Рішення № 100278648, 07.10.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2021
Номер справи
540/2705/21
Номер документу
100278648
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2705/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Варняка С.О.,

при секретарі: Кукульник Я.В.,

за участю:

прокурора - Філіпенка О.І.,

представника позивача - Лісовець-Назаренко Л.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом керівника Херсонської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Херсонської обласної державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа - Міністерство культури та інформаційної політики України про зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

Керівник Херсонської прокуратури в інтересах держави в особі Херсонської обласної державної адміністрації звернувся до суду з позовом, у якому просить:

- зобов`язати ОСОБА_1 укласти з Херсонською обласною державною адміністрацією охоронний договір на квартиру АДРЕСА_1 , який є об`єктом культурної спадщини місцевого значення м. Херсон, на умовах і в порядку, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1768;

- стягнути з ОСОБА_1 на користь Херсонської обласної прокуратури судовий збір у сумі 2270 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до рішення Херсонського обласного виконавчого комітету від 21.09.1990 № 154 житловій будівлі АДРЕСА_2 надано статус пам`ятки архітектури під охоронним № 230045-Хр.

Наказом Міністерства культури та інформаційної політики України № 2197 від 15.10.2020 зазначений об`єкт занесено до Державного реєстру нерухомих пам`яток України за категорією місцевого значення як об`єкт культурної спадщини, який перебував на обліку відповідно до законодавства, яке діяло до набрання чинності Закону України "Про охорону культурної спадщини" у Херсонській області.

Згідно листа Управління містобудування та архітектури Херсонської обласної державної адміністрації, що було направлено на адресу Херсонської обласної прокуратури від 31.03.2021 за вх. № 8486-21 встановлено, що на вказаний об`єкт культурної спадщини власник квартири АДРЕСА_3 не оформив охоронний договір з Херсонською обласною державною адміністрацію.

Також, згідно листа Управління містобудування та архітектури Херсонської обласної державної адміністрації, отриманого Херсонською окружною прокуратурою, від 04.06.2021 за вх. № 6195-21 охоронний договір на квартиру АДРЕСА_3 у вказаному об`єкті культурної спадщини станом на 27.05.2021 не оформлено.

Відповідно до деталізованої інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно власником даного об`єкту є ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу № 47 від 05.01.2021 року.

Статтею 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини" передбачено, що усі власники пам`яток, щойно виявлених об`єктів культурної спадщини чи їх частин або уповноважені ними органи (особи) незалежно від форм власності на пі об`єкти зобов`язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір.

Відповідно до пункту 2 Порядку укладення охоронних договорів на пам`ятки культурної спадщини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1768 (далі - Порядок) власник пам`ятки чи її частини або уповноважений ним орган (особа) зобов`язаний не пізніше ніж через один місяць з моменту отримання пам`ятки чи її частини у власність або у користування укласти охоронний договір з відповідним органом охорони культурної спадщини.

Отже, ОСОБА_1 протягом 1 місяця з моменту набуття права власності на пам`ятку культурної спадщини місцевого значення зобов`язаний був укласти з позивачем охоронний договір.

У договорі купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1 зазначено, що вказаний будинок є пам`яткою архітектури місцевого значення та покупець, тобто ОСОБА_1 , зобов`язаний укласти охоронний договір.

Обов`язок укладення охоронного договору покладається саме на власника пам`ятки, а не на орган охорони культурної спадщини і саме від власника повинна виходити ініціатива укладення охоронного договору.

Ухвалою суду від 14.07.2021 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 14.07.2021року.

12.07.2021 року до суду надійшли пояснення до позовної заяви. Херсонська обласна державна адміністрація зазначає, що 09 березня 2021 року в особистому спілкуванні з представником управління містобудування та архітектури Херсонської ОДА відповідачу було повідомлено про необхідність укладення охоронного договору. Обов`язок укладення охоронного договору покладається саме на власника пам`ятки і саме від власника пам`ятки повинна виходити ініціатива укладення охоронного договору. Станом на сьогоднішній день, ОСОБА_1 із заявою про укладення охоронного договору не звертався та охоронний договір не уклав.

14.07.2021 року вирішено адміністративну справу розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 29.09.2021 року та продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.

29.09.2021 року закрито підготовче провадження та розпочато розгляд справ по суті.

29.09.2021 року відкладено розгляд справи на 07.10.2021 року.

У судовому засіданні прокурор та представник Херсонської обласної державної адміністрації наполягали на позовних вимогах, просили суд задовольнити позов.

Відповідач та третя особа у судове засідання не з`явилися, причини неявки невідомі.

Заслухавши сторони та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.

Відповідно до рішення виконавчого комітету Херсонської обласної Ради народних депутатів від 21.09.1990 №154 житловій будівлі АДРЕСА_2 надано статус пам`ятки архітектури під охоронним №230045-Хр.

Наказом Міністерства культури та інформаційної політики України № 2197 від 15.10.2020 зазначений об`єкт занесено до Державного реєстру нерухомих пам`яток України за категорією місцевого значення як об`єкт культурної спадщини, який перебував на обліку відповідно до законодавства, яке діяло до набрання чинності Закону України "Про охорону культурної спадщини" у Херсонській області.

Згідно листа Управління містобудування та архітектури Херсонської обласної державної адміністрації від 31.03.2021 за № 8486-21 на вказаний об`єкт культурної спадщини власник квартири АДРЕСА_3 не оформив охоронний договір з Херсонською обласною державною адміністрацію.

Відповідно до листа Управління містобудування та архітектури Херсонської обласної державної адміністрації від 04.06.2021 за № 6195-21 охоронний договір на квартиру АДРЕСА_3 у вказаному об`єкті культурної спадщини станом на 27.05.2021 не оформлено.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна власником даного об`єкту є ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) на підставі договору купівлі-продажу № 47 від 05.01.2021 року.

Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.

Частинами 4, 5 ст. 54 Конституції України культурна спадщина охороняється законом. Держава забезпечує збереження історичних пам`яток та інших об`єктів, що становлять культурну цінність, вживає заходів для повернення в Україну культурних цінностей народу, які знаходяться за її межами.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 24 Закону України "Про охорону культурної спадщини" власник або уповноважений ним орган, користувач зобов`язані утримувати пам`ятку в належному стані, своєчасно провадити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення відповідно до цього Закону та охоронного договору.

Використання пам`ятки повинно здійснюватися відповідно до режимів використання, встановлених органами охорони культурної спадщини, у спосіб, що потребує якнайменших змін і доповнень пам`ятки та забезпечує збереження її матеріальної автентичності, просторової композиції, а також елементів обладнання, упорядження, оздоби тощо.

Статтею 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини" передбачено, що усі власники пам`яток, щойно виявлених об`єктів культурної спадщини чи їх частин або уповноважені ними органи (особи) незалежно від форм власності на пі об`єкти зобов`язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір.

Охоронний договір є актом за участю суб`єкта владних повноважень та співвласника пам`ятки культурної спадщини, має форму договору, визначає взаємні права та обов`язки його учасників у публічно-правовій сфері (реалізація державного управління охороною культурної спадщини) і укладається на підставі ст. 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини". Укладання такого договору відбувається замість видання індивідуального акта органу охорони культурної спадщини, яким покладається на власника зобов`язання щодо забезпечення збереження пам`ятки, щойно виявленого об`єкта культурної спадщини чи її (його) частини.

Укладання охоронних договорів спрямоване на реалізацію державної політики у сфері охорони культурної спадщини. Такими договорами не вирішується питання власності на об`єкт культурної спадщини, а встановлюється режим використання пам`яток та відповідальність за порушення такого режиму.

Законом передбачається обов`язкове укладення власником пам`ятки чи її частини охоронного договору з відповідним органом культурної спадщини вже після переходу права власності.

Отже, охоронний договір, укладений на підставі ст. 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини", є адміністративним договором.

Такий висновок викладений у постанові Верховного Суд від 23.12.2019 у справі № 806/1536/1 8.

Згідно з ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України, укладення господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Частиною 3 ст. 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини" передбачено, що порядок укладання охоронних договорів та їхні типові форми затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку укладення охоронних договорів на пам`ятки культурної спадщини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1768 (далі - Порядок) власник пам`ятки чи її частини або уповноважений ним орган (особа) зобов`язаний не пізніше ніж через один місяць з моменту отримання пам`ятки чи її частини у власність або у користування укласти охоронний договір з відповідним органом охорони культурної спадщини.

Пунктом 5 Порядку № 1768 зафіксовано, що в охоронному договорі, складеному за зразком згідно з додатком, зазначаються особливості режиму використання пам`ятки, види і терміни виконання реставраційних, консерваційних, ремонтних робіт, робіт з упорядження її території, інших пам`яткоохоронних заходів, необхідність яких визначається відповідним органом охорони культурної спадщини.

Відповідно до пункту 6 Порядку №1768 до охоронного договору додаються: 1) акт технічного стану пам`ятки (форма якого затверджується центральним органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини) на момент укладення охоронного договору. Для ансамблів (комплексів) складається окремий акт на кожний їх об`єкт. Акт технічного стану поновлюється не рідше ніж раз на 5 років. Якщо стан пам`ятки значно змінився (після проведення ремонтних, реставраційних та інших робіт чи внаслідок дії чинників, що призвели до руйнування або пошкодження), - у п`ятиденний термін після його зміни; 2) опис культурних цінностей і предметів, які належать до пам`ятки, знаходяться на її території чи пов`язані з нею і становлять історичну, наукову, художню цінність, з визначенням місця і умов зберігання та використання; 3) план поверхів пам`яток-будівель і споруд (у масштабі 1:100); 4) план інженерних комунікацій та зовнішніх мереж (за наявності); 5) генеральний план земельної ділянки, на якій розташована пам`ятка (у масштабі 1: 50, 1:100, 1:500, 1:1000 або 1:2000); 6) паспорт пам`ятки.

Таким чином, юридичні або фізичні особи, у власності або користуванні яких перебувають об`єкти культурної спадщини чи їх частини, зобов`язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір встановленого зразка до якого мають бути додані додаткові документи.

Враховуючи викладене, відповідач зобов`язаний був протягом місяця з моменту набуття права власності на квартиру АДРЕСА_1 укласти охоронний договір з органом охорони культурної спадщини з Херсонською обласною державною адміністрацією.

Судом встановлено, що охоронний договір на вищезазначену пам`ятку архітектури не укладено, власник квартири з відповідною заявою не звертався.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною першою статті 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно зі статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, оцінивши докази наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат, то згідно ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи, що в межах розгляду даної справи спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень та відсутні витрати позивача - суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз, тому сплачений позивачем судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись ст. 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити.

Зобов`язати ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_4 ) укласти з Херсонською обласною державною адміністрацією (код ЄДРПОУ 00022645, пл. Свободи, 1, м. Херсон, 73003) охоронний договір на квартиру АДРЕСА_1 , який є об`єктом культурної спадщини місцевого значення м. Херсон, на умовах і в порядку, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1768.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 12 жовтня 2021 р.

Суддя С.О. Варняк

кат. 109010000