
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2021 року Справа № 160/13201/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В. розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю " Паризький Дворик" про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (далі - Управління, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Паризький Дворик" (далі - третя особа), в якій просить:
- визнати протиправними дії Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 компенсацію послуги «муніципальна няня» на ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з листопада 2020 року;
- зобов`язати Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради виплатити ОСОБА_1 , компенсацію послуги «муніципальна няня» на ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з листопада 2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 01.06.2020 року уклала договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років. Документи були прийняті без зауважень та у період з моменту реєстрації договору по жовтень 2020 року компенсація по витратам "муніципальна няня" перераховувались на картковий рахунок позивача. У лютому позивач отримала лист від відповідача про відмову у призначенні відшкодування вартості послуги за догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня". Підставою для відмови у виплаті компенсації є відсутність права згідно з абзацом 2 пункту 5 Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019р. №68. Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 09.08.2021 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
27.08.2021 року представник відповідача надав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що постановою Кабінету Міністрів України № 897 внесені зміни до пункту 5 Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» № 68, відповідно до якого компенсація послуги "муніципальна няня" надається отримувачам послуги "муніципальна няня" за умови зайнятості кожного з батьків. Внесеними змінами передбачено обов`язок заявника надати скановану копію трудової книжки та довідку з місця роботи, що підтверджує надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку/довідку з Пенсійного фонду України про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (форма ОК-7)(для фізичних осіб-підприємців). Відтак, для отримання компенсації послуги «муніципальна няня» позивачу необхідно було до 03.11.2020 року подати до управління документи визначені новою редакцією пунктів 5-7 постанови Кабінету Міністрів України №897, які підтверджували б право на отримання компенсації послуги. У передбачені вищезазначеною постановою строки позивач не надала документи, визначені пунктами 5-7. Відповідно до пункту 2 Постанови № 897 у разі не підтвердження права на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" її виплата припиняється з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, які призвели до втрати права на отримання такої компенсації, тобто з листопада 2020. Розпорядженням управління ОСОБА_1 у призначенні компенсації у зв`язку з відсутністю права на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" - відмовлено.
31.08.2021 року позивачем надано до суду відповідь на відзив, в якій остання підтримала доводи, викладені в позовній заяві та додатково зазначила, що вона є частково зайнятою особою, оскільки працює за цивільно-правовим договором. Також, частково виконала вимоги суду про витребування доказів та надала до суду витребувані докази, а саме: копію сторінок трудової книжки батька дитини - ОСОБА_3 .
Дослідивши матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено, що між ОСОБА_1 та ТОВ "Паризький Дворик" укладений договір про надання послуги "муніципальна няня" на здійснення догляду за дитиною до трьох років №01/06-20-05 від 01.06.2020 року.
Згідно з п.6.1. вартість послуги за цим Договором становить 1800 грн. на місяць.
На підставі розрахункових квитанцій:
- за червень 2020 року послуги з догляду за дитиною "муніципальна няня" оплачені в розмірі 1800,00 грн.;
- за липень 2020 року послуги з догляду за дитиною "муніципальна няня" оплачені в розмірі 1900,00 грн.;
- за листопад 2020 року послуги з догляду за дитиною "муніципальна няня" оплачені в розмірі 1900,00 грн.;
- за грудень 2020 року послуги з догляду за дитиною "муніципальна няня" оплачені в розмірі 1900,00 грн.;
- за січень 2021 року послуги з догляду за дитиною "муніципальна няня" оплачені в розмірі 2000 грн.;
- за лютий 2021 року послуги з догляду за дитиною "муніципальна няня" оплачені в розмірі 2000 грн.
З довідки відповідача від 02.03.2021 року №384 вбачається, що виплати компенсації послуги «муніципальна няня» здійснювались позивачу з липня по жовтень 20202 року, за листопад-грудень 2020 року виплати не проведені.
Листом від 19.02.2021 року вих.№1178 відповідач повідомив позивача про відмову у наданні відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня". Підставою для відмови у призначенні є відсутність права відповідно до абзацу 2 пункту 5 Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019р. №68.
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо невиплати компенсації послуги "муніципальна няня" з листопада 2020 року, звернулась із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року № 68 затверджено Порядок відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» (далі - Порядок № 68, в редакції чинній на момент призначення позивачу компенсації за послуги «муніципальна няня»).
Відповідно до пункту 2 Порядку №68, у цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні: послуга з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» (далі - послуга «муніципальна няня») - послуга, що надається для підтримки батьків (усиновлювачів), опікунів дитини для забезпечення догляду за дитиною до трьох років; отримувач послуги «муніципальна няня» - батьки (усиновлювачі), опікуни дитини; муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00, КВЕД 88.91) / юридична особа, яка надає послугу з догляду за дітьми (КВЕД 78.20, КВЕД 85.10), крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 68 відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків (усиновлювачів), опікуну дитини до трьох років (далі - компенсація послуги «муніципальна няня»).
Призначення та виплата компенсації послуги «муніципальна няня» здійснюються згідно з рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської ради, ради об`єднаної територіальної громади (далі - місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення).
За приписами пункту 4 Порядку № 68 компенсація послуги «муніципальна няня» виплачується отримувачу послуги «муніципальна няня» у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, яку доглядає муніципальна няня.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 68 право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками (усиновлювачами), опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею.
Компенсація послуги «муніципальна няня» не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 897 «Про внесення змін до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня»» внесено зміни до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року № 68 «Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» (далі - Постанова №897).
Установлено, що протягом одного місяця з дня набрання чинності цією постановою батьки, опікуни дитини віком до трьох років, які отримують відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» (далі - компенсація послуги «муніципальна няня»), повинні підтвердити своє право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» шляхом подання структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, документів, передбачених пунктами 5-7 змін, що додаються.
Відповідно до пункту 5 Порядку №68, із змінами, внесеними Постановою №897, право на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками, опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею.
Компенсація послуги "муніципальна няня" надається отримувачам послуги "муніципальна няня" за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України "Про зайнятість населення", за винятком отримувачів послуги "муніципальна няня", які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також отримувачів послуги "муніципальна няня", у яких одночасно народилося троє і більше дітей.
Компенсація послуги "муніципальна няня" надається у разі, коли один або обидва з батьків, опікунів не зайняті та є особами з інвалідністю I або II групи.
Компенсація послуги "муніципальна няня" не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства, отримувачам послуги "муніципальна няня", які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Пунктом 11 Порядку №68, із змінами, внесеними Постановою №897, зокрема зазначено, що підставою для відмови в призначенні або для припинення виплати компенсації послуги "муніципальна няня" є також установлення факту порушення: муніципальною нянею - вимог, передбачених абзацами третім і четвертим пункту 4 цього Порядку; отримувачем послуги "муніципальна няня" - вимог, передбачених абзацами другим і третім пункту 5 цього Порядку
У разі непідтвердження права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» її виплата припиняється з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, які призвели до втрати права на отримання такої компенсації.
Постанова №897 набрала чинності 02 жовтня 2020 року.
Отже, позивач мала підтвердити своє право на отримання такої послуги шляхом подання відповідачу документів, з урахуванням змін, внесених до пункту 5 Порядку №68 щодо працевлаштування кожного з батьків.
З позовної заяви та доданих до неї матеріалів, встановлено, що позивач на підтвердження своєї зайнятості надала цивільно-правові договори 34/іп від 01.10.2020 року та 04/іп від 01.01.2021 року, укладені з ТОВ "Дрим Лайт" про надання послуг.
Батько дитини є працевлаштованою особою, що підтверджується трудовою книжкою НОМЕР_1 від 01.08.2012 року.
Як зазначено вище, компенсація послуги "муніципальна няня" надається отримувачам послуги "муніципальна няня" за умови зайнятості кожного з батьків дитини відповідно до Закону України "Про зайнятість населення".
В свою чергу, в розумінні статті 1 Закону України "Про зайнятість населення", зайнятість - це не заборонена законодавством діяльність осіб, пов`язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім`ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб`єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно. Неповна зайнятість - зайнятість працівника на умовах робочого часу, що менший від норми часу, передбаченої законодавством, і може встановлюватися за договором між працівником і роботодавцем з оплатою праці пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.
Згідно з частиною першої статті 4 Закону України "Про зайнятість населення" до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.
Відмовляючи позивачеві у виплаті компенсації послуги «муніципальна няня», відповідач посилався саме на відсутність підтвердження факту працевлаштування мати дитини відповідно до Закону України «Про зайнятість населення».
Зайнятість лише одного із батьків, а саме батька дитини відповідно до вимог пункту 5 Порядку №68, не надає права на отримання відповідної компенсації.
Враховуючи ту обставину, що пункт 5 Порядку №68 чітко зазначає умови отримання компенсації - зайнятості кожного з батьків, а позивач не є зайнятою особою у розумінні Закону України «Про зайнятість населення», суд приходить до висновку про правомірність відмови позивачу у виплаті компенсації «муніципальна няня» з листопада 2020 року.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради відмовляючи у виплаті компенсації з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" діяло у порядку, визначені нормами чинного законодавства.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовна заява ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позову, судові витрати розподілу не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (адреса: 49051, м.Дніпро, пр.Петра Калнишевського, б.55; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 42788389), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Паризький Дворик" (адреса: 49101, м. Дніпро, вул. В.Антоновича, 6; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 38852306) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Розподіл судових витрати не здійснювати.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар