Рішення № 100306876, 12.10.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2021
Номер справи
200/7094/21
Номер документу
100306876
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 жовтня 2021 р. Справа№200/7094/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Аканова О.О., розглянувши в порядку загального позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м.Слов`янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про

визнання протиправним та скасування рішення №132 від 25.08.2020 про незарахування стажу;

зобов`язання повторно розглянути заяву від 15.08.2020 про призначення пенсії за віком на підставі п.1 ст.114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” із зарахуванням пільгового стажу періодів роботи, які зазначені в трудовій книжці серія НОМЕР_2 від 09.09.1988:

№№10-11 з 06.04.1992 по 13.01.1998 про роботу на посаді підземного прохідника 5 розряду з повним робочим днем в шахті на МП “Шахтостроитель”;

№№12-13 з 30.01.1998 по 31.08.1998 на посаді підземного прохідника з повним робочим днем у шахті на ТОВ “Кедр”;

№№18-19 з 23.09.2004 по 17.11.2004 на посаді прохідника 5 розряду з повним робочим днем під землею на АТ “Жданівкавугілля”;

зобов`язання провести перерахунок та доплату пенсії з 15.08.2020 з урахуванням не зарахованих періодів роботи, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з вищевказаним адміністративним позовом.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на пільгових умовах згідно п.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». До заяви додано уточнюючі довідки. Рішенням відповідача від 25 серпня 2020 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії. До страхового стажу не включено періоди роботи на підприємстві ТОВ «Кедр», оскільки відсутній номер та дата наказу про звільнення, до пільгового стажу не зараховано періоди роботи на підприємстві АТ «Жданівкавугілля», МП «Шахтостроитель» за відсутності довідок про пільговий стаж роботи, копії атестації робочих місць та довідки про наявність безоплатних відпусток.

Вважає рішення відповідача таким, що порушує його право на соціальний захист, гарантований Конституцією України.

Відповідач в наданому до суду відзиві на позов просив в задоволенні позовних вимог відмовити. Незгоду із позовом обґрунтував тим, що позивачем до заяви про перерахунок пенсії надано довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки підприємства, яке знаходиться на території, яка є тимчасово окупованою. До страхового стажу не включено періоди роботи на підприємстві ТОВ «Кедр», оскільки відсутній номер та дата наказу про звільнення.

Вважає, що під час прийняття рішення відповідач діяв у межах наявних повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, що свідчить про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог.

Ухвалою суду від 22 червня 2021 року відкрито провадження у справі; розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження; призначено судове засідання на 20 липня 2021 року о 10:45 год.

Ухвалою суду від 20 липня 2021 року розгляд справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження; продовжено підготовче засідання на тридцять днів з ініціативи суду; призначено підготовче засідання на 14 вересня 2021 року о 09:00 год.

Ухвалою суду від 14 вересня 2021 року закрито підготовче провадження по адміністративній справі; призначено судовий розгляд по суті на 0:15 год. 12 жовтня 2021 року.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_3 , виданим Красноармійським РВ УМВС України в Донецькій області 02 липня 2002 року.

Рішенням Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 25.08.2020 №132 позивачу відмовлено в призначенні пільгової пенсії. Період роботи з 30.01.1998 по 31.08.1998 не зараховано до страхового стажу, так як запис не відповідає «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників». До пільгового стажу не зараховано період роботи прохідником підземним на підприємстві ТОВ «Кедр» з 30.01.1998 по 31.08.1998; період роботи прохідником підземним на підприємстві МП «Шахтостроитель» з 06.04.1994 по 13.01.1998; період роботи на підприємстві АТ «Жданівкавугілля» в якості прохідника підземного з 23.09.2004 по 17.11.2004. За даними Єдиного державного реєстру страхувальників підприємство зареєстроване м.Донецьк.

Згідно трудової книжки позивача НОМЕР_2 від 09.09.1988 позивач:

06.04.1992 прийнятий підземним прохідником 5 р. з повним робочим днем в шахті на мале підприємство «Шахтостроитель» (нак.11к від 08.04.92);

13.01.1998 звільнений за ст.38 КЗпП України (власне бажання) (нак.1к від 14.01.98);

30.01.1998 прийнятий підземним прохідником з повним робочим днем в шахті в ТОВ «Кедр» (нак.2к від 02.02.98);

звільнений за ст.36 КЗпП України за переведенням до ДВАТ ш/1 «Новогродівка»;

23.09.2004 прийнятий прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею ВО «Жданівкавугілля» (нак.№323 від 23.09.04);

17.11.2004 звільнений за власним бажанням за ст.38 КЗпП України (нак.316к від 27.12.04).

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.

Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та Законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.

Основними завданнями Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; внесення пропозицій Міністрові соціальної політики щодо забезпечення формування державної політики із зазначених питань; виконання інших завдань, визначених законом.

Відповідно до ст. 58 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов`язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Відповідно до ч.1 ст.2 ст.114 “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до п. “б” ч.1 ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до п. “а” ч.1 ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Згідно ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).

Згідно зі ст. 101 Закону України “Про пенсійне забезпечення” органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

У відповідності до пункту 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637(далі також Постанова № 637), у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (пункт 3 вказаної Постанови).

Пунктом 17 Постанови № 637 передбачено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливість їх одержання у зв`язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.

Згідно з частиною 3 статті 44 Закону № 1058-ІV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається дуже великий обсяг прав та обовязків у органів Пенсійного фонду при вирішенні питання про призначення пенсії та перевірки наявного стажу роботи для її призначення.

Враховуючи викладене, суд вважає, що пенсійні органи повинні використовувати всі передбачені законом повноваження за для повного та об"єктивного розгляду заяви про призначення пенсії, виходячи з тих обставин, що склалися.

Законами України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" та "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях" визначено порядок регулювання правочинів та реалізації прав суб`єктів, названих Законів, з урахуванням необхідних змін на тимчасово окуповані території України у Донецькій та Луганській областях. Так, ч. 1 ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та Законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. При цьому згідно ч. 2 ст. 9 цього Закону будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Відповідно ч. 3 ст. 9 зазначеного Закону також передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані намібійські винятки: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.

У рішенні Європейського суду з прав людини Мозер проти Республіки Молдови та Росії від 23.02.2016 ЄСПЛ констатував, що Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих defacto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення.

Суд зазначає, що відповідач не в повному обсязі використав свої права надані йому Законом та Порядком при вирішенні питання про призначення пенсії та перевірки наявного стажу роботи для її призначення позивачу.

Суд дійшов до висновку, що з метою ефективного захисту прав позивача необхідно визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №132 від 25.08.2020 про незарахування стажу та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 15.08.2020 про призначення пенсії за віком на підставі п.1 ст.114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, з зарахуванням до пільгового стажу роботи з 06.04.1994 по 13.01.1998 про роботу на посаді підземного прохідника 5 розряду з повним робочим днем в шахті на МП “Шахтостроитель”; з 30.01.1998 по 31.08.1998 на посаді підземного прохідника з повним робочим днем у шахті на ТОВ “Кедр”; з 23.09.2004 по 17.11.2004 на посаді прохідника 5 розряду з повним робочим днем під землею на АТ “Жданівкавугілля”, здійснити перерахунок пенсії з 15.08.2020, з урахуванням висновків суду.

Щодо позовних вимог позивача про зарахування з 06.04.1992 роботи на посаді підземного прохідника 5 розряду з повним робочим днем в шахті на МП “Шахтостроитель”, суд зазначає, що в спірному рішенні відповідача відсутне посилання на не зарахування роботи позивача з 06.04.1992 року, а тому відсутні підстави для задоволенні позовних вимог у цій частині.

Позов підлягає частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 908 грн. згідно квитанції №46708 від 18.06.2021 року.

Згідно з положеннями частини 1 статті 139 КАС України при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з положеннями частини з статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача в розмірі 454 грн.

Керуючись ст. ст. 139, 244-250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м.Слов`янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення №132 від 25.08.2020 про незарахування стажу; зобов`язання повторно розглянути заяву від 15.08.2020 про призначення пенсії за віком на підставі п.1 ст.114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” із зарахуванням пільгового стажу періодів роботи, які зазначені в трудовій книжці серія НОМЕР_2 від 09.09.1988; №№10-11 з 06.04.1992 по 13.01.1998 про роботу на посаді підземного прохідника 5 розряду з повним робочим днем в шахті на МП “Шахтостроитель”; №№12-13 з 30.01.1998 по 31.08.1998 на посаді підземного прохідника з повним робочим днем у шахті на ТОВ “Кедр”; №№18-19 з 23.09.2004 по 17.11.2004 на посаді прохідника 5 розряду з повним робочим днем під землею на АТ “Жданівкавугілля”; зобов`язання провести перерахунок та доплату пенсії з 15.08.2020 з урахуванням не зарахованих періодів роботи – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №132 від 25.08.2020 про не зарахування стажу ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м.Слов`янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) від 15.08.2020 №132 про призначення пенсії за віком на підставі п.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, з зарахуванням до пільгового стажу роботи з 06.04.1994 по 13.01.1998 про роботу на посаді підземного прохідника 5 розряду з повним робочим днем в шахті на МП “Шахтостроитель”; з 30.01.1998 по 31.08.1998 на посаді підземного прохідника з повним робочим днем у шахті на ТОВ “Кедр”; з 23.09.2004 по 17.11.2004 на посаді прохідника 5 розряду з повним робочим днем під землею на АТ “Жданівкавугілля”, здійснити перерахунок пенсії з 15.08.2020, з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позову - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м.Слов`янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) судовий збір у розмірі 454 грн. на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Аканов