
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 жовтня 2021 року Чернігів Справа № 620/8606/21
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправною та скасування вимоги,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області, в якому просить визнати протиправною та скасувати вимогу відповідача від 20.07.2021 №Ф-10668-17 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску в сумі 37 788,74 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що системний аналіз правових норм свідчить про те, що платниками єдиного соціального внеску є, зокрема, фізичні особи-підприємці. Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань записи щодо позивача відсутні. Крім того, у 2003 році припинив підприємницьку діяльність. 17.07.2003, у зв`язку із припиненням підприємницької діяльності, був знятий відповідачем з податкового обліку, як платник податків та виключений з державного реєстру, що встановлено рішеннями судів у справах №620/620/1566/19, №620/2579/19. Проте, незважаючи на висновки суду у зазначених справах відповідач прийняв нову вимогу від 20.07.2021 №Ф-10668-17. Вказану вимогу позивач вважає протиправною та просить суд її скасувати.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому висловив незгоду із заявленими позовними вимогами. Зазначає, що фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою. Також просив провести заміну сторони у справі.
Суд ухвалою від 12.08.2021 позовну заяву прийняв до розгляду та відкрив провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.
Щодо заміни сторони у справі, суд зазначає, що згідно ст.52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» від 30.09.2020 №893 (далі - Постанова №893) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком (у тому числі Головне управління ДПС у Чернігівській області).
Територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту З цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них. структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
Права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи (пункт 2 Постанови №893).
Згідно з наказом Державної податкової служби України «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 30.09.2020 №529 утворені як відокремлені підрозділи Державної податкової служби України територіальні органи згідно з переліком (додаток до цього наказу), серед яких Головне управління ДПС у Чернігівській області.
Відповідно до Положення про Головне управління ДПС у Чернігівській області, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 №643. Головне управління ДПС у Чернігівській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 44094124). забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Чернігівської області та є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Чернігівській області (ЄДРПОУ 43143966).
Наказом Державної податкової служби України «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій» від 24.12.2020 №755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 №529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 Постанови №893.
З огляду на вказане, суд вважає за можливе задовольнити клопотання Головного управління ДПС у Чернігівській області та замінити сторону у справі, а саме відповідача Головне управління ДПС у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 43143966) замінити на Головне управління ДПС у Чернігівській області, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 44094124).
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
20.07.2021 засобами поштового зв`язку позивачем була отримана вимога ГУ ДПС у Чернігівській області про сплату боргу (недоїмки) від 20.07.2021 №Ф-10668-17.
Зі змісту зазначеної вимоги вбачається, що ГУ ДПС у Чернігівській області, відповідно до ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», на підставі даних інформаційної системи органів доходів і зборів, встановило наявність у позивача заборгованості зі сплати єдиного внеску у розмірі 37 788,74 грн.
Даючи правову оцінку вказаним обставинам справи, суд зважає на наступне.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі №620/2579/19 (набрало законної сили 08.11.2019) встановлено, що 18.11.1996 позивач був зареєстрований як суб`єкт підприємницької діяльності та відповідно був взятий відповідачем на податковий облік. У 2003 році припинив підприємницьку діяльність. 17.07.2003, у зв`язку із припиненням підприємницької діяльності, був знятий відповідачем з податкового обліку, як платник податків та виключений з державного реєстру. Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань станом на 29.08.2019 записи щодо позивача відсутні.
07.11.2018 відповідачем ГУ ДФС у Чернігівській області була сформована вимога №Ф-10668-17 про сплату позивачем боргу (недоїмки).
Позивач у встановлений чинним законодавством порядку оскаржив зазначену вимогу ГУ ДФС у Чернігівській області від 07.11.2018 №Ф-10668-17 до суду.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.07.2019 по справі №620/1566/19 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ДФС у Чернігівській області про визнання протиправною та скасування вимоги - задоволено повністю та набрало законної сили 05.08.2019.
Вимога ГУ ДФС у Чернігівській області від 07.11.2018 №Ф-10668-17 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного соціального внеску у сумі 15 819,54 грн визнана протиправною та скасована.
Незважаючи на це, 16.05.2019 ГУ ДФС у Чернігівській області сформовано вимогу №Ф-10668 на суму 21 030,30 грн, до якої включена сума, що скасована рішенням суду.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі №620/2579/19 зазначену вище вимогу скасовано.
Незважаючи на попередні рішення суду, 20.07.2021 ГУ ДПС у Чернігівській області сформовано нову вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 20.07.2021 №Ф-10668-17 на суму 37 788,74 грн.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон).
Платниками єдиного внеску є, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені з урахуванням норм законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством чи за цивільно-правовими договорами (п 1 ч.1 ст.4 цього Закону).
Базою нарахування єдиного внеску для зазначених платників є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються положеннями Закону про оплату праці, та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (абзац перший п.1 ч.1 ст.7 Закону).
Також платниками єдиного внеску, як зазначено у п.4 ч.1 ст.4 цього Закону, є фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, незалежно від того, чи є такі особи найманими працівниками.
Єдиний внесок для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п.3 ч.1 ст.7 цього Закону).
Як визначено п.2 цієї частини, базою нарахування єдиного внеску, зокрема, для фізичних осіб-підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування, є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб (ПДФО). При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом про ЄЄВ. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Відповідно до ч.8 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» фізична особа-підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.
Згідно з даними Єдиного державного реєстру факт перебування позивача в статусі фізичної особи-підприємця не підтверджено.
Такий факт не підтверджено і жодними іншими доказами.
За таких обставин, оскаржувана вимога відповідача не може вважатися законною та обґрунтованою.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій щодо винесення вимоги.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи позивач з 05.10.2015 по сьогоднішній день працює охоронцем у Регіональній філії «Південно-західна залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця». У період з квітня 2019 року по грудень 2020 року за нього здійснено відрахування єдиного соціального внеску роботодавцем, що підтверджується довідкою Пенсійного фонду України форми ОК-5 від 22.07.2021, що виключає можливість подвійного оподаткування позивача, як найманого працівника та як фізичної особи- підприємця.
Отже, з урахуванням вимог, встановлених ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, а також враховуючи преюдиціальність рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.07.2019 у справі №620/1566/19 та від 03.10.2019 у справі №620/2579/19, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов належить задовольнити.
При цьому, згідно ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 908,00 грн.
Керуючись статтями 72-77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправною та скасування вимоги - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Чернігівській області від 20.07.2021 №Ф-10668-17 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску в сумі 37 788,74 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь ОСОБА_1 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень) судових витрат.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 );
Відповідач - Головне управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича,11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ ВП 44094124).
Повне рішення суду складено 11.10.2021.
Суддя Л.О. Житняк