦО та ГВП, у позивача відсутні правові підстави для отримання рекомендацій щодо можливих варіантів відключення квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання і збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації.

Ухвалою від 07 грудня 2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 25 січня 2021 року. Протокольною ухвалою суду від 17 березня 2021 року закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник адвокат Скиба В.М., уточнені позовні вимоги підтримали з підстав зазначених в позові та відповіді на відзив, просили суд позов задоволити.

В судовому засіданні представник відповідача Комунального підприємства теплових мереж “Тернопільміськтеплокомуненерго” Тернопільської міської ради, щодо задоволення позову заперечила, з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву.

В судовому засіданні представник відповідача виконавчого комітету Тернопільської міської ради, щодо задоволення позову заперечила, з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву.

Обставини справи.

Рішенням ВК ТМР від 22.11.1996 року позивачці було видано ордер на вселення в квартиру по АДРЕСА_1 .

02 січня 2019 року ОСОБА_1 набула право приватної власності на квартиру, яка знаходиться по АДРЕСА_1 , що стверджується свідоцтвом про право власності на житло від 02 січня 2019 року виданим Тернопільським міським бюро технічної інвентаризації.

КП ТМ “Тернопільміськтеплокомуненерго” здійснює забезпечення багатоквартирного будинку, у якому знаходиться спірна квартира, що перебуває у власності позивачки, тепловою енергією.

Також встановлено, що позивач у липні 2010 року просила відповідача від`єднати централізоване теплопостачання спірної квартири з 01.08.2010 року.

Натомість 30.07.2010 року відповідач направив позивачу відповідь про відсутність законних підстав, посилаючись на недотримання ОСОБА_1 порядку від`єднання.

Разом з тим ДП Люкс Житло 1, 23.02.2018 року складено акт обстеження житлових умов заявника ОСОБА_1 змістом якого зафіксовано, що в квартирі влаштоване індивідуальне опалення.

17 жовтня 2019 року та 18 листопада 2019 року позивач звернулася з заявою про відключення квартири від ЦО та ГВП та узаконити встановлене та працююче опалення.

06 листопада та 25 листопада 2019 року ВК ТМР було відмовлено в задоволені поданої заяви, мотивуючи це тим, що не має половини мешканців квартир з відокремленим автономним опаленням.

Як вбачається із відповіді №56 від 27.06.2019 ДП «Люкс-житло-1» ПП «Люкс», в житловому будинку АДРЕСА_2 згідно проектно-технічної документації знаходиться 290 квартир; в 7 під`їзді даного будинку згідно проектно-технічної документації знаходиться – 39 квартир; на даний час в житловому будинку по АДРЕСА_2 автономне опалення встановлено в 163 квартирах; окремо в 7 під`їзді вказаного будинку автономне опалення встановлено в 15 квартирах.

З інформації КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради від 17 лютого 2021 року (а.с.73) та від 14 червня 2019 року (а.с. 96), станом на 10.12.2017 року в багатоквартирному житловому будинку за адресою АДРЕСА_2 , 180 квартир приєднано до мереж ЦО та ГВП. У під`їзді №7 – 24, у під`їзді №6 – 139.

Згідно інформації опублікованої на сайті Тернопільської міської ради (а.с. 74) житловий будинок за адресою АДРЕСА_2 відсутній в переліку багатоквартирних житлових будинків, у яких більше ніж половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від ЦО та ГВЦ. Вказаний перелік опублікований на виконання пункту 2 Розділу ІІІ Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води.

Рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 17.04.2019 р. у справі №607/24665/18 за позовом ОСОБА_1 до КП “ТМТКЕ” про скасування нарахованого боргу та зобов`язання вчинити дії встановлено, що на момент винесення рішення стороною позивача ( ОСОБА_1 ) не доведено суду наявність доказів про відключення спірної квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання у встановленому законодавством порядку, а тому відсутні будь-які підстави для прийняття від`єднання квартири АДРЕСА_3 від централізованого опалення та постачання гарячої води із зняттям обліку та нарахування плати за такі послуги.

В силу вимог ч.1 ст. 82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Мотиви з яких виходить суд та застосовані норми права

Згідно пункту 12 частини першої статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги” споживач має право встановленому законодавством порядку відключитися від системи централізованого - теплопостачання та постачання гарячої води”.

Пунктом 7 Розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Закону визначено, що у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менш як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов`язані, але мають право виключно за власним рішенням у встановленому порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру чи нежитлове приміщення та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні. Зробити це можна у міжопалювальний період до 1 жовтня.

Відносини між суб`єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг, і фізичною та юридичною особою врегульовані Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630 (надалі - Правила).

Пунктами 25, 26 Правил передбачено, що «відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж ЦО та постачання ГВ забороняється».

На виконання Правил Міністерство будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України наказом № 4 від 22.11.2005 р. затвердило «Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання» (надалі - Порядок). Порядок був чинним до 17.09.2019 р. Даним Порядком було врегульовано відключення від мереж централізованого теплопостачання окремих житлових будинків, а відключення окремих квартир (приміщень) у житлових будинках не допускалось.

17.09.2019 набрав чинності Наказ Мінрегіону №169 від 26.07.2019 року «Про затвердження Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води».

Даний Порядок регулює процедуру відключення власників житлових будинків від систем централізованого опалення та постачання гарячої води та відключення власників квартир та нежитлових приміщень від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води у випадках, передбачених Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

Відповідно до вищевказаного рішення, заяви щодо відключення споживачів від систем ЦО та ГВП подаються у Центр надання адміністративних послуг.

Згідно Порядку, власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» (10.12.17р.) не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Орган місцевого самоврядування створює своїм рішенням та затверджує склад постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води. В свою чергу засідання Комісії відбуваються не рідше ніж один раз на місяць. Звернення громадян про відключення від ЦО та/або ГВП розглядаються у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».

Комісія надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації (далі - Рекомендації)

Підставою для відмови у наданні Рекомендацій є відсутність будинку в переліку у яких не менше ніж половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП оприлюдненому на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування.

Рішенням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 25.09.2019 р. №905 створено постійно діючу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води і затверджено її склад.

Вирішуючи позовні вимоги ОСОБА_1 до Комунального підприємства теплових мереж “Тернопільміськтеплокомуненерго” Тернопільської міської ради, Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання договору про надання послуг з централізованого опалення, укладений між КП ТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» розірваним з 09 листопада 2020 року та зобов`язання КП ТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» прийняти та виконати фактичне відключення квартири позивача від централізованого опалення та постачання гарячої води із зняттям з обліку та нарахування плати за такі послуги суд виходить із такого.

Багатоквартирний житловий будинок АДРЕСА_2 , в якому проживає позивачка, введений в експлуатацію з комплексом загальнобудинкового інженерного обладнання, а також із централізованим опаленням, яке виконане за схемою, що збалансована в цілому по будинку. А тому квартира позивачки могла бути відключена від централізованого опалення та постачання гарячої води з врахуванням вимог, зазначених вище нормативних актів.

17.10.2019 та 18.11.2019р. Позивач звернулась в Центр надання адміністративних послуг Тернопільської міської ради з проханням відокремити (відключити) від ЦО та ГВП квартиру АДРЕСА_3 , а також узаконити встановлене та працююче автономне опалення.

Виконавчий комітет Тернопільської міської ради, розглянувши заяви, надав Позивачу, обґрунтовані вмотивовані відмови від 06.11.2019р. №2033 та 25.11.2019р. №2553/02 в яких вказав, що згідно наявної у виконавчому комітеті інформації, у будинку за адресою АДРЕСА_2 менше як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена від мереж ЦО та ГВП, а тому відсутні правові підстави щодо надання рекомендацій щодо можливих варіантів відключення квартири від мереж ЦО та ГВП та збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації та доведено до відома Позивача про передбачену можливість відключення житлового будинку від мереж ЦО та ГВП в цілому відповідно до зазначеного вище порядку, у міжопалювальний період, але не пізніше ніж 01 вересня.

Отже, між КП «ТМТКЕ» та позивачем, як власником квартири, існують цивільно-правові відносини щодо надання послуг з централізованого опалення, згідно яких КП «ТМТКЕ» зобов`язане надавати послуги по забезпеченню житла тепловою енергією та має право отримувати плату за надані послуги, а позивач має право отримувати зазначені послуги та зобов`язаний за них оплачувати.

За таких обставин, проживаючи у багатоквартирному будинку із централізованим опаленням, ОСОБА_1 була і залишається споживачем послуг з централізованого опалення, які надавало і надає КП “ТМТКЕ”.

Відповідно до частини першої статті 651 Цивільного кодексу України розірвання договору допускається лише за згодою сторін. Пропозицію позивача щодо розірвання договору про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води КП “ТМТКЕ” не погоджувало, а тому твердження позивача про те, що з моменту повідомлення позивачем КП «ТМТКЕ» про відключення квартири договірні відносини щодо надання житлово-комунальних послуг припинилися є хибним.

В той же час самовільне відключення квартири від мереж централізованого опалення не є підставою для звільнення від оплати за послуги теплопостачання.

Такий правовий висновок міститься в постановах Верховного Суду України від 11 листопада 2015 року у справах № 6-1706цс та; 6-1192цс, а також у постанові Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі № 61-4454.

Закон визначає, що єдиною умовою отримання споживачем права перегляду умов договору про надання послуг з централізованого теплопостачання, є складання акту про відключення житлового приміщення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, за наслідками проведення спеціалізованою монтажною організацією, яка реалізує проект, відповідних робіт, з наступним затвердженням акту міжвідомчою комісією.

А тому суд констатує, що стороною позивача не доведено суду розірвання договору з КП ТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради.

Відтак, ОСОБА_1 не надала суду жодних доказів, які б підтверджували від`єднання її квартири від мереж централізованого опалення в установленому законодавством порядку. Також, не надала позивачка і доказів ненадання або неналежного надання відповідачам послуг із теплопостачання.

Тому, в задоволенні позовних вимог в частині позову ОСОБА_1 до Комунального підприємства теплових мереж “Тернопільміськтеплокомуненерго” Тернопільської міської ради, Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання договору про надання послуг з централізованого опалення, укладений між КП ТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» розірваним з 09 листопада 2020 року та зобов`язання КП ТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» прийняти та виконати фактичне відключення квартири позивача від централізованого опалення та постачання гарячої води із зняттям з обліку та нарахування плати за такі послуги слід відмовити.

Щодо позовних вимог ОСОБА_1 до виконавчого комітету Тернопільської міської ради зобов`язання виконавчий комітет ТМР надати дозвіл на відключення приладів опалення від мереж централізованого опалення в квартирі позивача; повторно розглянути заяву позивача щодо видачі дозволу на відключення приладів опалення від мереж централізованого опалення та встановлення індивідуального опалення, та надати такий дозвіл, суд зазначає таке.

За статтею 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності й спеціалізації та визначається законом.

За вимогами частини першої статті 18 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.

Судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати між собою компетенцію як різних ланок судової системи, так і різні види судочинства - цивільне, кримінальне, господарське та адміністративне.

Згідно із вимог частини першої статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Пунктом 1 частини першої статті 4 КАС України визначено, що справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб`єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до виконавчого комітету Тернопільської міської ради зобов`язання виконавчий комітет ТМР надати дозвіл на відключення приладів опалення від мереж централізованого опалення в квартирі позивача; повторно розглянути заяву позивача щодо видачі дозволу на відключення приладів опалення від мереж централізованого опалення та встановлення індивідуального опалення, та надати такий дозвіл є вимогами щодо оскарження відмови органу місцевого самоврядування, як суб`єкта владних повноважень, які випливають із його владних повноважень на прийняття рішення щодо відключення від систем централізованого опалення та водопостачання, а тому є публічно правовими, та не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до вимог пункту 1 частини першої статті 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Із урахуванням викладеного, правовідносини, які виникли між сторонами у справі, є адміністративно-правовими, тому, в цій частині позовних вимог провадження по справі слід закритти на підставі пункту 1 частини першої статті 255 ЦПК та роз`яснити позивачу його право на звернення до суду з позовом в порядку адміністративного судочинства.

З огляду на наведене, керуючись ст. 4, 13, 81, 256, 352, 354 ЦПК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про теплопостачання», Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України №630 від 21 липня 2005 року, Наказом Мінрегіону №169 від 26.07.2019 року «Про затвердження Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води», суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Комунального підприємства теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради, виконавчого комітету Тернопільської міської ради в часині позовних вимог про визнання договору про надання послуг розірваним та зобов`язання КП ТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» прийняти та виконати фактичне відключення квартири позивача від централізованого опалення та постачання гарячої води із зняттям з обліку та нарахування плати за такі послуги.

Зарити провадження у справі в частині позовних вимог ОСОБА_1 до виконавчого комітету Тернопільської міської ради про зобов`язання виконавчого комітету ТМР надати дозвіл на відключення приладів опалення від мереж централізованого опалення в квартирі позивача; повторно розглянути заяву позивача щодо видачі дозволу на відключення приладів опалення від мереж централізованого опалення та встановлення індивідуального опалення, та надати такий дозвіл на підставі пункту 1 частини першої статті 255 ЦПК та роз`яснити позивачу право на звернення до суду з таким позовом в порядку адміністративного судочинства.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Реквізити сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_4 , ІПН НОМЕР_1 .

Відповідач: Комунальне підприємство теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради вул. І.Франка, 16 м. Тернопіль, 46001, ЄДРПОУ 14034534.

Відповідач: Виконавчий комітет Тернопільської міської ради, вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль.

Повний текст рішення виготовлено 04 жовтня 2021 року.

Головуючий суддяВ. М. Позняк