Ухвала суду № 100308393, 13.10.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2021
Номер справи
360/1776/21
Номер документу
100308393
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

13 жовтня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/1776/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у письмовому провадженні клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України у справі № 360/1776/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

27 вересня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду від ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України у справі № 360/1776/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, якою позивач просить встановити судовий контроль за виконанням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі № 360/1776/21 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області подати звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою від 29 вересня 2021 року клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення призначено до розгляду в порядку письмового провадження без виклику учасників справи на 13 жовтня 2021 року; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області надати суду у строк до 08 жовтня 2021 року в належним чином засвідченій копії документально підтверджену інформацію щодо повного та фактичного виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі № 360/1776/21 (арк. спр. 103).

12 жовтня 2021 року від позивача на виконання вимог ухвали від 29 вересня 2021 року через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним № 34532/2021 надійшли заперечення на заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 360/1776/21 від 07 жовтня 2021 року № 1200-0802-7/42511 (арк. спр. 113-114), в яких позивач зазначив, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі № 360/1776/21 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 17 лютого 2021 року № ФЕ58220, та фактично виплачених сум.

Доплату по проведеному перерахунку за період 01 квітня 2019 року у сумі 85273,92 грн обліковано в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, що підтверджується розрахунком (додається) та буде виплачено з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством. Пенсія ОСОБА_1 виплачується з урахуванням рішення Луганського адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі № 360/1776/21 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 17 лютого 2021 року № ФЕ58220, та фактично виплачених сум. Виплата коштів на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 у справі № 360/1776/21 буде здійснюватися в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області вжило заходів з метою належного виконання рішення суду, втім затримка у виплаті коштів зумовлена не бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, а відсутністю належного асигнування, що не належить до компетенції Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області. Після надходження коштів на виконання зазначеного рішення суду ОСОБА_1 додатково буде повідомлено. Таким чином, рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі № 360/1776/21 фактично виконано в повному обсязі.

Також Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зазначило, що положення статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не є імперативними, тобто, передбачають право суду діяти на власний розсуд в залежності від обставин справи. Задоволення такої заяви можливе лише на стадії прийняття судом рішення по суті справи. Як вбачається з матеріалів даної справи, Луганським окружним адміністративним судом під час винесення рішення від 31 травня 2021 року по справі № 360/1776/21 про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 17 лютого 2021 року № ФЕ58220, та фактичне виплачених сум, не встановлювався судовий контроль за його виконанням.

Таким чином, з боку відповідача відсутня протиправна бездіяльність та підстави для застосування до нього заходів судового контролю за виконанням судового рішення, передбачених статтею 382 КАС України, також відсутні.

На підтвердження обставин фактичного та повного виконання рішення суду від 31 травня 2021 року № 360/1776/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області надало суду розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 1201005494 за дорученням № Д 1201005494/8 від 04 серпня 2021 року, відповідно до якого ОСОБА_1 розраховано доплату за період з квітня 2019 року по жовтень 2020 року в сумі 85273,92 грн (арк. спр. 115).

При вирішенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення суд виходить з такого.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов`язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно із частинами першою та другою статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

З аналізу зазначених норм законодавства слідує, що КАС України регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.

Законодавець фактично наділив суд повноваженнями контролю за виконанням того, що для суб`єкта владних повноважень передбачив у своєму рішенні адміністративний суд.

Правовою підставою для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об`єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов`язків згідно із судовим рішенням та можливості суб`єкта владних повноважень їх виконати.

В постанові Великої Палати Верховного Суду від 14 травня 2020 року у справі № 800/320/17 сформульовано правовий висновок про можливість встановлення судового контролю, передбаченого статтею 382 КАС України, після прийняття кінцевого рішення у справі.

Судом встановлено, що рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі № 360/1776/21 в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 17 лютого 2021 року № ФЕ58220, та фактично сплачених сум, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області станом на час розгляду заяви про встановлення судового контролю не виконано.

Так, відповідачем не доведено обставин проведення перерахунку пенсії, а саме не надано: рішення (протокол, довідку тощо) щодо проведення позивачу перерахунку пенсії із зазначенням дати, з якої ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії, та її розміру; документально підтверджену інформацію щодо періоду, за який позивачу перераховано, але не виплачено пенсію (у запереченнях зазначено лише початкову дату такого періоду, а у наданому розрахунку на доплату, датованому 04 серпня 2021 року, кінцевою датою є жовтень 2020 року, тоді як розрахунок здійснено 04 серпня 2021 року); докази вжиття Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області заходів з метою належного виконання рішення суду, на які міститься посилання у запереченнях.

Оскільки рішення суду станом на дату звернення позивача з клопотанням про встановлення судового контролю та його розгляду не виконано, суд дійшов до висновку про задоволення клопотання про встановлення судового контрою.

Керуючись статтями 243, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задовольнити.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області у строк до 15 листопада 2021 року подати суду звіт про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі № 360/1776/21.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Т.І. Чернявська