
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2021 р. № 400/3726/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Військової частини А2062, вул. Велика Морська, 14, м. Миколаїв, 54030,
про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом до Військової частини А2062 про визнання протиправними дії щодо неправильних нарахувань та виплати на виконання Миколаївського окружного адміністративного суду від 09.10.2020 по справі № 400/3196/20 індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 15.10.2015 по 16.10.2018 згідно розрахунку сум індексації грошового забезпечення за період з 15.10.2015 по 16.10.2018 та платіжного доручення № 513 від 30.03.2021 без застосування при цьому нарахуванні січня 2008, як місяця, наступного за місяцем підвищення грошових доходів, з якого здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації, тобто без врахування правової позиції, викладеної в постанові Верховного суду від 22.07.2020 по справі № 400/3017/19, зобов`язання здійснити перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 15.10.2015 по 16.10.2018, із застосуванням при розрахунках січня 2008, як місяця, наступного за місяцем підвищення грошових доходів, з якого здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації.
Позивач обґрунтовує позов тим, що їй на виконання рішення суду по справі № 400/3196/20 відповідач неправильно нарахував та виплатив суму індексації, застосував базовий період січень 2016, а необхідно було зазначити січень 2008, оскільки початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу відповідно до постанови КМУ №1078, що узгоджується з правовою позицією, висловленою у постанові ВС від 22.07.2020 по справі № 400/3017/19.
Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки на виконання рішення суду по справі № 400/3196/20 позивачу нарахована та виплачена індексація за період з 15.10.2015 по 16.10.2018 в сумі 1587,33 грн. та індексація за грудень 2017 позивачу була виплачена в сумі 2781,17 грн., тому позивач помилково вважає, що індексація грошового забезпечення виплачена не в повному обсязі.
Відповідно до ст. 262 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Наказом т.в.о. командира військової частини А2062 № 295 від 15.10.2015 ОСОБА_1 прийнята на військову служу за контрактом та призначена на посаду бухгалтера фінансово-економічної служби ВОС.
Наказом т.в.о. командира військової частини А 2062 № 239 старшого матроса військової служби за контрактом ОСОБА_1 , звільнену наказом командира в/ч А 2062( по особовому складу) від 28.09.2018 № 97-РС у запас за п.2 пп. «а» у зв`язку із закінченням строку контракту та з 16.10.2018 виключити зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду по справі № 400/3196/20 від 09.10.2020, яке залишено без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 20.04.2021, позов ОСОБА_1 до Військової частини А2062 задоволено частково. Визнано протиправними дії військової частини А2062 щодо не нарахування та не виплати в повному обсязі ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 15.10.2015 по 16.10.2018, зобов`язано Військову частину А2062 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення в період з 15.10.2015 по 16.10.2018 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
На виконання рішення суду відповідач виплатив позивачу за період з 15.10.2015 по 16.10.2018 індексацію в сумі 1587,33грн. з урахуванням базового місяця січень 2016 посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України № 1013.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.1991 року № 2011-XII соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Абзацом 2 частини 4 статті 9 вказаного Закону встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 9 цього ж Закону до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Статтею 18 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” від 05.10.2000 року № 2017-III визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст. 19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка ( до 01.01.2016 – 101%). Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок № 1078 у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Відтак, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Аналіз наведених вище нормативно-правових актів, за відсутністю затвердженого особливого порядку індексації грошового забезпечення військовослужбовців, дає підстави для нарахування індексації грошового забезпечення у встановленому Урядом України порядку, а саме Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.
Тобто, сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті.
Згідно матеріалів справи, індексація грошового забезпечення позивача нарахована та виплачена останньому за період з 15.10.2015 по 16.10.2018 року згідно судового рішення у справі № 400/3196/20, що набрало законної сили.
Згідно ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, обставини щодо наявності у позивача права на виплату індексації грошового забезпечення за період з 15.10.2015 по 16.10.2018 року не підлягають доказуванню у даній справі, як такі, що встановлені судовим рішенням, що набрало законної сили.
Спірним у даній справі є питання щодо застосування базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в спірний період, оскільки позивач просить застосувати базовий період січень 2008, а відповідач вважає правомірним застосування базового періоду січень 2016.
Згідно п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078(далі - Порядок № 1078), у редакції Постанови № 1013 від 09.12.2015 року, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та підлягала застосуванню з 01.12.2015 року, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Отже, починаючи з 01.12.2015 року обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу) за посадою, яку займає працівник, у тому числі військовослужбовець.
Відповідні зміни до Порядку № 1078 були внесені постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів” (далі - Постанова № 1013).
Пунктом першим вказаної Постанови № 1013 передбачено підвищення з 01.12.2015 року посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та деяких інших працівників.
При цьому, підвищення окладів не стосувалось військовослужбовців. Тобто, Постановою № 1013 були підвищені оклади майже в усіх галузях бюджетної сфери (за винятком працівників 1- 3-го тарифних розрядів за ЄТС), окрім окладів у складі грошового забезпечення військовослужбовців.
Отже, з прийняттям Постанови № 1013, якою було змінено порядок проведення індексації, тобто, з 01.12.2015 року посадові оклади військовослужбовців не змінилися.
