Рішення № 100280406, 28.09.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2021
Номер справи
580/2572/21
Номер документу
100280406
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2021 року справа № 580/2572/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Кульчицького С.О.,

за участю: секретаря судового засідання – Глийової В. Г.,

представника позивача — Гамової В. М. (за самопредставництвом),

представника відповідачів — Палкіної В .В. (за самопредставництвом)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Агроремсервіс" до Головного управління ДПС у Черкаській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю "Агроремсервіс" (далі – позивач) з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі – відповідач 1), Державної податкової служби України (далі – відповідач 2) в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення регіональної комісії Головного управління ДПС у Черкаській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за №2294989/30272345 від 05.01.2021 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 24.11.2020 на загальну суму 780676, 48 грн, з них ПДВ 130112, 75 грн;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №1 позивача від 24.11.2020 на загальну суму 780676, 48 грн, з них ПДВ 130112, 75 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що рішення комісії Головного управління ДПС у Черкаській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації від 05.01.2021 №2294989/30272345 є протиправними, оскільки контролюючи органом не взято до уваги надані позивачем документи, які підтверджують реальність здійснення господарської операції.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 05.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі.

Відповідачі проти позовних вимог заперечили, надавши до суду 20.05.2021 письмовий відзив на позовну заяву, в якому зазначили, що комісією ГУ ДПС розглянуто повідомлення позивача щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій, з яких встановлено, що позивачем не надано достатніх документів та пояснень для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в ЄРПН.

Усною ухвалою суду від 24.05.2021, занесеною до протоколу підготовчого засідання, продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.

Усною ухвалою суду від 27.07.2021, занесеною до протоколу підготовчого засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судове засідання, призначене на 09 год 00 хв 28 вересня 2021 року з`явився представник позивача, позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідачів у судовому засіданні просив у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши представника позивача та представника відповідачів, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю “Агроремсервіс” є платником податку на додану вартість, основними видами діяльності якого є: будівництво житлових та поки тло них будівель (основний вид діяльності, код КВЕД 41.20), технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів (КВЕД 45.20), оптова торгівля сировиною, будівельними матеріалами: та санітарно-технічним обладнанням (КВЕД 46.73), діяльність в сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах (КВЕД 71.12).

09.11.2020 між TOB «МСК БУДСЕРВІС» (замовник) та ТОВ «Агроремсервіс» (виконавець) укладено договір виконання робіт №1/11 по проведенню зовнішніх мереж водопостачання та водовідведення до нового будівництва багатоквартирного пятисекційного будинку.

Відповідно до податкової накладної № 1 від 24.11.2020 позивачем виконані роботи по проведенню зовнішніх мереж водопостачання та водовідведення згідно договору №1/11 від 09.11.2020 на загальну суму 780676, 48 грн, з них 130112,75 грн ПДВ, зазначена податкова накладна за допомогою програми електронного документообігу направлена на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних.

Згідно отриманої квитанції від 15.12.2020 податкова накладна від 24.11.2020 №1 прийнята, але її реєстрація зупинена.

У вказаній квитанції зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 24.11.2020 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник “D”=19, 6475%, “P”=4335,83.

28.12.2020 позивачем відправлено повідомлення від 27.12.2020 про надання пояснень та копій документів щодо зупиненої 15.12.2020 реєстрації податкової накладної від 24.11.2020 №1. Позивачем до вказаного повідомлення додано детальні пояснення про фактичну господарську операцію, а саме господарські правовідносини між ТОВ «Агроремсервіс» та ТОВ «МСК БУДСЕРВІС», які виникли на підставі договору підряду №1/11 від 09.11.2020 на виконання робіт по проведенню зовнішніх мереж водопостачання та водовідведення до нового будівництва багатоквартирного п`ятисекційного будинку — Багатоповерховий житловий будинок 3.4.5 секції, адреса розташування об`єкта: м. Черкаси, вул. Смілянська, 122/3, копії договору № 1/11 від 09.11.2020, рахунку про сплату авансу.

Повідомлення від 27.12.2020 зареєстровані в Єдиному реєстрі Податкових накладних 28.12.2020 за №9346329830.

Рішенням комісії Головного управління ДПС у Черкаській області з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄДРПН від 05.01.2021 №2294989/30272345 позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної від 24.11.2020 № 1. Вказане рішення прийнято з підстав ненадання платником копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності типових Форм та галузевої специфіки накладних. Додатково зазначено: матеріали придбані для виконання робіт, які були завершені 13.12.2020, що підтверджує акт виконання робіт та податкова накладна складена на цю подію, були куплені 21.12.2020.

Вважаючи рішення регіональної комісії Головного управління ДПС у Черкаській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за №2294989/30272345 від 05.01.2021 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 24.11.2020 протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Непогоджуючись з вказаним рішенням комісії регіонального рівня позивачем подано скаргу до ДПС України.

За результатами розгляду скарги прийнято рішення від 26.01.2021 №3882/30272345/2, яким скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії і регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Так, механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначено у Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі – Порядок №1246).

Відповідно до п. 2 Порядку №1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

У силу вимог п. 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених п. 192.1 ст. 192 та п. 201.10 ст. 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до п. 201.1 ст. 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 ст. 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно з пунктом 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Пунктом 14 Порядку №1246 визначено, що квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

У відповідності до п. 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

З матеріалів справи вбачається, що підставою для зупинення реєстрації спірних податкових накладних стала відповідність пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Так, Постановою Кабінету міністрів України № 1165 від 11 грудня 2019 року затверджено Порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Порядок № 1165), яким визначено механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.

Відповідно до пункту 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:

1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.

4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово- господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.

5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ).

6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України.

7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України.

8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття.

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно до пункту 25 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком (пункт 26 Порядку № 1165).

Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) (пункт 44 Порядку № 1165).

Відповідно до пункту 46 Порядку № 1165 у протоколі засідання комісії контролюючого органу зазначається перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення.

У додатку 4 до Порядку № 1165 зазначено, що рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку

Отже, між сторонами виник спір щодо правомірності рішення комісії Головного управління ДПС у Черкаській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

Право на оскарження в судовому порядку Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника випливає з норм пункту 6 Порядку №1165, за якими у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Право на звернення до суду також передбачено в затвердженій формі Рішення (додаток 4 до Порядку № 1165), а саме “Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку”.

Порядок № 1165, який є чинним та діяв під час прийняття спірних рішень, прямо передбачає можливість оскарження рішень про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості.

Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зі змісту квитанції від 15.12.2020 вбачається, що податкову накладну від 24.11.2020 № 1 прийнято, але її реєстрація зупинена, з посиланням на те, що позивач відповідає п. 1 Критеріїв ризикованості здійснення операцій. Податковим органом запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПК/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. З вказаної квитанції неможливо встановити з яких саме підстав зупинено реєстрацію податкової накладної від 24.11.2020 № 1.

Слід зазначити, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 22.03.2021 у справі №580/148/21, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.06.2021 визнано протиправним та скасовано рішення регіональної комісії Головного управління ДПС у Черкаській області про відповідність ТОВ “Агроремсервіс” критеріям ризиковості платника податку №8034 від 05.08.2020.

Як вбачається з матеріалів даної справи, позивачем на адресу Головного управління ДПС у Черкаській області направлено повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, а саме: детальне пояснення про фактичну господарську операцію, а саме господарські правовідносини між ТОВ «Агроремсервіс» та ТОВ «МСК БУДСЕРВІС», які виникли на підставі договору підряду №1/11 від 09.11.2020 на виконання робіт по проведенню зовнішніх мереж водопостачання та водовідведення до нового будівництва багатоквартирного п`ятисекційного будинку — Багатоповерховий житловий будинок 3.4.5 секції, адреса розташування об`єкта: м. Черкаси, вул. Смілянська, 122/3, копію договору № 1/11 від 09.11.2020 та рахунок про сплату авансу.

Рішенням комісії Головного управління ДПС у Черкаській області з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄДРПН №2294989/30272345 від 05.01.2021 позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної від 24.11.2020 № 1. Вказане рішення прийнято з підстав ненадання платником копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-Фактури/інвойси. акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності типових Форм та галузевої специфіки накладних. Додатково зазначено: матеріали придбані для виконання робіт, які були завершені 13.12.2020, що підтверджує акт виконання робіт та податкова накладна складена на цю подію, були куплені 21.12.2020.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/розрахунків коригування в ЄРПН, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок №520.

Відповідно до п. 2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Комісія контролюючого органу згідно з п. 44 Порядку №1165 перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Отже, відповідні Комісії не обмежені переліком документів, що надаються платниками у разі зупинення реєстрації ПН.

Згідно з п.п.3, 4 Порядку №520 комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/ розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Виконання вказаної норми платником не полягає у формальному підході, а є орієнтиром для спростування платником виявлених автоматизованою системою моніторингу ознак ризиковості.

Відповідно до п.п. 10, 11 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку. Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 77 КАС України суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Суд зазначає, що рішення про зупинення реєстрації податкової накладної не містить вичерпного переліку документів, які необхідно подати платнику податків, а рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних лише містить відомості про те, що причиною його прийняття є те, що матеріали придбані для виконання робіт, які були завершені 13.12.2020, що підтверджує акт виконання робіт та податкова накладна складена на цю подію, були куплені 21.12.2020.

При цьому з пояснень позивача від 27.12.2020 слідує, що податкова накладна від 24.11.2020 №1 на загальну суму 780676,48 грн. виставлена після отримання авансу для придбання матеріалів. Акту виконання робіт на який посилається відповідач позивачем надано не було, так як податкова накладна була виписана по першій події (отримання коштів авансом), а роботи згідно договору №1/11 від 09.11.2020 не були завершені і відповідно акт виконаних робіт не складався.

З приводу вказаних доводів слід зазначити наступне.

Даними реєстру дозвільних документів ДАБІ підтверджується, що товариство з обмеженою відповідальністю "МСК БудСервіс" ЄДРПОУ 31701379 має дозвіл на будівельні роботи ІУ 123192461709 «Нове будівництво багатоквартирного п`ятисекційного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення; Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Смілянська, 122/3», право власності (користування) на земельну ділянку підтверджується витягом з реєстру прав власності (інформаційна довідка) 132837526 2018-08-01.

Крім того ТОВ "МСК БудСервіс" отримано сертифікат про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта “Нове будівництво багатоквартирного п`ятисекційного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення (секція 1) реєстраційний номер ІУ 23200904557 від 04.09.2020.

Договором від 09.11.2020 №1/11 укладеним між TOB «МСК БУДСЕРВІС» (замовник) та ТОВ «Агроремсервіс» (виконавець) передбачено, що замовник доручає, а виконавець забезпечує виконання робіт по проведенню зовнішніх мереж водопостачання та водовідведення до нового будівництва багатоквартирного пятисекційного будинку.

Згідно п. 2.1, 2.2 договору від 09.11.2020 №1/11 строки виконання 30 робочих днів. Виконавець розпочне проведення робіт протягом двох днів з дня виконання замовником зобов`язань щодо сплати авансу.

Замовник до початку робіт протягом 10 днів з дня підписання договору перераховує виконавцю 70% вартості робіт та 100% вартості матеріалів (п. 5.1 договору від 09.11.2020 №1/11 ).

Згідно рахунку №2/11 від 12.11.2020 TOB «МСК БУДСЕРВІС» зобов`язаний сплатити ТОВ «Агроремсервіс» за роботи та матеріали по проведенню зовнішніх мереж водопостачання, водовідведення (3, 4,5 секції) згідно договору №1/11 від 09.11.2020 780 676, 48 грн.

Відповідно платіжного доручення №1334 від 24.11.2020 TOB «МСК БУДСЕРВІС» сплатило на користь ТОВ «Агроремсервіс» 780 676, 48 грн.

Документами, що підтверджують придбання ТОВ «Агроремсервіс» матеріалів, необхідних для здійснення робіт по будівництву мереж водопостачання та водовідведення, а також залучення субпідрядників для виконання окремих видів робіт є:

- видаткова накладна №10890 від 01.12.2020 та платіжне доручення №555 від 30.12.2020 на закупівлю труб, фільтрів тощо у ТОВ «Черкасиелеваторторг» на суму 6 435, 00 грн;

- товарний чек Епіцентр на суму 988, 00 грн та меморіальний ордер від 18.12.20;

- видаткові накладні №РН-140 від 26.11.2020 на суму 13 800, 00 грн, №РМ-141 від 26.11.2020 на суму 13 250, 00 грн №НР-142 від 26.11.2020 на суму 6 800, 00 грн, №РН-143 від 27.11.2020 на суму 7 650, 00 грн, №РН-144 від 27.11.2020 на суму 7 650, 00 грн. про закупівлю кілець каналізаційних, №РН-145 від 27.11.2020 на суму 7 650, 00 грн, РН-146 на суму 7 650, 00 грн, ТТН №№РН-140-146, платіжне доручення №549 від 25.11.2020 на закупівлю товарів у ФОП ОСОБА_1 на суму 92 602, 92 грн.

- акт №ОУ-0079 здачі - прийняття робіт (надання послуг) крана-маніпулятора від 27.11.2020 у ФОП ОСОБА_1 ;

- видаткові накладні №№ЕТП КВ3011/010 від 30.11.2020 на суму 129 714, 59 грн, ЕТП КВ0212/005 від 02.12.2020 на суму 3 614, 00 грн, ЕТП КВ3012/010 від 03.12.2020 на суму 11 260, 03 грн, ЕТП КВ1612/002 від 16.12.2020 на суму 5155, 46 грн та ТТН від 30.11.2020, від 03.12.2020, платіжне доручення №561 від 01.12.2020 на суму 3 614, 00 грн, платіжне доручення №550 від 25.11.2020 на закупівлю товарів на суму 146 130, 08 грн у ТОВ «Торгівельний дім «Евротрубпласт»;

- сертифікати відповідності UA 10190.00436.19 на труби та патрубки; паспорти якості №22-0269-20, 22-0175-20, 22-20-441, 22-0280-20, 24-20-434 на системи пластмасових трубопроводів; №24-20-068 на безнапірні труби із поліетилену, №24-20-407 на системи пластмасових трубопроводів для подачі холодної води, дренажу та напірної каналізації;

- видаткові накладні №932 від 27.11.2020 на лічильники, №931 від 27.11.2020 на люки оглядові, платіжні доручення №№551,552 на суму 35 000, 00 грн у ТОВ “ПСК “Черкаси”;

- видаткова накладна №Б-б00000418 від 17.12.2020 на суму 24 000, 00 грн на закупівлю товарів у ФОП ОСОБА_2 , платіжне доручення №554 від 25.11.2020.

- договір №2/11 від 12.11.2020 з ТОВ «БУДКОМРЕД», будівельна ліцензія, акт №348 здачі-прийняття робіт від 19.11.2020, акт №350 здачі-прийняття робіт від 30.11.2020, платіжне доручення №563 від 16.12.2020, платіжне доручення №567 від 17.12.2020;

- договором оренди приміщення № 1/01 від 04 січня 2016 року, розташованого за адресою Черкаська область. Черкаський район, с. Сагунівка, вул. Першотравнева. буд.40 для зберігання сантехнічних матеріалів;

- договором оренди приміщення №1/03 від 14 березня 2019 року по вулиці Смілянській. 179А в м. Черкаси для зберігання сантехнічних матеріалів;

- документами про приєднання об`єкта будівництва TOB «МСК Будсервіс» (секції 1, 2) до існуючих мереж водопостачання та водовідведення по вулиці Смілянській,122/3 у м. Черкаси.

Монтаж системи водопостачання та водовідведення секцій 3, 4, 5 згідно договору від 09.11.2020 відбувається шляхом їх приєднання до вже змонтованих ТОВ «Агроремсервіс» та приєднаних (врізаних) до міської мережі водопостачання/водовідведення систем секцій 1, 2 цього багатоповерхового будинку по вулиці Смілянській, 122/3 у м. Черкаси.

Згідно акту здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 28.12.2020 ТОВ «Агроремсервіс» виконало роботи по проведенню зовнішніх мереж водовідведення та водопостачання до нового будівництва багатоквартирного п`ятисекційного будинку по вул. Смілянській 122/3 в м. Черкаси згідно договору №1/11 від 09.11.2020.

Враховуючи викладене, позивачем підтверджено здійснення ним господарської діяльності.

Відповідно до п. 20 Порядку №12346 у разі надходження до податкового органу рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, чинним законодавством покладено на Державну податкову службу України обов`язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Суд вважає, що для відновлення порушених прав позивача необхідно зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №1 позивача від 24.11.2020 на загальну суму 780676, 48 грн, з них ПДВ 130112, 75 грн днем її фактичного подання на реєстрацію.

За вказаних обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, судові витрати позивача по сплаті судового збору підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.

Керуючись статтями 2, 6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення регіональної комісії Головного управління ДПС у Черкаській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за №2294989/30272345 від 05.01.2021 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 24.11.2020 на загальну суму 780676, 48 грн, з них ПДВ 130112, 75 грн.

Зобов`язати Державну податкову службу України (пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну №1 товариства з обмеженою відповідальністю "Агроремсервіс" (вул.Першотравнева, 40, с. Сагунівка, Черкаський район, Черкаська область, 19644, код ЄДРПОУ 30272345) від 24.11.2020 на загальну суму 780676, 48 грн, з них ПДВ 130112, 75 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 43005393) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Агроремсервіс" (вул.Першотравнева, 40, с. Сагунівка, Черкаський район, Черкаська область, 19644, код ЄДРПОУ 30272345) судовий збір у розмірі 1135 (одна тисяча сто тридцять п`ять) гривень 00 копійок.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Агроремсервіс" (вул.Першотравнева, 40, с. Сагунівка, Черкаський район, Черкаська область, 19644, код ЄДРПОУ 30272345) судовий збір у розмірі 1135 (одна тисяча сто тридцять п`ять) гривень 00 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 08 жовтня 2021 року.

Суддя С.О. Кульчицький