
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 жовтня 2021 р. Справа№200/7675/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Мозгової Н.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини А2120 про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
22.06.2021 року позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), звернувся до суду з позовом до військової частини А2120 (код ЄДРПОУ:26614998, місцезнаходження: Донецька область, м. Краматорськ, вул.Дмитра Мазура, 18) та з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог просив суд визнати протиправною бездіяльність щодо нарахування та виплати сум індексації грошового забезпечення за період з 23.02.2016 року по 01.03.2018 року, зобов`язати нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 23.02.2016 року по 01.03.2018 року, виходячи із базового місяця – січень 2008 року, з урахуванням раніше сплачених сум, визнати протиправною бездіяльність щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 08.09.2018 року в повному обсязі, зобов`язати нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.03.2018 року по 08.09.2018 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) – березень 2018 року, з урахуванням абз.4 п.5 постанови КМУ від 17.07.2003 року №1078, за виключенням виплаченої частини індексації.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що він проходив службу у військовій частині А2120 з 23.02.2016 року по 08.09.2018 року. Вважає, що при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення військовою частиною А2120 були порушені норми Порядку проведення індексації грошових доходів населення, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078. Вказане і стало підставою для звернення позивача з даним адміністративним позовом до суду.
Ухвалою суду від 24.06.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 29.07.2021 року розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 13.09.2021 року о 13 год. 00 хв. Продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 днів.
Ухвалою суду від 13.09.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 07.10.2021 року об 11 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 16.09.2021 року внесено виправлення в ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 13.09.2021 року по справі №200/7675/21. Абзац перший резолютивної частини ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 13.09.2021 року по справі №200/7675/21 викладено у наступній редакції: «Закрити підготовче провадження та призначити справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини А2120 про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії до розгляду по суті на 05 жовтня 2021 року о 15 год. 00 хв.»
Представник відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надав відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Свою позицію обґрунтував тим, що пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення №1078 від 17.07.2003 року визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, зазначення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Підвищення посадового окладу у позивача відбулося у березні 2018 року, який і став базовим місяцем для розрахунку величини індексації споживчих цін. Вважає, що відповідно до вимог законодавства відповідачем виконані всі покладені обов`язки. Додав, що вимоги у справі №200/7675/21 є складовою частиною вимог у справі 200/4328/19-а, тобто є тотожними.
Позивач через відділ діловодства та документообігу суду надав заперечення на відзив, у яких зазначив про те, що відповідач у межах спірних правовідносин безпідставно оминув норми абз.3,4,6 пункту 5 Порядку №1078 в частині вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації грошового забезпечення у місяці підвищення доходу (березень 2018 року), не встановив, чи перевищує розмір підвищення грошового доходу позивача суму індексації, що склалася у місяці підвищення такого доходу, у зв`язку з чим, на думку позивача, дійшов передчасного висновку про відсутність підстав для виплати індексації грошового забезпечення за період з березня по вересень 2018 року.
Позивач у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. 13.09.2021 року надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що перешкод для розгляду справи, передбачених статтею 205 КАС України не має, суд вважає за можливе розглянути заяву у порядку письмового провадження.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 .
Судом встановлено, що позивач має право на пільги, встановлені законом України для ветеранів війни – учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 від 25.04.2017 року.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15.10.2019 року по справі №200/4328/19-а адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Військової частини А2120 (ЄДРПОУ: 26614998, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Дмитра Мазура, 18) про визнання протиправними дій щодо не виплати грошового забезпечення та винагороди за безпосередню участь в Операції об`єднаних сил за вересень 2018 року, стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні за період з 08.09.2018 року, грошової компенсації за дні додаткової відпустки за 2016-2018 роки, індексації грошового забезпечення за період з 23.02.2016 року по 01.03.2018 року задоволено частково. Визнано протиправними дії військової частини А2120 Збройних сил України щодо не виплати ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані календарні дні відпустки як учаснику бойових дій за період з 2016 року по 2018 рік у зв`язку із звільненням з військової служби у запас. Зобов`язано військову частину А2120 Збройних Сил України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2016 року по 2018 рік, виходячи з грошового забезпечення за посадою станом на день звільнення з військової служби, 08.09.2018 року. Визнано протиправною бездіяльність військової частини А2120 Збройних Сил України щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 23.02.2016 року по 01.03.2018 року. Зобов`язано військову частину А2120 Збройних Сил України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 23.02.2016 року по 01.03.2018 року. В решті позовних вимог відмовлено.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19.08.2020 року по справі №200/4328/19-а апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2019 року в справі № 200/4328/19-а – задоволено частково. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2019 року в справі № 200/4328/19-а – змінено. Резолютивну частину після п`ятого абзацу доповнено абзацом шостим у наступній редакції: Стягнути з Військової частини А2120 на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні в сумі 4000,00 гривень (чотири тисячі гривень 00 коп.). В іншій частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2019 року в справі № 200/4328/19-а залишено без змін.
Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, фактичні обставини справи, встановлені судовими рішеннями у справі №200/4328/19-а, не підлягають додатковому доказуванню у цій справі.
Так, судовими рішеннями у вказаній справі встановлені наступні обставини.
Позивач у період з 23.02.2016 року по 08.09.2018 року проходив військову службу в лавах ЗСУ.
Витягом з Наказу командира військової частини А2120 від 08.09.2018 № 258 підтверджено, що старшого солдата ОСОБА_1 , звільненого за наказом командира військової частини А2120 від 08.09.2018 № 63-РС, вважати таким, що справи та посаду здав і направити для зарахування на військовий облік до Краматорського МВК Донецької області. З 08.09.2018 виключити зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення. Відповідно до абзацу третього пункту 14 статті 10 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» виплатити грошову компенсацію за 20 діб невикористаної щорічної основної відпустки за 2018 рік. Виплатити винагороду за безпосередню участь в Операції об`єднаних сил, щомісячну премію в розмірі 188 %, надбавку за особливості проходження служби в розмірі 13,5 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років за період з 01 вересня 2018 року по 08 вересня 2018 року, а також грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно в сумі 404,76 грн.
Отже спірним питанням у даній справі є не нарахування та не виплата позивачу індексації грошового забезпечення за період з 23.02.2016 року по 01.03.2018 року з урахуванням базового місяця – січень 2008 року та з 01.03.2018 року по 08.09.2019 року з урахуванням базового місяця – березень 2018 року та абз.4 п.5 постанови КМУ від 17.07.2003 року №1078 за виключенням виплаченої частини індексації.
Суд звертає увагу на те, що предмети спорів у справах №200/7675/21 та №200/4328/19-а є різними, оскільки право позивача на встановлення відповідного базового місяця у справі №200/4328/19-а не розглядалось, тому справа №200/7675/21 підлягає розгляду судом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до наступного висновку.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Статтею 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі – Закон №2011-XII в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі.
Згідно з ч. 1-4 ст. 9 Закону №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-XII) встановлено, що цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Відповідно до ст. 1 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 Закону № 1282-XII визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Положеннями ст. 4 Закону № 1282-XII передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Статтею 6 Закон № 1282-XII визначено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст. 19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Постановою Кабінету Міністрів України затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення № 1078 від 17 липня 2003 року, який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання державних та приватних виконавців, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників (п. 1 Порядку №1078).
Згідно п. 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби (п. 2 Порядку № 1078).
Відповідно до абз. 8 п. 4 Порядку № 1078 у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Суд зазначає, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 19.07.2019 у справі № 240/4911/18 від 07.08.2019 у справі № 825/694/17 та від 23.10.2019 у справі № 825/1832/17.
Щодо встановлення базового місяця суд зазначає наступне.
У відзиві на адміністративний позов, представником відповідача зазначено, що підвищення посадового окладу у позивача відбулося у березні 2018 року, який і став базовим місяцем для розрахунку величини індексу споживчих цін.
Ухвалою суду від 05.10.2021 року зобов`язано відповідача надати у строк до 12.10.2021 року: письмові пояснення з додаванням відповідних доказів чи нараховувалася та чи виплачувалася позивачу індексація грошового забезпечення за період з 23.02.2016 по 01.03.2018 року, з 01.03.2018 року по 08.09.2018 (якщо так, то із застосуванням якого місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця).
Однак в порушення ст. 14 КАС України ухвала суду від 05.10.2021 року з боку відповідача - суб`єкта владних повноважень у встановлений строк виконана не була. Пояснень щодо поважних причин неможливості їх виконання у встановлений строк до суду не подано.
Судом встановлено, що позивача прийнято на службу з 23.02.2016 року, тому при визначенні «базового» місяця для початку обчислення індексації застосуванню підлягає абзац 3 пункту 10-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078 у редакції на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до абзацу 3 пункту 10-1 Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу (в редакції чинній до 01 грудня 2015 року).
Для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість, та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи сума індексації зберігається, якщо сума збільшення заробітної плати менша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць. У разі коли сума збільшення заробітної плати більша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць, такий місяць вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації( п.10-2 Порядку 1078).
Абзац пункту 10-1 Порядку № 1078 застосований в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 червня 2012 року № 526, яка була чинна до 01 грудня 2015 року.
Після 01 грудня 2015 року до Порядку № 1078 внесено зміни та, зокрема, змінено редакцію пункту 10-2, згідно з яким змінилися правила індексації оплати праці (грошового забезпечення) для працівників.
За новим правилом обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації, починаючи з грудня 2015 року, здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.
На підставі пункту 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Згідно з п.14 Порядку №1078 роз`яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики.
Міністерство соціальної політики України в листі від 28 квітня 2016 року № 201/10/1.37-16 надало роз`яснення щодо індексації заробітної плати, яке полягає в наступному: «Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації, починаючи з грудня 2015 року, здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.».
Як приклад в цьому листі зазначено: «Враховуючи викладене та наведені у листі дані, для працівника, який працює з лютого 2014 року, обчислення індексу споживчих цін має здійснюватись з місяця підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник. Якщо останнє підвищення окладу за посадою відбулося у квітні 2012 року, то для визначення суми індексації такому працівнику з грудня 2015 року має застосовуватись індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з травня 2012 року».
Мінсоцполітики в листі від 23 червня 2020 року №76/0/214-20 надало роз`яснення: «Починаючи з грудня 2015 року до чергового підвищення посадових окладів згідно із рішенням Уряду обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації мало здійснюватись з місяця наступного за місяцем підвищення посадового окладу за посадою, яку займає військовослужбовець, а саме з лютого 2008 року.»
Верховний Суд в постанові від 22 липня 2020 року в справі № 400/3017/19 (щодо періоду після 01 грудня 2015 року) зазначив, що підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів особи. Тобто, початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100%, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. При цьому, нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції. При цьому Суд погодився, що зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.
Відповідно до пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов`язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 р. перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.
01 січня 2008 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», якою були встановлені підвищені посадові оклади військовослужбовців, які визначені додатком №1 до цієї Постанови. Вказана постанова втратила чинність 01 березня 2018 року.
З огляду на викладене вище, суд доходить висновку, що базовим місяцем для обчислення індексації грошового забезпечення позивача в даному випадку за період з 23.02.2016 року по 28.02.2018 є січень 2008 року.
При цьому, підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Згідно з абзацами 4-5 пункту 5 Порядку №1078 якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
При вирішенні даної справи суд зазначає, що діючим законодавством передбачена індексація грошового забезпечення у різні періоди із застосуванням різних базових місяців.
За період з 23.02.2016 року по 28.02.2018 року відповідачем не надано належних доказів того, що індексація грошового забезпечення позивача була нарахована та виплачена із застосуванням базового місяця - січень 2008 року, тому такі дії відповідача є протиправними
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС для відновлення порушеного права позивача належить застосувати такий спосіб захисту як:
- визнання протиправними дії військової частини А2120 щодо не нарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 23.02.2016 року по 28.02.2018 року із застосуванням базового місяця – січень 2008 року;
- зобов`язання військову частину А2120нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 23.02.2016 року по 28.02.2018 року із застосуванням базового місяця – січень 2008 року з урахуванням раніше сплачених сум.
Крім того, 01 березня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, а також нові схеми тарифних розрядів та тарифних коефіцієнтів. Згідно з вказаною Постановою відбулося підвищення посадових окладів військовослужбовців.
Після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 базовим місяцем для нарахування військовослужбовцям індексації грошового забезпечення став березень 2018 року.
Пунктом 4 цієї постанови встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Таким чином, постановою Кабінету Міністрів України № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначено інший порядок встановлення та розміру посадового окладу військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, а також змінено (підвищено) розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням відповідних категорій військовослужбовців.
Відповідно до абзацу 1 пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Таким чином, враховуючи те, що підвищення посадового окладу позивача з березня 2018 року відбулося у зв`язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України 30 серпня 2017 року постанови № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою змінено (підвищено) розміри окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням відповідних категорій військовослужбовців саме березень 2018 року в контексті застосування у спірних правовідносинах є місяцем підвищення доходів позивача (базовим місяцем), а тому значення індексу споживчих цін у цьому місяці приймається за 1 або 100 відсотків.
Згідно із абзацом 2 пункту 5 Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Відповідно до офіційних даних, що містяться на сайті Державної служби статистики України, з квітня 2018 року по листопад 2018 року індекс споживчих цін не перевищував 103%.
Разом з тим, у контексті спірних правовідносин необхідно звернути увагу на те, що питання виплати суми індексації у місяці підвищення грошових доходів, а також виплати визначеної суми індексації до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) врегульовано абзацами третім, четвертим, шостим пункту 5 Порядку № 1078.
Відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078 сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Аналізуючи вищевказані положення, суд вважає за необхідне зазначити, що підвищення посадового окладу у певному місяці не тягне за собою безумовне припинення виплати індексації у подальших періодах.
В даному випадку, суб`єкту владних повноважень необхідно вираховувати розмір підвищення доходу і визначати різницю між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідної особи.
Отже, для вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) необхідно враховувати дві складові: розмір підвищення грошового доходу особи та суму індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу і встановлювати, чи перевищує розмір підвищення грошового доходу особи суму індексації, що склалася у місяці його підвищення.
Якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу, то індексація не нараховується; якщо ж розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, то сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. При цьому, до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 Порядку № 1078.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку № 1078 обов`язок визначення розміру підвищення грошового доходу працівника та суми індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу, а також встановлення факту перевищення розміру підвищення грошового доходу працівника над сумою індексації, що склалася у місяці його підвищення з метою вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) покладається безпосередньо на роботодавця.
Відтак, відповідачу у межах спірних правовідносин необхідно врахувати норми абзацу 3, 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078 в частині вирішення питання про наявність підстав для виплати позивачу індексації його грошового забезпечення у місяці підвищення доходу (березень 2018 року) та встановити, чи перевищує розмір підвищення грошового доходу позивача суму індексації, що склалася у місяці підвищення такого доходу.
Отже, оскільки за період з 01.03.2018 року по 08.09.2018 року доказів того, що індексація грошового забезпечення позивача була нарахована та виплачена із застосуванням базового місяця - березень 2018 року не надано, то такі дії відповідача є протиправними
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС для відновлення порушеного права позивача належить застосувати такий спосіб захисту як:
- визнання протиправними дії військової частини А2120 щодо не нарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 08.09.2018 року із застосуванням базового місяця – січень 2008 року;
- зобов`язання військову частину А2120 нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період 01.03.2018 року по 08.09.2018 року із застосуванням базового місяця – березень 2018 року, з урахуванням абз.4 п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 та з урахуванням раніше сплачених сум.
Згідно з нормами частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред`явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», тому розподіл судових витрат відсутній.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 139, 193, 242-246, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до військової частини А2120 (код ЄДРПОУ:26614998, місцезнаходження: Донецька область, м. Краматорськ, вул.Дмитра Мазура, 18) про визнання протиправною бездіяльність щодо нарахування та виплати сум індексації грошового забезпечення за період з 23.02.2016 року по 01.03.2018 року, зобов`язати нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 23.02.2016 року по 01.03.2018 року, виходячи із базового місяця – січень 2008 року, з урахуванням раніше сплачених сум, визнати протиправною бездіяльність щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 08.09.2018 року в повному обсязі, зобов`язати нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.03.2018 року по 08.09.2018 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) – березень 2018 року, з урахуванням абз.4 п.5 постанови КМУ від 17.07.2003 року №1078, за виключенням виплаченої частини індексації - задовольнити.
Визнати протиправними дії військової частини А2120 (код ЄДРПОУ:26614998, місцезнаходження: Донецька область, м. Краматорськ, вул.Дмитра Мазура, 18) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 23.02.2016 року по 28.02.2018 року із застосуванням базового місяця – січень 2008 року.
Зобов`язати військову частину А2120 (код ЄДРПОУ:26614998, місцезнаходження: Донецька область, м. Краматорськ, вул.Дмитра Мазура, 18) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 23.02.2016 року по 28.02.2018 року із застосуванням базового місяця – січень 2008 року з урахуванням раніше сплачених сум.
Визнати протиправними дії військової частини А2120 (код ЄДРПОУ:26614998, місцезнаходження: Донецька область, м. Краматорськ, вул.Дмитра Мазура, 18) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 08.09.2018 року із застосуванням базового місяця – березень 2018 року.
Зобов`язати військову частину А2120 (код ЄДРПОУ:26614998, місцезнаходження: Донецька область, м. Краматорськ, вул.Дмитра Мазура, 18) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) індексацію грошового забезпечення за період 01.03.2018 року по 08.09.2018 року із застосуванням базового місяця – березень 2018 року, з урахуванням абз.4 п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 та з урахуванням раніше сплачених сум.
Повний текст рішення складено та підписано 13.10.2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Н.А. Мозговая