Згідно п. 3 Постанови від 09.12.2015 року № 1013 Кабінетом Міністрів України постановлено: Міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 р. розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов`язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 р., з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 р. перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року. Для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 р. відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078.
В свою чергу, як вже зазначалось судом, що згідно п. 5 Порядку № 1078 в редакції вказаної Постанови № 1013 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Проте, відповідачем в ході розгляду справи не надано жодного доказу щодо підвищення тарифної ставки (посадового окладу) за посадою, яку займав позивач, у грудні 2015 року та січні 2016 року.
Посилання відповідача у відзиві на позовну заяву, як на підставу для застосування січня 2016 року в якості базового для подальшого розрахунку індексації, оскільки це чітко визначено постановою КМУ 1013, суд вважає безпідставними, оскільки пунктом 5 Порядку № 1078, в редакції за вказаний період, прямо передбачено, що у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Таким чином, дії відповідача щодо застосування для обчислення індексації грошового забезпечення позивача за спірний період місяцем обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базовий місяць) січень 2016 року є протиправними.
Стосовно позовних вимог в частині визначення базового місяця для нарахування індексації- січень 2008, коли у військовослужбовців були підвищені оклади грошового забезпечення з посиланням на п.5 постанови КМУ №1078, які були внесені постановою КМУ №1013 та набрали законної сили з 01.10.2015 судом до уваги не приймаються, оскільки п.10-1 постанови КМУ №1078 в редакції чинній на момент прийняття позивача на військову службу за контрактом станом на 15.10.2015 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу.
Тому відповідно до п.10-1 постанови КМУ №1078 в редакції чинній на момент прийняття позивача на військову службу-15.10.2015 - саме жовтень 2015 повинен бути базовим місцем для позивача при нарахуванні індексації за спірний період.
Норми та положення Порядку № 1078, у редакції Постанови № 1013 від 09.12.2015 року, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та підлягала застосуванню з 01.12.2015 року, на які посилається позивач, не були чинні на час прийняття позивача на військову службу, а тому, не можуть бути підставою для визначення базового місяця та відповідно застосування в якості базового місяця – січень 2008, як просив позивач.
Постановою КМУ № 704 від 30.08.2017 було встановлено нові (підвищені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.
Відповідно до п. 10 постанови № 704, ця постанова набирає чинності з 1 березня 2018 року.
Зважаючи, на підвищення посадових окладів на підставі постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 з березня 2018 року за період з 01.03.2018 по 16.10.2018 базовий період відповідно до п.5 постанови КМУ №1078 повинен бути березень 2018.
Відтак, позовна вимога в частині визнання протиправними дій щодо неправильних нарахувань та виплати на виконання Миколаївського окружного адміністративного суду від 09.10.2020 по справі № 400/3196/20 індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 15.10.2015 по 16.10.2018 згідно розрахунку сум індексації грошового забезпечення за період з 15.10.2015 по 16.10.2018 та платіжного доручення № 513 від 30.03.2021 без застосування при цьому нарахуванні січня 2008, як місяця, наступного за місяцем підвищення грошових доходів, з якого здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації, тобто без врахування правової позиції, викладеної в постанові Верховного суду від 22.07.2020 по справі № 400/3017/19, задоволенню не підлягає, оскільки базовим періодом січень 2008 не повинен бути. Крім того, позовна вимога викладена в дуже складній лексичній формі, яка не зрозуміла для виконання, тому для захисту прав позивача суд вважає за необхідне цю позовну вимогу задовольнити частково , а саме визнати протиправним дії відповідача щодо нарахування та виплати індексації позивачу за період з 15.10.2015 по 16.10.2018 з урахуванням базового місяця січень 2016.
Позов в частині визначення базового місяця січень 2008 року при нарахуванні індексації задоволенню не підлягає, але для захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити індексацію за спірний період з урахуванням базового місяця жовтень 2015 за період з 16.10.2015 по 28.02.2018 та з урахуванням базового місяця березень 2018 за період з 01.03.3018 по 16.10.2018, з урахуванням виплаченої суми індексації.
Клопотання відповідача про закриття провадження у справі задоволенню не підлягає, з посиланням на те, що є тотожне рішення зі спірних питань у справі № 400/3196/20, оскільки у справі № 400/3196/20 не вирішувалось питання визначення базового місяця при виплаті індексації позивачу, тому фактичні обставини в цих справах різні.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тому позовні вимоги слід задовольнити частково.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини А2062 (вул. Велика Морська, 14, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний код 26614194) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Військової частини А2062 (вул. Велика Морська, 14, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний код 26614194) щодо нарахування та виплати індексації ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 15.10.2015 по 16.10.2018 з урахуванням базового місяця січень 2016 року.
3. Зобов`язати Військову частину А2062 (вул. Велика Морська, 14, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний код 26614194) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію з урахуванням базового місяця жовтень 2015 за період з 16.10.2015 по 28.02.2018 та з урахуванням базового місяця березень 2018 за період з 01.03.3018 по 16.10.2018, з урахуванням виплаченої суми індексації.
4. В решті позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко